МІНЕРАЛЬНІ ДОБРИВА - ВИДИ, СКЛАД І ДОЗИ

ДобриваМінеральні добрива - кошти, які позитивно впливають на ріст і розвиток квітів, плодових і декоративних культур. З нашої статті ви дізнаєтеся про види добрив, їх вплив на рослини і до чого призводить надлишок кошти, рекомендовані дозування.

ЩО ТАКЕ МІНЕРАЛЬНІ ДОБРИВА

Мінеральні добрива - це сполуки неорганічної природи, які містять всі необхідні елементи живлення рослин. Такі підживлення сприяють поліпшенню родючості грунту і вирощування рясного врожаю.

При використанні мінеральних добрив необхідно точно слідувати рекомендованої дозуванні. В іншому випадку з'являється ризик заподіяння шкоди як грунті, так і самому рослині.

В даний час хімічна промисловість випускає такі добрива:

 • сухі;
 • рідкі;
 • односторонні;
 • комплексні.

При правильній збірці препарату і дотриманні рекомендованих доз ви зможете вирішити проблеми з неправильним розвитком рослин і здійсните їх підгодівлю.

Особливу популярність серед садівників отримали рідкі мінеральні добрива, які зручно використовувати на невеликих присадибних ділянках також через те що ціна мінеральних добрив подібного типу не висока.

Мінеральні добрива діляться на:

 • азотні;
 • фосфорні;
 • калійні.

ВИДИ МІНЕРАЛЬНИХ ДОБРИВ

Провідними елементами в сфері харчування та впливу на ріст і розвиток рослин надають азот, калій і фосфор - саме ці речовини є основою виробництва мінеральних добрив. Їх вважають основою гармонійного розвитку рослинного світу, а їх дефіцит призводить до поганого розвитку і загибелі рослин.

АЗОТНІ

Нерідко навесні в грунті спостерігається нестача азоту. Це помітно по сповільненого зростання рослин або його повної відсутності. Таку проблему можна розпізнати по дрібної і блідою листі, слабких пагонах. Особливо реагують на недолік цього елементу в грунті помідори, картопля, яблуня і суниця.

Найпопулярніші азотні добрива: селітра і сечовина. У цю групу входять:

 • сірчанокислий амоній;
 • кальцієва сірка;
 • амофос;
 • натрієва селітра;
 • азофака;
 • діамонійфосфат;
 • нітроамофоска.

Вони по-різному діють на грунт і рослини. Сечовина робить грунт кислої, селітра позитивно впливає на зростання буряків.

Будьте обережні при використанні аміачної селітри. Цей препарат має вибухонебезпечним ефектом, тому його не продають приватним особам.

Пам'ятайте, азотні добрива - найнебезпечніші з усіх мінеральних підгодівлі. Їх надлишок веде до накопичення в тканинах рослин великої кількості нітратів. Але якщо правильно використовувати азотні підживлення, з урахуванням складу грунту, підгодовують культури, то в цьому випадку ви досягнете рясного врожаю.

Не рекомендується вносити азотні добрива восени, так як до весни їх вимиють дощі з грунту.

Рекомендоване дозування внесення добрив (сечовина):

 • овочі - 5-12 г на квадратний метр (у разі прямого внесення мінеральної поживи);
 • чагарники і дерева - 10-20 г на квадратний метр;
 • буряк і помідори - 20 г на квадратний метр.

Фосфорні добрива

Фосфорні добрива - мінеральний препарат для рослин, у складі якого присутній 20% фосфорного ангідриду. Така мінеральна підгодівля вважається найкращою для всіх видів грунту, які потребують даному елементі. Суперфосфат необхідно вносити в якості підгодівлі під час росту і розвитку рослин при високому вмісті вологи в грунті.

Нерідко садівники застосовують подвійний суперфосфат, в якому концентрація корисних елементів злегка вище. У ньому відсутня CaSO4, при цьому витрата такого препарату економічніше.

До ще одного виду такої мінеральної поживи відноситься фосфоритовими борошно. Її використовують на кислих грунтах для злакових, плодових і овочевих культур. Фосфоритовими борошно підвищує імунітет рослин, завдяки чому культури рідше уражаються шкідниками і хворобами.

Норма добрив на 1 гектар - 0,5 ц препарату.

КАЛІЙНІ

Таку мінеральну підгодівлю використовують під час осіннього перекопування грунту. Калійні добрива відмінно підходять для буряка, картоплі та злакових культур. Сульфат калію придатний для підживлення рослин, що зазнають нестачу кальцію. У ньому відсутні різноманітні домішки, наприклад, хлор, магній і натрій. Його можна використовувати для підгодівлі баштанних культур під час їх росту і в процесі формування плодів.

Калійну сіль використовують в більшості агропромислових комплексів. Її вносять у весняний період майже під всі види ягідних культур в дозуванні по 20 г під кущ. В осінній період підгодівлю розподіляють по всій поверхні грунту перед оранкою в дозуванні 150-200 г на квадратний метр. Норма внесення хлористого калію дорівнює 20-25 г на квадратний метр, сульфату калію - 25-30 г на аналогічну площу.

КОМПЛЕКСНІ

Комплексні добрива - речовина, в складі якого присутній відразу кілька необхідних хімічних елементів. Їх виготовляють за допомогою процесу хімічної взаємодії вихідних компонентів, внаслідок чого вони виходять подвійними, наприклад, азотно-калієві, або потрійними (азотно-фосфорно-калійні).

За методикою виробництва добрива розрізняють:

 • складні мінеральні;
 • складно-змішані;
 • комбіновані і змішані.

Найпопулярніші препарати цієї серії:

 • Амофос - азотно-фосфорна підгодівля, яка містить фосфор і азот (в співвідношенні 52 до 12). Це добриво відмінно засвоюється рослинами, придатний для картоплі і овочів.
 • Діаммофом - азотно-фосфорне добриво, в якому присутній 20% азоту і 51% фосфору. Діаммофом легко розчиняється у воді, не містить баластних елементів.
 • Азофоска - мінеральне добриво у вигляді гранул, яке містить фосфор, азот, калій. Нетоксичні, має хороший термін придатності, забезпечує рясний урожай.

Азотно-фосфорно-калійна підгодівля - препарат в гранулах. Підходить для сільськогосподарських культур, його поживні речовини добре засвоюються рослинами. Придатний як комплексного добрива при перекопуванні в весняний період.
Більшість агрокомплексов застосовують саме ці мінеральні добавки для догляду за плодовими та овочевими культурами.

Дата публикации: 13.04.21