Яблуневе диво

В європейських широколистяних, а то і соснових лісах часто можна зустріти невисоке дерево з округлою кроною і нерідко колючими гілками. З весни до осені дерево покрито невеликими довгастими листками, взимку дерева стоять зовсім голими. Всякий раз, перш ніж обрядиться в молоде листя, вони суцільно покриваються молочно-рожевими квітками.

«Краще нету того кольору, коли яблуня цвіте»,— співається в пісні. «Але хіба пісня присвячена не культурній садової яблуні? При чому ж тут дика, лісова яблуня?» — відразу ж заперечить який-небудь всезнаючий любитель садівництва.

Яблуневе диво-

© Szabi237

Кожному садівникові відомо, що серед плодових рослин помірних широт яблуні належить по площі і по врожаям перше місце. Яблуневі сади в усіх країнах займають близько 3 мільйонів гектарів, а щорічні врожаї їх перевищують 11 мільйонів тонн смачних соковитих плодів. Не менш як 80 відсотків наших садових дерев становлять яблуні. Все це так. Може бути, і пісня тільки про садової яблуні, але ж культурні сорти походять у кінцевому рахунку все від тих же диких форм дивного дерева — яблуні лісової. Дивного насамперед своєю долею.

Дика яблуня відноситься до тих щасливих представників рослинного світу, на які людина звернула увагу, коли робив перші кроки по Землі. Плоди диких яблунь їстівні незабаром після зав'язування, легкодоступні, довго висять на дереві, чудово зберігаються всю зиму в опалому листі. Природно, що яблуня була і в числі перших рослин, возделывавшихся людиною. Зображення яблук або їх залишки знайдені при розкопках пальових будівель, зображені яблука і на багатьох пам'ятках Єгипту, про них згадується в стародавніх міфах та легендах.Колискою культури яблуні прийнято вважати Давню Грецію. Теофраст написав твір по плодівництва, де яблуні відведено почесне місце. Письменники Стародавнього Риму Катон, а потім Варрон, Колумелла і Пліній Старший — розповідають про 36 сортах яблуні, возделывавшихся в той час. З Греції і Риму культура яблуні поширилася в Західній Європі, а потім і по всьому світу.

Примітно, що у греків та римлян яблуко служило символом любові і присвячувався богині краси, тоді як стародавні германці вважали, що яблуня користується заступництвом усіх богів, а яблуко – їх улюблена страва. Тому-то злий бог бурі Донар і ніколи не наважувався чіпати яблуню, а метал свої грізні списи-блискавки в інші дерева. Заповзятливі германці, захищаючись від грізних блискавиць, обсаджували свої житла яблунями.

Яблуневе диво-

© H. Zell

Навіть слово «рай» по-кельтськи означає «країна яблук» (авалон), а біблійний міф говорить про те, що Єва зірвала з дерева пізнання добра і зла саме яблуко.

В одному з варіантів давньогрецьких міфів розповідається про весілля фессалійського царя Пелея, куди були запрошені всі боги, крім богині розбрату Еріда. Ображена Еріда в розпал веселощів підкинула гостям золоте яблуко з написом «Найвродливішій». Зрозуміло, що відразу ж виникла суперечка, кому з богинь воно має належати, так як славилися красою всі три гості: Гера, Афіна і Афродіта. Богині були такі гарні, що навіть Зевс не зміг віддати якої-небудь з них перевагу. Він доручив Гермесу відвести богинь до пастуха Парісу, щоб той вирішив тривалу суперечку. Парис віддав яблуко Афродіті. З тих пір Гера і Афіна зненавиділи Паріса, так само як і Трою і всіх троянців. Вони вирішили погубити Трою і весь народ. Так став чудовий золотий плід яблуком розбрату.

Культура яблуні відома понад 4000 років. В Європі на початку XVIII століття було всього 60 сортів яблуні, але серед них значилися й досі збереглися чудові сорти кальвіль білий і штеттинское червоне. Вважається, що наша культурна яблуня з'явилася в монастирських садах Київській Русі в XI—XII столітті, хоча Геродот, подорожував по Скіфії в V столітті до нашої ери, писав, що бачив там садові дерева. Особливо славився на Русі яблуневий сад, закладений за Ярослава Мудрого (1051 року) і пізніше відомий як сад

Яблуневе диво-

© Rasbak

Києво-Печерської лаври. В письмових документах XIV століття згадуються московські сади, а в «Домострої» вже даються перші поради по догляду за садом.

У другій половині XVIII століття відомий російський агроном А. Т. Болотов склав перше, але чудова не тільки для того часу восьмитомное науковий опис, налічував понад 600 оригінальних сортів яблунь.

Великий внесок у плодівництво внесли академік Ст. Ст. Пашкевич, В. В. Мічурін, JI. П. Симиренка і багато радянські вчені-плодівники.

Тепер яблуня обжилася у нас на величезній території від Онезького озера до південних кордонів, а на сході — до Байкалу, потім по всьому Приморському краю. Яких тільки немає тепер чудових яблунь серед 10 тисяч культурних сортів! Багаторічною працею селекціонерів виведені сорти, у яких яблука досягають 600 (антонівка шестисотграммовая), а то й 930 грамів (книш). Чимало сортів дають по тонні і більше плодів з одного дерева. А яблука адже це цінний харчовий продукт. Не кажучи вже про їх високих смакових, дієтичних і навіть лікувальні властивості, про їх поживності, яблука використовуються для приготування соків, повидла, варення, компотів, вин. Нарешті, яблука сушать і мочать, багато зимові сорти зберігають свіжими до нового врожаю.

Яблуневе диво-

© H. Zell

Цікаво, що в тропіках яблуня мало популярна: в природних умовах вона не зустрічається, а в культурі дає не дуже смачні плоди або зовсім не плодоносить. Північні і південні яблука розрізняються і в нашій країні: у середній смузі вони мають підвищену кислотність (наприклад, сорт антонівка), південним сортам властива цукристість.

Проте ми знову відволіклися від скромних дикорослих яблунь. Основою для одержання 10 тисяч культурних сортів яблуні послужили всього 8-10 дикорослих видів і в першу чергу яблуня лісова та яблуня ягідна, а всього ботаніки нараховують близько 70 видів. Особливо пластичної виявилася яблуня сливолиста, або китайка. Використовуючи її як батьківську форму, В. В. Мічурін отримав чудові сорти: кандиль-китайку, бельфлер-китайку, пепін шафранний, шафран-китайку, безсім'янку Мічуріна та інші. Відзначилися також дикорослі яблуні сибірська і Недзвецького. Перша не боїться ніяких морозів і щорічно дає рясні врожаї дуже дрібних, як горошини, яблук. Вони дуже декоративні, але набувають приємний смак лише після підморожування. Яблуня ж Недзвецького з Середньої Азії незвичайна червоним фарбуванням шкірочки, м'якоті плоду, насіння, листя і квіток, навіть молода кора і деревина у неї червонуваті. І. в. Мічурін майстерно використовував її забарвлення і вивів ряд сортів з смачними красномясными плодами: бельфлер червоний, бельфлер-рекорд, комсомолець, червоний штандарт та інші.

Інший раз природа наділяє цікавою аномалією і звичайну нашу лісову яблуню. Якщо б вам довелося запитати першого зустрічного жителя села Андріївки Сумській області про місцеві визначні пам'ятки, вам би насамперед порадили оглянути «яблуневе дыво», «кручену яблуню» або «самосадное дерево». Всі ці назви відносяться до 150-річної яблуні, розрослася на площі мало не в півгектара. Так і стоїть тепер не те сад, то не ліс, посередині якого височіє яблуня, тісно оточена десятками дочок-яблуньок. Давно люди дивуються спроможності гілок цієї яблуні, припадаючи до землі, легко укорінятися і давати початок новим рослинам. Між іншим, і зовнішній вигляд гілок диво-яблуні незвичайний: вони закручені, як штопор.

Яблуневе диво-

© Evelyn Simak

За андріївської яблунею-садом ведуть ретельне спостереження українські вчені-садівники, вона була відома і В. В. Мічуріна, выписывавшему її живці. Подібний яблуневий сад з 600 яблунь, родоначальником якого стало одне дерево, нещодавно виявили ботаніки під час наукової експедиції на Тянь-Шані.

Ипользуемые на матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева