Як виростити фейхоа на підвіконні?

Дуже легко!

Ви купуєте на ринку або в магазині плоди фейхоа, якщо вони не зовсім зрілі (тобто тверді), чекаєте, коли вони дозріють, з задоволенням їсте їх, а з одного плоду берете частину м'якоті з насінням. Насіння ці дуже дрібні і не відділяються від м'якоті, тому тут потрібно застосувати одну «маленьку хитрість», а саме: додавши до м'якоті трохи води, залишити її дня на три для зброджування, після цього насіння легко відокремляться від плоду, ви промиєте, просушіть і... можете спокійно зберігати три роки. Вони не зіпсуються і не втратять схожості! Але ми їх довго зберігати не будемо. Ми їх посіємо в лютому. Кажуть, це оптимальний термін для посіву фейхоа.

Як виростити фейхоа на підвіконні?-

© danrandow

Перед посівом насіння можна потримати в розчині марганцівки для дезінфекції. А сію їх я зазвичай таким чином: беру землю (я наводжу землю з дачі, а ви можете придбати спеціальний субстрат для пророщування насіння в магазині), насипаю її в горщик середнього розміру (діаметром сантиметрів 15); можна і інший посуд взяти, тільки нехай у дні буде отвір; якщо ви візьмете для пророщування насіння пластикову коробочку з-під чого-небудь зайвого, в сенсі – використаного, ви можете зробити отвір в ній за допомогою нагрітого цвяха, а зверху (увага!) я насипаю шар промитого і прожареного піску (не цукрового ж!). Це робиться для того, щоб при пророщуванні уникнути появи плісняви, а після пророщування коріння швидко досягають живильного шару і рослина в перші дні життя розвивається нормально. Якщо ви принесете пісок з вулиці, постарайтеся його дуже ретельно промити. Потім висушіть і прожарити на сухій чистій сковорідці.

Вміст горщика добре зволожите, розсипте по поверхні не занадто багато насіння (дрібні насіння можна попередньо змішати з сухим піском для більш рівномірного розподілу). Помістіть горщик у поліетиленовий пакет так, щоб над ним вийшов як би купол з плівки, і поставте в тепле місце. На перших порах воно не обов'язково має бути світлим. Щодня перевіряйте вміст пакету. При необхідності дайте можливість зайвій волозі випаруватися.

Як виростити фейхоа на підвіконні?-

© yelod

І ось, нарешті, насіння проклюнулися (це може статися через три-чотири тижні після посіву) і ви маєте можливість спостерігати чарівне диво розвитку крихітного рослини. Все відбувається прямо у вас на очах. Ваші фейхоа ростуть і міцніють. Тепер їм потрібне світло. І на щастя, світла у вашій кімнаті стає все більше і більше. Адже вже настала весна.

Ваші юні рослини виглядає чудово: у них темно-зелені овальні шкірясті листочки, сріблясто-сірі з вивороту. Вони приємно пахнуть, якщо їх потерти. Адже це рослина належить до сімейства миртових. Воно дезодорує повітря, освіжаючи і оздоровлюючи його. Тоненька стеблинка тягнеться все вище і вище. Прийшов час дати кожній рослині окрему житлоплощу. Садовіть фейхоа в окремі горщики. Грунт купіть підходящу для миртових.

Як виростити фейхоа на підвіконні?-

© Forest & Kim Starr

Що робити з «зайвими» рослинами? Я думаю, ви подаруєте їх родичам і знайомим. У мене, правда, у свій час зійшло всього одне насіннячко, але я все одно подарувала рослинка друзям. Тепер фейхоа росте у них, а я збираюся повторити всю описувану процедуру з новою партією насіння. Але ось про що хочу вас попередити. При насіннєвому розмноженні сортові ознаки не зберігаються, тому якщо у вас буде єдиний кущик, він може вас розчарувати. Залиште собі кілька рослин, коли вони років через п'ять зацвітуть і дадуть плоди, ви будете мати можливість порівняти їх смакові якості і проводити дегустацію плодів із запрошенням друзів.

Коли рослина досягне висоти 30 сантиметрів, вам доведеться, згнітивши серце, провести першу операцію: відрізати приблизно третю його частину. Інакше воно буде тягнутися вгору, а так ви допоможете рослині перетворитися в пухнасте деревце. Після появи кількох бічних гілочок можна ще раз провести їх обрізання. І на цьому зупиніться. Формувати «правильну крону» не потрібно. Нехай росте так, як захоче.

Як виростити фейхоа на підвіконні?-

© Eliot Phillips

Зростає фейхоа швидко, і перші три роки його пересаджують щорічно. Пересаджуйте обережно, щоб не поламати тендітні гілочки.

В подальшому фейхоа можна розмножувати живцями (зрізуючи напівздерев'янілі пагони довжиною 10-12 см з 2-3 листочками в жовтні-грудні і обов'язково замачівая в розчині гетероауксину або корневін протягом 16-18 годин, так як вони вкорінюються з працею). Зате у дорослих рослин утворюється багато кореневої порослі, яка теж годиться для розмноження. Тим більше, що для того, щоб рослина плодоносило, кореневу поросль необхідно видаляти.

Як виростити фейхоа на підвіконні?-

© Adamina

Дорослі рослини пересаджують раз в 5 років, містять у досить світлому приміщенні, хоча вони переносять і легке затінення. У природі фейхоа ростуть на дуже бідних піщаних і кам'янистих грунтах, і якщо ви будете вирощувати їх на багатій родючому грунті і вносити добрива, то ваші рослини обов'язково віддячать вам за турботу.

Влаштовуйте їм іноді "морські бризи" – обережно обприскати листя теплою водою (в спекотні літні дні і взимку, коли повітря дуже сухе). Оптимальна температура повітря взимку 12-14 градусів.

Квітучий у вашому будинку кущик фейхоа нікого не залишить байдужим: ні вас, ні ваших гостей.

Використовувані матеріали:

  • Фейхоа на сайті Школа життя
Где купить Тележки шпильки.