Календар садово-городніх робіт на жовтень

Ось і підходить до кінця садово-городній сезон. Основні культури зняті, багато грядки вже вільні. Проте розслаблятися поки ще колись: від того, як підуть сад і город в зиму, багато в чому залежить не тільки обсяг весняних робіт, але і урожай майбутнього року. Тому необхідно запастися терпінням і ще раз обдумати, чи все з можливого зроблено.

Збираємо врожай

Незважаючи на те, що природа хилиться до зимового сну, і в саду, і на городі все ще є що збирати. Груші, яблука, інжир, хурма, зизифус, виноград, останні дині, кавуни і томати ще радують своєю свіжістю. На початку місяця заготовляють волоський горіх. При зниженні температури повітря до +4 — +5 ºС копають моркву, столовий буряк, прибирають на зберігання капусту.

Календар садово-городніх робіт на жовтень- календар,жовтень,роботи,город,сад,догляд,урожай,підготовка,грядки,список справ,робіт,фото

Наводимо лад

І в саду, і на городі після збору врожаю необхідно навести порядок: зібрати опале листя, падалицю, муміфіковані плоди, залишки культурних і бур'янистих рослин. Все це є хорошими зимовими "квартирами" для хвороб і шкідників, а значить запорукою проблем для наступного сезону.

Все, що не було схильне до сильного ураження хворобами, можна закласти в компостну купу або використовувати в якості мульчі, а те, що сильно постраждало, необхідно знищити або протравити 7%-ним розчином сечовини.

В обов'язковому порядку потрібно переглянути дерева і чагарники на предмет засохлих гілок, розірваної кори, камеді. Хворі гілки спиляти, кору зачистити, камедь прибрати і замазати садовим варом.

Якщо в саду були розвішані ловчі пояси, в кінці жовтня необхідно зібрати їх і знищити спійманих шкідників.

У цей же період видаляють непродуктивні дерева, викорчовують пеньки. Звичайно, це можна зробити і навесні, але тоді буде достатньо і інших турбот.

Календар садово-городніх робіт на жовтень- календар,жовтень,роботи,город,сад,догляд,урожай,підготовка,грядки,список справ,робіт,фото

Проводимо побілку

З метою профілактики хвороб, знищення шкідників, захисту від різких перепадів температур, обов'язково рекомендована осіння побілка штамбів дерев. Її можна проводити саморобним розчином гашеного вапна або крейди, а можна і купівельними. Для більшої дезінфекції у вапняне молоко добре додавати залізний купорос, готових сумішах часто присутні речовини, що відлякують гризунів. Однак для молодих дерев вапно досить агресивна речовина, тому до них краще застосувати інші методи захисту (обв'язати білим папером, прикрити з південної сторони захисними екранами) або розчини не містять вапно.

Проводити побілку необхідно при сухій погоді після закінчення листопаду. Перед нанесенням суміші штамби ретельно очистити від відмерлої кори, наросшего моху і лишайника, наявні рани обробити садовим варом.

Рыхлим, перекопуємо, підгортаємо

У напрямку очищення саду та городу від шкідників і хвороб працює і поверхнева обробка грунту. Але якщо грядки ми перекопуємо на глибину від 15 до 35 см (в залежності від окультуреного шару), то пристовбурні кола дерев і чагарників рыхлим не глибше 10 – 12 див. Робити це потрібно в кінці місяця, перед самими морозами, щоб сховалися для зимівлі в землі жучки і суперечки хвороб потрапили в несприятливі для них умови. У такому разі частина з них загине, а частина не зможе вибратися з глибини. При цьому, що утворилися на поверхні ґрунту грудки необхідно залишати недоторканими, так вони краще промерзнуть, а разом з ними і причаїлися в них шкідники.

Спираючись на те, що розпушування дає змогу дещо сповільнити промерзання ґрунту, обов'язково варто провести цей агрозахід під молодими саджанцями, дерев на карликових підщепах і в колоновидна садах, так як їх коренева система знаходиться досить близько до поверхні. А якщо дані посадки розташовані на пагорбі або на легких ґрунтах, то з настанням перших морозів їх необхідно ще і замульчувати. Мульча не тільки посилить захист коренів від промерзання, але і збереже вологу, охоронить від вимокання, трохи пом'якшить перепади температур.

Агрус і смородину стоїть високо підгорнути (близько 12 см) — цей прийом працює і як захист від зимових морозів, і проти вогнівки.

Якщо сад росте на схилі добре б ще і прокапати борозни з інтервалом в 5 м, щоб затримувати сніг і весняну вологу.

Календар садово-городніх робіт на жовтень- календар,жовтень,роботи,город,сад,догляд,урожай,підготовка,грядки,список справ,робіт,фото

Інтенсивність перекопування городу залежить головним чином від типу ґрунтів. Якщо це важкі глинисті або кислі грунти копати краще з оборотом пласта. Якщо досить легкі і тим більше піщані – досить поверхневого розпушування.

Та не варто забувати, що саме під осінню обробку вносять основне добриво, а так само, якщо в цьому є необхідність, вапно, пісок, глину.

Висівають сидеральні культури

У жовтні необхідно подумати і про посіві озимих сидератів. Озима вика, а так само суріпиця, жито, овес захистять порожні грядки і міжряддя саду від вивітрювання і вимивання, дозволять затримати більше снігу, накопичити більшу кількість весняної вологи, поліпшать структуру грунту і стануть відмінним добривом.

Проводимо підзимові посадки

Добре подбати і про озимих посадках. Висаджені під зиму культури (буряк, морква, салат, петрушка, кріп) навесні не тільки значно раніше зійдуть, але і дадуть більш стійкі до захворювань сходи, заощадять сили в період насичених весняних клопотів і дозволять збільшити збір врожаю з однієї і тієї ж корисної площі допомогою проведення повторних посівів. Тільки не треба поспішати з цим заходом, так як якщо насіння встигнуть зійти, а потім потраплять під мороз – робота виявиться марною, оскільки паростки загинуть. Посів краще провести при стійких показниках низьких температур.

А ось озимий часник і цибулю-сіянку треба посадити раніше, через 14 – 20 днів до початку холодів, щоб вони встигли вкоренитися, але ще не наростили листя.

В кінці місяця можна поділити кущі щавлю, ревеню та інших багаторічних культур. У південних регіонах висадити малину, агрус, смородину.

Садимо молоді дерева

У жовтні, в зонах з довгою, теплою осінню, саме час посадити саджанці дерев. Завдяки розміреного зниження температур, а так само щодо теплої південної зими, вони встигнуть вкоренитися і добре підуть у ріст навесні. Там же, де зима приходить рано, куплений посадковий матеріал краще прикопати в саду для зберігання, і висадити його навесні, зараз же приготувати посадкові ями.

Календар садово-городніх робіт на жовтень- календар,жовтень,роботи,город,сад,догляд,урожай,підготовка,грядки,список справ,робіт,фото

Формуємо стійкі до осінньої обрізки культури

Проводять восени і формуючу обрізку саду. В першу чергу на укривного винограді, а заодно і на аґрусі, і смородині.

В окремих випадках застосовують і коригування крон дерев. Виправданим цей прийом вважається в питанні гілок, які потрапляють під мале освітлення і тому не формують повноцінний урожай. Навесні їх зазвичай важко знайти, а відразу після збору плодів, ще пам'ятається де вони розташовані.

Проводимо вологозарядковий полив

По закінченню листопада рекомендовано проводити вологозарядковий полив саду. Даний прийом забезпечує повноцінний осінній ріст кореневої системи дерев, насичує вологою зону коренів, забезпечує більш повільне промерзання грунту.

Дбаємо про нестійких до морозів рослини

В регіонах з холодними зимами, жовтень – час подбати про неморозостойких рослинах. Їх гілки пригинають до землі, пришпилюють, а з настанням морозів вкривають опалим листям, або, якщо є можливість, лапником. В цей же час мульчують грядки з полуницею, околоствольные кола, підзимові посіви.

Дата публикации: 8.04.17