Все про дюках – гібридах вишні та черешні

Черешні та вишні – плодові культури родини. Випадкове вдале перезапилення вишні і черешні дало початок новому виду плодової культури, яку в народі називали черевишня, вишні-черешні та іншими складними для вимови, найменуваннями. Наша любов до скорочень не підвела і цього разу. Від назви англійського сорти черевишні, виведеного в Англії в 17 столітті, і названого Травневий герцог (Мей-Дюк), в Росії закріпилася вкорочене назва Дюк, що в перекладі означає «Герцог». Культура сподобалася садівникам, особливо за те, що рослини знайшли велику стійкість до негативних температур і захворювань деякими грибковими хворобами.

Починаючи з 1926 року, дюки почали освоювати простір СРСР. А вже до початку 90-х років 20 століття більше 30 сортів і гібридів поповнили каталоги дюков, просунутих далеко за Центрально-Чорноземні області.

Все про дюках – гібридах вишні та черешні- дюки,вишня,черешня,гібрид,догляд,вирощування,морозостійкі,сорту,опис,фото

Де вирощують дюки?

Південні регіони і розташовані поруч області отримали чудові, зимостійкі для цих кліматичних умов, сорти дюков: Чудова Веньяминова, Саратовська малятко, Мелітопольська радість. Українцями було отримано сорт дюка для південних областей з дуже практичним легко запам'ятовується назвою «Диво-вишня», який і сьогодні займає провідне місце в приватних садах і дачних селищах.

Робота селекціонерів з недостатньо зимостійкими сортами батьківських пар дозволила отримати ряд дюков, здатних рости і формувати високі врожаї в північних районах. Так, сорт Краса Півночі, виведений В. Мічуріним, росте і плодоносить не тільки в рідному Мічурінськ, але і в Московській, Ленінградській областях, в Нижньому Новгороді. Успішно вирощують дюки в південних районах Центрально-Чорноземного регіону, деяких районах Новосибірської області. Дюки ростуть і плодоносять у Західній Сибіру (Іванівна, Спартанка), в середній смузі і північних регіонах (Годувальниця, Жуковська, Іванівна, Огрядна та інші). У Хабаровському краї апробована і рекомендована до вирощування колекція дюков наступних сортів: Чудова Вельямінова, Фесанна, Міцна, Пам'яті Вавілова, Маяк, Надія, Жуковська.

Найбільш зимостійкі сорти (практично не страждають від весняно-осінніх перепадів температури повітря з короткочасними заморозками) отримані селекціонерами від схрещування американських зимостійких високоврожайних сортів. Дерева успішно переносять морози до -25...-35°С.

Більш детально про сортову різноманітність дюков можна ознайомитися в статті «Кращі сорти плодових культур для холодних регіонів».

Зовнішня характеристика дюков

Дюки відносяться до кісточкових культур і є черешні-вишневими гібридами. Якщо порівняти дюки з батьками, то «діти», зайнявши проміжне місце, взяли від батьківських пар все найкраще, але все ж абсолютна більшість сортів виявилися самобесплідна. З-за краси рясного, але порожнього цвітіння дюки на дачі часто використовують як прекрасної декоративної культури.

Самобесплодность гібридної культури пов'язана з впливом погодних умов. Різкі перепади температур, як непередбачених заморозків, так і сильної спеки, негативно впливають на фізіологічні процеси в рослині, що відповідають за утворення пилку і яйцеклітини. Число нормально розвинених, здатних до запиленню квіток дюка, може знизитися до 1%, іноді статевозрілі квітки взагалі не формуються. При нормальному розвитку всього лише 3-5 % квіток культура буває буквально обвішані великими смачними плодами з ніжною м'якоттю різних відтінків.

Вишнево-черешневі гібриди на півдні і в регіонах з м'якими зимами формують могутні дерева з широкою розлогою кроною. Селекціонерами отримані сорти дюков, які вільно плодоносять і в холодних регіонах Півночі і Сибіру, але там їх практичніше вирощувати все ж у кустовидной формі.

Все про дюках – гібридах вишні та черешні- дюки,вишня,черешня,гібрид,догляд,вирощування,морозостійкі,сорту,опис,фото

Самі гібриди за зовнішнім виглядом і якістю плодів більш схожі на вишню. По щільності листових пластинок та їх розмірами листя більше схожі на черешневі. Листки довгочерешкові, розташування на пагонах – чергове. Забарвлення насичено зелена.

Центральний стовбур дюков і багаторічні пагони гладкі (під черешню), колір кори темно-коричневий. Іноді скелетні пагони розташовані під гострим кутом до центрального стовбура.

В залежності від регіону і кліматичних умов цвітіння може бути раннім і пізнім. Наприклад, в середній смузі Росії дюки цвітуть в останній декаді червня, на півдні – в травні. Квітки білі або слабо рожевих відтінків, зібрані в букетиковидные суцвіття, які розташовуються на річних приростах.

Дюки відносяться до скороплодным культур і при підборі хороших запилювачів вже на третій рік формують перший (пробний) урожай плодів. По закінченню цвітіння неопылившиеся квітки обпадають. Сформовані плоди, навпаки, довгий час зберігаються на гілках і навіть покращують свої смакові якості.

Плоди дюков надзвичайно смачні. Уявіть велику черешню, чия щільна солодкувато-трав'яниста м'якоть стала більш ніжною, придбала облагороджує вишневий аромат з приємним освіжаючим смаком.

Біологічні особливості дюков

Дюки відрізняються від батьківських пар самобесплодностью. Тому вони не виносять самотності. Якщо хочете отримувати щорічні врожаї, необхідно висаджувати дюки в оточенні черешень і вишень краще районованих сортів. Один для одного дюки слабкі запилювачі. У Центрально-Чорноземній і середній смузі Росії, де сьогодні дюки швидко поширюються в приватних садах, запилювачами можна використовувати самоплідний сорт вишні Любська, а також сорту Молодіжна, Булатніковскій.

Кращими запилювачами для дюков є все-таки черешні, особливо сорт Іпуть (ідеальний запилювач). Купуючи вперше саджанці, будьте уважні. Обов'язково відразу купуйте дюк і запилювач. При якісному запилювачів щорічно запилюються більш 1/3 нормально розвинених квіток. Дерева бувають тоді буквально усипані плодами.

Дюки більш зимостійкі, ніж черешні, але поступаються вишні по стійкості до морозів. Тому в північних районах їх вирощують у вигляді кущів, що дозволяє вкривати культуру від зимових холодів.

Все про дюках – гібридах вишні та черешні- дюки,вишня,черешня,гібрид,догляд,вирощування,морозостійкі,сорту,опис,фото

Дюки володіють ще одним цінним властивістю. Вони стійкі до кокомікозу і моніліозу. Ці захворювання в останні роки буквально викошують більшість вишневих садів. Багато сортів дюков практично не піддаються ураження плодів вишневою мухою.

Агротехнічні особливості вирощування дюков на дачі

Вибір місця для посадки

Дюко-вишнево-черешневі посадки краще виконувати у вигляді окремих колко (тобто невеликих гайків). І естетично, і для організації догляду такий варіант найбільш оптимальний. Якщо для дачі придбані 1-2 дерева, то необхідно підібрати місце, освітлене сонцем протягом усього дня (не запихати рослини в тінь), а також захищене від вітру і протягів.

Дюки не виносять заболочених ділянок, і тому для посадки необхідно використовувати підвищені місця, з заляганням підземних вод нижче 2-х метрів від поверхні грунту.

Вибір посадкового матеріалу

Щоб не бути обдуреним несумлінним продавцем, саджанці дюков необхідно купувати тільки в господарствах, які займаються розмноженням і продажем садивного садового матеріалу, або в спеціалізованих магазинах. Кожен саджанець повинен мати бирку із зазначенням основних параметрів: вік, найменування сорту, бажаний запилювач та інші дані.

2-х – 3-х річний саджанець дюка повинен мати прямий стовбур, неушкоджену, добре розвинену кореневу систему. Корені при поперечному надрізі повинні бути живими (білого кольору). Кора пагонів дюка і самого стовбура рівномірно забарвлена, без патьоків камеді та інших пошкоджень. Висаджувати саджанці можна навесні і восени, відповідно до рекомендацій.

Посадка дюка

Грунт повинна мати нейтральну кислотність (рН=7). При необхідності її нейтралізують вапном, додаючи на одну посадкову яму 0,8-1,0 кг вапна. Якщо грунт глинистий, важка, то перед посадкою грунт з ями змішують з піском в співвідношенні 1:1.

Дюки мають непогану особливість. Вони не виносять перегодовування. Тому при підготовці посадкових ям не треба захоплюватися складанням ґрунтових сумішей, надмірно збагачених мінеральними і органічними добривами. І в подальшому, на поживному грунті, дюки краще не удобрювати. Перегодовані дерева посилено ростуть, не встигають підготувати деревину до зимівлі (вона не визріває). Невызревшая деревина набагато гірше переносить зимівлю і може послужити причиною загибелі всього дерева. При правильній підготовці дюка до зимівлі від сильних морозів можуть підмерзнути квіткові бруньки, окремі пагони, але дерево в цілому, навіть при -35...-40°С, збережеться.

Все про дюках – гібридах вишні та черешні- дюки,вишня,черешня,гібрид,догляд,вирощування,морозостійкі,сорту,опис,фото

Посадочні ями під дюки розташовують через 4-5 метрів, щоб старі дерева не затінювали один одного і не перепліталися гілками. Під посадку на 1 посадкову яму вносять 300-400 г суперфосфату, 250-300 г сірчанокислого калію, 2-3 склянки золи. У збіднені грунту вносять до 1 відра компосту або перегною. Компоненти перемішують з верхнім шаром ґрунту. Після посадки під саджанець виливають до 2-х відер води. Поки не розвинеться коренева система, саджанці дюков поливають 2-3 рази в місяць достатньою нормою води.

Культура посухостійка. Дорослі дерева у спеціальному поливі не потребують.

Підживлення молодих саджанців проводять 2 рази за сезон. Першу підгодівлю до кінця червня проводять азотними туками – не більш 15-20 м під деревце перед поливом і другу – восени фосфорно-калійними добривами відповідно 30 і 20 г під дерево.

Необхідно при посадці стежити, щоб не була заглиблена коренева шийка. Коренева шийка саджанця дюка повинна знаходитися на рівні грунту. Її заглиблення гальмує розвиток культури.

Після посадки дюка проводять першу обрізку. Саджанець вкорочують до 60-70 див. Центральний провідник повинен бути на 20-25 см вище бічних гілок. Бічні, добре розвинені, сильні гілки вкорочують на 1/3, слабкі вирізують на кільце.

Коренева система дюков настільки потужна, що здатна самостійно забезпечувати набрало плодоношення дерево необхідною кількістю поживних речовин. До цього часу підгодівлі і поливи зводять до мінімуму або припиняють.

Взимку молоді деревця захищають від шкідників (зайців, мишей та ін). В північних регіонах, особливо з нестійким осінньо-весняним періодом, молоді деревця вкривають від перепадів температур. Більш практично (як вже зазначалось) у таких районах формувати дюки кущової форми.

Посадка, основний догляд, обрізання і розмноження у дюков практично нічим не відрізняється від батьківських (вишень і черешень).

Дата публикации: 8.04.17
Детальное описание круглосуточная доставка онлайн сочи на сайте.