Вискочка – квітка зефіру

чи Знаєте ви, що таке зефір? Солодощі? Не вгадали. Зефір — це назва західного вітру. Назва рослини походить від слів «zephyr» — вітер західний, і «anthos» — квітка. Пояснюється вона тим, що на батьківщині в США він росте й цвіте, коли дмуть західні вітри і починається сезон дощів. Тому місцеві аборигени називають зефірантес квіткою дощу.

Вискочка – квітка зефіру-

© potocraze

Зефірантес — багаторічна цибулинна рослина. За помилку його часто називають кімнатним крокусом або нарцисом. Прийшло воно до нас з тропічних і субтропічних районів Центральної і Південної Америки. Відноситься до сімейства амарилісових. Налічується близько 40 видів. Це дуже красиве рослина, не вимагає особливого догляду і багато місця. Листочки довгі, до 40 см, лінійні, нагадують листя нарциса. Як і у нарциса, у зефірантеса довгий квітконіс — до 25 див. Квітки рожеві, білі, жовті, утворюються по одному на квітконосі. У рослини є цікава особливість, що воно отримало назву «вискочка», — дуже швидко розвивається квітконос. Тільки він з'явиться над поверхнею, наче вистрибнувши з грунту, а вже через день — два рослина цвіте. Особливо активно вискочка викидає бутони, якщо її забули полити. Тоді створюється враження, що вони розкриваються просто на очах. Цвітіння триває кілька днів, потім з'являються нові квітки. Цвіте з весни і літо.

Вискочка – квітка зефіру-

© Just Back

Найчастіше вирощують такі види.

Зефірантес білий — листочки темно-зелені, трубчасті, тонкі, схожі на листочки цибулі, довжина до 30 см, ширина близько 0,5 см, квітки білі, прямостоячі, цвіте в липні—вересні.

Зефірантес великоквіткова — листочки вузько-лінійних, жолобчасті, до 40 см у висоту і приблизно 1 см в ширину, квітки яскраво-рожеві з яскраво-помаранчевими тичинками, пелюстки до 5 см в довжину, цвіте з ранньої весни аж до кінця осені.

Зефірантес рожевий — рослина висотою 15-30 см, листя вузькі, лінійні, квітки невеликі, ніжно-рожеві, до 5 см в діаметрі.

Якщо прагнете до рясному цвітінню, поставте рослину в добре освітлене місце з розсіяним світлом, рясно поливайте і регулярно підгодовуйте (раз в 1-2 тижні) рідким мінеральним або органічним добривом.

Вискочка – квітка зефіру-

© 澎湖小雲雀

Рослина легко розмножується цибулинами-дітками, які при пересадці відокремлюють. Материнська цибулина може дати 10-15 шт. Цибулини висаджують у горщик по 6-12 шт. в землесуміш. Чим їх більше — тим пишніше буде кущик. Цибулини  з короткою  шийкою  висаджують на всю глибину, з довгою — так, щоб шийка виступала над поверхнею грунту.

Дітки зацвітають уже в наступному році. Горщик повинен бути широким і неглибоким. У теплу пору оптимальна температура 19— 23 градуси. Поливають обережно, щоб не загнивали цибулини. Пересаджують раз в 1-2 року восени або навесні. Якщо рослина довго не пересаджувати, утворюється величезна кількість цибулин, але користі вискочці від цього ніякої. Влітку можна легко висаджувати у відкритий грунт або виносити на свіже повітря, сонця це рослина не боїться. У відкритому ґрунті до кінця сезону повинна утворитися велика цибулина, що є запорукою гарного цвітіння в наступному році. Восени рослина втрачає листя, і полив скорочують. Протягом цього часу (у вересні—листопаді) йому забезпечують спокій, розмістивши у слабоосвітленому місці при температурі 10-12 градусів, або навіть в холодильнику. Листя обрізають. Зефірантес може обійтися без відпочинку, але тоді цвісти буде гірше. В кінці листопада вазон повертають на попереднє місце і відновлюють полив. Можна продовжити період спокою до кінця зими.

Вискочка – квітка зефіру-

© 澎湖小雲雀

Рослина стійка до шкідників і хвороб, але часто гине не через хвороби, а з-за рясних поливів. При надмірній сухості повітря може дивуватися павутинним кліщем. Тоді його треба помити мильною водою, а коли висохне — промити під теплим душем. При значному ураженні застосовують інсектициди.