Виноградна лоза повинна страждати. Обрізка

Виноград – багаторічна ліана, здатна при правильному догляді тривалий час формувати високі врожаї хорошої якості. Щорічно дикі форми можуть давати приріст ліан до 40 м, культурні до 5-10 м. Без обрізки або неправильно проведеної, знижується морозостійкість куща, подрібнюються ягоди і кисті, може і взагалі не сформуватися урожай. Тому обрізка – важливий агротехнічний прийом і від його проведення залежить врожайність лози та її збереження на довгі роки в робочому стані. «Заплановане страждання» лози приносить радість людям. Французи кажуть, – лоза повинна страждати.

Виноградна лоза повинна страждати. Обрізка- Виноград,обрізка,формування,кущ,плодоношення,способи,схема,фото

Щоб правильно сформувати кущ потрібно чітко розрізняти пагони, які виконують на кущі певну місію.

  • багаторічні (темні, кора відшаровується), що запасають,
  • дворічні (визріла кора шоколадного відтінку). На них закладається майбутній урожай,
  • літні (поточного року), зелені, ростуть з листових пазух дворічних пагонів. Саме вони несуть основний листовий апарат, суцвіття і кисті.

Виноградна лоза формує кущі 2 типів:

  • бесштамбовые з різновидами рукав, віяло і чаша. Рукав – гілка, розташована низько над землею, постійно формує плодоносні лози. Віяло – кущ з кількох рукавів. Може бути сформований на шпалері або у вигляді чаші на кілках. Більшу відстань між кущами дозволяє вирощувати високі врожаї. На густих насадженнях формуються більш короткі рукави з меншою кількістю плодових ланок.
  • штамбові, що підрозділяються на 2 різновиди – штамб і кордон. Штамб – форма, у якій несучі рукава піднімаються над землею. Найкращий тип для формування в південному регіоні. Кордон – стланцевая форма штамба. Більш придатний для середньої смуги, так як близьке розташування до ґрунті полегшує укриття кущів на зиму.
Виноградна лоза повинна страждати. Обрізка- Виноград,обрізка,формування,кущ,плодоношення,способи,схема,фото

Час проведення обрізки для формування куща залежить від його віку. Молоді, не вступили в плодоношення кущі (1-3 року), обрізають навесні. Молода лоза без нанесення зайвих ран краще зимує. Обрізування плодоносних кущів краще виконувати восени. Осіння обрізка більш зручна для декількох виноградника, який практикується при розведенні в середній смузі Росії. При відкритому способі вирощування в південному регіоні осінню обрізку проводять в 2 прийоми. Першими обрізають визрілі пагони, що знижує можливість весняного поразки морозом і поширення грибкових захворювань з невизрілою лози. А потім пізно восени або взимку проводять основну обрізку на плодоношення.

Розглянемо у статті (схематично) принцип формування бесштамбового і штамбового кущів винограду. Ці види формування найбільш прості і найчастіше вдало застосовуються новачками при самостійній обрізанні і навантаженні лози.

Виноградна лоза повинна страждати. Обрізка- Виноград,обрізка,формування,кущ,плодоношення,способи,схема,фото

Типи формування виноградного куща

Безштамбова формування

Після приживлення саджанців протягом вегетаційного періоду першого року життя проводимо прищипування молодих пагонів і виламування слабких і недорозвинених. До осені на молодому кущику залишаються 1-2, іноді 4 втечі. Основу куща на півдні прикривають землею, в середній смузі пригибаем і повністю вкриваємо пагони.

Навесні 2 роки під час пробудження вічок (нирок) проводимо першу обрізку. Залишаємо 2 добре розвинених пагони (можна і більше), з яких будемо формувати рукава. Кожну лозу обрізаємо на 2-4 нирки. Якщо лозу обрізали на 4 нирки, то 2 ослепляем (на вибір). Вони не потрібні. З 2 нирок протягом вегетації формуємо 2 втечі, інші видаляємо. На початку серпня прищипываем їх верхівки для зупинки зростання і перерозподілу поживних речовин на дозрівання. Після опадання листя обрізаємо кожен пагін на довжину зрілої деревини. Білий зріз – деревина невызревшая, кора втечі зелена. Визрів втеча має світло-каштанове забарвлення кори і зелений зріз. Пагони вкриваємо або закриваємо тільки нижню частину.

Весною 3-го року на перезимувала лозі залишаємо 2 нирки, розташовані ближче до основи. Виросли з них пагони і будуть рукавами. Рукава до опори підв'язуємо горизонтально. На кожному рукаві залишаємо за 2 очка. Розвинулися з них стебла підв'язуємо суворо вертикально. Вони служать для формування плодових ланок. Кожне плодове ланка складається з 2 пагонів, самих нижніх на рукаві. В цей рік залишаємо тільки одне плодове ланка. Інші обрізаємо. В плодовому ланці в свою чергу нижній втеча, звернений до зовнішньої сторони куща, обрізаємо на 2-4 нирки. Це пагін заміщення або сучок заміщення. Розташований вище втеча обрізаємо на 6-8 (можна більше до 12-14) нирок у потужних кущів. Це стрілка плодоношення, на якій формуються суцвіття з майбутніми плодами. Часто з однієї точки зростання розвиваються 2-3 втечі. Залишаємо один самий потужний, інші выламываем. До осені 3-го року кущ буде складатися з плодових ланок по одному на кожному рукаві. Стежимо, щоб на сучку заміщення залишилися 2, виросли за цю вегетацію, потужні лози – майбутнє плодове ланка. Отплодоносившую стрілку вирізаємо повністю, а на сучку заміщення формуємо нову плодову ланку. Цей принцип формування куща повторюємо щорічно.

4 рік виноградний кущ вважається повністю сформованим і тепер настає період щорічної обрізки на плодоношення за вищеописаним принципом. Кількість плодових ланок і вічок на стрілці плодоношення може щорічно змінюватися, що є (по суті) регулюванням врожайності куща. Виноградний кущ потребує через 5-8 років в омолодженні, при якому старі рукава спилюємо і формуємо нові з пагонів, розташованих біля основи куща або на голові (у щеплених саджанців).

Виноградна лоза повинна страждати. Обрізка- Виноград,обрізка,формування,кущ,плодоношення,способи,схема,фото

В основі обрізки на рукав, віяло або чашу лежить формування рукавів з плодовими ланками. Принцип формування рукава і плодового ланки описані вище.

Штамбова формування

Штамбова формування виноградного куща застосовується в регіонах з відкритим обробітком виноградної лози морозостійких сортів.

Висаджений навесні саджанець обрізаємо на 2 очка, які протягом вегетації дають 2 втечі, які залишаються на зимівлю. При осінній перекопуванні ділянки основу куща і пагонів закриваємо землею.

Навесні 2-го року обрізаємо пагони. Основний (більш потужний) на 3 нирки і другий запасний (резервний) 2. Більш потужний втечу (він розташований вище по стовбуру) будемо формувати як штамб, а другий зберігаємо на голові куща як резервний. Протягом вегетації всі пагони, крім основних, выламываем. Штамбовий втеча підв'язуємо вертикально до кілочка, щоб не искривлялся. До осені на штамбовом втечу залишаємо на рівні дроту 2 втечі. Розводимо їх в різні сторони (формуємо плечі) і підв'язуємо до дроту. Нижче всі бруньки, починаючи з весни, ослепляем (штамб повинен бути чистим без пагонів). Вище обрізаємо. Для кращого визрівання лози основні пагони в серпні прищипываем. На сучку (резервному штамбі) з двох нирок протягом літа теж розвиваються пагони, які восени обрізаємо на 3-5 вічок.

На 3-й рік навесні, на пагоні-штамбі залишені з осені 2 довгих втечі обрізаємо на 2 нирки. Все, що вище підросло на штамбі, обрізаємо, і нижче на штамбі знову ослепляем прокинулися оченята. Укорочені на 2 бруньки, пагони, розведені восени по сторонах, підв'язуємо до дроту. Попередня підв'язка може бути видалена з частиною втечі. Це сформовані плечі-рукава. З них протягом вегетації формуються 4 втечі. По 2 на кожному плечі. Залишений нижній втеча теж вкорочуємо на 2 нирки.

На резервному штамбі залишаємо 1 втечу розташований ближче до основи куща з 2 нирками, а другий видаляємо. До осені на цьому втечу з 2 нирок розвинуться 2 втечі, які обрізаємо: зовнішній нижній на 2 нирки (сучок заміщення), а 2-й на 5-6 бруньок. Це запасна плодова стрілка. В цілому виходить запасне плодове ланка (саме запасне).

4-й рік навесні на рукавах основного штамба робимо обрізку на плодову ланку. Втеча ближче до основи штамба обрізаємо на запасний сучок, залишаючи по 2 нирки, а ближче до верхівки на стрілку плодоношення, залишаючи 5-6 або більше плодових бруньок. Таких ланок може бути кілька на рукаві. На стрілці плодоношення формується врожай.

Виноградна лоза повинна страждати. Обрізка- Виноград,обрізка,формування,кущ,плодоношення,способи,схема,фото

Всі наступні роки проводимо обрізку за принципом плодового ланки, що складається з сучка заміщення і стрілки плодоношення. На плодову ланку залишають кращі пагони, розташованих біля основи торішніх плодових стрілок. Зайві плодові ланки попереднього року видаляємо. Через рік видаляємо одна ланка штамба з рукавами. Знижуємо висоту куща. При омолоджуванні куща видаляємо старий штамб і працюємо з резервним штамбом.

Навантаження виноградного куща

В домашньому садівництві безглуздо застосовувати складні розрахунки з використанням формул для визначення навантаження куща. Цей метод годиться на великих плантаціях, і використовують його професіонали. У практиці домашнього виноградарства набагато простіше використовувати метод порівняльної навантаження плодової стрілки. Відштовхуємося в своїх розрахунках від 4 роки, який практично є першим роком навантаження куща. На кожному рукаві залишаємо 1-2 плодових ланки. Восени дивимося стан куща. Короткі міжвузля з маленькими кистями означають, що кущ був перевантажений. Отже, на наступний рік на стрілці плодоношення залишаємо на 1-2 вічка менше, ніж у попередньому. Якщо були 5-7, то залишаємо 5-6 бруньок. Якщо на голові куща протягом вегетації з'явилося багато нових пагонів, тим більше жирних волчков, значить, кущ був недовантажений. Під майбутній урожай на стрілці плодоношення збільшуємо кількість вічок на 1-3. Тобто замість 5-7, залишаємо 7-9 вічок або залишаємо повністю ще одне плодове ланка.

Дата публикации: 8.04.17