Аранжування рослин

Створення вишуканої композиції вимагає наявності не тільки художнього смаку, але й певних навичок підбору кольорової гами і судини потрібної форми і розміру.

Принципи аранжування

Першорядне значення при оформленні букета має колір вибраних рослин. З допомогою різних тонів можна не тільки змінити вигляд приміщення, але і вплинути на емоції людей.

Найчастіше для складання букета застосовують рослини, що відносяться до одного виду. Забарвлення теж повинна бути однотонною, з плавним переходом від одного відтінку до іншого. Чудово виглядають в такому випадку композиції із запашного горошку і рожевих айстр.

Аранжування рослин- Флористика,Принципи складання,букет,Ікебани,Квіти у вазі,Варіанти,Квіткове оформлення,Фото,

При складанні букета з культур різного забарвлення слід враховувати особливості впливу того чи іншого кольору на емоційний стан людини. Наприклад, такі кольори, як червоний, жовтий і помаранчевий, благотворно діють на оточуючих. Рослини з квітками червоного забарвлення застосовуються для створення рельєфу композиції. В якості фону найчастіше використовують білий або блідо-рожевий тони. Помаранчевий і жовтий кольору є символами життя, світла і тепла. Використовуючи квіти з такою забарвленням, можна домогтися збільшення обсягу композиції. Для контрасту сюди слід включити рослини з синіми квітками.

Необхідно відзначити, що найбільш холодними кольорами вважаються синій і фіолетовий. З їх допомогою створюється ефект зорового видалення. Ефектно виглядають композиції, в яких поєднуються сині, жовті або білі тони.Білий, зелений і чорний кольори є універсальними, тому їх сміливо можна використати для створення фону композиції. Слід додати, що всі відтінки зеленого кольору являють собою сполучну ланку в аранжуванні, тому їх з успіхом можна застосовувати в букетах, оформлених з рослин різного забарвлення.

При складанні букета важливу роль відіграє такий художній прийом, як акцент, який допомагає зменшити або збільшити обсяг, а також приглушити основні кольори.

Аранжування рослин- Флористика,Принципи складання,букет,Ікебани,Квіти у вазі,Варіанти,Квіткове оформлення,Фото,

Допускається наявність в букетах декількох акцентів, в якості яких зазвичай вибираються один вид рослин або їх група. Композиція буде виглядати особливо виразно, якщо розмістити акценти асиметрично.

Певний сенс вкладається і в простір між акцентами.

Його, як правило, оформляють з допомогою ритмічного побудови порожніх і заповнених ділянок. Вид квіткової композиції залежить від характеру святкування і віку людини.

Природно, що букети, оформлені до Дня святого Валентина, будуть відрізнятися від призначених для ювілею, весілля або хрестин.

Весільні букети зазвичай складаються з квітів одного виду, наприклад троянд, тюльпанів, гвоздик і т. д. Порожній простір заповнюється зеленню аспарагуса або гіпсофіли. Не рекомендується при оформленні використовувати дріт, оскільки вся композиція повинна бути легкою і повітряної.

Аранжування рослин- Флористика,Принципи складання,букет,Ікебани,Квіти у вазі,Варіанти,Квіткове оформлення,Фото,

В такі аранжування включають по 5-9 квіток, які обв'язують білою або світло-рожевою стрічкою. Гарною прикрасою для костюма нареченого може служити бутоньєрка, виконана з тих же кольорів, що і букет нареченої.

В композиціях для урочистих випадків домінують, як правило, великі квіти яскравого забарвлення такі, як півонії, троянди, гвоздики і гладіолуси.

Вибір кольорів також залежить від часу року.

Матеріали і пристосування, використовувані для аранжування

Одним з головних елементів у композиції, звичайно ж, крім самих рослин, є посудину. Найчастіше в цих цілях використовують вази різної форми і забарвлення.

Основним вимогою, що ставляться до цього предмету, вважається його відповідність загальному стильовому рішенню композиції.

Виділяють три форми ваз: високі, низькі і вази-підставки. Матеріал, з якого виготовлена ваза, впливає на вибір рослин, що входять в композицію. Такі квіти, як троянди, кали, найчастіше поміщають у вази з кришталю і скла, а волошки, незабудки, ромашки — з кераміки.

Аранжування рослин- Флористика,Принципи складання,букет,Ікебани,Квіти у вазі,Варіанти,Квіткове оформлення,Фото,

Форму вази підбирають, виходячи з розмірів букета. Наприклад, композиції з гладіолусів і дельфиниумов краще поміщати у високі вази, а для букетів з айстр та левкоїв краще вибрати широкі і низькі.

Вази з успіхом можна замінити іншими судинами, наприклад глечиками, декоративними пляшками, піалами, попільничками, писаними тарілками, розетками тощо Для оформлення композицій в екологічному стилі широко застосовують корзини, солом'яні капелюхи, підноси і віяла.

Для складання будь-якого букета завжди потрібен певний набір допоміжних матеріалів. Найчастіше до них відносяться різні наколки, дріт, шпагат, ножиці, власники та ін. Металеві наколки використовуються в тому випадку, якщо композиція оформляється у низьких вазах. З їх допомогою не представляє великої праці встановити квіти в потрібному напрямку. Наколки випускаються різних форм і розмірів. Найбільш зручною вважається наколка до 7 см в діаметрі. При покупці готової наколки слід переконатися, що голки латунні, а не сталеві, а основа виготовлена з свинцю. В домашніх умовах наколку легко можна виготовити, зміцнивши в бетонній підставі кілька невеликих цвяхів.

Аранжування рослин- Флористика,Принципи складання,букет,Ікебани,Квіти у вазі,Варіанти,Квіткове оформлення,Фото,

Тримачі визначаються як різновид наколок. Вони можуть бути виготовлені з будь-якого матеріалу. В якості власника флористи застосовують осколки кольорового скла, м'яку дріт, природні камені і пластилін. Слід згадати такий вид утримувача, як «жаба», який являє собою пластмасовий диск з чотирма зубцями. Зазвичай його використовують для закріплення губки на ємності, не призначеної для цієї мети.

При складанні композицій з живих квітів часто використовують таке допоміжний засіб, як флористична губка. Вона може бути зеленою, сірої та бурою. Перед застосуванням губку обов'язково слід витримати у воді. Найважливіша цінність такої губки полягає в тому, що вона припиняє ріст бактерій, що дозволяє значно продовжити життя квітів.

Флористична липка стрічка в рулончике використовується для того, щоб приклеїти губку до зовнішніх країв ємності. Подібна стрічка має особливістю зберігати свої властивості, навіть якщо намокне у воді.

Слово «підставки» об'єднує всі ті елементи аранжування, які поміщають під квіткову композицію, щоб захистити поверхню меблів від крапель води і зорово врівноважити композицію. Її можна зробити самому або використовувати в якості підставки обробні дошки, сырницы, маслянки, серветки, хрестовини, підноси і т. п.

Завершальним штрихом будь композиції є матеріал-наповнювач. Насамперед він служить для того, щоб приховати частину видимої губки або власника і привнести додаткову привабливість в композицію. Найчастіше це невеликі гілки з листям, мальовничо розташованому в їх нижній частині, або дрібні квіти, наприклад фрезія і купырь.

Аранжування рослин- Флористика,Принципи складання,букет,Ікебани,Квіти у вазі,Варіанти,Квіткове оформлення,Фото,

Установка рослин в посудину

Перед тим як помістити рослину в посудину, треба зробити вибірку під прямим кутом. Для того щоб воно міцно трималося в композиції, застосовують наколку і шматочки дерева, які прикладають до кінцях стебел.

Несучими частинами композиції є гілки, вони можуть бути як облиственими, так і голими. Якщо серед використовуваного матеріалу є тільки голі гілки, то до них прикріплюють листя хлорофітума, інжиру і кали.

Ефектно виглядають в композиціях гілки хвойних дерев і чагарників, а також верби і верби. Їх досить легко розмістити під будь-яким кутом, оскільки ці культури відрізняються великою пластичністю. Гілки оригінальної форми можуть стати окрасою будь-якої композиції, тільки попередньо слід видалити зайві деталі.

Рекомендується використовувати гілки, відповідні за розміром формі обраної вази. Необхідно врахувати, що довжина гілки не повинна перевищувати розміри посудини більш ніж у півтора рази. Вибрану гілку підрізають на необхідну довжину, ставлять вертикально у наколку, а потім згинають під потрібним кутом. Гілка розташований у букеті таким чином, щоб наколка або утримувач не було видно. У тому випадку, якщо використовується низька ваза, їх можна приховати за допомогою листя, мохів і декоративних камінчиків невеликого розміру.

Аранжування рослин- Флористика,Принципи складання,букет,Ікебани,Квіти у вазі,Варіанти,Квіткове оформлення,Фото,

Для композиції, складеної з літніх видів квітів, краще вибрати широку плоску вазу. Наколка повинна бути повністю прихована під водою, тоді квіти будуть в ній відображатися, що додасть всьому букету чарівний вигляд.

Новорічний стіл прикрашають переважно композиціями, виконаними з хвойних гілок, свічок та квітів. Про це мова піде трохи нижче. А тепер звернемося до виду композиції, званої ікебаною.

Для основи ікебани використовується трикутник неправильної форми, що має глибоке символічне значення. Сторона трикутника, утворена гілкою найбільшої довжини, уособлює небо і носить назву «син». Гілка середньої довжини називається шое і є символом людського початку, а найменша гілка — хикае — застосовується для позначення землі.

Гілка сін повинна бути найкрасивішою. По мінімуму її довжина дорівнює сумі висоти і діаметра вази. Гілка шое становить 3/4 сін, а хикае — 3/4 шое. Гілки, які допомагають добудувати композицію, називаються джюси. Зазвичай вони служать для зміцнення всієї ікебани. При встановленні додаткових гілок дотримується той же кут, однак довжина може бути в кілька разів менше. Що ж стосується кольорів, то воно завжди повинно бути непарним. У рідкісних випадках можливе оформлення букета всього з 2 квітів.

Аранжування рослин- Флористика,Принципи складання,букет,Ікебани,Квіти у вазі,Варіанти,Квіткове оформлення,Фото,

У мистецтві складання букетів існує дві форми: прямостояча і похила. У прямостоячого ікебани гілку сін розташовують під кутом 15° вліво від себе, шое — 45° вліво і трохи вперед, а хикае — 75° направо і вперед. Похила ікебана оформляється дещо інакше. В ній гілка сін встановлюється під кутом 45°, а шое 15°.

У тому випадку, якщо ікебана створюється у високій вазі, використання наколки не обов'язково. Тут можна виділити кілька способів розміщення основних елементів:

 1. За допомогою розщепленої палички діаметром до 2 см і завдовжки трохи менше висоти вази, в яку вставляється квітка і закріплюється за допомогою металевого дроту.
 2. З використанням двох паличок, складених навхрест і рівних діаметру вази.
 3. За допомогою підріза палички, яка підтримує квітка відповідно до задуму автора.

Варіанти квіткового оформлення для різних випадків

Букет «рівнобедрений трикутник» являє собою симетричну врівноважену композицію, в якій всі квіти розташовані в різних напрямках. Спочатку центральний стебло, який в той же час є віссю всієї композиції, встановлюється у центр губки. При цьому необхідно враховувати той факт, що висота стебла повинна бути в півтора рази більше, ніж ємність, а довжина додаткових стебел наполовину коротший центрального. Як правило, їх розташовують на верхній поверхні губки. Слід пам'ятати про те, що вони не повинні виступати за межі уявного трикутника. Глибину композиції можна надати, якщо додати до центрального стебла гілки з листям або квітками. Губку і краю ємності необхідно заховати під великими листям, а вся композиція зміцнюється контурними квітами. Точного фокусування можна добитися, якщо використовувати 3 гвоздики або розкрилися троянди.

Аранжування рослин- Флористика,Принципи складання,букет,Ікебани,Квіти у вазі,Варіанти,Квіткове оформлення,Фото,

Композиція у вигляді зверненого ріжками вниз півмісяця повітряна і витончена, причому для її створення потрібно мінімум рослинного матеріалу. Оскільки таку композицію завжди виконують у високих ємностях, ставлять її там, де вільного місця небагато. Першим етапом оформлення букета є установка в ємності губки, в центр якої вставляється свічка. Потім поміщають контурний матеріал в центр губки таким чином, щоб він височів не більше ніж до половини свічки, а зігнутий контурний матеріал у вигляді спадаючих пагонів — по боках губки. Гілки необхідно вставляти так, щоб вийшов трикутник. Кожен з спрямованих вниз стебел повинен бути приблизно вдвічі довший основного стебла. Після цього додають більш короткі гілки, надавши їм похиле положення. Вони повинні ледь виступати за край ємності. Для завершення композиції використовують матеріал-наповнювач, який розподіляють так, щоб композиція представляла собою єдине ціле.

Для виготовлення композиції до Дня святого Валентина можна використовувати піднос прямокутної форми, сухий зелений мох, невеликі кольорові камінчики, соснові корчі, фізаліс, квіти гвоздики, аспарагус, сухі стебла борщівника, алюмінієвий дріт і навіть біжутерію.

Якщо під рукою немає підноса прямокутної форми, то його можна виготовити з фанери. Після того як він готовий, по краях форми роблять бортик з приклеєних на силікон камінчиків. Дно підноса закривають мохом, на якому також можна розмістити невеликі кольорові камінці, що додасть композиції природний, природний вигляд.

Несучими частинами даної композиції є вигнута композиція з трояндами, гілки сосни або коріння дерев. Вони повинні бути добре прикріплені до таці. Крім того, бажано, щоб їх кількість не перевищувала 2-3. Центром композиції є серце, виготовлене з алюмінієвого дроту, на яку натягнута капронова тканина. На каркас кріпляться флористичні пробірки або інші невеликі прозорі ємності з водою, закриті гумовими або іншими водостійкими пробками, з отвором посередині для стебел квітів і зелені. Стінки пробірок можна задекорувати тонкою корою або порожніми стеблами борщівника.

Аранжування рослин- Флористика,Принципи складання,букет,Ікебани,Квіти у вазі,Варіанти,Квіткове оформлення,Фото,

Для додання композиції святкового виду в неї можна додати трохи декоративних елементів зі скла або пластику, розмістивши їх на кінчиках корчів. Для цього цілком підійде різна біжутерія.

Для новорічного букета підійдуть будь-які квіти. Ошатність додадуть троянди, кали, гвоздики і хризантеми. Тільки перед тим, як поставити їх у вазу, необхідно підрізати кінчики стебел і розсікти їх уздовж на 2 див. Квіти можна помістити в будь-яку вазу, в даному випадку цілком підійдуть скляні, керамічні та дерев'яні судини. Чудовою основою для композиції може стати звичайний свічник, навколо якого розміщують яскраві квіти і хвойні гілки.

Що стосується великодніх композицій, то тут відкривається можливість проявити свою фантазію і смак. Класичним варіантом є композиція з гілок верби, листя декоративних рослин, сухих квітів, шкаралупи фарбованих яєць і стрічок.

Послідовність дій наступна:

 1. У будь-який дрібний посудину поміщають губку, в яку вставлені гілочки верби.
 2. Закривають губку листям, вставляючи їх у неї, а потім розміщують у композиції сухі квіти, так щоб вийшло гніздо.
 3. Всередину отриманого гнізда приклеюють велику шкаралупу фарбованих яєць.
 4. З однієї шкарлупки можна випустити декоративну стрічку, а на іншу її просто накинути.

Пасхальний вінок теж виготовити досить просто. Для цього потрібно декоративна стрічка, дерев'яні великодні яйця, гілочки самшиту (можна замінити гілками туї), горіхи, листя, сухі квіти і шишки.

Аранжування рослин- Флористика,Принципи складання,букет,Ікебани,Квіти у вазі,Варіанти,Квіткове оформлення,Фото,

Технологія виготовлення зводиться до наступного:

 1. Основу вінка, виготовленого з дроту, обмотують декоративною стрічкою, вільний кінець якої зав'язують у вигляді петлі. З її допомогою вінок буде кріпитися до вертикальної поверхні.
 2. Далі закріплюють на основі гілочки самшиту або туї, розташовуючи їх в одному і тому ж напрямку.
 3. Закріплюють великодні яйця (їх можна і приклеїти).
 4. Розміщують на вінку сухі квіти і листя, вставляючи їх в основу.

Восени, коли вся природа готується до настання зими, чудово підніме настрій композиція під назвою «Осінній вальс». Для її основи підбирають три красиво вигнуті гілки клена платановидного чи глоду з дрібним листям і розташовують їх у вазі наступним чином: одну гілку вертикально, другу відхиляють вліво в горизонтальній площині, третю пригинають вниз, до основи вази, направивши верхню частину гілки вперед. Ваза прикрашається листям горобини і клена, а в її центр слід помістити декоративну гарбузика. Акценти допоможуть створити гілочки сибірського барбарису з червоними ягодами.

Аранжування рослин- Флористика,Принципи складання,букет,Ікебани,Квіти у вазі,Варіанти,Квіткове оформлення,Фото,

Прекрасним подарунком до 1 квітня може стати дуже простий у виготовленні букет-жарт. Для того щоб створити подібну композицію, буде потрібно всього один квітка, красивий бант, черевиків або будь-яка інша взуття і скляну судину, що підходить за розміром взуття і здатний утримувати воду. Спочатку на скляну посудину надягають носок, так щоб він закривав його краю, і вставляють отриману основу в черевик. Всередину посудини поміщають наколку, повністю покриті водою. Квітка обрізають під кутом і закріплюють на наколці в центрі судини. Замість наколки можна використовувати вологий пісок, дрібний гравій або нарізані деревні гілочки. І останній етап: носок черевика пов'язують бантом. Жартівлива ікебана готова.

Використовувані матеріали:

 • Садові рослини від А до Я
Дата публикации: 30.04.17