Вирощування айви. Посадка і догляд своїми руками

Айва. Це дивовижне дерево з родини Розових відомо людям вже майже чотири тисячі років. Багато нерідко називають плоди айви райськими яблуками, що не дивно, адже ці фрукти відрізняються приємними смаковими якостями і приголомшливим запашним ароматом.

Вирощування айви. Посадка і догляд своїми руками -

Сьогодні рослину можна зустріти більш ніж у сорока країнах світу, особливо в південних регіонах, так як вона любить тепло, яскраве сонячне світло і вологий грунт.

Сорти айви

У природі дикоростучої айви тільки один сорт, а видів виведено безліч. Зазвичай це деревце, що досягає п'ятиметрової висоти, живе і плодоносить до 60 років. Період цвітіння травень-червень, а вже у вересні-жовтні можна збирати дозрілі плоди. Фрукт має ворсистий покрив лимонного або більш темного відтінку. М'якоть досить тверда, але ароматна. Самі плоди по вигляду нагадують яблуко або грушу. Відрізняються розмірами, смаковими якостями, ароматом, що залежить від умов вирощування та сорту.

Вирощування айви. Посадка і догляд своїми руками -

Сорти айви поділяються на групи, залежно від періоду дозрівання плодів.

Ранній сорт. До нього відноситься айва: Маслянка; Соковита; Кримська ароматна; Скороспілка; Кубанська. Урожай можна збирати в кінці вересня.

Середні сорти. Це такі види: Каунчи 10; Астраханська айва; Кубанська; Берецкая. У перших числах жовтня дозволяється пробувати дозрілі плоди.

Пізні сорти, урожай яких припадає на початок листопада. Айва: Враниска Данія; Зубутлинская; Ктюн-жу; Португальська; Буйнакская великоплідна.

Вирощування айви. Посадка і догляд своїми руками -

Посадка і догляд

Зазвичай для посадки айви вибирають ділянки на рівнині або степовому схилі. Бажано, щоб це була південна сторона, яка не затінена іншими культурами або чагарником. Ріст і плодоношення айвового дерева залежить і від кліматичної зони. І при виборі сорту для посадки це слід враховувати.

Коріння айви проростають неглибоко. Тому вологолюбна дерево успішно приживається в землі з поверхневим розташуванням грунтових вод.

Вирощування айви. Посадка і догляд своїми руками -

Живцювання

Хоча посадити айву можна різними способами, більш ефективний з них – це живцювання. Живці краще приживаються в спеціальних парниках. Якщо відразу відправити їх у відкритий грунт, то частина з них просто не проросте. В результаті такого способу розмноження перші плоди можна отримати через три-чотири роки.

Щоб виростити хороший урожай і смачні фрукти необхідно правильно доглядати за культурою.

Вирощування айви. Посадка і догляд своїми руками -

Обрізка

Після посадки протягом п'яти років регулярно дерево обрізають. Зазвичай це робиться у березні. Саме в цей період айва швидко розвивається. На головних гілках залишають лише третю частину. Більш підозрілі відростки, сухі, слабкі, сильні, травмовані, видаляють. У серпні молоді паростки прищипують, щоб вони одресневели. В іншому випадку в холодну пору вони загинуть.

Підв'язка

У перші роки у дерева відбувається активний і швидке зростання, і молоді незміцнілі саджанці мають потребу в опорі. Тому їх тимчасово підв'язують до того моменту, поки не з'являться плоди.

Вирощування айви. Посадка і догляд своїми руками -

Полив

Айва любить зволожений грунт, а, отже, необхідний рясний полив. За період з перших днів весни і до кінця осені дерево потрібно полити шість разів.

 • Перед початком цвітіння.
 • У момент цвітіння.
 • При обпаданні бутонів.
 • У період росту пагонів.
 • Через три тижні від попереднього поливу.
 • пору формування і дозрівання плодів.

Для зрошення молодого рослини потрібно 400 л води, а для зрілого дерева 800 л.

Вирощування айви. Посадка і догляд своїми руками -

Підживлення

 1. Порядок проведення робіт.
 2. Березень. Вносяться мінеральні і органічні добрива.
 3. Літо. Калійні, азотні і фосфорні підживлення.
 4. Осінь. Основний підживлення.

Вирощування айви. Посадка і догляд своїми руками -

Збирання врожаю та його зберігання

Восени збирають урожай айви. Досвідчені садівники радять не збирати плоди з дерева як можна довше. Це допоможе айві знайти особливий присмак. А деякі сорти, навпаки, потребують тривалому періоді вилежування. Їх можна буде потім вживати без термічної обробки.

Для тривалого зберігання плоди укладають в ящики з борошном. А також можна зберегти фрукт, обгорнувши його гілками верби.

Використання айви

 1. Кулінарія. Соки, джеми, пюре, варення. Чайні композиції.
 2. Косметологія. Креми, лосьйони, гелі, шампуні.
 3. Медицина. Ароматерапія.

Дата публикации: 7.12.18