Як підготувати сад до зимових морозів

«Готуй сани з літа...» — приказка, на яку має орієнтуватися кожен садівник. А все тому, що взимку нашим садам доводиться несолодко — морози нещадно вражають пагони деревних культур, тим самим завдаючи серйозної шкоди майбутньому врожаю.

Але якщо знати, що з себе представляє стійкість дерев і чагарників до знижених температур і, виходячи з цих знань, якісно доглядати за садом, великих втрат можна уникнути, а заодно з ними, і весняного засмучення. Давайте ж розглянемо як допомогти саду пережити зимові морози.

Як підготувати сад до зимових морозів- Сад,визрівання,підготовка до зими,морози,дерева,кущі

Морозостійкість

Що таке морозостійкість зрозуміло кожному: це здатність рослин протистояти низьких температур, нижче 0°С, достатньо тривалий період часу. Залежить вона від кількох факторів: в першу чергу — від сортових особливостей культури, в другу — від ступеня визрівання деревини. І якщо на сортові особливості вплинути неможливо, то процесу визрівання цілком можна посприяти.

Визрівання деревини

Визрівання деревини це одна з фаз вегетаційного періоду деревних рослин, що наступає при скороченні світлового дня, зменшення попадання в прикореневу зону вологи і збільшення амплітуди денних і нічних температур.

вона Полягає в покритті оболонок клітин лігніном "Ф", а потім "М" (в результаті чого пагони набувають міцність і гнучкість), зниження вмісту в тканинах рослин вільної води, опробковании покривів, структурні зміни протоплазми тканин і нагромадженні поживних речовин. Триває визрівання до самого закінчення вегетації і має на меті підготувати рослини до зимівлі.

Якщо з якоїсь причини сукупність факторів, що впливають на даний процес, порушена (холодне літо, велика кількість опадів у другій його половині, різке похолодання) — зимостійкість деревних культур сильно падає і може призвести до серйозних пошкоджень.

Як підготувати сад до зимових морозів- Сад,визрівання,підготовка до зими,морози,дерева,кущі

Визначити підготовленість рослин до зими можна за кольором кори приросту, зовнішнього вигляду нирок, ламкості і гнучкості пагонів. Визрілі пагони мають солом'яно-коричневе забарвлення, добре сформовані верхівкові бруньки (нирка ясно виражена, має помітні криючі луски), при згинанні ламаються.

Якщо такі гілочки зрізати, то на зрізі буде відрізнятися чітка межа між деревиною і камбієм — у морозостійких сортів, у неморозостойких рослин такої межі не буде — вони йдуть в сплячку з незакінченим процесом диференціювання деревини і тому більш чутливі до морозів.

Триває визрівання деревини у різних культур по-різному — в одних аж до самих холодів, в інших, морозостійких сортів, може закінчитися і в серпні. При цьому чим раніше зупиняється ріст пагонів, тим повноцінніше вони визрівають.

Як вплинути на визрівання деревини

Як уже зазначалося вище, визрівання деревини сприяє відразу ряд факторів і один з них — недолік вологи в поєднанні з високими температурами. В такі умови, рослини в основному потрапляють у другій половині літа, і тому, якщо ваш сад має штучне зрошення, поливи в кінці липня — початку серпня необхідно істотно скоротити, уважно придивляючись, хіба тільки до однорічним дерев — їх у спеку необхідно поливати в міру потреби.

Другий фактор — підживлення. Спираючись на те, що наявність азоту в добривах провокує рослини до зростання — з другої половини літа підживлення рекомендується проводити лише фосфорно-калійними добривами. Фосфор впливає на посилення утворення плодових органів дерев і чагарників, а значить формування врожаю наступного року, калій – підвищує їх зимостійкість.

До застосування підійдуть: суперфосфат, сірчано-кислий калій, калімагнезія, фосфат калію, деревна зола. Хлорвмісні добрива краще не використовувати, так як деякі культури, зокрема ягідники, реагують на хлор скиданням листя.

Третій фактор – обрізка. Для того щоб не перешкодити деревним рослинам увійти в період зимових холодів підготовленими, починаючи з середини літа не можна проводити невиправданих обрізок, здатних спровокувати другу хвилю росту пагонів.

Як підготувати сад до зимових морозів- Сад,визрівання,підготовка до зими,морози,дерева,кущі

І, нарешті, прищипування, або пінцировка. Даний захід необхідно проводити там, де інші прийоми не спрацювали, наприклад, в силу нетипових для зони погодних умов, і рослини вчасно не зупинилися в рості. Видалення верхівок пагонів у такому разі перемикає їх на визрівання плодів, розвиток кореневої системи і формування (визрівання) деревини.

Цікаво

Вченими помічено, що різні частини рослин мають різну стійкість до морозів. Листові нирки та однорічні пагони переносять знижені температури краще ніж нирки розташовані на плодушках, кільчатках і плодових прутиках. Стовбур більш витривалий по відношенню до кореневої системи. Квітки більш стійкі порівняно з зав'яззю. Рідкісна крона краще справляється з холодами чим сильно загущена. Найбільш чутливою зоною дерев є підстава стовбура і місця відгалуження скелетних гілок.

Дата публикации: 8.04.17