Волоський горіх — хліб майбутнього

Людської думки, науки до всього справа. Цілком природно її увагу і до предметів харчування. Як не дивно, але ще років 120 тому тепер звичайний цукор був великою рідкістю, а заповнювати його недолік вдавалося лише за рахунок меду і плодів.

Тростинний цукор був рідкісним, майже недоступним ласощами, а маловідома в ті роки культура цукрових буряків робила лише перші кроки. Тоді ж набирав богатирську силу і соняшник. Близько 200 років тому почала свій переможний похід по Європі рослина родом з далекого Чилі — картопля. А тепер це наш другий хліб! Але, виявляється, невгамовна творча думка людини давно вже б'ється над проблемою третього хліби — хліба майбутнього. В одній з бесід Іван Володимирович Мічурін сказав, що цим хлібом горіхи.

Волоський горіх — хліб майбутнього- Волоський горіх,Волоський,Вирощування,Опис,Властивості,Значення,плодові дерева,Фото,

Але про якому вигляді горіха йшла мова? Адже їх безліч: горіх водяний і земляний, чорний і сірий, маньчжурський і калмыкский, кокосовий і мигдальний, кедровий і буковий, чекалкін і Зібольда, чарівний і помилковий. Словом, все навіть і перерахувати важко.

Однак, якщо ви заговорите про це з лісівниками з Прикарпаття чи Молдови, вони неодмінно скажуть, що Мічурін мав на увазі саме їх горіх: волоський, або волоський. І заперечити йому нелегко. Вже при першому знайомстві з Волоським горіхом, або волоським, можна легко переконатися, що цій рослині ціни немає. Воно і довговічне, і досягає розмірів величезного дерева, і плодоносить рясно, і за якістю деревини не має собі рівних, і листя у нього володіють багатьма цінними властивостями. А вже плоди його вище всякої похвали, недарма їх жартома називають малим пищекомбинатом. Кому не відомий їхній чудовий смак? По калорійності і засвоюваності організмом вони не поступаються багатьом продуктам тваринного походження: в них міститься до 75 відсотків висококалорійного жиру і близько 20 відсотків білка.

Горіхові дерева живуть 400-500 років, а нерідко і до 1000-2000 років. Понад десять століть стоїть могутній волоський горіх-велетень у грузинському селі Марткоби, неподалік від Тбілісі.

Волоський горіх — хліб майбутнього- Волоський горіх,Волоський,Вирощування,Опис,Властивості,Значення,плодові дерева,Фото,
Волоський горіх — хліб майбутнього- Волоський горіх,Волоський,Вирощування,Опис,Властивості,Значення,плодові дерева,Фото,
Волоський горіх — хліб майбутнього- Волоський горіх,Волоський,Вирощування,Опис,Властивості,Значення,плодові дерева,Фото,

Майже щороку з одного дорослого горіхового дерева знімають урожай в 200-300, а то і 500 кілограмів горіхів. П'ять таких дерев можуть дати стільки масла, скільки цілий гектар соняшнику. І якого масла! Всього 20-25 горіхів достатньо, щоб задовольнити денну потребу людини в жирах і майже шосту частину — в білках.

Це означає, що одне дерево волоського горіха може забезпечити потребу людського організму в калоріях протягом цілого року. До того ж у горіхах є необхідні для нормального харчування вуглеводи, дубильні і мінеральні речовини, ефірні масла. Нарешті, вони надзвичайно багаті вітамінами. За змістом лише одного вітаміну З волоський горіх у 8 разів перевершує чорну смородину і в 50 разів — плоди цитрусових рослин. Однієї тонни його горіхів цілком достатньо, щоб забезпечити денну норму вітаміну С для 300 тисяч чоловік, тобто населення великого міста. Оболонка одного недозрілого горіха містить дводенну норму цього вітаміну для дорослої людини. Крім того, у волоському горісі — цілий набір інших вітамінів: групи В, Р, каротину, а також фітонцидів. І багато з цих речовин накопичуються як в горіховому ядрі, так і в його оболонці, листках.

Волоський горіх — хліб майбутнього- Волоський горіх,Волоський,Вирощування,Опис,Властивості,Значення,плодові дерева,Фото,

Вітаміни групи В сприяють розкладанню в організмі людини піровиноградної кислоти, яка накопичується в м'язах і викликає втому. Тому здавна цінуються на Кавказі грузинські чурчхели — ковбаски, що представляють собою зварені у виноградному соку горіхові ядра. Цей негромоздкий продукт добре зберігається і відмінно відновлює бадьорість, недарма їм здавна споряджали кавказьких воїнів, а тепер він входить в раціон космонавтів і втрачають багато сил спортсменів. Горіхи використовуються зараз і в кращих тортах, в різноманітних цукерках, халву, морозиві, горіхових вершках і безліч інших дуже корисних виробів. Горіхове масло високопоживне і приємне на смак. За словами давньогрецького історика Геродота, жерці древнього Вавилона забороняли простим людям їсти ці горіхи, вважаючи їх досить благотворно впливають на розумову діяльність людини.

Втім, як мовиться, не хлібом єдиним живе людина. Видатні творіння великих художників минулого століття зберігаються завдяки цінній властивості горіхового масла, не тільки додає їм надзвичайну прозорість, ясність і глибину, але й уберігає фарби від руйнування.

Волоський горіх — хліб майбутнього- Волоський горіх,Волоський,Вирощування,Опис,Властивості,Значення,плодові дерева,Фото,

Чудовий грецький, або волоський, горіх! Але як тепер встановлено, він і не грецький, і не волоський. Його справжня батьківщина — гори Середньої Азії, де і тепер він займає великі простори. З цих лісів і почалися його мандри в тюках торгових караванів, а то і в переметных сумах татаро-монгольської орди, що вирушала завойовувати нові світи.

Вважається, що на Русі він з'явився близько 1000 років тому, потрапивши сюди вже з Греції, стародавньому торговому шляху «з варяг у греки». Звідси походить і його назва «волоський».

Волоським назвали цей горіх із-за інтенсивної культури його у Валахії. Під цією назвою звідти привозили ходкий товар на торги Києва та інших міст Київської Русі. Найбільш ранніми вогнищами його обробітку на нашій землі можна вважати перші бастіони християнства Київської Русі — Видубецький і Межегорский монастирі, розташовані на шляху «із варяг у греки» по Дніпру вище і нижче Києва. Ченці-садівники цих монастирів вирощували волоські горіхи з особливою ретельністю і не без успіху. Ще й тепер тут можна зустріти чимало дерев, велика частина яких за всіма ознаками, як кажуть лісівники, відновилася порослю від пнів старих, віджилих свій вік горіхових дерев. Цікаво, що для багатьох з них характерна велика різноманітність плодів та горіхів, розрізняються за розмірами, формою, товщиною шкаралупи, виконаності їстівного ядра.

Волоський горіх — хліб майбутнього- Волоський горіх,Волоський,Вирощування,Опис,Властивості,Значення,плодові дерева,Фото,

Така різноманітність плодів волоських горіхів можна спостерігати хіба що на Кавказі, де він кульвитируется кілька тисячоліть, або на древній його батьківщині, в горах південної Киргизії, де величезні горіхові лесосады займають близько 50 тисяч гектарів.

Розхваливши плоди волоського горіха, ми, по суті, нічого не сказали про їх первісне призначення. Само собою зрозуміло, що плоди-горіхи повинні дати життя новому поколінню дерев, але чи виконають вони цю функцію, будучи одягнені в тверду, майже броньовану шкаралупу? З тильного боку, в місці з'єднання стулок горіха, можна виявити, користуючись, наприклад, вістрям ножа, спеціально передбачене природою віконце; не будь його, слабкий паросток не міг би пробитися крізь міцну одяг.

Горіхи, висіяні восени в грунт на глибині близько 10 сантиметрів (бажано класти їх при цьому на ребро), навесні дружно проростає. У природі далеко не кожен горіх дає сходи, так як для цього не завжди створюються відповідні умови. Та й крім того, крім людини, вже дуже багато на нього мисливців. Поступаючись багатьом деревним породам в інтенсивності природного розмноження, волоський горіх іноді дивує своїм життєлюбством і невибагливістю навіть досвідчених лісівників.

Волоський горіх — хліб майбутнього- Волоський горіх,Волоський,Вирощування,Опис,Властивості,Значення,плодові дерева,Фото,

Болгарський вчений-лісівник Іван Гроев показав мені в місті Разграді горіхову гай, що виросла на даху старої турецької лазні, побудованої ще в XVI столітті. За багато років на пологій черепичного даху осел товстий шар пилу, в результаті постійного підігріву і зволоження перетворився в чудовий субстрат. У цю благодатну середу опадало плоди стояв поруч старого дерева. В останні роки горіховий ліс на даху сам почав давати перші врожаї плодів та горіхів. Дерева його, надійно зміцнившись на високій покрівлі, дісталися крізь щілини старезної споруди до цієї тверді, утворивши з коренів унікальну живу арматуру, утримуючу і самі дерева та їх основу — будівлю від подальшого руйнування.

не Можна не сказати і про деяку зніженості волоського горіха: в принципі, він південець і боїться наших північних морозів. З цим недоліком наполегливо боролися радянські вчені Ф. Л. Щепотьев, А. М. Озол А. С. Яблоков та інші. Завдяки їх працям тепер волоський горіх приживається на півночі України, в Підмосков'ї і навіть в Прибалтиці.

Особливою пошаною в народі користується тристулковий плід-горіх. У давні часи він вважався талісманом, що приносить багатство і родючість.

Волоський горіх — хліб майбутнього- Волоський горіх,Волоський,Вирощування,Опис,Властивості,Значення,плодові дерева,Фото,

Віддалене подібність ядра волоського горіха з людським мозком стало тоді предметом багатьох курйозів. Так, широко було поширене, наприклад, думка про те, що горіхи — мислячі істоти і можуть пересуватися подібно тваринам. Навіть давньогрецький філософ Платон у своїх «Діалогах про Атлантиду» цілком серйозно писав, що волоські горіхи рятуються від збирачів, переповзаючи на слабких ніжках з гілки на гілку. Один з перших дослідників Сходу Свен Гедін розповідав, що у віддалених районах пустелі Гобі горіхи, срываемые з дерева в недостиглому стані, пищать і плачуть.

Використані матеріали:

  • С. В. Івченко. Книга про дерева. 1973 р.