Ширяюча фея ацидантера

Ацидантера, більшості квітникарів в нашій країні відома під ім'ям запашного гладіолуса, – рослина дійсно казкове. Ні складна агротехніка, передбачає зимівлю поза грунту, ні навіть досить делікатний догляд за цією красунею, нітрохи не применшують її популярність. Адже цвітіння ацидантеры, пропонує помилуватися на елегантні, ніби ширяють у повітрі квітки з сяючо-білим забарвленням, з лишком компенсує будь-які труднощі. Так і примхливим экзотом це рослина назвати складно. Просто дуже любить ацидантера увагу і турботу.

Ширяюча фея ацидантера- Ацидантера,двоколірна,гладіолус,запашний,догляд,вирощування,посадка,фото

Сяюча конкурентка звичайних гладіолусів

Ацидантера справді всім нагадує гладіолуси. У них схожі та агротехніка, і вимоги до зимівлі поза грунту, і тип листя. І навіть розміри двох рослин практично аналогічні. Тому зовсім не дивно, що ацидантеру часто називають запашними гладіолусами. Але все ж рівняти ці культури, вважати їх аналогічними, було б великою помилкою. Адже ацидантера – рослина зовсім інша за характером.

Ацидантера (Acidanthera) – витончені і дуже красиві, пізно-що зацвітають бульбоцибульні багаторічники. Бульбоцибулини у них округлі, з молочним забарвленням, до 5 см в діаметрі, покриті сітчастою коричневою оболонкою. Слабо облистнені стебла прямі і вузька, лінійна темна листя створюють лише витончений фон для головного шоу — цвітіння. А до нього неможливо залишатися байдужим. Великі здаються величезними завдяки радісному окрасу, квітки досягають 9 см в діаметрі. Витончена форма забезпечила ацидантере чимало ласкавих прізвиськ. Загострені пелюстки-частки оцвітини майже однакового розміру, довга зігнута трубка разом формують нехай віддалено схожий на гладіолуси, але куди більш елегантний квітка. При цьому розпускаються квітки не по одному, а в колосі, в якому густо сидять до 6 квіток.

Колірна гамма ацидантеры аж ніяк не нудна. Класичними вважаються білі ацидантеры з сяючим забарвленням, але не менш красиві і «кольорові» сорти та види. Рожеві, бузкові, світло-лілові, жовті, кремові тони у ацидантеры представлені чистими і перловими забарвленнями.

Але не тільки ефектністю суцвіть прославилася ацидантера. У цього чудового рослини аромат не менш прекрасний. Інтенсивний, але легкий, ненав'язливо-вишуканий аромат ацидантеры лише спершу нагадує про садових нарциссах. Адже нічого агресивного запах цієї рослини немає. Чим більше ви вдихаєте аромат, тим більш складним і шляхетним він здається, виявляючи те медові, то фруктові обертони.

Ширяюча фея ацидантера- Ацидантера,двоколірна,гладіолус,запашний,догляд,вирощування,посадка,фото

Види і сорти ацидантеры

Всі ацидантеры – рослини їх тропічних районів Африки, витончені і дуже красиві.

В роду цих красунь – близько 40 видів. Правда, сучасні ботанічні класифікації ацидантеры в окремий рід не виділяють: їх розглядають як групу гладіолусів, і правильне ботанічне ім'я у рослин звучить не як Acidanthera, а як Gladiolus. Але оскільки поширюють цю рослину і далі під ім'ям ацидантеры, так і колишні назви допускаються як синоніми сучасному імені, називати ацидантеры можна і по-старому. Дикі природні ацидантеры також чарівні, за красою цвітіння і його помітності вони не зрівняються з найкращими «окультуреними» видами.

Найбільше поширення і статус базової різновиди рослини отримав лише один вид – чудова ацидантера двоколірна (Acidanthera bicolor). За всіма правилами, це рослина потрібно іменувати гладиолусом Мюріел (Gladiolus murielaу), але в розплідниках і серед садівників він все ж більше відомий під старим іменем. Та й «прізвиськ» у рослини чимало – від запашного гладіолуса до абсолютно неправильного «зимуючого гладіолуса». Незважаючи на те, то цю ацидантеру продають як єдиний гладіолус, здатний зимувати в середній смузі, агротехніка цього виду повинна передбачати викопування з грунту і збереження в приміщенні.

Ацидантера двоколірна у висоту досягає 120 см, красуючись потужними, найчастіше простими, рідше злегка розгалуженим угорі пагонами. Листя у цієї ацидантеры мечоподібні-лінійні, зі світло-зеленим забарвленням, в довжину досягають півметра і досить численними для формування красивої куртинки при груповій посадці. Квітки у гладіолуса Мюриэла досягають в діаметрі 12 див. Кремові або білі, ароматні, з великим контрастною плямою в центрі і красивими тичинками, вони здаються дивно витонченими, ширяючими в повітрі. На високих квітконосах зібрані в колосовидні суцвіття, включають від 3 до 8 квіток. Зацвітає ця ацидантера пізно, в серпні-вересні при класичній травневої посадці.

Ширяюча фея ацидантера- Ацидантера,двоколірна,гладіолус,запашний,догляд,вирощування,посадка,фото

Інші види зустрічаються набагато рідше, але і вони заслуговують поширення в якості зворушливого квітучого акценту:

 1. Незвичайна листя – гордість ацидантеры злаколистной (Acidanthera graminifolia, за сучасними класифікаціями – форма гладіолуса обильноцветущего (Gladiolus floribundus)). У неї листя не мечоподібні, а тонкі, як у стандартних садових злаків. Але не тільки листя роблять рослина оригінальним, а й пониклі, з майже непомітною трубкою біло-пурпурні акварельні квітки.
 2. Ацидантера малоквіткова (Acidanthera pauciflora за сучасними класифікаціями – форма гладіолуса обильноцветущего (Gladiolus floribundus)) також випускає тонкі, нетипові для биколора листя, але квітки у неї красуються не пурпуровим, а червоним відтінком.
 3. Малиновий відтінок розлучень на квітці – відмітна риса ацидантеры рожево-білій (Acidanthera roseoalba, за останніми даними – Гейссориза рожево-біла (Geissorhiza roseoalba)), яка зустрічається незаслужено рідко.
 4. Ацидантера тропічна (Acidanthera aequinoctialis, нове ім'я – Гладіолус тропічний (Gladiolus aequinoctialis)) у висоту досягає 130 см, виділяється ребристими листям, двосторонніми суцвіттями з 5-6 білих, з малиново-пурпуровими плямами квіток з довгою трубкою.
 5. капської ацидантеры (Acidanthera capensis, по-новому классифицирующаяся як Іксія волотиста (Ixia paniculata) замість плям білі квітки прикрашають пурпурові прожилки.
 6. Ацидантера біла (Acidanthera Candida, у сучасній версії – гладіолус білий (Gladiolus candidus)) виділяється сильним, інтенсивним запахом і чистим білосніжним забарвленням.
 7. ацидантеры широколепестной (Acidanthera platypetala, форма Gladiolus longicollis subsp. platypetalus) більш округлі, масивні частки оцвітини, які роблять рослина схожим з орхідей.
 8. Ацидантера короткотрубчатая (Acidanthera brevicollis / Gladiolus gueinzii) – єдиний вид з яскраво забарвленими, пурпурно-ліловими квітками, у яких вкорочена трубка. Квітки зібрані в суцвіття по 3-4 шт.
 9. Ацидантера Фуркада (Acidanthera fourcadei, за останніми даними перекваліфікований в Гейссоризу Фуркада (Geissorhiza fourcadei)) також належить до рідкісних кольоровим видами, красується всього 1-2 квітками з ніжним рожево-ліловим забарвленням.
 10. Також рожеве забарвлення характерний і для трубчастої ацидантеры (Acidanthera tubulosa нині Гейссориза бесстебельная (Geissorhiza exscapa)), але у неї набагато більш довга трубка і витончені квітки.

Використання ацидантеры в декоративному садівництві:

 • парадного, святкового, фінішного акценту в дизайні квітників;
 • групами на тлі газону, у сезонних квітниках-острівцях;
 • у змішаних композиціях в палісаднику;
 • духмяний акцент в оформленні квітників і рабаток у зон відпочинку і тераси;
 • в ролі горщикового або контейнерного рослини;
 • зрізаних культури (слід враховувати, що сильний аромат рослини – далеко не для всіх)

Кращі партнери для ацидантеры: айстри, шавлія, аконіти, емілія, монарда, гладіолуси, кореопсис.

Стратегія вирощування ацидантеры

Ацидантеру розглядають як срезочное, садове та кімнатну рослину. Її зовсім не обов'язково вирощувати лише у відкритому грунті, так і в типові терміни. Як і практично будь-бульбова або цибулинна рослина, ацидантера підходить навіть для вигонки. Прекрасно почуває себе ацидантера в теплицях.

Ширяюча фея ацидантера- Ацидантера,двоколірна,гладіолус,запашний,догляд,вирощування,посадка,фото

Але є у такої універсальності і своя зворотна сторона. Ацидантера – рослина, що віддає перевагу стабільність умов вирощування. Її цвітіння безпосередньо залежить від температурного режиму й освітлення, і якщо ви вирощуєте цю красуню в саду, то успіх буде залежати не тільки від ваших зусиль, але і від погоди. Якщо літо видалося невдалим, дощовим, а тим більш холодним, то ця красуня може не випустити жодної квітки. Зате у вдалі роки ацидантера затьмарить всі своїх конкурентів.

Умови, необхідні ацидантерам

Підібрати для ацидантер відповідні умови в саду досить просто. Це світлолюбна культура, яку в регіонах з суворими зимами з-за особливостей літа краще висаджувати тільки на сонячних майданчиках.

Особливу увагу при вирощуванні ацидантеры варто приділити вибору грунту. Для ацидантеры дуже важливо надати грунт з мінімальним ризиком застою води, дренування ї і легкий. Грунт повинна бути якісною, глибоко проробленої і родючою. Зверніть увагу і на реакцію: ацидантеры воліють слабокислі ґрунти.

У кімнатній і горщечкової культурі ацидантера вимагає практично аналогічних умов. Освітлення повинне бути яскравим, але розсіяним, із захистом від прямих сонячних променів. В період активного зростання мінімальна температура змісту – 20 градусів тепла, при цьому локація повинна бути не тільки теплим, але і захищеною навіть від найменших протягів. Для неї підійде тільки якісний пухкий і поживний субстрат (краща суміш з рівних частин дернової, листової ґрунту, перегною і піску). Зверніть увагу і на ємності: ацидантера не любить надлишку вільної грунту, її висаджують у горщики діаметром близько 12-15 см (і посадка не «одноразове», а по 3-6 цибулин в одну ємність).

Ширяюча фея ацидантера- Ацидантера,двоколірна,гладіолус,запашний,догляд,вирощування,посадка,фото

Посадка ацидантеры

Попереднє поліпшення ґрунту – дуже важливий крок. І для ацидантеры його обов'язково проводять восени, а не навесні перед посадкою. Під час перекопування в ґрунт треба внести органічні добрива (переважно компост) і стандартну порцію повних мінеральних добрив, при потребі внести торф, пісок, закласти дренаж для компенсації надмірної вологості. Одноразове поліпшення можна замінити на стандартну перекопування з органікою, а повні мінеральні добрива змішати з ґрунтом вже при посадці.

Терміни посадки ацидантеры досить обмежені. Традиційно цю рослину висаджують навесні, в травні.

Цибулини ацидантеры потрібно підготувати до посадки. За 2-3 дні до запланованої висадки їх слід акуратно очистити від сухої оболонки, оглянути і протравити в розчині марганцівки низької концентрації для попередження поширення шкідників і захворювань.

При посадці клубнелуковицы важливо встановлювати на достатню глибину для захисту від раптових нічних похолодань. Цибулини ацидантеры розміщують на глибині близько 10-12 см, так, щоб вони розташовувалися ідеально рівно. Між рослинами залишають невелику відстань 15-20 см, при цьому чим менше сама бульбоцибулини, тим ближче її розміщують до сусідів.

Щоб прискорити цвітіння і насолоджуватися красою ацидантеры довше, цибулини перед осадкою у грунт можна висадити на початку в горщики, а вже потім перенести в сад після зникнення загрози пізніх заморозків. Цибулини висаджують у горщики по тим же правилам, що і в грунт, але розміщують їх куди щільніше, до 3-6 цибулин на ємність діаметром 12-15 см і не так глибоко, всього на 3-4 см. До виноски в сад містять в теплому і яскраво освітленому приміщенні або парнику приміщенні на яскравому освітленні.

Ширяюча фея ацидантера- Ацидантера,двоколірна,гладіолус,запашний,догляд,вирощування,посадка,фото

Кімнатні і горшкові ацидантеры не виймають з грунту на зимівлю. Їх просто щовесни, після завершення періоду спокою пересаджують у новий субстрат за тими ж правилами, що і при ранній вигонці.

Догляд за ацидантерами

Ацидантера потребує регулярних поливах. Для цього рослини необхідно компенсувати навіть легку посуху, але при цьому слід ретельно стежити за тим, щоб вода не застоювалася і вологість ґрунту не була надмірною.

Підживлення ацидантере знадобляться не тільки для барвистого і рясного цвітіння, але і для нормального визрівання цибулин. Вносять добрива для цього рослини тричі за сезон:

 • під час посадки, при поліпшенні грунту;
 • у період найбільш активного росту, коли ацидантера нарощує зелень і бурхливо розвивається;
 • на стадії бутонізації або на самому початку цвітіння.

Важливі компоненти догляду за рослиною – розпушування ґрунту і мульчування. Останнє дозволяє мінімізувати необхідний рослині догляд, позбутися багатьох проблем. Для мульчування грунту під ацидантерой можна використовувати і торф, компост, і рослинні матеріали. Якщо мульчування не проводити, то грунт потрібно вспушувати, розпушувати після кожного сильного дощу або поливу.

На відміну від багатьох цибулинних, у ацидантеры переклад в стадію спокою потрібно стимулювати самостійно. Безпосередньо після завершення цвітіння практично всю надземну частину ацидантеры потрібно зрізати. Залишають лише самі нижні листя, необхідні для визрівання цибулин.

Ширяюча фея ацидантера- Ацидантера,двоколірна,гладіолус,запашний,догляд,вирощування,посадка,фото

Горшкові і кімнатні ацидантеры вимагають майже стандартного виходу:

 • рослини поливають помірно, коли підсихає верхній шар субстрату без перезволоження і посух;
 • підгодівлі роблять інтенсивними, як для стандартних літників;
 • взимку полив повністю скорочують, цибулини не викопують, а поміщають в необхідні умови прямо з грунтом.

Викопування ацидантеры

Поспішати з викопкой цибулин ацидантеры з ґрунту не варто. Після обрізки цибулини повинні запастися поживними речовинами і вологою, визріти. І викопування з грунту потрібно проводити тільки з настанням перших осінніх морозів, не раніше, ніж наприкінці вересня або орієнтуючись за прогнозом погоди (при сприятливих умовах і довго триваючому цвітінні можна відкласти аж до грудня). Ацидантеру викопують з грунту акуратно, з великим запасом ґрунту, який знімають з садивного матеріалу вручну. Коріння, навіть самі маленькі, не варто обламувати або зрізати. Після викопування всі залишки наземних частин рослини потрібно зрізати, цибулини уважно оглянути і відправити на просушку.

Стадію просушування цибулин проводять при температурі близько 20 градусів тепла, з активною циркуляцією повітря. Але на відміну від більшості рослин, для ацидантеры час просушування теплої триває 3-4 дні, а цілий місяць. Завершують сушку зняттям сухих корінців, фінальної очищенням ацидантеры.

Ширяюча фея ацидантера- Ацидантера,двоколірна,гладіолус,запашний,догляд,вирощування,посадка,фото

Зимівля ацидантеры

Провели місяць на теплій стадії просушування цибулини необхідно розкласти в паперові пакети, які допоможуть захистити посадковий матеріал від світла і зайвої вологості, стабілізувати умови. Зберігати ацидантеру протягом зими потрібно в нетипово теплих умовах: цій красуні підходять приміщення з сухим повітрям, постійним провітрюванням і стабільною температурою близько 15 градусів тепла. Якщо мова йде про горшкових ацидантерах, які зимують у сухому субстраті прямо в контейнерах, то для них краща температура близько 12 градусів.

У регіонах з м'якими зимами ацидантера може зимувати і в грунті без викопування, але у такому разі рослини потрібно захистити укриттям на зиму. Посадки ацидантеры підгортають сухим листям та гіллям. При цьому в успіху зимівлі критично важливим фактором буде сухість і стабільність температур.

Боротьба з шкідниками та захворюваннями

Ацидантеры – улюблениці равликів і слимаків. Посадки цієї рослини потребують встановлення пасток, мульчуванні соломою і уважний моніторинг: якщо продивитися поява перших слимаків, то від листя ацидантеры може не залишитися і сліду. А ось із захворювань дивніше це цибулинна найбільше страждає від гнилей. Вони ацидантерам загрожують тільки в сирих умовах, при надлишковому поливі.

Ширяюча фея ацидантера- Ацидантера,двоколірна,гладіолус,запашний,догляд,вирощування,посадка,фото

Розмноження запашного гладіолуса

Як і всі цибулинні, ацидантера прекрасно розмножується дітками, дочірніми клубнелуковицами. Їх відділення проводять при викопуванні ацидантеры, посадку проводять також, як і для дорослих материнських корнеклубней.

Можна розмножити ацидантеру і насінням. Їх висівають в лютому, якісний субстрат і пророщують під плівкою або склом в теплі і на яскравому світлі. Для ацидантеры важливо забезпечити стабільну легку вологість грунту. По мірі підростання, випускання міцних листочків рослини пікірують по одному в невеликі горщики або стаканчики. Зацвіте ацидантера, вирощена з насіння, тільки на другий рік, а іноді й пізніше, тому краще в перші два роки її вирощувати в культурі, горщика. У грунт висаджують ацидантеру тільки коли клубнелуковицы досягнутий стандартних розмірів, зміцніють, а часто і після першого цвітіння.