Авеланочка

Виявляється, волоський, кедровий, буковий і багато інші горіхи — зовсім не горіхи. Правда, це твердження певною мірою умовно, але фахівці-ботаніки твердо стоять на своєму: вони вважають горіхом лише «плід, який має дерев'янисту оболонку, містить в собі насіння разом із зародком і сім'ядолями». От і доведіть, що це не так. Згідно суворої ботанічної термінології у волоського горіха плід (те, що ми зазвичай називаємо горіхом) лише кісточка плода, з якого знята м'ясиста оболонка. Кедровий горіх — тільки насіння, вилучене з шишки. Нарешті, ботанічний правильне назва плоду бука, виявляється, не горіх, а горішок.

Яке ж рослина дає нам справжній з точки зору науки горіх? Виявляється, його щасливий володар — непоказний на вигляд, але добре всім відомий чагарник ліщина, або ліщина звичайна.

Авеланочка-

© Jean-Pol GRANDMONT

Де-небудь на Орловщині, у Воронежі або на Україні, коли ще лежить сніг і велика частина дерев і чагарників тільки-тільки збирається пробуджуватись від зимового спокою, ліщина звичайна вже цвіте і її обважнілі сережки розсипають на втіху холодного ще, хоч і весняному, вітру хмаринки золотистої пилку. Призначена пилок для розмістилися тут же на гілочках малопримітних жіночих квіток ліщини. Вона-то і опыляет їх, як тільки починає вступати у свої права весна. Недарма в давніх германців ліщина була символом весни, життя і безсмертя. Наприкінці літа можна вже ласувати першими стиглими горіхами.

Куди, здається, змагатися непоказною і малоприметной ліщині зі своєї блискучої сибірської, карпатської і «грецької» горіховою ріднею? Однак осмілюється, тягается! Мабуть, як кажуть, твердий горішок.Ще на рубежі XVIII—XIX століть один з піонерів вітчизняної агрономії та лісівництва, Андрій Тимофійович Болотов, в роботі «Деякі зауваження про ліщині і про те, чим родючості горіхів поспешествовать можна» рекомендував і сам створював горіхові плантації, вирубуючи в лісі всі дерева, окрім ліщини.

Авеланочка-

© Farbenfreude

«Всі залишені орешины цвіли і зав'язалися так сильно, писав про свій досвід А. Т. Болотов, горіхів народилося так багато, і вони так великі і так гарні, що з маленького цього місця зібрано та отримано незрівнянно множайшее кількість кращих і найбільших горіхів, ніж з такої ж або ще видатного простору, але не прорубленного лісу».

Цей цінний досвід майже без усякої зміни успішно використовується і тепер у кращих наших лісництвах. Адже на ліщинові горіхи попит дуже великий, займає у нас ліщина величезну територію — в 1 мільйон гектарів.

Виявляється, старий, застосований А. Т. Болотовим спосіб має давню історію. Ще у творах Теофраста, Софокла, Вергілія і Колумелли ми знаходимо згадки про культуру ліщини в Середземномор'ї. Шкода тільки, що в наш час господарі лісу займаються ліщиною між справою.

Доречно звернути увагу і на резерви цього горіха. Не обійти добрим словом самовіддану працю лісових селекціонерів: харків'янина Ф. А. Павленко і москвички Р. Ф. Кудашевой, ліщинових умільців садівничої Мекки — Мичуринска, фундучных справ майстрів Києва і Сочі.

Авеланочка-

© Eric in SF

Побувайте в дендропарку Веселі Боковеньки, що на Кіровоградщині, на початку вересня. Яких тільки горіхів ви тут скуштуєте, і всі вони родичі звичайної ліщини! Більше 30 років плекає їх чарівник Павленко, а скільки їх розійшлося далеко за межі горіхового оазису!

Цілий досвідчений ліс (16 тисяч кущів) покаже вам в Підмосков'ї і Кудашева, яка прийняла естафету від академіка А. С. Яблокова та отобравшая в лісах середньої Росії багато чудових форм ліщини.

Дослідження показують, що вихідний матеріал стародавні народи Середземномор'я отримували з гірських районів Кавказу і Криму. Вважається, що видове наукова назва ліщини «авеллана» запозичене у римлян. Відбувається воно від міста Авелліно, який був центром культури ліщини в стародавньому Римі.

Великий знавець деревних рослин, академік Георгій Миколайович Висоцький завжди любовно називав наш лісовий горіх авелланочкой.

Авеланочка-

© Lottis 80

Не менше ліщини звичайної багаті маслом, білками і іншими корисними речовинами її найближчі родичі: ліщина маньчжурська (на Далекому Сході), ліщина разнолистная (у Сибіру) і численні культурні сорти ліщин-ліщини: фундуки. І нарешті, велике, струнка, гарне дерево, схоже на кипарис або пірамідальна тополя,— ліщина деревовидна, або ліщина ведмежа з Кавказу. До речі, ведмежим його нарекли за пристрасть до назріваючим на ньому горіхам клишоногого господаря кавказьких лісів.

Можна було б і далі вести розмову про різні види дерев, чиї плоди тепер уже широко використовуються людиною. Можна було б сперечатися, які горіхи справжні, а яким лише помилково присвоєно це ім'я, які з них більше, а які менше відповідають прогнозом Мічуріна. Багато в чому ці суперечки суто академичны, горіхи залишаються горіхами, всі вони смачні і поживні. А що смак у них різний, так і справжній хліб буває і з жита і пшениці, і ячменю, кукурудзи і рису. Кому що подобається. Так і горіхи: все вірно служать людині, і можна сміливо стверджувати, що всім їм, разом узятим, належить майбутнє, яке пророкував Іван Володимирович Мічурін.

Авеланочка-

© KENPEI

Посилання на матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева