Особливості вирощування ремонтантної малини

Смачні, солодкі й цілющі ягоди малини стали улюбленими ласощами людини з незапам'ятних часів. У костянках малини є каротин, весь набір вітамінів і мінералів у великих кількостях, а також, так звані біологічно активні речовини, що допомагають при запальних і простудних захворюваннях, недокрів'ї та анемії, гіпертонії, атеросклерозі, цукровому діабеті.

Особливості вирощування ремонтантної малини-

Крім того, малина – ефективний засіб для підняття імунітету, поліпшення стану шкіри, відновлення після затяжних хвороб. Сьогодні виведено велику кількість сортів, з великими ягодами, які дають урожай 2 рази в рік – це ремонтантна малина.

Практично в кожному саду росте малина, посадка і догляд за ними нескладний, а от своя свіжа, пахуча ягідка прямо з куща – непередаване задоволення. Як закласти малинник і щорічно отримувати високий урожай – поради далі.

Малина – це листопадний чагарник з багаторічною підземної і дворічної наземною частиною. Під землею знаходяться кореневище, яке є підземним стеблом, придаткові корені і точки росту нових пагонів. Основна частина коренів розміщується на глибині до 50 див. В червні-липні на кореневище проростають бруньки.

Далі з них виростають білі этиолированные підземні пагони, 4-8 см завдовжки, які на наступну весну дають молоду поросль. За один сезон втеча першого року може зрости до 1,5-3 метри – в залежності від сорту. Одночасно ці пагони формують власну кореневу систему.

Зміст:

  1. Ремонтантна і малина звичайна – у чому відмінності
  2. Посадка ремонтантної малини
  3. Догляд за ремонтантною малиною

Ремонтантна і малина звичайна – у чому відмінності

Особливості вирощування ремонтантної малини-

Дворічна малина перший рік не цвіте, а ось ремонтантна утворює суцвіття на верхівках в кінці літа і восени дає перший урожай. На наступну весну ремонтантна малина формує ще один урожай. Після плодоношення пагони на обох видах засихають. Їх треба зрізати під корінь і видалення з плантації, щоб вони не забирали світло від активно зростаючих пагонів поточного року, і не поширювали захворювання.

Перші квіти з'являються на початку травня на півдні, і в середині місяця – в середніх широтах. Період цвітіння триває 23-25 днів. Дозрівання ягід починається через місяць після початку цвітіння, тобто, в середині червня. І в залежності від сорту може розтягнутися до середини липня, якщо забезпечити хороший догляд.

Особливості вирощування ремонтантної малини-

Ремонтантна малина, такі сорти як Полана, Таганка, малинове дерево Таруса, Жовта, плодоносить восени з кінця серпня – початку вересня по самі морози. В останні роки знайшла широке застосування спеціальна технологія, за якою ремонтантна малина вирощується як однорічна культура. Це означає, що однорічних пагонів дають плодоносити тільки один раз – восени. А після цього, перед зимою, всі пагони вирізують під корінь і плантація йде під сніг рівною.

Відмінності звичайної і ремонтантної малини на відео:

Посадка ремонтантної малини

Особливості вирощування ремонтантної малини-

Для вирощування малини в саду потрібні певні умови – хороша вологозабезпеченість, пухка і живильний грунт.

Вирощування цієї культури починається з підготовки ділянки. Ремонтантна малина сорту Полана, Таганка, дерево Таруса, Жовта добре росте на суглинках під відкритим сонцем, де немає вітрів і протягів. Перед висадкою кущів обраний ділянку удобрюють по всій поверхні. В якості харчування восени під перекопування ділянки площею 1 м2 вносять 10 кг перегною, сірчанокислий калій і суперфосфат – по 250 г кожного компонента.

Крім цього, добриво кладуть безпосередньо у посадкові лунки. Посадка малини здійснюється як навесні, так і восени. Але більш ефективною вважається осіння посадка кущів.

Міцні і здорові саджанці опускають в траншеї або лунки так, щоб коренева шийка перебувала на рівні грунту. Рослини засипають грунтом дуже акуратно, щоб не пошкодити корінці. Посадка рослин проводиться на відстані 1 м один одного, оптимальна відстань між рядами – не менше 2 метрів.

Після успішної висадки саджанці рясно поливають. Незалежно від погодних умов під один кущ витрачають 1 відро води.

Більш детально процес посадки малини дивіться на відео:

Догляд за ремонтантною малиною

Стан малиннику, ріст і розвиток кущів, а також їх плодоношення залежить від грамотного та своєчасно наданої догляду, який включає цілий ряд процедур:

Обрізка

Особливості вирощування ремонтантної малини-

Ремонтантна малина володіє винятковою властивістю – плодоносити на поточних і торішніх пагонах. На віддачу першого врожаю йде багато поживних компонентів, тому пагони поточного року, які дають урожай восени, розвиваються повільніше, дають більш пізній урожай дрібних ягід. У зв'язку з цим багато садівники вирощують цю культуру суто для збору врожаю на пагонах поточного року. У цих цілях рослині необхідна сучасна «стрижка».

Особливості вирощування ремонтантної малини-

Обрізування кущів проводиться глибокої восени після закінчення вегетаційного періоду. Пагони зрізують повністю, не залишаючи навіть пеньки, потім спалюють, щоб уберегти малинник від навали шкідників, що зимують на гілках.

Повторна обрізка в цілях санітарії здійснюється ранньою весною. У цей період обрізанні підлягають всі зламані і підмерзлі гілки. Сорти малини Таганка, Полана, малинове дерево Таруса, Жовта потребують дворазової обрізки – восени і навесні, у разі, якщо планується збір одноразового врожаю.

Обрізка ремонтантної малини на відео:

Вологий режим

Особливості вирощування ремонтантної малини-
  • Головний догляд за малинник включає регулярні поливи. Поливають кущі рясно так, щоб земля промокла на глибину 35-40 див. Частота поливів визначається кліматичними та погодними умовами регіону вирощування. Найбільшу потребу у волозі малинник відчуває в період цвітіння, формування зав'язей і дозрівання ягід. Якщо осінь посушлива, то кущах виробляють підзимовий полив.
  • Основний догляд за цією культурою передбачає регулярне розпушування грунту. Дана маніпуляція підвищує волого - і повітропроникність ґрунту, а також сприяє кращому розвитку корисної мікрофлори. Перший раз процедуру проводять ранньою весною до початку періоду вегетації. Максимальна глибина розпушування в міжряддях становить 10-12 см, в рядах – 5-7 см. За весь сезон досить 5-6 таких маніпуляцій, щоб не допустити зростання бур'янів та утворення кірки на поверхні грунту.
  • Щоб захистити кореневу систему від промерзання взимку і перегріву влітку, кущі мульчують. В якості мульчі використовують торф, солому, компост або тирсу. За зиму мульча перегниває, перетворюючись на поживну речовину – гумус. Навесні її закладають в грунт в процесі розпушування.

Підживлення

Особливості вирощування ремонтантної малини-

Ремонтантна малина добре реагує на підживлення. З досвіду багатьох садівників, які займаються вирощуванням сортів Полана, малинове дерево Таруса і Таганка, було зазначено, що правильне і своєчасне харчування малиннику істотно підвищує його врожайність і благотворно впливає на ріст і розвиток кущів.

Перше живлення рослин здійснюється ранньою весною, на початку періоду вегетації. В цих цілях використовують органіку, наприклад, рідкий коров'як. Добриво розводять водою в пропорції 1:10 л. Також підгодувати цю культуру можна розчином курячого посліду (1 л речовини розчиняють у 20 літрах води). На ділянку площею 1 м 2 використовують 7-10 літрів робочого розчину. Таке харчування проводиться не більше трьох разів за весь сезон.

Особливості вирощування ремонтантної малини-

Крім органічних речовин ця культура потребує мінеральних компонентах. З-за нестачі калію і фосфору листя на кущах стають дрібними, а пагони ослабленими.

Заповнити недолік мінеральних речовин можна двома препаратами – сірчанокислим калієм без хлору і суперфосфатом. На 1 м2 вносять по 50 г кожного компонента.

Крім цього, ремонтантна малина дуже чутлива до нестачі азоту. Цю підгодівлю можна вносити тільки на початку періоду вегетації навесні.

Нормування

Особливості вирощування ремонтантної малини-

Догляд за малиною передбачає нормування гілок на кущах. Щоб запобігти загущенность малиннику, необхідно періодично видаляти молоді пагони. В ідеалі на 1 м 2 повинно залишатися не більше 10 міцних і здорових пагонів. В процесі плодоношення під вагою ягід гілки можуть прогинатися і обламуватися, за цим потрібно стежити і при необхідності своєчасно їх підв'язувати.

Ось і весь догляд, який потрібно малиннику на протязі всього року. При дотриманні всіх правил посадки і догляду, успіх у вирощуванні малини гарантовано кожному.

Найкращі сорти ремонтантної малини:

  • Жовтий або жовтий гігант – відносно новий підлозі ремонтантний сорт з великими і солодкими плодами. Розкидистий кущ високорослий, досягає 2,5 м у висоту. Жовта малина – зимостійкий вид, який рідко вражають шкідники і хвороби.
  • Малинове дерево Таруса – це штамбовий ремонтантний сорт заввишки до 1,5 м з терміном плодоношення з середини червня до середини липня в регіонах з теплим кліматом. Малинове дерево Таруса має прямостоячі стебла, які не потребують опори. Дерево Таруса плодоносить великими ягодами конічної форми вагою від 5 до 10 г, які добре транспортуються.
  • К – урожайний сорт з раннім терміном плодоношення, яке настає в середині червня. Ягоди конічної форми вагою 5-7 г, добре транспортуються.
  • Таганка – великоплідний сорт. Вага ягід варіюється від 8 до 10 р. Плоди продовгуватої форми, соковиті і дуже солодкі. Кущі високорослі – до 2 м заввишки. Це пізньостиглий сорт. Плодоношення настає в першій половині серпня і триває до глибокої осені.

Ще більше про сорти ремонтантної малини можна прочитати тут.

Віра Сагалович

Дата публикации: 7.12.18