«Синки» та «пасинки» у томатів

Для хорошої врожайності томатів під них вносять чимало добрив, що призводить до активного появи нових, другорядних пагонів – пасинків. Вони з'являються в пазухах листя і є частиною головного стебла. На них, як і на головних пагонах, ростуть листя, закладаються плоди. Якщо пасинки не видаляти, кущ буде перевантажений плодами, який стануть дрібніти.

«Синки» та «пасинки» у томатів -

Навіщо потрібно видаляти пасинки

Пасинкування застосовують, щоб привести в баланс зелену масу і кількість плодів, дати розвинутися міцним і великих плодів. Для цього непотрібні пагони, як тільки вони з'являються в пазухах листків, видаляють, не дають їм розвинутися.

Видаляти пасинки потрібно до того, як вони виростуть більше 5 див. Поки пагони маленькі, вони не заважають розвитку головного стебла, не забирають багато поживних речовин і не заважають утворенню плодів. При видаленні великих відростків можна травмувати сам кущ.

«Синки» та «пасинки» у томатів -

Пасинки починають з'являтися вже підросла розсаді, тому їх потрібно видаляти при висадці розсади у відкритий грунт. На постійному місці томати почнуть активно зростати, отже, і пасинків буде багато. Тому треба регулярно, не рідше разу в тиждень видаляти їх, поки відростки не переросли.

Як пасинкувати томати

Всі сорти томатів діляться на детермінантні (зростання яких обмежений) й індетермінантні, які можуть рости нескінченно довго, якщо, звичайно, їм дозволити це. Останні вимагають особливої уваги: без пасинкування вони можуть зайняти всю теплицю, тільки толку від цього буде мало: зелена маса займе весь простір, а сил для розвитку плодів у рослини не залишиться.

Щоб «причесати» такий кущ, буде потрібно залишити на ньому тільки головний пагін, на якому дають сформуватися і розвинутися плодоносною китицями. Всі другорядні пагони і пасинки видаляють. Головний стебло укладають на землю або підвішують до опори. Можна залишити один, не більше, додатковий стебло, але решта потрібно видалити, інакше ви ризикуєте отримати небагатий урожай дрібних томатів.

«Синки» та «пасинки» у томатів -

Низькорослі кущі, як не дивно, пасинкувати складніше, оскільки завжди залишається ризик видалити той самий важливий пагін, який дає зростання всій рослині. Головна його особливість – він закінчується на кінці пензлем плодів. При видаленні всіх пасинків біля куща не залишиться ростової верхівки, не з'явиться нових пагонів з листям і плодами. Залишаться тільки ті, що сформувалися раніше.

Пасинкувати такі сорти потрібно правильно:

  • дочекатися, поки пасинки доростуть до 4-5 сантиметрів;
  • знайти і позначити здоровий, розвинений пасинок, який стане головним втечею;
  • інші пасинки видалити.

Особливості пасинкування

насправді пасинкування – не така проста наука. Деколи недостатньо інформації, зазначеної на упаковці: детермінантний сорт або індетермінантний. Прибрали з куща всі пасинки – а він зупинився в рості, ледь досягнувши метра, і кистей на кущику мало. Залишили б додаткові пагони, дивись – і врожай б порадував. Буває й інакше: зростанням кущ вище двох метрів, а толку мало. Тільки інтуїція і досвід можуть підказати дачникові, що робити.

«Синки» та «пасинки» у томатів -

Як правило, міцним і сильним буває пасинок, виріс під самою першою пензлем. Якщо формується кущ у два стебла, що бажано для низькорослих сортів, цей пасерб потрібно залишити. Не варто видаляти самий верхній пасинок: якщо рано перестане рости головний стебло, залишиться другий, з пасинка, на ньому теж будуть утворюватися зав'язі.

«Синки» та «пасинки» у томатів -

З кожним роком з'являється безліч нових сортів овочевих культур, в тому числі і томати, які не потребують пасинкування. Це полегшує догляд за розсадою та економить час дачника.

Дата публикации: 7.12.18