Сад у таунхауса. 12 прийомів для комфорту на мінімальній площі

Ландшафтний дизайн – мистецтво оформлення повноцінних садів навіть на самій мінімальній площі. Адже барвистий оазис можна створити навіть на ділянці площею в 1-2 сотки. І саме такі крихітні, але від того не менш дорогоцінні сади зазвичай зустрічаються у таунхаусів. Знайти правильне рішення, вдале оформлення далеко не просто. Але зовсім не неможливо. Просто потрібно враховувати і специфіку ділянки, і стоять перед ним функціональні завдання, не боячись зважитися на кардинальні заходи. А ми розкриємо для вас секрети і прийоми, які дозволять досягти успіху в облаштуванні затишних садів на мінімальних ділянках у таунхауса.

Сад у таунхауса. 12 прийомів для комфорту на мінімальній площі- сад,таунхаус,ландшафтний дизайн,маленький,ділянка,площа,квітник,оформлення,фото

Прості принципи облаштування складного міні-ділянки

Таунхауси переосмислюють не тільки підхід до архітектури в цілому, але і відкривають нові можливості з точки зору облаштування комфортних, неповторних садів навіть в міських умовах. І нехай стандартні крихітні ділянки у настільки модних сьогодні таунхаусів оформляти як повноцінний сад здається неможливим, ландшафтний дизайн вміє справлятися і з таким завданням. Адже маленька площа – аж ніяк не обов'язково маленькі можливості.

Ключовим в облаштуванні садів у таунхауса повинно стати поєднання максимальної практичності, функціональності і мінімалізму. Причому мінімалізму ефектного, помітного і сміливого. Десяткам різних рослин краще віддати перевагу одне, але помітне, безлічі об'єктів – 1-2 зони, але зате неповторні. Мінімум використаних коштів повинні давати максимальний результат. А всі використані інструменти – -бути максимально ефектними і лаконічними одночасно. Чіткі форми і лінії, проста геометрія і асиметрія, вносить в проекти ритмічність, прості за структурою, але виразні квітники і класичні рішення, воспринимающиеся з першого погляду працюють краще, ніж самі химерні ансамблі, які потребують всебічної оцінки.

Стильове визначення – основа «вдалості» всього проекту. Еклектика, змішання тим і стилів, вузькі течії ландшафтного дизайну тут недоречні. Ви повинні вибрати певний стиль і у всьому його дотримуватися, не відступаючи навіть у деталях і виборі рослин. Для садів у таунхауса краще вибирати узагальнені, «розмиті» стилі кантрі, пейзажний, сучасний, східний – уникаючи конкретних течій і напрямків, більш вузько окреслюють асортимент рослин.

Сад у таунхауса. 12 прийомів для комфорту на мінімальній площі- сад,таунхаус,ландшафтний дизайн,маленький,ділянка,площа,квітник,оформлення,фото

сад у таунхауса вийшов, необхідно:

 • чітко визначити функціональні зони;
 • особливу увагу приділити терасі і її мощення, пограти з доріжкою;
 • вміло підкреслити простір і пограти з його глибиною і кордонами;
 • використовувати об'єкти малої архітектури для структуризації і захисту;
 • не боятися використовувати великі рослини, вибираючи їх з розумом;
 • застосувати на практиці всі таланти заощаджують площу верхолазок;
 • не забути про таємних, прихованих куточках і декоративних акцентах;
 • підібрати рослини так, щоб сад був привабливий цілий рік;
 • в оформленні квітників і рабаток зробити акцент на практичність, не забуваючи про здібності кольору створювати візуальні ефекти.

Розглянемо ближче 12 прийомів, за допомогою якого можна красиво і оригінально оформити будь-яку ділянку у таунхауса.

Чітке зонування

Сади у таунхаусів не дозволяють експериментувати з зонами відпочинку, плануванням саду, виділенням функціональних зон так, як великі і навіть стандартні заміські ділянки. Зонування саду на 1-2 сотках повинно бути жорстким, чітким і не залишати сумнівів у визначенні того, для чого призначені окремі зони в оформленні. Функціонально сад повинен ділитися лише на 2 частини – майданчик для відпочинку, обов'язково мощену, і декоративну зону з рослинами і газоном. Поділ садів у таунхауса на дві частини диктується зовсім не бажаннями чи смаком, а суто практичними характеристиками. Зважаючи на специфіку затененности ділянки за ним спостерігають кілька днів, відзначаючи ті частини саду, які найбільше знаходяться в тіні. В цій зоні і розміщують терасу або патіо, а самі освітлені і світлі сторони відводять під декоративні об'єкти.

Без тераси не обійтися

Найважливіша функціональна зона в оформленні таунхауса – велике практичне, використовує саму глибоку тінь на невеликій ділянці простір, відведений для комфортного відпочинку. На відміну від великих садів, головну зону відпочинку у таунхауса оформляють тільки як терасу – мощений майданчик з рівним покриттям, своєрідний «плацдарм» для відпочинку і розслаблення.

Саме з тераси потрібно починати облаштування всієї ділянки. Визначення її форми, розмірів, розташування стане тим орієнтиром, від якої можна буде відштовхуватися в озелененні та розміщення інших об'єктів і рослин.

Щоб забути про те, наскільки малим є ділянка у таунхауса і вже точно не підкреслити його розміри і скромні можливості в оформленні, не варто вибирати для тераси класичні варіанти. Забудьте про традиційної прямокутної форми і зважитеся на самі екстравагантні варіанти. Навіть якщо тераса повністю примикає до будинку, її «вільну», соседствующую з садом бік прокладайте під кутом або асиметрично, розбийте терасу на кілька майданчиків різної форми, які складають химерний ансамбль або оформлення піднесіть так, щоб воно сприймалося як оригінальне і навіть екстравагантне. Залиште в мощенні незаповнені фрагменти, в яких зможете розбити квітники. Комбінуйте кілька матеріалів в візерункової кладки, спробуйте змішати камінь і бетон, дерево, мозаїку, плитку для того, що один погляд на оригінальне покриття справляв незабутнє враження.

Сад у таунхауса. 12 прийомів для комфорту на мінімальній площі- сад,таунхаус,ландшафтний дизайн,маленький,ділянка,площа,квітник,оформлення,фото

При нестачі простору грайте з... простором!

що Залишилася у вашому розташуванні площа повинна бути заповнена рослинами. Але аж ніяк не повністю. Варіанти з розбивкою серій квітників, прогулянкового саду в англійському стилі або в дусі барокко, створення лабіринтів і численних міні-грядок для таунхауса не підходять. Якщо ви хочете, щоб він перетворився на повноцінний сад, не бійтеся більшу частину, що залишилася площі залишити незаповненим, вільної. Адже ніщо так не підкреслює просторову глибину, як контраст плоских ділянок і пишної рослинності.

У садах для таунхауса газон – або його альтернатива з почвопокровников – є обов'язковим елементом оформлення. І для того щоб створити гармонійний сад, під нього треба відвести як мінімум 40-50% решти ділянки (в ідеалі – 60%). Навіть якщо мова йде про 1 сотці площі, газон, що займає більшу її частину, візуально зробить сад більш просторим.

Але щоб ця хитрість спрацювала, оточення газону має бути воістину пишним та барвистим. Квітники, рабатки, деревні і чагарники, як і архітектурні елементи або декоративні акценти повинні бути ефектними, створеними з розмахом і сміливістю, неповторно об'ємними.

Доріжка в центрі уваги

Про якому б по розмірах і стилю садку у таунхауса не йшла мова, доріжка в ньому завжди займає особливе місце. Вона повинна зв'язати між собою рослинну частину саду і терасу, одночасно підкреслити цілісність проекту і визначити візуальні лінії, за якими ваші гості будуть знайомитися з садом. Доріжки по таких ділянок у великій кількості не прокладеш. Стежка повинна бути одна, вести від входу в будинок або тераси до далеких куточках саду або прихованим в них об'єктів. Головне завдання при виборі варіантів прокладання стежки – уникнути впливу на сприйняття простору і одночасно створити таку доріжку, яка сприймалася б як окреме прикраса.

Ідеальним варіантом для таунхаусів незалежно від стилю вважаються пунктирні стежинки або доріжки з м'яким покриттям. Прокладати їх по прямій не потрібно навіть при виборі суворої геометрії в якості основного мотиву оформлення. Зробіть стежинку звивистій, плавною, вигнутими дугами. Прекрасні варіанти – укладені по газону зрізи стовбурів, камені, плоска плитка.

Сад у таунхауса. 12 прийомів для комфорту на мінімальній площі- сад,таунхаус,ландшафтний дизайн,маленький,ділянка,площа,квітник,оформлення,фото

Перголи, альтанки, грати і До

Ні в одному саду у таунхауса використовувати все розмаїття об'єктів малої архітектури не вийде. Але внести відчуття порядку, складності оформлення і відмови від зовнішнього світу без них неможливо. У такому саду треба обов'язково розмістити хоча б один з класичних об'єктів малої архітектури, які «піднімуть» проект на новий рівень.

Зазвичай такі об'єкти розміщують безпосередньо в патіо, з тієї сторони, з якої потрібно створити відчуття і візуального, і психологічного бар'єру, що відгороджував від зовнішнього світу і дозволяє відчувати себе спокійно і захищено. Інший варіант – оформлення «потаємного куточка» – пропонує лише доповнити базову конструкцію ще одним об'єктом малої архітектури.

В оформленні ділянки у таунхауса добре вписуються:

 • перголи, облаштовані по сторонах тераси або патіо;
 • відкриті альтанки;
 • шпалерні решітки;
 • маленька майданчик-постамент з перголой або без, яка формує окрему зону для читання або барбекю;
 • виті і ковані опори для витких ліан.

Велика таємниця маленького саду

Жоден сад не буде сприйматися цікавим, якщо в ньому немає елементів несподіванки – прихованих від безпосереднього огляду об'єктів, які надають атмосфері таємничість і затишному. І навіть в садах, які облаштовують на площі в 1 сотку, своя «таємниця» повинна бути. В якості прихованої родзинки можуть виступити:

 • невелика водойма, захований за чагарниками;
 • маленька альтанка;
 • дитячий майданчик;
 • лава для відпочинку на квітнику.

Їх розміщують за високим чагарником або деревом, так, щоб з тераси або входу в сад вони не були видні. При потребі маскування підсилюють ліанами на опорах.

Сад у таунхауса. 12 прийомів для комфорту на мінімальній площі- сад,таунхаус,ландшафтний дизайн,маленький,ділянка,площа,квітник,оформлення,фото

Великі рослини для маленького саду

Мінімальний розмір ділянки у таунхауса зовсім не означає, що і рослини для нього можна використовувати тільки з числа карликових зірок. Більше того: якщо ви обмежитеся тільки компактними мініатюрними видами, ви ніколи не зможете домогтися відчуття повноцінності, завершеності, правильність оформлення. Якщо мова йде про наповнення рослинами квітників або рабаток, то тут маленька площа і правда диктує свої правила вибору культур. Але ніколи, ні в якому разі не вибирайте міні-формат для тих рослин, які визначають просторову глибину і структуру саду, задають тон оформлення, позначають вертикалі і фокусні точки – деревах і чагарниках.

У найменших за площею садах важливо використовувати рослі, ефектні і великі рослини акценти. Вони повинні надавати саду відчуття гармонії, цілісності, балансу, пов'язати його з міською архітектурою, визначити межі і сконцентрувати увагу відвідувачів і господарів. На відміну від великих садів, найбільші рослини групами або великими огорожами в садах у таунхауса не використовують. Але ось поодинокі акценти повинні грати ту ж роль, що і група чагарників у звичайному садку і бути максимально виразними. Звичайно, дерева повинні бути з числа самих компактних видів і сортів, з максимальною висотою 3-4 метри, а ось чагарники можуть бути дуже великими.

Підбір порід, які допоможуть ефектно вирішити поставлене завдання вимагає всебічної оцінки рослин. Вони повинні добре виглядати і навесні, і влітку, і восени, і навіть оголена крона в сад повинна привносити не нудьгу, а відчуття графічних мережив. Чудові кандидати на роль великих рослин у таунхауса – дерен коуза (cornus cousa), клен дланевидный (acer palmatum), декоративні сливи, вишні та яблуні. Виграшно виглядають в садах міні-формату деревні з пірамідальними чи конусовидними контурами, штамбові дерева, стрижені варіанти чагарників і плакучі форми.

Але правильно вибрати рослину – це ще не головне. Рослини потрібно ще й правильно розмістити. Великі чагарники або дерева розміщують на дальній стороні ділянки, так, щоб вони створювали відчуття розсування меж, продовження саду, приховували паркан і надавали всій ділянці просторову глибину. Краще всього розміщувати рослини по кутах і одне-два посередині, але зміщеними від візуального центру. А «відбити» великі елементи в озелененні потрібно, розмістивши асиметрично по 1 чагарнику і на передньому плані, як би біля входу в рослинну частину ділянки.

Сад у таунхауса. 12 прийомів для комфорту на мінімальній площі- сад,таунхаус,ландшафтний дизайн,маленький,ділянка,площа,квітник,оформлення,фото

Не бійтеся використовувати таланти верхолазок

Садові ліани – єдині рослини, здатні створювати максимально ефектні композиції на мінімальній фактичной площі. І в саду у таунхауса їх краще використовувати настільки активно, наскільки ви тільки можете собі дозволити. Тим більше, що знайти для ліан «роботу» в мініатюрних садах зовсім не складно.

Щоб підібрати для верхолазок відповідне місце, треба лише пройтися по саду. У першу чергу, зверніть увагу на конструкції та об'єкти малої архітектури: прикраси з розкішною ліани, драпирующей бічні і задні стінки, може одночасно оживити і самі альтанки, перголи, арки, і створити таку потрібну захист від цікавих поглядів. Оскільки встановлювати ширми та екрани, висаджувати огорожі в такому саду просто ніде, то вирішити цю проблему найпростіше саме за допомогою садових верхолазок. По-друге, подметьте всі плоскі, вертикальні «порожні» поверхні – глухі стіни, голий паркан, які здаються нудними і невиразними. У місцях, які здаються вам занадто порожніми, сміливо висаджуйте ліану для вертикального озеленення.

Для оформлення садів у таунхауса використовуйте найяскравіші ліани – плетисті троянди, клематиси, жимолості, дівочий виноград. Але зважаючи на обмежені можливості висадки інших квітучих рослин вибір краще зробити саме на користь квітучих видів.

«Дивина» в кольорах

На квітниках і рабатках відразу позначте найбільші ділянки, що знаходяться між віддалено розміщеними деревами або конструкціями, позбавлені великих акцентів місця, які здаються більш простими, ніж решта озеленення. У таких місцях обов'язково потрібно розташувати «приманку» – цікаву скульптуру, предмет, незвичайне прикраса, яка буде притягувати погляди і здаватися «родзинкою» сада. Як і з деревами, скупитися на такому акценті з числа суто декоративних не варто: вибраний предмет повинен бути великим, помітним, незвичайним і максимально ефектним. Розмістити його краще безпосередньо на квітнику, щоб він «потопав» у морі квітів.

В садах у таунхауса відмінно виглядають:

 • фонтанчики;
 • великі садові скульптури;
 • декоративні лавки або цоколі;
 • кам'яні квіткарки;
 • поїлка або годівниця для птахів;
 • сонячний годинник та ін
Сад у таунхауса. 12 прийомів для комфорту на мінімальній площі- сад,таунхаус,ландшафтний дизайн,маленький,ділянка,площа,квітник,оформлення,фото

Гарне оформлення видно взимку

При облаштуванні саду у таунхауса важливо не забувати, що такий маленький ділянка повинна бути привабливим постійно, незалежно від пори року. Навіть коли всі багаторічники і листопадні рослини скинуть ефектні осінні оздоблення, сад в міні-форматі не повинен здаватися «голим», порожнім, неживим. І в озелененні про те, що композиції повинні бути привабливими навіть взимку, потрібно пам'ятати, перш за все.

найпростіший і одночасно самий ефектний спосіб виконати таке завдання -використовувати якомога більше хвойних і зимнезеленых культур. Але є й інші варіанти: використовуйте рослини з красивою корою, незвичайними малюнками крони, яскравими ягодами та суцвіттями, які можна залишати на рослинах і чудово смотрящих навіть під шапками снігу. Дерен, верба козяча, ліщина, остролисты, барбариси, снежноягодники, декоративні злаки, гортензії, ехінацея, деревію і очитки добрі навіть під час сплячки.

Квітучі композиції парадного типу

В такому маленькому саду кожен квітник або рабатка перетворюються в головний, важливий, парадний. Якщо в класичних великих садах завжди є клумба-лідер, то на ділянці у таунхауса навіть до найменшої композиції слід підійти як до королевської.

Як спланувати розміщення квітників – питання смаку і переваг. Найпростіший варіант – просто виділити газон, а решту по боках місце відвести під стрічкові квітники або рабатки, як би уклавши смарагдовий килим в квітучу рамку. Але цей спосіб оформлення саду – далеко не єдиний. Можна розбити квітник біля тераси, «островом» запустити його на газон, а основну масу рослин висаджувати у великому квітнику на кінці ділянки. А можна скомбінувати вузьку рабатку по краях з суворим бордюром з міні-клумбами, якими начебто закінчується газон, використовуваним як межа перед зоною зі схованим куточком. Головне, розбивати квітники потрібно так, щоб вони сприймалися як пишний фон, підкреслювали красу вільного простору і розкривали обраний стиль оформлення.

Що стосується підбору рослин, то для проекту у таунхауса краще використовувати витривалі, не бояться міського середовища і не вимагають особливого догляду довговічні культури. Текстурні багаторічники – котовник, вероніка, шавлія, декоративні злаки, розкішна астильба, тіньолюбні хости і папороті, красиволистные манжетки і гейхери, невтомні землепокривні, ефектні гортензії, трав'янисті півонії – вибрати є з чого. Підбирайте рослини так, щоб естафета цвітіння була безперервною і обов'язково знайдіть своїх зірок для кожного сезону, дотримуючись баланс між рослинами, що цвітуть у різний час року і постійними вічнозеленими акцентами. Якщо ви любите садівництво і мрієте про рідкість, маленький шматочок квітника залиште для експериментів з цибулинними і рідкісними рослинами, різноманітними літниками.

Навіть на самому маленькому ділянці можна розбити хоча б 1 грядку. Якщо ви хочете вирощувати овочі і зелень до столу, то один з ділянок квітника або рабатки замініть на оточену бордюром грядку. Тільки у разі таунхауса подбайте про те, щоб вона здавалася прикрасою саду, використовуйте мікс-дизайн, поєднуючи овочеві культури з декоративними, створюючи грядки-квітники.

Сад у таунхауса. 12 прийомів для комфорту на мінімальній площі- сад,таунхаус,ландшафтний дизайн,маленький,ділянка,площа,квітник,оформлення,фото

Нестандартний підхід до вибору кольору

Саме в маленьких садах колір перетворюється з «одного з» самий головний інструмент перетворення ландшафту. При правильному підборі фарб можна візуально збільшити розміри саду, розсунути його кордони, пограти з глибиною і розміром, уявити ландшафт у всій красі. І, навпаки, невдалі колірні рішення можуть звести нанівець всі зусилля.

Використовуйте для оформлення далеких сторін ділянки, його боків квітники, витримані в урочистій холодній гаммі або білому кольорі. Світяться зсередини, світлі рослини додадуть проекту особливу урочистість, а синя гамма дозволить створювати оптичні ілюзії і несподівані ефекти. Теплі кольори краще використовувати в безпосередній близькості від тераси будинку, а яскраві і зовсім висаджують на парадних місцях біля самого входу в сад. Градирование насиченості фарб від яскравих до приглушеним і гами від теплої до холодної дозволить створити ілюзію куди більшого вільного простору. Не забудьте і про розміри квіток: великі розміщуйте на передньому плані, текстурні дрібноквіткові культури використовуйте для далеких об'єктів, що тільки збільшить відчуття глибини, багатовимірності.