Вирощування мигдалю

Мигдаль — чагарник або невелике дерево заввишки до 10 м (залежно від сорту) і потужною кореневою системою, що досягає 4-5 м в глибину. Крона дерева може бути округлої, пірамідальної, розкидистою і навіть плакучою.

Мигдаль (Prunus dulcis, у минулому — Prunus amygdalus або Amygdalus communis) — рослина підроду Мигдаль (Amygdalus) роду Слива. Мигдаль часто зараховується до горіхів, хоча з біологічної точки зору він є кісточковим плодом.

Мигдаль широко обробляється в країнах з теплим кліматом, а на території колишнього СРСР вирощується в Середній Азії, Закавказзі, Криму, в придунайських районах і південних зонах.

Вирощування мигдалю- мигдаль,звичайний,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,формування,фото

Опис мигдалю

Є два підвиди мигдалю звичайного — гіркий (дикоростучий) і культурний солодкий. Насінина (ядро) у горького містить до 4% амігдаліна, що додає йому гіркий смак і характерний "мигдальний" запах, у культурних форм ядро солодке з пленчатой шкіркою. По живильній цінності ядро мигдалю не поступається хліба, молока і м'яса, разом узятим. Залежно від сорту і місця зростання в ньому міститься 54-62% жирних олій, 22-34% білка, 4-7% цукрів, вітаміни В1,В2 та ін. Мигдальне масло не пригорає. Завдяки їх властивостям можна зберігати горіхи і є їх протягом багатьох років.

Квіти мигдалю великі, білі або рожеві (у декоративного мигдалю можуть бути махровими), ароматні. Квітучі мигдалеві дерева (березень—квітень) цінуються і як ранній медонос, що дає до 40 кг меду з гектара.

Мигдалеві дерева починають плодоносити на 4-5-й рік після посадки, а в повне плодоношення вступають на 10-12-й рік. Середня врожайність в залежності від сорту становить від 6 до 12 кг очищеного горіха з дерева, а термін життя самого дерева 60-100 років.

Вирощування мигдалю- мигдаль,звичайний,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,формування,фото

Плід мигдалю — кістянка, за формою і виглядом схожий на зелений плід персика, з опушеним околоплодником, растрескивающимся після дозрівання (у серпні—вересні) на дві стулки по шву, звільняючи кісточку.

По твердості шкаралупи плоди мигдалю залежно від сорту можуть бути твердоскорлупыми, стандартно – і мягкоскорлупыми. Чим тонше шкаралупа, тим вище відсоток виходу ядра. Наприклад, якщо в горісі вміст ядра складає більше 40%, то твердість шкаралупи зменшується від м'якої тендітної до паперової, що руйнується просто пальцями.

За видом і формою ядро мигдалю схоже на ядро абрикоса, але набагато більше — його маса від 0,9 до 2,2 р.

Умови вирощування мигдалю

Мигдаль — світлолюбний, посухостійкий, жаровынослив, відносно зимостійкий: витримує морози до мінус 25°С, але весняні заморозки бувають згубні для квіток.

Для посадки мигдалю слід вибирати підвищені ділянки великих балок або інших схилів, захищені від прямого впливу холодних північно-західних, північних і північно-східних вітрів. Для мигдалю кращі піднесені широкі "амфітеатри", відкриті на південь.

Вирощування мигдалю- мигдаль,звичайний,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,формування,фото

Грунту. Мигдаль добре росте і плодоносить на легких глинах та суглинках, а також на чорноземах звичайних, карбонатних і вилужених. Високий вміст вапна в грунті або підґрунті вказує на її придатність для миндалевого саду. Вони всі повинні бути добре аэрируемы, тому вологі кислі і засолені глинисті ґрунти абсолютно не підходять.

Посадка мигдалю

Посадка проводиться однорічними саджанцями восени або рано навесні за схемою 7×5 або 7×4 з невеликим заглибленням місця щеплення. Всі сорти мигдалю вимагають перехресного запилення, тому основні сорти треба висаджувати з 4-6 сортами-запилювачами, чергуючи (при посадці садів) 4-5 рядів основного сорту з одним рядом запилювачів. Іншими словами, щоб дерево мигдалю плодоносило після цвітіння, поруч повинні рости дерева не менш трьох інших сортів. Мигдаль — виключно насекомоопыляемая порода, у якій головний переносник пилку — бджоли. Тому перед цвітінням в саду бажано розмістити по 3-4 вулика на гектар.

Розмноження мигдалю

Розмноження мигдалю в основному вегетативне — окулірування (щеплення), а також насінням. Підщепами служать сіянці гіркого чи солодкого мигдалю, персика, аличі або сливи, які прищеплюють у дворічному віці.

Вирощування мигдалю- мигдаль,звичайний,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,формування,фото

Формування мигдалю

Відразу після посадки навесні однорічні саджанці мигдалю вкорочують на висоті 80-120 см, формуючи штамб висотою 60-80 см, а зону кронування 30-40 см. Всі гілочки на штамбі вирізують на кільце, а в зоні кронування їх укорочують на 2-3 вічка. З відрослих пагонів залишають 3-4 найміцніших (скелетні гілки 1-го порядку). За 3-4 роки формують крону за типом чаші, аналогічно персика.

Обрізка дерев мигдалю на 4-5-й рік після посадки полягає в проріджуванні — видаляють гілки, загущають крону, жирові пагони і конкуренти. Річні прирости довше 60 см вкорочують, а напівскелетні гілки старше 4-5 років омолоджують до трирічної деревини.

Старі або пошкоджені дерева мигдалю можна легко відновити після омолоджувальної обрізки. Якщо дерева довго не обрізати, то на них утворюється безліч жирових гілок, напівскелетні гілки сильно подовжуються, а плодові освіти стають маложизненными.

Догляд за мигдалем

Ґрунт протягом вегетації в мигдалевих садах треба утримувати під чорним паром, регулярно розпушувати, по можливості поливати. Пізньої осені слід внести добрива — органіку (гній, компост, пташиний послід), фосфорні та калійні солі. Азотовмісні добрива слід вносити до червня, але не пізніше.

Дата публикации: 8.04.17