Пересадка і перевалка кімнатних рослин

При культивуванні рослин у горщиках їх слід періодично пересаджувати.

Пересадка викликається необхідністю збільшення площі живлення (збільшення обсягу поживної суміші), заміни закисшей старої грунту на свіжу, при захворюванні або загнивання кореневої системи.

Пересадка і перевалка кімнатних рослин-

© Gardening in a Minute

Часто вже по зовнішньому вигляду рослини можна встановити, що воно потребує пересадки. Перші ознаки цього — випинання земляної грудки з горщика, відсутність приросту пагонів, пожовтіння листя, недорозвинення квіток, скорочення періоду цвітіння, поява в ґрунті дощових черв'яків. Щоб з'ясувати, чи потрібна рослині пересадка, при відсутності зовнішніх ознак земляний ком витягують з посуду і оглядають. Для цього його попередньо поливають, потім перекидають горщик догори дном і постукують краєм об стіл або б'ють долонею по дну. Сильне оплетення кома корінням вказує на те, що рослині тісно в старій посуді.

Найкращим часом для пересадки є весна (з середини лютого по квітень). Квітучі екземпляри пересаджують тільки після відцвітання, цибулинні — після пожовтіння листя. Молоді декоративно-листяні, деревні і трав'янисті рослини потребують щорічної пересадки, для дорослих і великих діжкових рослин вона необов'язкова. Пальми, лавр благородний, камелії пересаджують через 4-5 років. Часті пересадки негативно позначаються на їх зростанні.

Пересадка і перевалка кімнатних рослин-

© Gardening in a Minute

Розмір горщика, який пересаджують, повинен бути більше на 2-4 см в діаметрі, в залежності від потужності розвитку рослини. Для рослин із слабо розвиненою або загнившей кореневою системою судини залишають колишніх розмірів, а при обрізанні хворих коренів горщики можуть бути навіть меншими (на 2-4 см) по діаметру.

Нові горщики перед посадкою витримують 10-12 годин у воді, а старі ретельно обмивають від бруду і цвілі, знезаражують прожарюванням їх в духовці.

Пересадка і перевалка кімнатних рослин-

© Gardening in a Minute

При пересадці ком землі очищають від дрібних мочковатих коренів, зрізуючи секатором повсть дрібних корінців. Товсті корені не чіпають, обрізають їх тільки в разі загнивання. Порізи товстих коренів присипають вугільним порошком. Верхній шар землі у кома знімають, з боків кілочком обережно очищають його від старої землі. Але не слід обтрушувати всю стару землю і повністю оголювати коріння рослини.

При підготовці нового горщика на водостічний отвір кладуть черепок (шматочок розбитого горщика) опуклою стороною догори, потім шар дренажу з грубозернистого піску. Товщина дренажу 0,5—1 см для дрібної посуду і 3-5 см – для діжок. Землю або земляну суміш при пересадці використовують відповідно до вимог культури. Насипають її горбком на дренаж, після чого ставлять підготовлене рослина з таким розрахунком, щоб коренева шийка була на 2-3 см нижче краю горщика. Однією рукою тримають рослина, а інший підсипають землю, ущільнюючи її.

Пересадка і перевалка кімнатних рослин-

© Gardening in a Minute

Щільність посадки впливає на подальший ріст і цвітіння — пухка сприяє кращому росту, а більш щільна — цвітіння.

При посадці вічнозелених рослин (пальма, драцена, лигуструм) ґрунт щільно утрамбовують. Рослину рясно поливають, обприскують і ставлять у затінок.

Пересадка і перевалка кімнатних рослин-

© Gardening in a Minute

Перевалка від пересадки відрізняється тим, що при ній земляний кому зовсім не порушується. Збільшують тільки обсяг грунту та на 2-4 см – розмір горщика. При розмноженні насінням більшості красивоцветущих трав'янистих рослин (цикламен, глоксинія гібридна, цинерарія гібридна, кальцеолярія, примула та ін) потрібні багаторазові перевалки. Так, цикламен, глоксинію перевалюють 2 рази, поміщаючи в горщики діаметром 11-13 см, цинерарію гібридну в період від посіву до цвітіння – 3 рази.

При цьому процесі зростання рослин не припиняється, що дає можливість отримати сильні, добре розвинені екземпляри.

Пересадка і перевалка кімнатних рослин-

© Gardening in a Minute

Дата публикации: 30.04.17