Як правильно обрізати сливові дерева восени – поради початківцям садівникам

Здрастуйте, дорогі читачі! Якщо ви тільки на початку шляху створення свого плодоносного саду, то саме час поговорити на тему: обрізка сливи восени для початківців, відео додається.

Зміст:

 1. Різати або почекати?
 2. Правила обрізки
 3. Приступаємо безпосередньо до практики

Різати або почекати?

Як правильно обрізати сливові дерева восени – поради початківцям садівникам-

Один з видів догляду за сливою – своєчасна обрізка, щоб вдячна за догляд дерево довше радував нас своїми природно-корисними плодами.

Проводять таку обрізку для правильного розвитку дерева, для формування його крони, для зручності догляду та для омолодження старих дерев. Обрізають зайві гілки навесні, влітку і восени.

Частина садівників вважають, що зливі, поки вона молода, обрізка не потрібна. Це вірно лише частково.

Припустимо, обрізка колоновидна сортів, які зовсім не багаті на бічні гілки, просто безглузда, т. к. сливові плоди на такому деревце ростуть, як ягоди обліпихи. Виняток становлять випадки, коли у паростка верхівкова брунька пошкоджена, тоді її вирізають повністю і одну з бічних перетворюють в центральну.

Потрібна обрізка сливи, у якої мороз побив верхівку? Обов'язково! У таких випадках іноді доводиться спилювати до 1/3 дерева, щоб врятувати його. Правда, сливове дерево тоді перетвориться на потужний сливовий кущ, але якість своїх плодів від цього не втратить.

Якщо сливу вразила якась хвороба або її живцем гризуть паразити, то тільки обприскуванням нам, на жаль, не обійтися. Зволікати просто не можна! Доведеться вирізати нещасне дерево по максимуму, а спиляні гілки спалити, щоб не допустити поширення зарази на інші дерева. Будемо вважати це гігієнічної обрізанням.

Хтось «запускає» сливове деревце до 3-5-ти років, не проводячи обрізку до отримання одного-двох стабільних врожаїв, хтось рекомендує зайнятися формуванням крони мало не відразу після покупки саджанця, хтось чекає поки деревце не вкорениться на 100% і проводить обрізку тільки на наступний рік після появи деревця на ділянці. Скільки садівників – стільки й думок. Ви вільні вибрати будь-який з них, але те, що обрізання робити доведеться – незаперечно. Тому давайте розбиратися, як правильно це зробити.

Правила обрізки

Як правильно обрізати сливові дерева восени – поради початківцям садівникам-Як правильно обрізати сливові дерева восени – поради початківцям садівникам-

Оскільки сливові дерева обрізають в будь-який сезон, виключаючи тільки зимовий, то питання про те, коли робити обрізку сливи, зростаючої у вашому саду, відпадає сам собою: обрізка сливи навесні для початківців мало чим буде відрізнятися від обрізки по осені. Основні правила такі: обрізку навесні треба постаратися закінчити до розпускання листя, а осінню – до настання заморозків.

Для вирішення непростої для новачка завдання з обрізки та формування крони рекомендується переглянути відео, де все викладено доступно і в зрозумілій формі:

Основна схема обрізки буде така:

 1. Чітко уявити собі, яку конкретно крону ви хочете сформувати з хаотично розташованих гілок:
  • рузинская пальмета (ідеально для напівкарликова і середньорослих злив)
  • італійська плоска (підходить для сильнорослих дерев)
  • веретеновидная крона (близька до природної і зручна для новачків - садівників).
 1. Крону сливи формують зі штамбом 50-60 див.
 2. Основний кістяк кісточкового дерева будують з 5-6 гілок одного порядку.
 3. Між рядами гілок витримують інтервал в 40-50 див.
 4. При обрізанні зберігається тільки один центральний провідник.
 5. Виконуємо закон: краще прибрати один товсту гілку, ніж дві тонких.
 6. Не залишаємо гілки, розташовані під кутом не менше 40 градусів до стовбура. Останнє особливо важливо для сливи, тому що вона схильна до розщеплення, а «гострі» гілки легко обламуються.
 7. Тонкі гнучкі гілки також видаляємо, т. к. при утворенні льоду вони легко обломлюються з шматочками кори, залишаючи на тілі дерева рани, через які легко проникає інфекція.

Приступаємо безпосередньо до практики

Як правильно обрізати сливові дерева восени – поради початківцям садівникам-

Технологія обрізки молодий сливи і дерева віку 5-6 років дещо відрізняються.

У п'ятирічки період активного росту вже закінчено, тому біля такого дерева уникають сильного скорочення бічних гілок, застосовуючи лише помірне та слабке, по можливості використовують прийоми нахилу гілок вниз і в різні боки.

Молодим саджанцям, якщо це перша обрізка, вкорочують центральний стовбур на 1/3, а за ним уже всі інші гілочки на 2/3. Зазвичай так проводиться обрізка сливи при посадці, незалежно від віку дерева.

Нерозгалужені однолітки обрізають на висоті 80-90 см, а що утворилися в кінці липня пагони відхиляють від провідника під кутом 50-60 градусів і підв'язують до посадкового кілочка. На наступний рік їх обрізають на 40-50 см вище основи.

Рослини, не обрізані в рік посадки, вкорочують на деревину дволіток, залишаючи довжину нижніх гілок у 50-60 см до хорошої нирки. Гілки, не вибрані в скелет дерева, відгинають і залишають без обрізки.

Інші правила обрізки абсолютно однакові для дерев різного віку:

 1. Видаляємо всі гілки і сучки, що ростуть усередину крони, загущая її, всі гілочки, які перетинаються між собою, дрібні недорозвинені гілочки, сухі і поламані.
 2. Обов'язково видаляємо гілки, де помічені хоч найменші сліди ураження грибковими хворобами чи шкідниками.
 3. Якщо верхівка сливи «облысела» і дала нові пагони на самому кінці, видаляємо всю верхівку, захоплюючи «облысевшую» її частину.

Варто детальніше зупинитися на омолаживании. Сильно постарілі гілки, не дають плодів, омолоджують шляхом сильної обрізки на вовчки, що з'являються всередині крони. У сливових дерев омолодження обрізанням до нерозгалужене частини при осінньої обрізки не рекомендується, оскільки деревина піддається швидкому розкладанню і погано заращенный зріз може загнити.

Не варто також робити всю обрізку старого дерева за раз – воно може не перенести такого стресу, адже у вас ще залишаються весна і літо.

В самому кінці осені, після того, як дерева повністю скинули листя, проводиться ще одна обрізка – коригуюча, з метою усунення недоліків, які могли мати місце, поки дерева були облистнені.