Смородина — відводками

Коли у мого батька були значні посадки смородини. Про морозильних камерах тоді ще не знали, тому, в основному, ми готували з неї варення. А що може бути смачніше, ніж білий хліб зі смородиновим варенням і склянку молока! Але батьків не стало, сад заріс акацією і бузиною. Нещодавно я вийшов на пенсію і вирішив переїхати в будинок батьків. Помалу приводив все в порядок, почав розчищати сад. І як же зрадів, коли знайшов серед непрохідних заростей кілька порічкових кущиків. Звичайно, вони були старими і слабкими. Але я їх омолодив, став підгодовувати, поливати, мульчувати. А згодом купив живці нових сортів і, як батько, розбив смородинник. Мій найулюбленіший спосіб розмноження — відводками, він простий і надійний. Про нього і хочу розповісти.

Існує три способи розмноження відводками — горизонтальний, вертикальний і дугоподібний.

Смородина — відводками-

© The Demo Garden

Горизонтальний найбільш поширений і найбільш продуктивний. Ранньою весною, до розпускання бруньок, беруть кращі однорічні пагони з сильним приростом, щільно пришпилюють до дна канавок і злегка присипають пухкою землею. Щоб прокинулося як можна більше нирок, рекомендують обрізати на кілька нирок верхівки пагонів, які не закопують, а залишають на поверхні. Коли молоді пагони досягнуть у довжину 10-15 см, їх підгортають на висоту 4—6см. Через 15-20 днів — ще на 7-10 див. Це сприяє утворенню коріння. На протязі всього періоду вегетації грунт у цьому місці підтримують злегка зволоженою і систематично розпушують. Робити це треба обережно, щоб не пошкодити молоді корені черешка. Корені повинні утворитися до осені.У другій половині жовтня укорінені пагони відокремлюють секатором. При такому способі розмноження можна отримати до 30 молодих кущиків з одного материнського рослини, але часто вони вимагають дорощування. Добре розвинені саджанці відразу висаджують на постійне місце, слабкі — окремо на дорощування. 3-річний кущ може забезпечити не більше одного отводка, 5-6-річний — не більше 3-х. При цьому необхідно видаляти на материнському кущі частина зав'язі, адже кущ виснажується.

Смородина — відводками-

© Jenelopy

Дугоподібний спосіб дозволяє отримати невелику кількість нових кущів — по одному відсадків з отводка, але краще розвинених, з відмінно розгалуженою кореневою системою. Дорощування такий саджанець вже не вимагає. Для розмноження у червні—липні вибирають добре розвинені прикореневі пагони. На відстані 20-40 см від куща роблять ямку глибиною 10-20 см Відводок згинають у вигляді дуги, а середину вигину пришпилюють дерев'яним або металевим гачком на дно заглиблення і присипають грунтом. Верхню частину пагона виводять на поверхню і підв'язують вертикально до кілочка. Поглиблена частина гілочки вкорениться. Грунт у цьому місці потрібно підтримувати зволоженою. В кінці жовтня або ж ранньою весною наступного року до розпускання бруньок вкорінену гілку відділяють від маточного куща  і разом з шматком землі пересаджують на постійне місце.

Для розмноження вертикальними відсадками підійдуть як молоді, так і старі кущі. Навесні такий кущ зрізують біля основи, залишаючи пеньки 3-5 см у висоту. З них утворюються нові прирости. Коли вони досягають в довжину 15-20 см, їх підгортають. Протягом сезону це слід повторювати кілька разів, залишаючи на поверхні точки зростання. Грунт весь час повинна бути злегка зволоженою. Якщо горбики землі будуть руйнувати дощі, підгортання необхідно повторювати знову. Восени відводки відокремлюють.

до Речі, відводками часто розмножують також червону смородину і агрус.

Смородина — відводками-

© petitshoo