Вишня

Біологічні особливості

Вишня — багаторічна деревна культура, яка росте у вигляді дерева або куща. Надземна частина складається з одного або декількох стовбурів і крони. Ріст і плодоношення дерев визначаються співвідношенням квіткових і ростових бруньок на річних гілках. В залежності від типу плодоношення всі сорти вишні можна умовно розділити на дві групи: кущові і деревоподібні. Перші плодоносять переважно на річних гілках, другі — на букетных гілочках. До кустовидным відносяться Володимирська, Любська, Полівка, Молодіжна, Щедра і ін. В групу деревовидних входять Жуковська, Гріот московський, Тургенєвка та ін

На відміну від яблуні квіткові бруньки у вишні, як правило, прості, тобто з них розвиваються тільки квітки і плоди. Після осипання плодів гілки оголюються. У кущувате вишень характер плодоношення залежить від довжини приросту гілки у попередньому році. Слабкий приріст — наслідок поганої агротехніки, знижує врожай не тільки майбутнього року, але і наступних років. На коротких пагонах (10— 15 см) всі бічні бруньки квіткові і лише верхівкова — ростова. На коротких приростах групові і ростові бруньки не закладаються. Це призводить до зменшення розгалуження, оголення гілок, зниження врожайності. При хорошому зростанні на пагонах довжиною 30— 40 см закладаються бічні ростові і групові нирки, поліпшується розгалуження, збільшується загальна кількість квіткових бруньок і врожай підвищується.

Вишня-

© Jens Jäpel

Сорту деревоподібної вишні основну частину врожаю несуть на букетных гілочках, формування яких також тісно пов'язаний з довжиною приросту. На довгих річних гілках (30— 40 см) розташовуються тільки ростові бруньки. На наступний рік з них формуються ростові пагони і букетні гілочки. У залежності від догляду тривалість життя букетных гілочок коливається від 2 до 7 років. Деревоподібні вишні менш схильні до оголення гілок, ніж кущові, і за рахунок букетных гілочок мають більше квіткових бруньок. Чим більше формується букетных гілочок і довше вони живуть, тим вище і регулярніше урожай.Протягом життя дерева вишні проходять три основних періоди: ріст, плодоношення і всихання. У всі періоди довжина приросту — показник рівня агротехніки. Щоб продовжити період плодоношення, необхідно хорошим доглядом за насадженнями підтримувати оптимальну довжину приросту, тобто 30-40 см.

Коренева система складається з скелетних і мочковатих коренів. У період плодоношення основна маса активних коренів (60-80%) розташовується на глибині 20-40 см по периферії крони. Це слід враховувати при внесенні добрив та обробітку грунту.

Вишня-

© Alina Zienowicz

Вирощування садивного матеріалу

Прищепленої посадковий матеріал

В залежності від способу розмноження можна отримати кореневласні і щеплені рослини вишні. Для розмноження способом щеплення спочатку необхідно виростити підщепа, а потім на ньому прищепити культурний сорт. В якості підщепи зазвичай використовують сіянці, отримані з насіння (кісточок).

Заготівля насіння. Насіння доцільно заготовляти з підщепних районованих сортів — Володимирська, Шубинка та ін. Кісточки вибирають з здорових плодів, які досягли повної стиглості. Свіжозаготовлених без підсушування насіння поміщають у вологе середовище (тирса, пісок, мох) для стратифікації або до осіннього посіву зберігають зволоженими без субстрату в поліетиленових мішках.

Стратифікація і посів насіння. Для того щоб придбати здатність до проростання, насіння повинні пройти підготовчий період спокою при певних умовах. Такі умови можуть бути в грунті в природі, тобто можливі осінні посіви насіння (з кінця серпня по жовтень). Так як природні умови складаються не завжди сприятливо для післязбирального дозрівання, більш надійні весняні посіви після періоду підготовки в штучних умовах, тобто після стратифікації. Перед осіннім посівом або закладкою на стратифікацію насіння рекомендується замочувати на 5-7 днів, воду необхідно міняти щодня.

Для стратифікації насіння змішують з потрійним об'ємом матеріалу, добре зберігає вологість — деревна тирса, просіяний, добре промитий річковий пісок, сфагновий мох. Щоб оберегти кісточки від цвілі і загнивання, їх обробляють, занурюючи на кілька секунд у розчин марганцевокислого калію (25 мг на 1 л води). До початку розтріскування кісточок насіння зберігають при температурі 15-20°С (близько 2 місяців), а потім до початку проростання при 2-6° С — в підвалі або домашньому холодильнику. Після того, як близько третини насіння наклюнется, їх поміщають в сніжники або льодовик. Загальна тривалість стратифікації 150-180 днів. Під час стратифікації субстрат періодично зволожують і перемішують.

Вишня-

Ділянка, відведена для посіву, потрібно добре перекопати і внести добрива з розрахунку на 1 м2 10-15 кг перегною, 40-60 г суперфосфату, 20-30 г калійної солі, на кислих грунтах — 100 г вапна. Якщо немає мінеральних добрив, то перегній можна перемішати з золою (150-200 г/м2). На поверхні ретельно підготовленої грунту роблять борозенки глибиною 3-5 см на відстані 25-30 см одна від іншої.

Пророслі кісточки обережно відокремлюють від піску або іншого матеріалу, розкладають на дно борозенок через 4-5 см, закривають гарним живильним грунтом, поливають, мульчують.

Щеплення. Протягом першого сезону з кісточок отримують добре розвинені сіянці, придатні до щеплення. Якщо вдалося отримати густі сіянці, навесні наступного року їх проріджують, залишаючи через 15-20 див. Щеплення проводять навесні або влітку в період сокоруху. Навесні прищеплюють живці з двома-трьома бруньками за способом поліпшеної копулірування, у розщіп, за кору і боковий заріз. Живці заготовляють ранньою зимою до настання сильних морозів і зберігають при температурі 0 °С (в підвалі, холодильнику, снігових буртах). При наявності дикої порослі або бажання мати інший сорт сильно обрізають скелетні гілки і перепрививают їх за 1-2 сезону одним із вищеназваних способів.

Окулірування (щеплення вічком) проводять у липні — серпні в період сокоруху. Для більшої гарантії приживлюваності окулірують двома очками.

Кореневласних посадковий матеріал

Кореневласних сортовий посадковий матеріал можна виростити з кореневих нащадків (порослі), а також з кореневих живців здорових дерев, що відрізняються високою врожайністю.

Поросль відкопують у вересні—жовтні або рано навесні до розпускання бруньок. Кращі одно-дворічні нащадки з розгалуженою надземною частиною відбирають по периферії крони на освітлених місцях. Викопують їх, відступивши на 15-20 см. Розкопаний кореневої тяж перерубують з двох сторін, щоб корінь, що залишився з порослю, був довжиною 30 см. При слабкому розвитку обростаючих коренів доцільно провести дорощування нащадків на удобрених пухких грядах з частими поливами.

Вишня-

Розмноження кореневими живцями. Коріння заготовляють пізно восени або ранньою весною. Оголюють верхні коріння в місцях їх скупчення і з частини товщиною від 0,4 до 1,5 см нарізають відрізки по 12 — 15 див. Взимку живці зберігають в підвалі у вологому піску при температурі 0—+2 “С. кореневі живці Висаджують ранньою весною на попередньо підготовлені гряди в борозенки на відстані 8-10 см одна від іншої похило, щоб верхній кінець був прикритий шаром грунту 1-2 см, а нижній 3-5 див. Гряди рясно поливають і мульчують. Кореневі нащадки і рослини з живців можна використовувати в якості підщеп для щеплення на них нових перспективних сортів.

Посадка

Вибір місця. Для посадки вишні слід виділяти більш піднесені, добре освітлені місця. У центральних і північних районах найбільш підходять місця поблизу огорож, будівель, де створюється більш теплий мікроклімат і більше снігове укриття. Глибина залягання ґрунтових вод не вище 1,5—2 м від поверхні грунту. Реакція ґрунтового розчину повинна бути близькою до нейтральної (рН 6,5—7,0).

Підготовка грунту. Більшість грунтів перед посадкою дерев необхідно поліпшити, тобто пристосувати до особливостей виростання дерев. Підзолисті ґрунти перекопують на штик лопати і землю перемішують з вапном і добривами. Органічні добрива (гній, компости) вносять по 10-15 кг/м2, мінеральні з розрахунку: фосфору 15-20 г, калію — 20-25 г (по діючій речовині). Норма вапна залежить від механічного складу грунту та ступеня її кислотності. Вапно краще вносити окремо від мінеральних добрив.

На багатих чорноземах вносять 5-6 кг органічних добрив, 20-25 г фосфору, 10-15 г калію (за діючою речовиною) на квадратний метр.

Кислі торф'янисті грунти з близьким заляганням грунтових вод малопридатні для вирощування вишні. Осушення торф'янистих грунтів, передпосадкова добавка до торфу інший грунту (на 1 м2 50-60 кг ґрунту, 1 кг гною, 20-25 г фосфору, 15-20 г калію, 300-800 г вапна) позитивно впливають на ріст і плодоношення. Поряд із загальною передпосадковій підготовкою ділянки необхідно (особливо на ґрунтах з низькою забезпеченістю елементами живлення) вносити добрива в посадкові ями. З органічних добрив у посадочні ями вносять перегній, некислий торф, витримані компости, з калійних – краще сірчанокислий калій. Азотні добрива і вапно вносити в посадкові ями не рекомендується, це може погіршити приживлюваність. На одну посадкову яму треба 10-15 кг органічних добрив (стільки ж у пристовбурні кола для мульчування), 200 г фосфору, 60 г калію. Замість калійних добре використовувати золу — по 0,5 кг на посадкову яму.

Вишня-

Посадковий матеріал. Прикопка. Для посадки придатні здорові, добре розвинені саджанці з 3-4 розгалуженнями скелетних коренів. Під час транспортування коріння дерев треба оберігати від підсушування. При осінній посадці злегка підрізують тільки размочаленние кінці і особливо довгі розгалуження коренів, не вміщуються в посадковій ямі. Підсохлі саджанці після підрізування коренів корисно занурити на 6-10 год у воду.

Саджанці для весняної посадки на зиму прикопують. Риють траншею глибиною 30-35 см в напрямку з заходу на схід. З південної сторони стінку траншеї роблять похилій (під кутом 30-45°) і укладають в неї ряд саджанців кронами на південь, щоб по можливості уникнути сонячних опіків на штамбах. Після засипки грунт щільно притискають до коріння і стволик, щоб не було порожнеч, за якими може проникати холодне повітря. Якщо грунт недостатньо вологий, прикопані саджанці поливають. Між ними і навколо траншеї корисно покласти ялиновий лапник, це оберігає від пошкодження мишами і частково від опіків кори.

Терміни посадки. У південних районах, а також в центральних районах у роки сприятливої восени і взимку непогані результати дає осіння посадка. Проте при ранньому настанні морозів і в малосніжну зиму саджанці сильно підмерзають. Осінні посадкові роботи повинні бути закінчені за 20-30 днів до замерзання грунту. Саджанці краще зберігаються при посадці навесні, як тільки відтане і трохи просохне грунт.

Вишня-

© Boksi

Техніка посадки. Для посадки викопують ями шириною 80 см і глибиною 50— 60 см. При копке верхній шар грунту відкидають в один бік, нижній — в іншу. У центрі ями встановлюють посадочний кіл, навколо якого насипають пагорб з верхнього шару ґрунту, змішаного з перегноєм і мінеральними добривами. Нижній неродючий шар, вийнятий з ями, краще розкидати по междурядью. При засипці саджанця стежать, щоб коренева шийка перебувала на рівні ґрунту з урахуванням її осідання на 2-5 см, особливо на щільних ґрунтах. Навколо саджанця роблять лунку, по краях якої насипають валик із землі. В лунку вливають два відра води. Після поливу грунт навколо дерева присипають пухкою землею, торфом або перегноєм для збереження вологи. Саджанець підв'язують до кілка у вигляді вісімки, щоб не було перетяжки на стовбурі.

Відстань між деревами в ряду повинна бути 2 м (для сильнорослих сортів 3 м), між рядами — 3 м.

Використовувані матеріали:

  • Вишня – А. М. Міхєєв, Н. Т. Ревякіна