Струмки і водоспади: вічний рух

Будь то який петляє струмочок або романтичний водоспад — біжить вода завжди прикрашає сад.

Як приємно, коли чуєш, що неподалік заспокійливо дзюрчить вода... Струмочок не тільки дарує позитивні емоції, але і створює хороший мікроклімат в саду. Ідеальна передумова для створення струмочка — ділянка з природним ухилом. На рівній ділянці можна змоделювати невеликий пагорб з землі, що залишилася після облаштування ставка. Струмочок, витікаючи з джерела, побіжить по руслу і впаде в розташований нижче ставок або якусь ємність з насосом, з допомогою якого вода буде закачуватися назад у джерело.

Струмки і водоспади: вічний рух-

© Matthew Mattesini

Матеріали для будівництва струмка можуть бути самими різними. Найбільшу свободу у моделюванні русла надає плівкове покриття, яке укладається так само, як і в ложі ставка. Залежно від розміру ділянки можна створити струмок із звивистим руслом, бурхливий «гірський» потік або водяну сходи.

Форма струмка визначає швидкість руху води в ньому. Якщо вузьке русло і з достатньою нахилом, потік буде швидким. Взагалі, щоб створити рух води, досить ухилу всього в 2-3 см на погонний метр.

Якщо ж ви плануєте зробити каскади й водоспади, то це значення повинно бути істотно більше (камені в струмку при цьому потрібно забетонувати трассовым цементом). Щоб струмок при виключенні насоса повністю не висихав, на різних рівнях необхідно зробити резервуари, в яких вода зможе накопичуватися.

Струмки і водоспади: вічний рух-

Ширина струмка зазвичай становить від 50 до 120, а глибина — від 30 до 60 див. Проте русло яких розмірів ви б не закладали, постарайтеся використовувати цілісний шматок плівки, в іншому випадку її потрібно буде надійно склеїти. Щоб визначити, якою повинна бути ширина плівки, до максимальної ширині струмка додайте подвійне значення його глибини плюс 25 см на краю. Виміряйте довжину мотузкою, проклавши її вздовж виритого русла. У будь-якому випадку купуйте плівку з запасом. Уклавши покриття, можна приступати до декору струмка — наприклад, з допомогою валунів створити на ньому пороги, красиво оформити берега. При наявності будівельних навичок маленького струмочка можна надати досить химерну форму і самому. Якщо ж ви плануєте масштабні водні споруди з водоспадами і каскадами, то краще звернутися до професіоналів. Ця рада актуальна і при закладанні кам'яних і бетонованих русел.

Недорога альтернатива саморобного руслу — готове ложе з пластику. У продажу є різні модифікації:

з болотними зонами і без них. Ложе збирається з окремих елементів, які з'єднуються між собою кріпленнями чи шурупами.

Струмки і водоспади: вічний рух-

Очевидно, що без рослин струмок буде виглядати нудно, тому за межами русла висадіть трав'янисті багаторічники, трави та чагарники. У самому ж струмку, щоб не допустити затоплення, кількість рослин повинно бути обмеженим. Краще всього створити в ньому огороджені камінням поглиблення і вже у них в залежності від глибини посадити відповідні рослини.