Шкідники винограду. Частина 1

Існує безліч комах – шкідників винограду. Деякі з них мають маленькі розміри, інших легко побачити неозброєним оком. Але всі вони більшою чи меншою мірою завдають шкоди виноградником, вражаючи листя, коріння і зав'язь. Своєчасно вжиті заходи дозволять врятувати урожай і запобігти поширенню виноградних шкідників.

Філоксера: в основному, заподіює шкоду виноградній лозі. Цікаво, що філоксера вражає коріння у європейських і азіатських сортів (або гібридів американо–європейських), а листова форма шкідника зустрічається на кущах з американським походженням.

Філоксера зимує на глибині виноградних коренів. При температурі вище 13 градусів личинки пробуджуються, а при 20 – виповзають назовні. Дощ, вітер, знаряддя праці –найкращі засоби пересування філоксери.

Випробувані заходи боротьби проти шкідника – обробка підлягають висадки живців гарячою водою, своєчасне виявлення хвороби (огляд проводять, злегка розкопуючи коріння рослин) і фумігація ґрунту навколо зараженої рослини розчином сірковуглецю і полихлоридов з подальшим викорчовуванням куща.

Важливо підібрати правильну дозу сірковуглецю: при його високій концентрації загине не тільки шкідник, але і заражений кущ. Витрата складає около70-90 см3 на 1 м2 площі.

Шкідники винограду. Частина 1-

Виноградний борошнистий червець: свою назву отримав за білуватий наліт на тілі. Навесні живиться корою, на початку літа личинки перебираються на листя і кисті, викликаючи їх засихання. Найкращі умови для його розмноження – волога тепла погода. Взимку при температурі нижче – 160З шкідники гинуть.

Заходи боротьби зводяться до ретельного відбору неушкодженого посадкового матеріалу, його профілактичної обробки та знезаражування:

  • Застосовується наметова фумігація - кілька кущів на шпалерах накривають тканиною, обприскують розчинами хімічних препаратів і витримують 40 – 50 хвилин.
  • Використовуються також ловчі пояси з тирси.
  • З настанням холодів їх спалюють разом з заползшими шкідниками.
  • Ефективна весняна очищення кори зі штамбів з подальшою обробкою інсектицидами.
Шкідники винограду. Частина 1-

Виноградний войлочковый кліщ небезпечний для європейських сортів. Ранньою весною самки виповзають з-під лусочок кори і розміщуються на нижній стороні листя. Вони висмоктують з їх клітин поживні речовини. Характерна ознака захворювання – пухирчасті здуття на верхній стороні листа (галли). З часом кліщі переходять на нове місце.

Заходи боротьби: для попередження розповсюдження захворювання, до розпускання бруньок проводять обробку розчином ДНОК з розрахунку 0,2 кг на сотку (при температурі не нижче 4 0С), домагаючись загибелі самок.

У вегетаційний період виноградні кущі обприскують емульсією 25% -ного антио (з розрахунку 0, 04 л на одну сотку) або 40%-ного розчину фосфамід (0, 03 літра на 1 га). Ефективна обробка та іншими хімічними препаратами, рекомендованими для застосування на садовій ділянці.

Шкідники винограду. Частина 1-

Продовження у цій статті

О. Фатєєва