Малина

Щоб не знижувалася врожайність малини, її рекомендують вирощувати на одному місці не більше 4 років, а потім пересаджувати. З-за невеликих розмірів ділянок садівники пересаджують зазвичай всі кущі відразу. І на наступний після цього рік залишаються практично без врожаю, збираючи з пересаджених і низько підтятих рослин невелика кількість ягід.

Малина-

© Juhanson

Обравши іншу технологію пересадки малини, я збираю урожай щороку. Роблю це так. Після збирання попередника (лука, ранньої картоплі, помідорів) в кінці липня рою ями 50 X 60 см глибиною 50 см на відстані 50-60 см в ряду, 125-130 см між рядами. В яму закладаю відро (8-10 кг) перепрілого гною. Його ущільнюю і закриваю землею (верхній шар з ями), перемішаної з мінеральними добривами — 35-40 г амофосу, 10 г калійної солі або 60-80 г золи. Цю суміш, у свою чергу, покриваю нетовстим (10 см) шаром грунту.

У кінці липня — першій половині серпня пересаджую пагони заміщення або добре розвинені нащадки малини. Після посадки підрізаю верхівку рослини всього на 10-15 см. Кожне з них підв'язую до кілка або до шпалери. Роблю лунку і поливаю водою по 6-8 л на кущ. На другий-третій день засаджену малиною площа мульчую свіжим соломистым кролячим послідом і при відсутності дощів систематично поливають через розпилювач. Строго стежу, щоб грунт постійно була вологою. При посадці таким способом малина до морозів добре приживається. На наступний рік навесні на стеблах утворюються бічні пагони, а на них — квітки і ягоди, яких цілком вистачає для родини. Це один спосіб одержання врожаю в перший же після пересадки рік. Але є і інший спосіб, при якому малина плодоносить теж на перший рік після пересадки і дає набагато більший урожай.

Він полягає в наступному. Після збору врожаю на колишньому ділянці видаляють пагони, стебла малини, залишаючи тільки 1-2 пагони заміщення. Щоб вони добре розвинулися, до кінця вегетаційного періоду систематично видаляють зайву поросль. Пагони прив'язую до кілків або дротяної шпалери. Між кущами легенько розпушую грунт, одночасно закладаючи гнойову мульчу в землю. При сухій погоді рослини поливають через розпилювач до самої осені. А перед настанням заморозків кущі обережно підгортаю так, щоб не пошкодити коріння. Навесні розрівнюю грунт, якій були окучены кущі, злегка розпушую її між кущами. Обрізаю верхівки пагонів на 10-15 см, а ті, що пошкоджені – до здорового місця.

Малина-

© Hedwig Storch

Стебла залишаю окученными землею до тих пір, поки основні нирки не розкриються і перші листочки не підростуть на 1,5—2 див. Тоді навколо куща в радіусі 15-20 см на повний штик лопати підрізаю коріння і обережно вириваю кущ. Не пошкоджуючи молодих пагонів і кореневище, видаляють залишки старих стебел. Коріння куща вмочую в глиняну бовтанку.

В ями, підготовлені з осені описаним вище способом, саджу молоді рослини. Догляд за малиною й осінньої і весняної посадки полягає в мульчуванні грунту, видаленні бур'янів, поливі.

Малина-

© B. D.'s world

Спеціально поспостерігав за малиною одного і другого строків пересаджування. Відвів їй один і той же ділянку, підживлював і доглядав за нею однаково, а врожай з кущів весняної посадки з вже утворилися листочками виявився значно вище. Підрахував навіть ягоди: в середньому з втечі куща осінньої посадки зібрав 75 ягід, а з кущів, пересаджених навесні,— 118. Ягоди з пересаджених рослин навесні були майже всі однакові за величиною і типові за формою для даного сорту. Цього не можна сказати про рослини, пересаджених восени. По-моєму, це відбувається тому, що під важливий для рослини момент їх не травмували, і вони менше пошкоджувалися взимку.