Захист винограду від шкідників

Виноградна лоза пошкоджується шкідниками, які можуть знизити врожайність на 30-40%. Шкідники поселяються на живих вегетативних органах куща, пошкоджують вусики, листя, молоді пагони, коріння та ягоди культури. Більшість шкідників є загальними для винограду і садових культур і тому, легко переходять з плодових культур на виноградні кущі (капустянки, личинки хрущів, кліщі, попелиця, почкоеды та інші). Однак, на відміну від інших культур, виноград також уражається кореневою попелицею, специфічним комаху, яка живе тільки на підземних частинах рослини. Для винограду коренева попелиця або філоксера – самий небезпечний карантинний шкідник.

Філоксера

Філоксера в перекладі означає попелиця-опустошительница. За короткий термін мікроскопічне комаха здатна завдати непоправної шкоди виноградникам. Особливо шкідливі її кореневі форми. З'явившись в Західній Європі, найболючіше филлоксерный криза 60-х років ХХ століття вдарила по виробниках винної продукції виноградної лози. Чимало зубожілих виноградарів Франції, зводили рахунки з життям, навіть не чекаючи повної загибелі виноградників.

Захист винограду від шкідників- Виноград,шкідники,комахи,захист,заходи,обробка,боротьба,догляд,фото

Філоксера пошкоджує надземну і підземну частини виноградної лози. Карантинна шкодочинність пов'язана з тим, що для проходження певного циклу розвитку зимує попелиця на підземних органах культури, в тому числі на коренях. Для живлення личинок кореневої філоксери необхідно простір для пересування. Тому коренева форма філоксери особливо швидко розмножується на коренях виноградної лози, оброблюваної на повітропроникних пухких грунтах. Ущільнені, малопроникних для води і повітря грунту не придатні для кореневої попелиці. Не поселяється вона і на коренях виноградників, оброблюваних на піщаних грунтах.

Відроджені личинки присмоктуються до коріння, проколюють покривний шар і висмоктують соки рослини. Самка кореневої форми попелиці за вегетаційний період формує 6-9 поколінь, відкладаючи кожен раз до 400 яєць. Тканини кори, під впливом ферментів слини філоксери, виразкуватись, розростаються пухлиноподібні напливи, куди проникають грунтові бактерії і грибки. Починається гниття кореневої системи. Через 4-5 років кущ гине.

Захист винограду від шкідників- Виноград,шкідники,комахи,захист,заходи,обробка,боротьба,догляд,фото

Листова форма попелиці пошкоджує надземну масу садових, городніх культур і виноградників, поселяючись в основному на листках і молодих пагонах. При ураженні листя винограду на нижній стороні утворюються гали (здуття), в яких розвиваються личинки попелиці. Максимальне розмноження попелиці припадає на серпень-вересень. При несвоєчасних захисних заходах попелиця здатна знизити врожай на виноградних плантаціях на 20-30%.

Способи захисту від філоксери

Попереджувальними заходами захисту є придбання садивного матеріалу тільки районованих сортів, а щепленого тільки на філоксеростійких підщепах. Купівля у незнайомих виробників, на тимчасових ринках може послужити причиною зараження здорових кущів винограду філоксерою.

При самостійно проводяться щеплення необхідно дотримуватися санітарні вимоги при виконанні прищепних робіт. Кращими підщепами вважаються: Рипариа Глуар, Кобер 5ББ, Рипариа х Рупестрис 101-14. Коренева система цих підщеп у місцях проколів попелицями не піддається гнильним процесам. Кущ продовжує нормально рости і розвиватися, формуючи тривалий час високі врожаї хорошої якості.

Захист винограду від шкідників- Виноград,шкідники,комахи,захист,заходи,обробка,боротьба,догляд,фото

З хімічних препаратів для листових форм філоксери ефективні Фастак, БІ-58, Актеллик, Конфідор, Децис, Алатар, Карате, Інта-Вир і інші, використовувати які потрібно строго по інструкції. Першу обробку препаратами проводять у першій тріаді травня у фазу розвитку 1-2 листочків, другу в третьої при розгортанні 12-14 листків на молодому втечу, третю не пізніше другої половини червня. В інший період при необхідності захисту від серпневої попелиці необхідно перейти на захисні заходи із застосуванням біопрепаратів, нешкідливих для людей і тварин.

З біопрепаратів з широким спектром дії на комплекс шкідників рекомендовані Лепідоцид, Энтобактерин, Фітоверм (аверсектін), Іскра-біо, Агравертін, Акарин. Застосування біопрепаратів дозволено аж до початку дозрівання врожаю.

Виноградний зудень

Виноградний зудень або повстяний кліщ досить поширений шкідник виноградників. Шкідника називають повстяним кліщем за формування на нижній стороні листа впадинок, прикритих білим щільним нальотом, що нагадує повсть. На верхній стороні листа з'являються типові горбки – місце проживання кліща.

Захист винограду від шкідників- Виноград,шкідники,комахи,захист,заходи,обробка,боротьба,догляд,фото

Зимує коростяний кліщ біля основи бруньок або під верхніми покривними лусками. З настанням теплої погоди та початком розростання нирок коростяний кліщ переселяється на нирки і листя. За вегетацію він відтворюється 10-12 поколіннями. Частіше уражаються повстяним кліщем гібриди. В результаті пошкодження листових пластинок порушується фотосинтез. Листя набувають коричневий або червонуватий колір. Грона винограду не пошкоджуються зуднем, тому всі захисні заходи проводять в основному до цвітіння.

Захист винограду від шкідників- Виноград,шкідники,комахи,захист,заходи,обробка,боротьба,догляд,фото

Заходи боротьби з зуднем

Першу обробку виконують до розпускання бруньок, обприскуванням нітрафеном. Розчин готують з розрахунку 200 г препарату на 10 л води. Після масового розпускання бруньок можна провести обпилювання меленою сіркою або приготувати розчин з суміші 100 г колоїдної і 60 г смачивающейся сірки на 10 л води і ретельно обприскати рослини. Обприскування хімічними та біопрепаратами проти листової філоксери одночасно знищить і інших шкідників з сосним ротовим апаратом.

Павутинний кліщ

При розпусканні листя до зудню приєднується ще один вид кліщів – павутинний кліщ. Самки кліща зимують у шпалерних опорах, під старою корою виноградної лози. З підвищенням температури до +20 — +25ºС самки активізуються переходять на молоде листя, де поселяються на нижній стороні. За літній період дають до 12 поколінь, відкладаючи кожен раз до 100 яєць. Пошкоджені листя теж набувають з часом коричневий колір, як і при повстяному кліща. Але павутинний кліщ свою руйнівну діяльність починає на жилках листя: центральної та бічних. Активно отсасывая сік, він викликає пожовтіння листової пластинки уздовж жилок і всихання листків з придбанням коричневого забарвлення. Приріст пагонів сповільнюється, ягоди втрачають продуктивність і якість.

Захист винограду від шкідників- Виноград,шкідники,комахи,захист,заходи,обробка,боротьба,догляд,фото

Заходи боротьби з павутинним кліщем

Заходи боротьби включають обприскування 3% розчином мідного чи залізного купоросу до розпускання бруньок (збігається з обробкою проти хвороб). Під час вегетації використовують для обробки ті ж препарати, що і проти зудня. Крім того у фазу дозрівання ягід можна додатково провести запилення сірої. Після запилення через день вже можна прибирати урожай. На павутинного кліща діють ті ж препарати, що й на вищеописаних шкідників. Так що однією обробкою можна знищувати кілька видів сисних шкідників.

Листовійки

Листовійки активно знищують бутони, квітки і ягоди винограду. Вони поділяються на 3 види: гроздевую, двулетную і виноградну. Гусениці виноградної в основному пошкоджують вегетативні органи, а дворічної і гронової – суцвіття, молоді зав'язі і ягоди.

Заходи захисту від листовійки

Заходи боротьби починаються з ранньої весни. Очищають багаторічні рукави і штамб кущів від старої відсталою кори. Листовійки зимують саме там. Всі відходи спалюють. При підвищенні температури повітря до +12 — +15 ºС проходить перший літ метеликів, які на бутонах розміщують через 10-12 днів кладки яєць. Через 1,0—1,5 тижні з яєць народжуються ненажерливі гусениці. Гусениці заляльковуються. З коконів виходять метелики другого покоління, які відкладають яйця. Приблизно через 2 тижні народжуються гусениці другого покоління. У цей період обприскування повторюють. Для обприскувань використовують хімічні препарати БІ-58, а також весь набір препаратів, застосовуваних проти попелиць і кліщів.

Захист винограду від шкідників- Виноград,шкідники,комахи,захист,заходи,обробка,боротьба,догляд,фото
Захист винограду від шкідників- Виноград,шкідники,комахи,захист,заходи,обробка,боротьба,догляд,фото
Захист винограду від шкідників- Виноград,шкідники,комахи,захист,заходи,обробка,боротьба,догляд,фото

Після збирання врожаю кущі обприскують 2% бордоською рідиною з профілактичною метою і після опадання листя голі кущі і грунт під ними 3% мідним або залізним купоросом. У вегетаційний період необхідно міняти препарати при обробці виноградника, щоб не було звикання до складу. Найбільш доцільно використовувати для обприскування бакові суміші, поєднуючи препарати проти хвороб і шкідників, що вдвічі знизить кількість обробок виноградної лози.

Дата публикации: 8.04.17
Акции автошкол самые актуальные скидки и акции.