Сибірський делікатес

“Чого тільки не зустрінеш в сибірській тайзі, до речі, що становить більше 50 відсотків лісів нашої Батьківщини! Навіть свій, сибірський ананас тут є.

Мало кого приверне ранньою весною високорослий двох-п'ятиметровий чагарник або невелике деревце з вузлуватими гілками, густо вкритими гострими колючками. Та й на початку літа хіба що вузькими довгими листям з незвичайною сріблястою забарвленням зверне на себе увагу ця рослина. Навіть у пору цвітіння (кінець квітня — початок травня) на непоказних зелено-жовтих його квітках не затримає погляду людина. Але зате з кінця літа і до пізньої осені довгі річні пагони його густо обліплені дрібними яскраво-помаранчевими плодами, які залишаються на них майже всю зиму. Тому і назвали цю рослину обліпихою. В цей час навряд чи хто пройде байдуже повз неї, а на Виставці досягнень народного господарства СРСР у Москві біля обліпихи юрбиться не менше допитливих відвідувачів, ніж у іншого кібернетичного експоната. Росте ж вона тут не гірше, ніж у природних умовах.

Сибірський делікатес-

Обліпиха поширена в Прибалтиці, Молдові, Причорномор'я, на Кавказі і в Середній Азії, однак справжньої її батьківщиною можна вважати Сибір. Саме тут є можливість побачити облепиховые лісу (на жаль, вони часто не по-господарському експлуатуються). Звідси і пішла її слава по всій країні.

Сибіряки здавна люблять її незвичайні плоди і з гордістю називають їх сибірськими ананасами. Правда, по величині плоди обліпихи ніяк не можуть бути порівняні з ананасами, зате не поступаються їм ні аромату, ні смаку, ні в харчових і особливо лікувальних якостях.

«Плоди нашої обліпихи не мають собі рівних»,— стверджують сибіряки. Може бути, і є в цьому деяке перебільшення, але ще в старовину гостинні жителі Сибіру вразили приїжджих дивно смачними, ароматними облепиховыми киселями, варенням, повидлом, настоянками та наливками. Сучасні дослідники також визнали виняткові харчові якості обліпихи і її життєво важливі цілющі властивості. Не кажучи вже про високий вміст вітаміну С і каротину (провітамін А), нерідко зустрічаються і в інших рослин, плоди обліпихи містять ще і вітаміни B1, В2, а також особливо рідкісний вітамін Е, посилює діяльність залоз внутрішньої секреції і регулює обмін речовин в шкірі. Корисність плодів обліпихи підвищують ще і наявні в них в значній кількості глюкоза, фруктоза, харчові пектини, азотисті і дубильні речовини. Вітамін С в плодах обліпихи відрізняється підвищеною стійкістю і добре зберігається навіть при варінні і сушці.

Сибірський делікатес-

© Rotatebot

Нарешті, високо цінується обліпихова олія, якого в плодовій м'якоті накопичується до 8 відсотків. Саме йому і зобов'язані облепиховые плоди яскравою оранжевою або жовтуватою забарвленням і тонким ананасовим ароматом. У маслі також містяться речовини з високими лікувальними властивостями. Вченою медичною радою Міністерства охорони здоров'я СРСР масло обліпихи рекомендовано для лікування ряду хвороб: загоюються і післяопераційних ран, опіків, обмораживаний. У народній, зокрема древнемонгольской і тибетській медицині плоди і листя обліпихи широко застосовувалися при лікуванні ревматизму, захворювань шлунка і шкіри. Використовувалися лікувальні властивості молодих обліпиховою гілок і листя й у Давній Греції: ними там лікували не тільки людей, але і бойових коней.

Повній стиглості плоди досягають у вересні. Вони довго не опадають і залишаються на гілках до початку весни, лише поступово втрачаючи яскравість забарвлення; ними вельми охоче ласують зимуючі у нас птахи. Насіння обліпихи дуже дрібні — близько 80 тисяч в кілограмі. Висівають їх восени при зниженій температурі (стратифікація).

Сибірський делікатес-

© Q, A, O, P, Space

Обліпиха — один із дуже поширених у нас рослин. Тільки на Алтаї вона займає близько 10 тисяч гектарів, а в цілому по країні сотні тисяч гектарів. Тисячі тонн плодів обліпихи дають ліси Сибіру. Шкода тільки, що не завжди ще добре організовані  збір і використання , мало ще бережемо ми це на рідкість скромне, але дивно корисна рослина. Ми ще нічого не сказали про його медоносности, про твердою, мелкослойной, жовтуватого кольору деревини, використовуваної в токарній справі.

Обліпиха не боїться ні суворих сибірських морозів, ані тривалих посух на півдні нашої країни. Добре відчуває вона себе на різних грунтах і навіть на сипучих пісках. Завдяки здатності легко розростатися в сторони кореневими нащадками вона прекрасно закріплює круті схили, відкоси шосейних і залізних доріг, перешкоджає рухливості сипучих пісків. Як рослина, що має на коренях бульбочкові бактерії, вона збагачує грунт азотом.

В біологічному відношенні обліпиха кшталт багатьох дводомних рослин, так як має чоловічі і жіночі особини. При обробітку обліпихи слід висаджувати на вісім-дев'ять жіночих екземплярів один чоловічий. А обробляти її варто.

Посилання на матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева