Слива — посадка і догляд

Зливу характеризується високою врожайністю, скороплідністю, раннім дозріванням. Плодоносить зливу зазвичай вже на 3 — 5-й рік. Врожайність досягає 18 — 30 кг з дерева. Плоди сливи ароматні, соковиті, смачні, мають цілющі властивості, вживаються як профілактичний засіб при хворобах серця, нирок, шлунково-кишкових захворюваннях, запорах, порушеннях обміну речовин і ін Зараз майже кожен садівник у себе на ділянці вирощує цю потрібну і корисну культуру.

Зливу з точки зору поживності займає друге місце після малини. Її використовують у свіжому вигляді, а також для приготування компотів, варення, желе і т. д.

Слива — посадка і догляд- слива,догляд,вирощування,розмноження,садіння,сорти,фото

Популярні сорти сливи

  • Опал, Сорт раннього строку дозрівання, скороплідний, самоплодовий, високоврожайний. Плоди крупні. М'якоть соковита, солодка, щільна, помаранчева. У Підмосков'ї і в південних районах дає хороший урожай.
  • Богатирська. Сорт середнього терміну дозрівання, самоплодовий, високоврожайний. Плоди великі, фіолетові. М'якоть зеленувата, соковита,солодка.
  • Євразія 21. Сорт раннього терміну дозрівання, зимостійкий, самобесплодный (запилювач — Скороспілка червона). Плоди червоні, темно-бордові. М'якоть жовто-оранжева, соковита, солодка.
  • Ренклод тамбовський. Сорт середнього терміну дозрівання, самобесплодный (запилювачі — Скороспілка червона, Ренклод і ін). Дерево зимостійке. Плоди великі, фіолетові. М'якоть зеленувато-жовта, соковита, кисло-солодка.
  • Скороспілка червона. Сорт народної селекції, скоростиглий, самоплідний або полусамоплодный (запилювачі — Угорка московська, Ренклод колгоспний). Плоди великі, видовжено-овальні, фіолетово-червоні. М'якоть щільна, кисло-солодка. Дозрівання плодів у серпні. Розмножується порослю.
  • Тульская чорна (Брянська пізня). Сорт народної селекції, пізнього строку достигання, самоплодовий, урожайний. Зимостійкість середня. Плоди середньої величини, округло-овальні, темно-сині. М'якуш жовтий з червонуватим відтінком.
  • Яєчна синя. Сорт раннього терміну дозрівання, середньої зимостійкості, самоплідний. Дерево сильноросле. Плоди синьо-фіолетові, солодкі, смачні. М'якоть ніжна, соковита.
  • Синій дар. Сорт середнього терміну дозрівання, високоврожайний середньоранній, частково самобесплодный (запилювачі — Яєчна синя, Смолинка). Плоди фіолетово-сині, красиві, великі, смачні.

Крім перерахованих, рекомендуємо такі сорти, як Червона десертна, Лія, Мирна, Пам'яті Тімірязєва, Рання жовта, Смолинка, Ранок, Чародійка.

Слива — посадка і догляд- слива,догляд,вирощування,розмноження,садіння,сорти,фото
Слива — посадка і догляд- слива,догляд,вирощування,розмноження,садіння,сорти,фото
Слива — посадка і догляд- слива,догляд,вирощування,розмноження,садіння,сорти,фото

Посадка сливи

Зливу воліє глинисті і среднеглинистые, тобто важкі, вологі грунти. З плодових культур вона краще всіх переносить підвищену вологість грунту. Зливу добре розвивається і дає великий урожай на ґрунтах з достатнім вмістом Са (кальцію), а на кислих — захворює, марніє, знижує врожайність. Тому при посадці злив в кожну яму вносять по 300 г вапна-пушонки або доломітового борошна, або крейди, або деревної золи.

Сливи бувають самозапильні і перекрестноопиляємих, але і ті й інші краще плодоносять при наявності сортів-запилювачів, квітучих одночасно з ними.

Плодоносність злив залежить від розташування посадок і вітрових умов. Слива менш чутлива до морозу під час цвітіння, ніж черешня. Проте деякі її сорти недостатньо зимостійкі.

Початківець садівник може розмножувати сливу найбільш простим старим способом — порослю з власних коренів дерев, причому її слід брати трохи далі від стовбура, оскільки у такий порослі добре розвинена коренева система. Сливу розмножують живцями (зеленими) та щепленням, але це для молодого садівника важче, так як необхідний певний досвід.

Місце для посадки вибирають обов'язково безвітряний, наприклад, біля паркану. Дуже сирі низькі грунту з близьким заляганням грунтових вод не годяться.

Слива — посадка і догляд- слива,догляд,вирощування,розмноження,садіння,сорти,фото
Слива — посадка і догляд- слива,догляд,вирощування,розмноження,садіння,сорти,фото
Слива — посадка і догляд- слива,догляд,вирощування,розмноження,садіння,сорти,фото

Садити сливу та інші кісточкові культури краще навесні до розпускання бруньок. Ями можна копати і готувати пізньої восени і навесні, за тиждень до посадки. Яму копають діаметром 70 — 80 см, глибиною 60 — 70 див. Якщо дно ями дуже щільне, то ломиком розпушують ґрунт на глибину 20 — 25 см; як правило, верхній родючий шар грунту складають в одну сторону, важкий, непридатний грунт видаляють.

До родючому грунті додають по 2 відра гнойового перегною і торфу, 300 г органічних добрив — «Ягідка» або «Ягідний велетень», із мінеральних — 1 склянку суперфосфату і по 3 столові ложки сульфату калію і сечовини (карбамід). Зазначені мінеральні добрива можна замінити 2 склянками нітрофоски. Головне — не забути додати 300 г вапна-пушонки або доломітового борошна, або деревної золи. Все добре перемішують і, якщо грунтової суміші на яму не вистачає, додають звичайної дернової землі. На дно ями кидають накопичену за зиму яєчну шкаралупу — для сливи це дуже корисно. Потім в яму закладають всю грунтову суміш, добре перемішану з добривами, після чого добре поливають. Якщо яма заповнена не до верху, додають землі і знову поливають водою.

При посадці сливи необхідно стежити, щоб коренева шийка була на рівні ґрунту або трохи вище. Присипаючи землею розправлені коріння, одночасно проводять полив і втоптування. Щоб вода не випаровувалася, після посадки і поливу в пристовбурні кола підсипають торф або тирсу.

Слива — посадка і догляд- слива,догляд,вирощування,розмноження,садіння,сорти,фото

Догляд за сливою

У перший рік після посадки сливу не підгодовують. На другий рік дають тільки азотні підживлення. Їх роблять у першій і третій декадах червня: на 10 л води — 2 столові ложки рідкого добрива «Ідеал» або мінерального добрива сечовина (карбамід), витрата — по 10 л розчину на кожне деревце. Цим розчином деревця сливи обприскують вранці або ввечері.

У наступні роки до плодоношення кореневі підгодівлі роблять: на початку травня — 2 столові ложки сечовини або 3 столові ложки рідкого гумату натрію на 10 л води; на початку червня -2-3 столові ложки нітрофоски на 10 л води; у серпні — по 2 столові ложки суперфосфату і сульфату калію на 10 л води. Витрата — 30 -35 л на молоде дерево.

Деревам, що вступили у фазу плодоношення, першу підгодівлю роблять перед цвітінням: на 10 л води — 2 столові ложки сечовини і 2 столові ложки сульфату калію або 300 г добрива «Ягідка», витрачаючи по 30 — 35 л розчину на дерево. Підгодівлю вносять у вологу пухкий грунт.

Другу підгодівлю сливи проводять під час наливу плодів: на 10 л води — 3 столові ложки нітрофоски або 300 г Зрілого велетня» і 2 столові ложки сечовини. Витрата — 20 — 30 л розчину на одне дерево.

Третю підгодівлю сливи роблять відразу після плодоношення: на 10 л води — 3 столові ложки суперфосфату і 2 столові ложки сульфату калію або хлористого калію з розрахунку 35-40 л розчину на дерево.

Слива — посадка і догляд- слива,догляд,вирощування,розмноження,садіння,сорти,фото

Крім цього, кожен рік протягом літнього періоду необхідно проводити боротьбу з бур'янами, рихлити на невелику глибину грунт у пристовбурних кіл сливи, підсипати по 1 відру торфу або перегною або компосту, перемішаного з 300 г органічного добрива «Розкислювача», з 1 склянкою крейди або доломітового борошна, або вапна-пушонки. Особливо потрібна підсипка під час плодоношення, тому що хороші врожаї дає зливу на родючому грунті з рН 6,5-7,5.

На початку літнього періоду, коли зливу починає активно викидати пагони, зайві обрізають, щоб на залишених пагонах був хороший приріст. Крона повинна отримувати багато світла. Після зими у квітні —травні обов'язково обрізають пошкоджені пагони. Необхідно також видалити кореневу поросль. Для цього від кореневої шийки відгрібають грунт і зрізають поросль, не залишаючи пеньків.

Якщо дерево погано росте, роблять омолоджуючу обрізку, тобто вкорочують багаторічні гілки. Обрізку сливи проводять з березня по квітень —травень. Протягом літа можна обрізати відростаючих гілочки діаметром не більше 2,5 см без замазки.

Слива — посадка і догляд- слива,догляд,вирощування,розмноження,садіння,сорти,фото

Рецепти зі сливи

Щоб зробити смачний конфітюр, беруть 2 кг слив, 1 кг яблук та 1,6 кг цукру. Сливи миють у холодній воді і видаляють з них кісточки, яблука розрізають на невеликі шматочки і разом зі сливами укладають шарами в каструлю, пересипаючи цукровим піском: шар яблук, шар слив, шар цукрового піску і т. д. Додають трохи лимонної цедри і кориці (за смаком). Варять, весь час помішуючи, до утворення густої маси. Теплу масу розливають у сухі простерилізовані банки, накривають їх нещільно кришкою і залишають на дві доби, після чого закупорюють.

Дуже апетитне і корисне блюдо чорнослив у молоці. Чорнослив добре промивають теплою водою, споліскують гарячою кип'яченою водою, заливають киплячим молоком і залишають на 50 хвилин. Потім додають за смаком цукор, поміщають в нагріту духовку і тримають там до тих пір, поки чорнослив не розбухне (не стане м'яким), а молоко злегка не пожовтіє (топлене).

Дата публикации: 8.04.17