Створення ідеального газону

Бездоганний газон починається з малого. Створення зелених килимів, незалежно від їх розміру, форми, стилю і навіть використовуваного типу травосуміші, вимагає чималих зусиль. І починається все з підготовки грунту і дотримання всіх правил розбивки газону. Цей процес не так складний, як багато хто думає, але промахи на етапі закладки смарагдових килимів завжди призводять до великих проблем. Для отримання бездоганного газону класичним посівним методом і його початок має бути бездоганним. Старанність і ретельне планування – головні складові успіху.

Створення ідеального газону- Газон,посів,пристрій,створення на дачі,посадка,стрижка,догляд,полив,своїми руками,який вибрати,фото

Етапи створення газону, або вирішальні кроки до успіху

Процес створення газону не так проста і однозначна. І він точно не обмежується вибором і посівом насіння. З технічної точки зору закладка нових газонів є однією з найсуворіших і складних в облаштуванні декоративних об'єктів. І проводять її в декілька етапів, кожен з яких однаково важливий для підсумкового результату:

 1. Підготовка ділянки для газону. Цей етап, у свою чергу, складається з двох стадій (див. п. 2):
 2. Підготовка ґрунту та попередня її обробка.
 3. Підготовка ділянки до безпосереднього посіву.
 4. Вибір насіння.
 5. Посів або закладка газону.
 6. Догляд до першого скошування.
 7. Регулярний догляд за газоном.

Визначтеся з термінами

Для того щоб отримати красивий і щільний зелений килим, його підготовку потрібно спланувати заздалегідь і провести перші два етапи робіт. Для цього потрібно в першу чергу подумати про те, коли ви хочете висівати газонні трави. Оптимальним часом для створення газону завжди вважають травень або кінець квітня – час, коли в ґрунті зберігається волога, ще немає висушуючу спеки і сонце пощадить молоді сходи. Але за умови регулярного зволоження газони можна закладати аж до серпня, особливо якщо мова йде про невеликих смарагдових майданчиках і декоративних килимах.

Крок 1. Готуємо базу для смарагдового килима

Перше і найважливіше, про що ви повинні задуматися при бажанні розбити в саду новий газон – правильний вибір ділянки. Газони в класичному розумінні розбивають тільки на сонячних майданчиках. Але є і куди більш точне визначення: розбити класичний газон можна тільки на ділянках, на яких споруди, великі рослини і квітучі композиції створюють тінь на не більш ніж 4 години на день. Сьогодні число більш витривалих трав весь час зростає, і багато травосуміші, крім сонячних майданчиків, можуть рости і в півтіні. Майже всі виробники включають у свою продукцію і спеціальні суміші більш тіньовитривалих злаків. І інформацію про тіньолюбних складових майбутнього газону потрібно шукати на упаковці. Але це ще не всі параметри, про які вам потрібно замислитися:

 • газони розбивають на рівних або майже рівних майданчиках;
 • для зеленого килима не підійдуть місця скапления дощових і талих вод;
 • потрібно уникати запущених, не опрацьованих ґрунтів, які неможливо поліпшити лише роботою з ґрунтом, якщо необхідні роки на культивацію і приведення в порядок.
Створення ідеального газону- Газон,посів,пристрій,створення на дачі,посадка,стрижка,догляд,полив,своїми руками,який вибрати,фото

А от якість ґрунту як раз буде легко скоректувати. Навіть для важкої глини, кам'янистих ділянок, піщаного грунту можна кардинально змінити структуру грунту. Порівняно легко скоректувати і її реакцію. Поліпшити грунт для газону можна по тому ж принципу, що і для будь-яких інших декоративних об'єктів – глибокого перекопування і добавками. Власне, корекція і обробка грунту – наступний крок у підготовці майданчика під газон. Але почати її варто зовсім не з внесення добрив:

 1. Ретельно приберіть з майданчика для газону все сміття, каміння, щебінь, бур'яни. Остаточно впоратися з цим ви зможете під час перекопування.
 2. Перекопайте грунт на глибину не менше 25 див. Під час першої перекопування приберіть залишилися камені і кореневища бур'янів.
 3. Внесіть в грунт коректують його структуру добавки: в дуже важкі грунту – пісок, у легенях – глинистий грунт і т. п.
 4. Розподіліть по поверхні органічні добрива. В якості головного засобу підвищення родючості грунту під газони краще використовувати компост. Мінеральні добрива на цьому етапі не вносите: їх закладають в грунт набагато пізніше.
 5. Повторно перекопайте грунт.

Таке поліпшення грунту і підготовку майданчика під газон потрібно проводити заздалегідь. Мінімальний термін – 1 місяць до початку розрівнювання грунту. Але ідеальна стратегія передбачає підготовку ділянки для зеленого килима набагато раніше, з осені для весняної і літньої посадки.

Набагато ближче до дати створення самого газону повинен бути наступний етап робіт – внесення мінеральних добрив і розрівнювання ділянки. Підготовка до безпосереднього посіву включає:

 1. Внесення мінеральних добрив комплексного типу (спеціальних сумішей для газонів або повного мінерального добрива універсального типу). Провести таку підгодівлю потрібно за тиждень або 10 днів до посіву насіння. Добрива рівномірно розсипають по всій ділянці і закладають в грунт простими граблями. Грунт на ділянці вже не перекопують.
 2. Первинне розрівнювання грунту. Його можна провести як після закладення мінеральних добрив, так і через 1-2 дні, але не перед безпосереднім посівом (грунт повинна «злежуватися» як мінімум 4-5 днів). Метод розрівнювання варто підбирати згідно з розмірами газону і з урахуванням доступних засобів. Вирівнювання можна провести лопатою, граблями, мотоблоком або мотокультиватори. При розрівнюванні особливо важливо стежити за тим, щоб були розбиті всі грудки землі, залишалася однорідна пухкий грунт з фракціями в кілька міліметрів.
 3. Останнім розрівнювання. Фінальну вирівнює процедуру проводять за допомогою самого простого засобу – великий рівної дошки. Її просто тягають по ділянці, справляються навіть з невидимими узвишшями або западинами, домагаючись ідеальної рівності майданчика.
 4. Поливання в суху погоду. Якщо стоїть посуха, то за 2-3 дні до того, як висівати насіння, обов'язково поливають ділянку.
Створення ідеального газону- Газон,посів,пристрій,створення на дачі,посадка,стрижка,догляд,полив,своїми руками,який вибрати,фото

Вибір насіння для газону

Отримати потрібний вам тип газону і бездоганну густоту з якими завгодно насінням злаків не вийде: якість килима починається з якості посівного матеріалу. І при виборі травосумішей недостатньо просто знати тип газону. Саме з цього критерію і варто почати пошук.

Газони поділяються на три основних види:

 • партерні, виключно декоративні, не призначені для ходьби і потребують складного догляду;
 • спортивні, витримують великі навантаження;
 • садово-паркові, які витримують помірні навантаження, не вимагають суворого догляду та підбору трав, як спортивні.

Для садово-паркових газонів, які найчастіше розбивають в садах і які також називають звичайними, завжди використовують травосуміші – комбінацію різних видів і сортів трав, разом створюють більш щільне і стійке покриття.

Звичайна трава, яка росте повсюдно і трави для газону, навіть якщо мова йде про родинні види злаків – поняття кардинально різні. Газонні трави і травосуміші кардинально відрізняються від своїх дикорослих родичів: вони створюють не колючий і жорсткий нерівномірний килим, а ніжна, бархатиста, неповторне по щільності і на дотик покриття. І ця бархатистість – заслуга куди більш тонких і дрібних листя. Густота газонів не залежить від самосіву, всі без винятку рослини є густо кустящимися багаторічниками і утворюють разюче щільну дернинку, крізь яку не проростають бур'яни. Всі газонні трави – це відібрані тривалою селекцією «обрані» рослини, число яких досить обмежена (на відміну від дикорослих трав). Головними для газонів завжди були і залишаються сьогодні:

 • стійкий до витоптування, повільно зростаючий тонконіг;
 • густа і щільна в газоні костриця;
 • дернообразующий райграс.

І практично завжди газонна трава – це сортові рослини з поліпшеними характеристиками, у яких істотно відрізняються головні параметри.

При виборі сортосмесей потрібно уважно оцінювати характеристики травосумішей:

 1. Спочатку визначитеся з типом газону, а потім оціните представлений асортимент насіння. Вибирайте перевірених виробників, знайомих вам за якістю насіння або іншої продукції. Покладайтеся на надання інформації про входять до складу травах і їх переваги, на повноту інформації про характеристики газону.
 2. Відберіть варіанти, що підходять вам за місцем розташування та розміром газону.
 3. Оцініть рекомендований виробником тип ґрунтів на сумісність з вашою ділянкою.
 4. Ознайомтеся з інформацією про бажаний метод посіву (деякі травосуміші можна висівати тільки сівалкою або можуть бути інші обмеження на використання).
Створення ідеального газону- Газон,посів,пристрій,створення на дачі,посадка,стрижка,догляд,полив,своїми руками,який вибрати,фото

Створення газону

Посів травосуміші вимагає правильного вибору не стільки часу, скільки погоди. Засівати газон можна тільки в суху погоду і якщо верхній шар грунту просох, з часу зволоження пройшло 2-3 дні. Газон в грунт після опадів або під час дощу не засівають. Слід уникати і вітряної погоди, і екстремальної спеки.

Процес закладки або засіву класичних газонів стартує не з посіву насіння, а з утрамбування грунту. Грунт на ділянці безпосередньо перед посівом прокочують, використовуючи спеціальний каток вагою близько 100-150 кг або велику дошку, яку укладають горизонтально, проходячи по ній, а потім перекладають по всій ділянці, утрамбовуючи ґрунт свої вагою. Можна прискорити процес, прив'язавши менші дошки до ніг. Після втрамбовування ходити по газону не можна (в екстрених випадках до ступень прив'язують дощечки).

Сам посів – процес не такий складний. Для засівання газону зручніше всього використовувати спеціальні сівалки. При роботі вручну складно домогтися однорідності посіву, так і так засіяти траву можна тільки на маленьких газонах. Густота розсівання насіння вказана для кожного типу травосуміші в розрахунку на 1 квадратний метр. У середньому вона становить від 20 до 40 г насіння. Щоб полегшити собі завдання і добитися ідеальної рівномірності, ділянку під газон поділяють на квадратні метри (якщо мова йде про дуже великому газоні, то доречніше розділяти ділянку на метрові смуги вздовж ділянки). Відповідно з кількістю "квадратів" відміряє кількість порцій насіння і зважують їх. Розсівають насіння не по всій ділянці, а по квадратах. Рухаються при посіві завжди «накладкою»: спочатку половину насіння розкидаючи вздовж ділянки, а другу – рухаючись поперек. При поділі на смуги на великих площах спочатку засівають розмічені поздовжні смуги, захоплюючи 5-10 см сусідньої смуги, потім розмічають ділянки на аналогічні метрові смуги впоперек і повторюють засів з «накладанням».

Після посіву насіння потрібно «закріпити» в грунті. І зробити це можна трьома способами:

 1. закласти їх у грунт віяловими граблями, стежачи за тим, щоб рівень заглиблення не перевищив 1 см;
 2. присипавши зверху шаром просіяного грунту або піску завтовшки до 0,5 см;
 3. повторивши прокатку, тільки з більш легким вагою ковзанки, злегка вдавлюючи насіння в грунт;

Завершують посів обов'язковим поливом – з дощувателів або лійки з ручним розпилювачем для забезпечення рівномірної вологості грунту.

Створення ідеального газону- Газон,посів,пристрій,створення на дачі,посадка,стрижка,догляд,полив,своїми руками,який вибрати,фото

Догляд за газоном після засіву

Для проростання насіння необхідно час – у середньому від 15 до 20 днів. І вже з цієї пори починається повноцінний догляд за зеленими галявинами.

Для захисту від птахів і пересихання грунту всю площа газону краще накрити нетканим матеріалом. Він повинен бути легким, не заважати диханню грунту і випаровуванню вологи. Таке укриття не обов'язково, а лише бажано. Знімають його при появі сходів, як можна швидше.

Для проростання насіння потрібна волога. Якщо стоїть посушлива і спекотна погода, то ділянка ще до появи самого газону доведеться починати поливати. Дрібний розпилювач на дощувальної установки і разбрызгивателях – ідеальний варіант. Але якщо ви поливаєте майбутній газон вручну, обов'язково уникайте сильного струменя, використовуйте найдрібніші розсіювачі.

Не поспішайте ходити по газону, косити його або приступати до стандартного догляду. Молодій траві потрібно дати підрости, так і на початковій стадії знадобиться не зовсім звичайна процедура – накочення. Дружні і щільно розташовані сходи піднімають грунт і її обов'язково потрібно ущільнити. Роблять прикатку тільки тоді, коли трава підніметься приблизно на 5 див. Використовують для цього найлегший каток. Боятися виду «пом'ятою» трави не потрібно: вона відновиться буквально за кілька днів і знову створить непроникний покрив. І тільки після того, як газон доросте до 9-10 см (не раніше місяця після посіву), проведіть перше високу скошування. Низько зрізати трави в перший раз не можна: стрижку проводять на ту ж висоту, що і надалі восени – на рівень близько 5 см або вище незалежно від типу газону.

Після стрижки починають повноцінний догляд з поливами, підгодівлями, аерацією і регулярними стрижками з частотою близько одного тижня. Але не варто очікувати, що газон відразу перетвориться в чарівний килим: щільний і густий газон сформується приблизно через 6-8 тижнів.