Прогулянкова зона – квітник з розмахом і петляють доріжками

Пошук оригінальних рішень в оформленні саду змушує дизайнерів і садівників всього світу шукати альтернативи традиційним варіантів облаштування зон і куточків для відпочинку. Клумба-кільце, що оточує затишний куточок і ніби укладає його в квітучі обійми – варіативний, барвистий, але вже набридливе спосіб озеленення. Один з найцікавіших способів здивувати – оформлення перед куточком для відпочинку прогулянкової зони. Квітники, призначені для прогулянок, пропонують насолодитися барвистими ансамблями вздовж стежок, надають набагато більше можливостей для пошуку свіжих ідей.

Прогулянкова зона – квітник з розмахом і петляють доріжками- прогулянкова зона,ландшафтний дизайн,квітник,своїми руками,на дачі,вздовж доріжки,зона відпочинку,фото

Квітуча прогулянкова зона – відмінна альтернатива клумбі-кільцю навколо куточка для відпочинку

Оформляти навколо куточка для відпочинку замість звичайного, навколишнього кільцем або обручем, квітника цілу прогулянкову зону – сміливе рішення, але не ризиковане. Прогулянкова зона – це розбитий по обидва боки доріжки, квітник, як би обіймає її, або серія квітників, які замість прямого підходу до зони пропонують спочатку пройтися по квітучих ансамблям, згорнути в сторону, відхилитися, а при бажанні – навіть погуляти в море квітів.

Власне, в залежності від типу такий прогулянкової зони, їх поділяють на:

 • суцільний квітник, по якому прокладена доріжка;
 • серію квітників з вузькими стежками між ними.

Останній варіант найчастіше вибирають для саду з геометричними формами, перші – для оформлених в природному стилі садів. Але при бажанні можна експериментувати і надавати строгість суцільній квітника або м'якість і природність квітників у геометричній рамці. Але домогтися цього ж ефекту стилістичної єдності з садом при змішуванні форм буде набагато складніше.

Прогулянкова зона – квітник з розмахом і петляють доріжками- прогулянкова зона,ландшафтний дизайн,квітник,своїми руками,на дачі,вздовж доріжки,зона відпочинку,фото

Особливості облаштування прогулянкової зони перед куточком для відпочинку

Щоб втілити такий варіант озеленення перед куточком для відпочинку, знадобиться чимало місця.  «Прогулянковий» спосіб вирішення проблеми прикраси зони відпочинку набагато більш трудомісткий. Замість звичайного оточення ви отримуєте повноцінну барвисту територію, по якій можна гуляти. У облаштування квітучої прогулянкової зони є свої суто практичні обмеження:

 1. Розбити такий квітник для прогулянок можна тільки перед зоною відпочинку або куточком для відпочинку, що примикають до живоплоту або впираються в паркан, який розташований по лініях периметра ділянки. Куточок для відпочинку повинен бути фінальною точкою, кінцевою метою «подорожі».
 2. Прогулянкова зона по довжині повинна бути як мінімум в 4-5 разів більше самого куточка для відпочинку (якщо у вас маленький куточок зі лавкою площею близько 1 квадратного метра, то барвистий ансамбль перед ним має розкинутися на 4-5 м попереду). А ось робити квітники широкими або обмежитися вузької метровою смугою або рабаткой – вирішувати вже вам.
 3. Для того щоб таке оформлення «заграло», потрібно уважно продумати захист куточка для відпочинку від сторонніх очей: оскільки спереду розташовані лише квітники, позаду куточка повинна розташовуватися «глуха» стіна або огорожа, повністю створює відчуття затишку, камерності, захищеності.

Істотна відмінність прогулянкової зони від будь-якого іншого варіанту оформлення території перед зоною відпочинку – відсутність так званих захисних елементів, ширми або високих рослин, які закриють зону від сторонніх поглядів і зроблять її частково прихованої, захованої. При такому озелененні сам куточок повинен добре проглядатися. І щоб створити ту ж атмосферу захищеності, просто стіни ззаду недостатньо. Для затишку та особливої атмосфери в оформлення потрібно обов'язково ввести декоративні деревні і чагарники, високі акценти, які частково замінять власне захисні елементи. Дуже добре виглядають «вписані» у фон розміщені по боках, прямо біля огорожі або огорожі додаткові пишні кущі, висаджені по задніх кутах майданчика симпатичні дерева або встановлена арка або пергола. У ролі таких вартою-захисників можна використовувати і плетисті троянди c гліцинією, і дерен білий (cornus alba), і спіреї, дейції, бузок, бузок – невибагливі і витривалі мальовничі зарості.

Перше, про що ви повинні подумати при оформленні прогулянкової зони – доріжки. Їх умовно можна розділити на центральну і бічні. Причому останні прокладати не обов'язково. Центральна доріжка повинна бути досить широкою і зв'язати «вхід» з самим куточком для відпочинку. Бічні – вузькі, з будь-яким мощених або тимчасовим покриттям, або навіть покрокові стежинки, які «заведені» у квітник або прокладені між квітниками. Прийняти правильне рішення і визначити, який конкретний варіант розташування доріжки підходить саме вам, легко: пройдіться по території і подумайте, як саме можна урізноманітнити шлях до куточка для відпочинку. Але є і надійні орієнтири, які допоможуть вам знайти вірний шлях.

Прогулянкова зона – квітник з розмахом і петляють доріжками- прогулянкова зона,ландшафтний дизайн,квітник,своїми руками,на дачі,вздовж доріжки,зона відпочинку,фото

Щоб прогулянкова зона не здавалася просто великим квітником, в ній не просто прокладають провідну до лавки, зоні відпочинку доріжку. Обов'язковою умовою перетворення серії квітників або стрічкових квітників у прогулянкову територію є хоча б один вигин, поворот доріжки, який розбиває прямі стежки. Найпростіше вирішити завдання «петляння в пейзажному стилі: прокладені плавними, вигнутими лініями, доріжки можна повертати як завгодно, оточуючи ними виграшні ансамблі, і то віддаляючись, то наближаючись до кращих рослинам. А от якщо ви використовуєте класичний варіант з прямими стежками, то доведеться подумати над найбільш раціональним рішенням. В саду, де використані раніше мотиви шахів або перетину доріжок під прямим кутом, в прогулянкової зоні перпендикулярно до основної доріжці можна прокласти кілька вузьких тропок, які перетинають, расчерчивающих декоративні ансамблі. При оформленні серії квітників геометричної форми доріжки повинні служити і розділювачами, і оточувати ансамблі по периметру. А ось якщо квітник розкинувся по обидва боки стежки без поділу, то пограти з напрямком доведеться за допомогою видозміни самої центральної стежинки. Посередині доріжки або трохи ближче до куточка для відпочинку розмістіть «медальйон» – круглу або будь-яку іншу майданчик-розширення з будь-яким центральним елементом, який потрібно буде обходити. В центрі такого «медальйон» можна розмістити і садову скульптуру, і діжки з рослинами, і невеликий фонтанчик, і просто кумедний предмет на зразок фарбує лійки або міні-млини. Головне, щоб такий об'єкт перервав лінійність руху і змінив напрямок.

Другий важливий елемент – бордюри. Вони фактично потрібні тільки при оформленні серії квітників у строгому стилі, але краще оформити передній край особливим бордюром з почвопокровников навіть на природному квітнику, щоб перехід між стежками і ансамблями був як можна більш ефектним. Для строгих квітників класичний вибір – самшитові бордюри, у доповнення до яких краще передбачити кілька зелених скульптур і на самому квітнику в ролі суворих акцентів. А ось для природних посадок скомбінуйте кращі низькорослі багаторічники – приміром, ясколку, манжетку, гейхери, шилоподібні флокси, герані.

Що стосується самої композиції, то вона повинна бути як можна більш складною за структурою. Декілька візуальних піків, зміна високих і низьких рослин, розстановка контрастних акцентів, використання текстури та кольори допоможуть сформувати квітник так, щоб ні один його куточок не був нудним. Пам'ятайте, що ваша прогулянкова зона не повинна здаватися плоскою, одноманітною, а її вертикальна виразність повинна бути такою ж яскравою, як і взаємосполучення солюючих і партнерських рослин.

Вибір рослин для оформлення квітучих прогулянкових зон

Як і в будь-якому іншому варіанті озеленення зони відпочинку, вибір рослин для серії квітників у прогулянкової зоні – задача аж ніяк не проста. Потрібно не просто знайти самі барвисті і пахучі варіанти, але і розбити квітники на досить великій площі, не ускладнивши при цьому догляду за садом в цілому. І декоративність – аж ніяк не головний орієнтир. Для прогулянкових зон, провідних в куточок для відпочинку, потрібно знайти стійкі, довговічні рослини, які зможуть створити гарні квітучі композиції, не потребують особливого догляду. Добре виглядають в такій зоні так звані «сільські» рослини, зірки стилю кантрі, здатні створювати барвисті та пишні «суцільні» посадки. Обов'язкова умова – безперервність цвітіння.

Прогулянкова зона – квітник з розмахом і петляють доріжками- прогулянкова зона,ландшафтний дизайн,квітник,своїми руками,на дачі,вздовж доріжки,зона відпочинку,фото

Основні зірки таких прогулянкових зон – трав'янисті багаторічники з числа найбільш стійких видів. А також: рослини з різними термінами рясного цвітіння, з привабливою весь активний сезон зеленню і стійкі до захворювань і шкідників. Завжди доречні в таких ансамблях:

 • деревію (achillea), особливо гібридних декоративно-квітучих сортів кшталт «Теракоти» і «Gold Plate»;
 • формуючий ошатні кущики-сфери молочай Сег'є (euphorbia seguieriana);
 • неповторний золотарник (solidago);
 • різноманітні види тіньовитривалих осок (carex);
 • роскошнолистный бадан (bergenia);
 • прекрасно смотрящаяся на передньому плані манжетка (alchemilla) з її жовтим вибухом фарб;
 • разюче витривала астра вересова (aster ericodes, яку з ботанічної точки зору правильніше іменувати Symphyotrichum ericodes, але це назва у нас абсолютно не приживається і рослини продовжують іменувати просто айстрами) або більш барвиста і «справжня» астра ромашкова, або італійська (aster amellus);
 • скромний, але барвистий злинка (erigeron);
 • чарівно пишні і акварельно-невагомі астильби (astilbe) усіх видів і сортів;
 • трав'янисті півонії молочноцветковые (paeonia lactiflora) з їх великими суцвіттями і  акварельного красою;
 • кореопсис мутовчатый (coreopsis verticillata) з його пізнім цвітінням;
 • кращий вертикальний акцент «для ледачих» – физостегия (Physostegia);
 • садові герані (зокрема, неповторна герань гімалайська (geranium himalayense);
 • розкішний лілейник з яскравим цвітінням і красивими куртинами (hemerocallis);
 • мініатюрні і кущові клумбові троянди;
 • переховуються яскравими пастельними шапками флокси волотисті (phlox paniculata);
 • що красується жовтими суцвіттями вербейник точковий (lysimachia punctata);
 • дельфініуми (Delphinium) з їх мереживними стрункими свічками суцвіть;
 • обильноцветные дзвоники скупчені (campanula glomerata);
 • неповторний синецветный багаторічник шавлія дібровна (salvia nemorosa);
 • один з найкращих партнерів-заповнювачів – котовник Фассена (nepeta faasenii);
 • не менш рисунок вероніка колосиста (veronica spicata);
 • невтомний иберис скельний (iberis saxatilis) та ін