Хурма — божественний вогонь в саду

Кожен сад багатий звичними для краю фруктовими культурами. Навесні сади потопають у квітах, восени – в плодах. Але все частіше з'являються садівники – любителі екзотичних плодових, невластивих краю. Їх багаторічну працю і витрачений час винагороджується отриманням незвичайних плодів. І хоча їх урожай може бути зовсім невеликим, він приваблює своєю незвичністю. До таких екзотичних культур відноситься і загадкова хурма – природна скарбниця корисних речовин.

Хурма — божественний вогонь в саду- хурма,догляд,вирощування,розмноження,садіння,на дачі,у відкритому грунті,фото

Походження і ареал розповсюдження

Хурма належить до родини ебенових і виділена в окремий рід —  Diospyros. Латинь має грецькі корені і в перекладі на російську означає «їжа богів», «божественний вогонь». Окультурені види хурми частіше називають фінікової сливою або диким фініком.

За різними даними, батьківщиною хурми одні вважають Китай, де дикі її форми мають 500 річний вік. Інші місцем походження вважають Індокитай, де дикі форми живуть на висоті до 2,5 км над рівнем моря і витримують мінусові температури до 18-20°С.

«Спробувавши одного разу, не забудеш» – кажуть в народі про хурму. Дійсно цей дивовижний фрукт, формує смакові якості плодів тільки після морозів, заворожує. Сьогодні важко назвати країну, якої б не були знайомі плоди хурми. Культура поширена в багатьох країнах Європи і Азії. Її успішно вирощують у Китаї, Японії, на Філіппінах, Австралії, Індонезії, США, Ізраїлі. В цей перелік держав входить і євразійський континент СНД і Росії. Хурма надходить на ринки збуту з Краснодарського краю, південного Ставропілля, Ферганської долини та інших теплих регіонів. Як плодова культура хурма культивується у всіх країнах і регіонах, де є відповідні кліматичні умови, у відкритому і захищеному грунті.

Короткий опис хурми

В природних умовах дерева хурми досягають 10-12 і навіть 20-30 м висоти і за зовнішнім виглядом нагадують яблуню. Листки чергові, темно-зелені, без опушення, знизу більш світлого відтінку. За формою листової пластинки – широко-ланцетовидні, довгасто-яйцевидні, до осені набувають червоне забарвлення різних відтінків і інтенсивності.

Квітки хурми розташовуються в листових пазухах, одиночними або букетиками по кілька штук на коротких квітконіжках. Чашечка і віночок 4-х – лопатеві. Пелюстки віночка жовтувато-білі. Чашечка «приростає» до плоду. Цвіте хурма з травня по червень. Квітки формуються 3-х типів: жіночі, чоловічі та змішані. Рослини можуть бути одно– та дводомні, коли жіночі і чоловічі квітки розташовуються на різних деревах.

садівники-Початківці іноді вирубують дерева безплідні хурми (чоловічі), позбавляючи врожаю і дерево з жіночими квітками. Хурма відноситься до насекомоопыляемым культурам. Іноді не запилені жіночі квітки розвиваються як партенокарпіки і формують безнасінні плоди. (Партенокарпия – запліднення без запилення рослин).

Плід хурми – ягода, колір якої в залежності від виду коливається від бурувато-жовтого до яскраво-оранжевого, яскраво-червоного, коричневого, з смачною злегка терпкою м'якоттю, надзвичайно солодкої у біологічній зрілості. У м'якоті розташовуються 3-8-10 насіння. Гладка шкірка ягоди і форма нагадують помідор. Маса плоду від 100 до 500 р. Незрілі плоди мають терпкий, гіркуватий смак, обумовлений високим вмістом танінів. Дозрівають плоди в жовтні-листопаді, залишаючись на дереві після опадання листя. Саме після проморожування плоди набувають свій надзвичайно солодкий смак.

Хурма — божественний вогонь в саду- хурма,догляд,вирощування,розмноження,садіння,на дачі,у відкритому грунті,фото

Де можна виростити хурму? Вимоги хурми до умов вирощування

Хурма, за даними селекціонерів має більш 725 видів і в природних умовах росте в субтропічних і тропічних регіонах різних країн. В інших регіонах хурму теж можна вирощувати у відкритому і закритому грунті, створивши умови, що відповідають її вимогам. Якщо ви вирішили спробувати виростити хурму у себе на дачі у відкритому грунті або в домашніх умовах, уважно ознайомтеся з вимогами цієї культури до умов довкілля і агротехніки вирощування.

Температурні умови

Хурма вимагає багато тепла і сонця. Тому, перш ніж вирішити, в яких умовах вирощувати культуру, обов'язково по довідниках знайдіть значення активних температур і тривалість сонячної радіації (сонячних днів в період вегетації) у вашому районі. Вони повинні становити відповідно не менше +3000°С і 2000 годин на рік. При таких значеннях температури хурму можна виростити у відкритому грунті.

На найближчій станції ознайомтеся з кліматичною характеристикою району проживання: кількість сонячних днів, опадів, температурний поріг літніх і зимових температур і з іншими показниками. Врахуйте, що хурма стійка до вітрам. Подивіться, укладаються показники в оптимальні для вирощування хурми. При інших показниках – можна вирощувати культуру в теплицях з цілорічним опаленням та освітленням, в оранжереях або в домашніх умовах.

У період вегетації хурма добре розвивається при температурах +25..+ 28-30°С. Любить сонячну погоду, але без сухого повітря. В такі дні дерево потребує обприскуванні чистою водою для створення зволоженого мікроклімату (крім періоду цвітіння).

В зимовий період коренева система витримує морози до -6..-8°С. Морозостійкі сорти витримують температуру повітря в межах -16..-18°С, При подальшому зниженні ( -19..-20°С) обмерзають однорічний і частково дворічний приріст. Окремі районовані морозостійкі сорти можуть витримати температуру -25..-27°С, але при цьому постійно мають місце обмороження крони.

Треба врахувати, що різкі зниження температури до -9°С, особливо в кінці осені (листопад), можуть викликати обмороження молодих саджанців. При таких катаклізмів клімату молоді саджанці в перші роки необхідно вкривати.

У регіонах, де зимова температура не опускається нижче -5..-8°С, хурму можна вирощувати без зимового укриття. В інших регіонах навіть морозостійкі сорти потребують зимовому укритті. Для укриттів можна використовувати будь-який, але дихаючий, матеріал: агроволокно, очерет, лапник і ін

Хурма — божественний вогонь в саду- хурма,догляд,вирощування,розмноження,садіння,на дачі,у відкритому грунті,фото

Освітлення для хурми

У хурми дуже тривалий вегетаційний період, але однієї позитивної температури недостатньо для нормального росту і розвитку. Необхідне яскраве освітлення протягом тривалого періоду. Тому для вирощування у відкритому грунті вибирають добре освітлювані сонцем ділянки, закриті від вітру і протягів. Деякі садівники, які займаються довгий час хурмою, рекомендують висаджувати її біля стіни будинку, створивши таким чином природний захист.

Кількість сонячних днів з досить високими температурами дуже важливі для цієї культури. При нестачі яскравих сонячних днів крона хурми стає слаборазветвленной, плоди дрібні, рано обсипаються.

наприклад: в Московській області для нормальної вегетації хурми недостатньо яскравого сонця та літнього тепла. У цьому регіоні вона буде нормально розвиватися в умовах частково опалювальної теплиці, домашнього саду, оранжереї.

Вимоги хурми до ґрунті

Кращими грунтами для хурми є чорноземи (навіть суглинні, при хорошому дренажу) лісові, дернові. Не виносить культура заболочених, засолених, карбонатних грунтів. Не росте на галечниках, а при вирощуванні на піщаних грунтах вимагає підвищених кількостей перегною, дозрілого компосту та інших добавок, що підвищують вологоємність грунтового грунту.

Вимоги до вологи

В природних умовах хурмі для росту і розвитку досить 900-1200 мм опадів у рік, тобто поливи потрібні при тривалої сухої погоди. Так, у Краснодарському краї в рік випадає приблизно 700 мм опадів, що явно недостатньо для цієї культури. При гарному поливі хурма легко переносить підвищену сухість повітря і позитивно реагує на додаткове дрібне обприскування. Грунт повинен бути вологим, без застою води в зоні кореневої системи.

Хурма — божественний вогонь в саду- хурма,догляд,вирощування,розмноження,садіння,на дачі,у відкритому грунті,фото

Типи і сорти хурми для вирощування у відкритому грунті

Незважаючи на велику різноманітність видів, що виростають у природних умовах, в плодівництві використовуються, в основному, три види.

  • Хурма кавказька, або Хурма звичайна (Diospyros lotus),
  • Хурма віргінська (Diospyros virginiana),
  • Хурма східна (Diospyros kaki).

На основі кавказької і віргінської, використовуваних як підщепи, отримані гібридні сорти хурми з підвищеною морозоусточивостью і плодами, що відрізняються підвищеною масою, солодкістю і відсутністю терпкості.

Хурма кавказька, або Хурма звичайна

Культура поширена, в основному, в Китаї та Японії. В Росії і СНД хурма кавказька займає значні площі в Криму і Закавказзі. Висота дерев 5-18 м, відрізняється мелкоплодностью і терпкістю м'якоті. Характерна морозостійкість. Коріння витримують морози -10...-12°С, а крона -22..-24°С. Ці температури для неї є межею морозостійкості.

Культурних сортів немає, порослі при використанні підщепою не формує. Використовуються, в основному, як підщепа для хурми східної. Саджанці на кавказькому підщепі добре переносять пересадку, посухостійкі, невибагливі до грунтів.

Хурма віргінська

Батьківщиною хурми віргінської вважається південна частина Північної Америки. Дерева не більше двадцяти метрів у висоту, мають досить хорошою стійкістю до морозів.

Хурма віргінська – якісний підщепа. Коренева система витримує морози до -15°С, крона – до -35°С. Ці властивості дозволяють просунути щеплені сорти в більше холодні райони. Причому, їм не страшні зимові відлиги. Саджанці добре розвиваються на важких суглинках і супісках, перезволожених ґрунтах, але важко переносять пересадку, з-за формування слабких стрижневих коренів. Дерева хурми на цій підщепі менш довговічні, ніж на кавказькому і формують порівняно низькі врожаї.

Виведені культурні сорти хурми віргінської, які в Америці називають персиммонами. У Росії виведений міжвидовий гібрид з східної хурмою, що отримав назву Росіянка і сорт Нікітський бордовий, які відповідно володіють морозостійкістю і -30 -25°С. Росіянка через 2 роки приносить перший урожай. Добре росте на Закарпатті. З нових сортів відрізняється високою морозостійкістю сорт Білогір'я.

Хурма східна

Хурму східну називають ще японською. Листопадні дерева з пухкої кроною, відрізняються швидким зростанням. У Росії хурма зростає в Краснодарському краї, Сочі, Сухумі.

В даний час на основі хурми східної виведено понад 1000 сортів і гібридів з різними смаковими і господарськими якостями. Сорти цього виду призначені, в основному, для садових насаджень. Культура формує великі соковиті, дуже солодкі плоди, форма яких варіює від округлої до видовжено-округлої, а колір – від жовто-оранжевого до темно-червоного. Дерева хурми східної одно– та дводомні. Квітки жіночі одиночні, великі, жовтувато-білого кольору із зрощеними пелюстками віночка. Чоловічі квітки значно дрібніше. Двостатеві квітки розташовуються звичайно групами по 2-4 квітки, формуючи колонії на приростах поточного року. Цвіте хурма східна у другій половині травня – початку червня, запилюється шмелями і бджолами.

Абсолютна більшість сортів хурми східної виносить морози до -15°С. Вирощують східну хурму по всіх регіонах, де кліматичні умови є оптимальними для культури (див. Вимоги хурми до умов вирощування).

Хурма — божественний вогонь в саду- хурма,догляд,вирощування,розмноження,садіння,на дачі,у відкритому грунті,фото

Сорти хурми

Сорти хурми з солодкою м'якоттю

До сортів хурми з солодкою м'якоттю, не змінює колір в процесі дозрівання і зберігання, відносяться: Джиро, Кримчанка 55, Знахідка, Кіара, Меоце саукуне, Миширазу, Фуйю, Двадцяте століття, Корольок, Кримська, Чудовий, Тріумф, Шарон, Золотиста, Надія, Циганочка, Урожайна, Східна, Хиануме, Українка, Зоря, Зірниця, Шоколадна та інші. Солодкий смак м'якоті плоди набувають після появи на них характерною сортовий забарвлення, навіть якщо сама м'якоть ще тверда.

Сорти хурми з терпкою м'якоттю

Від віргінської Росіянки отримані великоплідні різновиди Таненаши і Хачиа. Сидлес з м'якоттю коричневого відтінку, среднекрупный, Зорька-187 з характерними плескатими плодами. Вони залишаються терпкими до біологічного дозрівання і набувають солодкість після повного біологічного дозрівання і лежання або слабкою заморозки. Крім вищенаведених, до них належать сорти Гошо, Сойо, Тсуру, Костата, Адреула, Емон, Айзу-Мищиразу, Мрія, Новинка, Нікітська бордова, Мідер, Джон Рік, Вебер, Сувенір осені, Вікова, Варіюються, Золота осінь, Ізобільна, Ялтинський, Дружба, Журавльонок, Аджара.

Сорти хурми з підвищеною морозостійкістю

До сортів хурми з підвищеною морозостійкістю, найбільш поширеним серед садівників Криму і південних регіонів, деяких районів середньої смуги, де можна вирощувати хурму у відкритому грунті без укриття і з укриттям, відносяться Росіянка, Гора Говерла і Гора Роман-Кош, Східна, Віргінська, Кавказька, Мідер, Корольок, Нікітська бордова, Золотиста, Сувенір Осені, Знахідка, Зорька, Кримчанка, Нікітська бордова, Південна красуня, Золота осінь. Вони здатні виносити короткочасні морози до -20..-30°С.

Сорти хурми за термінами дозрівання

На дачних ділянках краще всього вирощувати ранні сорти хурми крупно– і среднеплодные.

  • Ультраранние: Українка, Ізобільна, Янкін-Тсуру. Плоди готові до прибирання в кінці серпня – початку вересня.
  • Ранні: Супутник, Хіакуме, Шоколадна, Зірочка, Золотиста, Південна красуня. Плоди прибирають у 2-й – 3-й декаді вересня.
  • Середні: Південнобережна, Батумський II, Привабливий, Зоря, Зірниця, Хачия, Сувенір осені, Мрія, Журавльонок, Коро-Кума, Гейлі, Запилювач-48. Плоди збирають у жовтні.

Перераховані вище сорти хурми щорічно поповнюються більш сучасними, з підвищеними господарськими властивостями. Але треба пам'ятати: чим старше сорт, тим стійкіше він протистоїть морозів, посухи, туманів та інших кліматичних катаклізмів. Тому для вирощування на дачі краще купувати старі перевірені сорти.

Хурма — божественний вогонь в саду- хурма,догляд,вирощування,розмноження,садіння,на дачі,у відкритому грунті,фото

Перспективні сорти хурми

З вищерозглянутих сортів можна виділити групу найбільш перспективних для дачного вирощування: Золотиста, Сувенір осені, Знахідка, Зорька, Кримчанка, Південна красуня, Росіянка, Нікітський бордовий, Запилювач-48, Привабливий, Мрія, Зірочка, Золота осінь.

При підборі сортів хурми для вирощування на дачі обов'язково заздалегідь ознайомтеся з районированными місцевими сортами. Занесіть їх найменування і коротку характеристику у свій садовий щоденник.

Терміни посадки саджанців хурми

У південних регіонах з ранньої спекотної весни і яскравим иссушающим сонцем саджанці хурми рекомендується висаджувати восени. Тривалий теплу пору дозволить молодому деревця вкоренитися і пристосуватися до нового середовища, а навесні розпочнеться рання регенерація їх кореневої системи. У більш прохолодних регіонах саджанці хурми висаджують навесні. У цьому випадку посадка, проведена в досить прогрітий ґрунт (+14-15°С), що буде сприяти кращому розвитку кореневої системи, а помірно-теплий клімат (+18..+20-22°С) забезпечить розвиток верхньої частини рослин.

Саджанці хурми для осінньої посадки закуповують не раніше третьої декади жовтня – першої декади листопада в спеціалізованих магазинах або фірмах. До цього часу деревина саджанця встигає визріти. У саджанця з визрілої деревиною кора коричневого кольору. Саджанці хурми з зеленуватим корою купувати не варто. Вони не перенесуть зимових морозів і загинуть. Після осінньої посадки саджанці потрібно укрити від морозів і убезпечити від гризунів. Морозоусточивость культури підвищується з віком. Тому в перші 3-4 роки навіть морозоусточивые сорти потребують укриттях.

Для весняної посадки куплені восени саджанці хурми прикопують і навесні в третій декаді березня – першій половині квітня висаджують на постійне місце. Надійніше строки посадки визначати по температурі грунту в кореневому шарі.

Краще купити 2-3 саджанця, один з яких повинен бути запилювачем (чоловічий сорт). Можна підібрати самоплідні або жіночі сорту, обійтися 2 саджанцями при нестачі вільного місця, придатного для посадки хурми. Врахуйте, що у хурми плодоносять самоплідні жіночі та деякі чоловічі сорту. При перехресному запиленні зростає крупноплідність і менше плодів обсипається в процесі розвитку і дозрівання.

Хурма — божественний вогонь в саду- хурма,догляд,вирощування,розмноження,садіння,на дачі,у відкритому грунті,фото

Правила посадки хурми у відкритому грунті.

У цілому, посадку і догляд за хурмою здійснюють так само, як і за яблунями, персиком. Посадочні ями готують заздалегідь, звичайних розмірів. Зазвичай її розміри складають 40-60х40 – 60х40-60 див. Відстань між посадками, в залежності від майбутнього сорту, не менш 4-5-6 м. Остаточний обсяг посадкової ями готують перед посадкою, відповідно розмірами кореневої системи саджанця. Глибина залежить від типу грунту. При необхідності установки дренажу або внесення великої кількості перегною, піску, глибину ями збільшують до 60-80 див. На дні формують дренаж із щебеню, битої цегли, гальки висотою 15-20 см, особливо якщо підземні води стоять близько до поверхні або грунт глинистий і повільно пропускає воду.

За добу до посадки у саджанці хурми злегка вкорочують кореневу систему і обрізають центральний провідник до 80-90 див. Корінь замочують у розчині корневін або циркону, іншого подібного препарату. Грунт з ями змішують з 1 – 2-ма відрами перегною або дозрілого компосту. Додають склянку нітроамофоски, можна кеміра. Суміш ретельно перемішують і частина гіркою переносять у яму. У центрі встановлюють опору, краще дерев'яну, до якої м'яким джгутом через вісімку подвяжут потім висаджений саджанець.

Саджанець хурми встановлюють у центрі ґрунтового пагорба в ямі. Розправляють коріння по сторонах пагорба і до середини засипають грунтовою сумішшю. Злегка втоптують руками і виливають відро зігрітій на сонці води. Досипають решту грунт.

При остаточній посадці коренева шийка повинна знаходитися на рівні грунту, значить, щеплення тоді виявиться вище. Навколо висадженого дерева хурми насипають горбок (бортик) висотою 5-6 см, діаметром близько 1 м, щоб вода не розтікалася по поверхні грунту, а промочила грунт в посадковій ямі. Заливають 3-4 відра води. Після вбирання води грунт навколо саджанця мульчують. Протягом вегетації видаляють бур'яни. Грунт навколо саджанця повинна бути постійно рихлою і замульчированной.

Хурма — божественний вогонь в саду- хурма,догляд,вирощування,розмноження,садіння,на дачі,у відкритому грунті,фото

Догляд за хурмою у відкритому грунті

Формування крони хурми починають на наступний рік після посадки. Висоту штамба залишають 50-60 див. Крону формують за розріджено-ярусній системі або у формі чаші, що дозволяє зменшити висоту дерева: це дуже важливо для зимового укриття (якщо необхідно) і збирання врожаю.

Полив

Хурму зазвичай вирощують в теплих, а значить, як правило, посушливих районах. Хурма вважається поливної культурою. У перший рік поливи проводять 3 рази на місяць (не заливаючи). З віком їх кількість зменшується до 3-х – 4-х разів за вегетацію, включаючи осінню влагозарядку перед зимовим укриттям. Якщо рік багатий на дощі, хурму не поливають.

Добриво хурми

Кращим добривом для хурми є органіка. В залежності від віку, вносять під одне дерево навесні від 0,5 до 2-х – 3-х відер перегною один раз у 3-4 роки. З мінеральних добрив через рік під дерево навесні вносять повне мінеральне добриво (нітрофоску, кемиру, інші). Перед цвітінням хороший ефект дає внесення 1-2 склянок золи. Добрива вносять в спеціальні канавки навколо крони або в прокопані ямки, закривають і поливають. Хороші результати по насиченню грунту необхідними поживними речовинами забезпечує підзимовий посів сидератів. Навесні, намагаючись не поранити коріння, їх дрібно закладають в грунт.

Захист хурми від шкідників і хвороб

Найчастіше хурма уражується паршею. Для захисту використовують обприскування крони 1% бордоською рідиною у фази розпукування листків, бутонізації та масового утворення зав'язей. З інших захворювань поширена сіра гниль, викликає масове осипання зав'язей, і борошниста роса. При несприятливих кліматичних умовах на гілках, корі штамбів, пагонах з'являються тріщини, через які йде зараження бактеріальним раком, який веде до утворення виразок та загибелі рослин.

З інших грибкових захворювань надземна маса хурми уражається чорною плямистістю листя і пагонів, фузаріозом. Схильна хурма ураження бактериозным опіком. Запущене захворювання вражає навіть коріння рослини. Доцільно в невеликому за площею саду використання для захисту від хвороб біопрепаратів (фітоспорин, мукосан, гаупсин, триходермін, глиокладин, планриз та ін), не шкодять здоров'ю людини і тварин. У всіх випадках застосовувати біопрепарати потрібно тільки у відповідності з рекомендаціями. Самостійна зміна концентрації розчинів очікуваного ефекту не дасть.

З шкідників хурми поширена ложнощитовки м'яка, шашіль пахучий, борошнистий червець приморський. При високій чисельності шкідники заселяють всі дерево, сильно пошкоджують генеративні органи і молоді пагони. З часом викликають повне опадання листя, зав'язей, створюють умови для вторинного зараження грибковими («чернь»), які, покриваючи щільною чорною плівкою органи рослини, перешкоджають проходженню метаболічних процесів. Дерево в запущеній формі зараження може загинути.

Боротьбу з шкідниками, як і хворобами, при вирощуванні хурми на дачах, краще вести біопрепаратами, використовуючи бікол, боверін, актофіт, акарин. Останніх 2 біопрепарату ефективні проти червця, але тільки при обробці в теплу погоду (+18..+28°С). Якщо дерево сильно уражена червецем, у фазу бутонів і не пізніше, ніж за 30-40 днів до збирання врожаю, можна використовувати для обприскування хімічний препарат (що небажано на дачі) конфідор-екстра. За відгуками садівників, він ефективно знищує червців.

З біопрепаратів з подвійним дією проти шкідників на хурму можна використовувати гаупсин, який знищує не тільки грибкові захворювання, але і ряд шкідників.

Хурма — божественний вогонь в саду- хурма,догляд,вирощування,розмноження,садіння,на дачі,у відкритому грунті,фото

Збирання врожаю та зберігання хурми

Збирають плоди вручну, дуже акуратно, щоб не поранити ніжну шкірку. Початок збору визначають за характерною для сорту забарвлення плоду. Зберігають урожай в кошиках та ящиках. Щоб продовжити свіжість хурми, її зберігають при температурі 0..-1°С. Тривалість зберігання до 3-х місяців. М'яка на дотик хурма готова до використання, її м'якоть не буде в'язкою. Кращим способом зберігання хурми є заморожування в холодильних камерах. Швидка заморозка зберігає всі якісні показники плодів. При цьому плоди стають солодше, йде їх терпкість. Термін зберігання подовжується до 6 місяців.

Дата публикации: 8.04.17
Самая подробная информация Массовый подбор персонала методы здесь.