Літній опеньок

Цей ароматний ніжний гриб знайомий багатьом любителям «тихого полювання». Росте на мертвій деревині, як би покриваючи жовтувато-золотистої шапкою, що складається з безлічі окремих грибів, пні і повалені стовбури беріз, вільхи, осики. З'являються літні опеньки в червні і не сходять до вересня.

Опеньок літній (Kuehneromyces mutabilis) — їстівний гриб сімейства Строфариевые.

Літній опеньок- опеньок,річний,їстівний,гриби,двійники,ложноопенок,вирощування,розмноження,зараження,фото

Опис літнього опенька

Літній опеньок широко поширений, у нас його можна зустріти практично скрізь, де є ліс. Капелюшок гриба від 2 до 6 см в діаметрі, плоско-опукла, з опущеним вниз краєм, а в центрі — широкоокруглый виступаючий горбок. Забарвлення її іржаво-жовто-коричнева з дуже характерними концентричними водянистими, більш світлими і навіть серпанковими смужками (колами). М'якоть тонка, біла. Ніжка висотою 3,5—5 см і товщиною не більше 0,4 див. На ній знаходиться кільце такого ж кольору, як і капелюшок. Іноді воно швидко зникає, але на цьому місці залишається чіткий слід. Зростає літній опеньок зазвичай великими групами.

Гриб дуже смачний, володіє ніжною м'якоттю і сильним ароматом. Споживають його переважно у свіжому вигляді для приготування супів, печені або гасіння. Попереднє відварювання не потрібно. Капелюшки можна сушити. Ніжки зазвичай в їжу не вживають з-за їх жорсткості. Гриб цей швидкопсувний, тому потрібна швидка його переробка.

Ложноопенок — «двійник» літнього опенька

При зборі літніх опеньків, особливу увагу слід звертати на його платівки. У літнього опенька вони спочатку кремові, а потім, при дозріванні, коричневі, на відміну від отруйних помилкових опеньків, у яких пластинки спершу сіро-жовті, а потім темні — зеленувато - або оливково-бурі.

Літній опеньок- опеньок,річний,їстівний,гриби,двійники,ложноопенок,вирощування,розмноження,зараження,фото
Літній опеньок- опеньок,річний,їстівний,гриби,двійники,ложноопенок,вирощування,розмноження,зараження,фото
Літній опеньок- опеньок,річний,їстівний,гриби,двійники,ложноопенок,вирощування,розмноження,зараження,фото

Вирощування літнього опенька на ділянці

Транспортуванні літній опеньок не підлягає, що і перешкоджає його промислового вирощування. А ось грибоводам-любителям він був би цікавий. Літній опеньок давно вирощують в Європі, де в якості посадкового матеріалу використовується спеціально приготовлена грибниця у вигляді пасти в тюбиках, яка зазвичай продається в магазинах, що торгують насінням овочевих культур. У нас в країні така паста не проводиться, але впадати у відчай не варто. Для закладання плантації можна використовувати спори гриба у вигляді настою його зрілих капелюшків у воді або шматочки зараженої грибом деревини.

Візьміть зрілі капелюшки з темно-коричневими пластинками і помістіть, попередньо трохи їх подрібнивши, в ємність з водою (краще м'якою дощовою) на 12-24 години. Потім процідіть через марлю і настоєм рясно полийте пні або відрізки деревини зі зробленими на їх торцях і з боків карбами. Можна додатково на 1-2 доби розкласти на политу спорами деревину зрілі капелюшки пластинками вниз. Проростають спори повільно, і перший врожай грибів можна отримати тільки до кінця наступного сезону або через 2 роки.

Літній опеньок- опеньок,річний,їстівний,гриби,двійники,ложноопенок,вирощування,розмноження,зараження,фото

Інтенсивніше зараження відбувається при використанні шматочків напівзруйнованої деревини, пронизаної грибницею. Таку деревину можна знайти в лісі в червні. Її заготовлюють із пнів, на яких в цей час є плодові тіла літнього опенька. Шматочки деревини треба брати із зони активного росту грибниці, яку визначають за кількістю білих або кремових ниток і сильному грибного запаху. Потім їх поміщають в отвори і зарубки, зроблені на пнях або відрізках деревини, і прикривають мохом, дранкою, корою і т. д. Шматочки можна прикріплювати до поверхні пнів або кругляків деревини і за допомогою цвяшків. При такому способі зараження перші гриби можна очікувати вже на початку наступного літа.

Для вирощування літнього опенька годиться деревина будь-яких листяних порід, але найбільш придатна березова. Після рубки вона містить достатню кількість вологи, а береста добре оберігає її від пересихання. Годиться також деревина вільхи, осики, тополі. Гірше росте гриб на хвойних породах (сосна, ялина).

Зазвичай роблять відрізки довжиною 30-35 см будь-якого діаметра. Можна використовувати і пеньки від старих плодових дерев, які, до речі, за 4— 6 років повністю зруйнуються. Якщо пні або свіжозрубана деревина, то зараження можна робити без спеціальної підготовки, а підсохлу вимочити у воді 1-2 доби (пні поливають) .

Літній опеньок- опеньок,річний,їстівний,гриби,двійники,ложноопенок,вирощування,розмноження,зараження,фото

Зараження можна робити протягом усього вегетаційного періоду, але тільки не в жарку суху погоду. Однак найкращим часом вважаються весна та рання осінь.

Заражені відрізки деревини ставлять вертикально у свіжі ямки на відстані 0,5 м один від одного так, щоб над поверхнею грунту залишалося близько 15 див. Грунт на ділянці рясно зволожують і мульчують тирсою. Найкраще такі ділянки розміщувати в затінених місцях, наприклад під пологом дерев або в спеціальному укритті. Для цієї мети годяться також теплиці та парники, де можна регулювати вологість. В цих умовах гриби з'являються іноді через 7 місяців після посадки. Плодоношення зазвичай відбувається двічі — на початку літа і восени і може продовжуватися на відрізках деревини діаметром 20-30 см 5-7 років, на більших — довше.

Врожайність літнього опенька залежить від деревини, погодних умов, ступеня розростання грибниці і може дуже коливатися: від 30 г свіжих грибів на рік з одного відрізка деревини до 6 кг з тієї ж поверхні тільки за літній плодоношення. При цьому треба зазначити, що зазвичай перше плодоношення не буває рясним.

Літній опеньок- опеньок,річний,їстівний,гриби,двійники,ложноопенок,вирощування,розмноження,зараження,фото

Літній опеньок можна вирощувати і на деревних відходах (тонкі стовбури, гілки). Їх збирають пучками діаметром 10-25 см і після зараження будь-яким з описаних вище способів закопують у грунт на глибину 20-25 см, зверху вкривають дерном. Місце для ділянки має бути захищене від вітру і сонця.

Літній опеньок не представляє небезпеки для плодових дерев, так як росте тільки на мертвій деревині.

Дата публикации: 8.04.17