Вільха — майже хамелеон

Кому доводилося рубати вільху, той бачив, як, пройшовши темно-сіру гладку кору, лезо сокири оголює її червонувато-оранжевий луб, який тут же змінює забарвлення на буро-коричневе, а потім і на темно-фіолетову. Цим властивістю відрізняється і деревина вільхи. Тільки що надрубленная, вона біла, через кілька миттєвостей починає червоніти, а коли підсохне, набуває ніжний рожевий колір. Але здатність змінювати забарвлення деревини — лише одна з багатьох цікавих особливостей вільхи, званої чорної (кора старих дерев темна) або клейкої (молоді бруньки, пагони і листочки липкі).

Вільха чорна, або Вільха клейка, або Вільха європейська (Alnus glutinosa) — вид дерев роду Вільха (Alnus) родини Березові (Betulaceae).

Вільха — майже хамелеон- вільха чорна,опис,види,дерева,чагарники,фото

Ні одна порода не утворює таких густих, темних і навіть небезпечних для людей насаджень. Тут нелегко буває помилуватися красою вільхи. Всуціль зарослий густою високою травою, серед якої зустрічаються і зла кропива і стріляючий насінням недоторка, похмурий ольшаник таїть підступні ділянки глибокої трясовини. Тут тільки дивись під ноги та встигай відбиватися від настирливих комарів.

А вільха високо, майже на 30 метрів підняла стрункий стовбур-колону, який вінчає невелика зеленувата блискуча крона, ледь чутно шумлива далекій вершиною. Тільки пізно восени скидає вільха свій наряд, і що примітно — листя опадає зовсім зеленими. У ольшанике лише випадковою гостею буває береза або ялину, а черемха і калина завжди залишаються на узліссі.

загалом, картина досить похмура для людини, не надто обізнаного з лісом. Лісівник налаштований більш оптимістично. Непрохідна гущавина? Зате гектар її дає до 500 кубічних метрів дуже цінної деревини. До того ж вільха — рідкісний збагачувач ґрунтів: вона утворює бульбочки на коренях з бактеріями, усваивающими азот з повітря.

Вільха — майже хамелеон- вільха чорна,опис,види,дерева,чагарники,фото

Вільха швидко розмножується. Пеньки її дають цілі букети зростаючих пагонів, здатних вже в перший рік зростати на 1,5—2 метри, а з часом досягати розмірів своїх попередників. Однак, переважає у вільхи насіннєве розмноження. Ранньою весною буро-коричневі, схожі на березові, сережки збільшуються, набухають і випускають хмарки жовтого пилку.

Вільха — майже хамелеон- вільха чорна,опис,види,дерева,чагарники,фото

Підхоплена і развеянная вітром, вона опыляет червоні дрібні суцвіття жіночих квіток на сусідніх деревах. Використовують цей період і бджоли енергійно збирають вільхову пилок для вигодовування дітки. Запліднені квітки утворюють дрібні шишечки, які навесні наступного року розсипаються на сотні тисяч насінин-горішків розміром близько 2 міліметрів.

Розкриття шишечок збігається з весняним паводком. Розлив сприяє розселенню насіння вільхи на великі відстані. Добре утримуючись на воді, вони довго пливуть за нею, поки не осядуть на березі, де і проростуть.

Вільха — майже хамелеон- вільха чорна,опис,види,дерева,чагарники,фото

Види вільхи

Близько 30 видів налічує рід вільхи, з яких 12 ростуть на території колишнього Радянського Союзу. Найбільш «сміливою» серед вітчизняних видів лісівники вважають вільху чагарникову: вона стійко переносить умови Арктики, росте по всій лісотундрі, а іноді і в тундрі.

не Можна відмовити в хоробрості і вільхі бородатої, обжившей самі тонкі і згубні місця заболоченій Колхіди. Та і вільха непальська досить невибаглива. Щедро заселила вона скелясті схили Східних Гімалаїв. Найціннішим у нас видом вважається все-таки вільха чорна, поширена майже повсюдно в європейській частині Росії і нерідко виходить за Урал аж до Єнісею. Її красива, рожева, з шовковистим блиском деревина легко обробляється і відполірованому вигляді дуже ефектна. Особливо охоче її використовують для виготовлення музичних інструментів і довбаною посуду. Деревне вугілля з деревини чорної вільхи вживають для малювання та оснащення протихімічного захисної апаратури.

Вільха — майже хамелеон- вільха чорна,опис,види,дерева,чагарники,фото

Як чорну, так і інші види і форми вільхи завдяки їх декоративності висаджують у парках поблизу річок, озер, ставків. Залишається ще додати, що плоди вільхи — улюблена їжа чижей і чечеток.

Ось і відбулося наше знайомство з цікавим деревом, про який лісівники часто кажуть: «майже хамелеон».

Використаний матеріал: С. В. Івченко – Книга про дерева

Дата публикации: 9.04.17