На грядці не повинно бути тісно

Якщо норма посіву була завищена, а це часто трапляється, коли насіння дрібне, як, наприклад, у моркви, буряка, цибулі порею, салату, редиски, петрушки, ріпи, то в міру росту рослини починають затінювати один одного, конкурувати між собою за світло, грунтове живлення, воду. Тому при появі двох—чотирьох справжніх листків покваптеся прорідити сходи. Недолік світла, особливо в перші тижні зростання, призводить до витягування рослин, у коренеплідних пізно формуються або взагалі не утворюються коренеплоди (наприклад, у редиски), у салату не зав'язується качан. Крім того, на ослаблені рослини «накидаються» шкідники і збудники хвороб. Подивимося на прикладі конкретних культур, скільки разів і на які відстані слід проводити проріджування.

На грядці не повинно бути тісно-

© Roberta F.

Проріджування краще проводити у вечірні години, в цей час рослини менше травмуються. При проріджуванні щільно зростаючих коренеплодів коріння залишилися рослин оголюються. Їх присипають грунтом, акуратно розрівнюють її і поливають з лійки з дрібним ситечком. Робота з проріджування досить трудомістка, але вона виправдовує себе, так як в результаті ви отримаєте великі здорові рослини, а не «мишачі хвостики», як іноді буває у недосвідчених городників.

На грядці не повинно бути тісно-

© Zyance

У більшості сортів буряків з кожного супліддя (клубочка) розвивається кілька проростків. При першому проріджуванні залишайте між рослинами в ряду 2-3 див Коли сформуються коренеплоди діаметром близько 1,5 см, проредите буряк на відстань в ряду 5-8 див. Видалені при першому проріджуванні рослини можна висадити з боків грядок, зайнятих цибулею, салатом, кропом. Поки розсада приживеться і піде в ріст, цибулю та інші скоростиглі овочеві культури вже будуть готові до прибирання. Щоб менше травмувати коріння буряка, її висаджують у завчасно підготовлені за допомогою кілочка лунки. Рослини для пересадки повинні бути не вище 10-12 см, з більш великих утворюються потворні коренеплоди.Розсаджувати можна все коренеплідні рослини з округлим коренеплодом (редис, ріпа, бруква тощо) — їм не загрожує розгалуження розташованих в самій нижній частині майбутнього коренеплоду коренів.

На грядці не повинно бути тісно-

© Zyance

Ріпу і редьку проріджують один раз, залишаючи між рослинами в ряду 4 див. У брукви листя великі, тому рослини в ряду повинні відстояти один від одного на 10-12 див. Рослини редиски ранніх сортів дають оптимальний урожай при відстані між ними в ряду 4-5 см, пізніх — 6-8 см.

Рослини з довгим коренеплодом (морква, петрушка, пастернак і т. д.) розсаджувати не можна, тому що основна маса кореневих волосків у них розташована рівномірно по всій частині майбутнього коренеплоду і навіть найменше ушкодження точки росту коренів призводить до галуження. В результаті коренеплід утворюється кривий, потворний, з переплетеними корінням.

На грядці не повинно бути тісно-

© Osopolar

Сходи моркви проріджують, залишаючи спочатку відстань між рослинами в ряду 1-2 см, а пізніше — 4-5 див. Залишаються в грунті коренеплоди відразу ж присипають грунтом, тому що при проріджуванні рослини моркви виділяють ефірні масла, що може привернути морквяну муху. Вона відкладає яйця на оголений коренеплід, личинки проникають в нього і вигризають у ньому ходи. У результаті молоді рослини засихають, при пошкодженні в більш пізньому віці коренеплоди стають потворними і навіть червивими.

Петрушку на коренеплід проріджують, залишаючи між рослинами відстань 7-8 див. Якщо вам потрібна тільки зелень петрушки, то проріджування можна вести протягом літа, використовуючи вирвані рослини як свіжу зелень до столу.

Пастернак проріджують тільки пізно ввечері, так як на сонце рослина виділяє речовини, які викликають опіки шкіри. Не зайвим буде надіти рукавички. Листя у пастернака великі, тому відстань між рослинами повинна становити 10-12 див.

На грядці не повинно бути тісно-

© Rasbak

Використовувані матеріали:

  • Т. Зав'ялова, кандидат сільськогосподарських наук, р. Санкт-Петербург