Найкращі рослини для огорож

живоплоти – не тільки важливі структурують і захисні об'єкти. Вони створюють канву озеленення саду, надають проектам завершеність і цілісність, підкреслюють стиль. Найбільш економними з точки зору площі, займаної огорожею та найбільш виразними вважаються регулярні, або стрижені живі огорожі і стіни. Розкішні текстури бездоганній поверхні не виходять з моди з тих пір, як стали незмінним атрибутом оформлення розкішних європейських парків і палацових садів. Вони виглядають ефектно, але вимагають постійного догляду і ретельної турботи, не пробачать промахів і недбалості. А успіх багато в чому визначає правильний вибір культур.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Познайомимося ближче з кращими рослинами для створення строгих огорож:

1. Тіс

Компактні деревні з дуже густою кроною з мутовчато розташованих гілок, що зростають повільно і легко розмножуються, тиси належать до найбільш доступним і добре адаптирующимся хвойним. Соковитий зелений колір, ідеально рівна і дуже щільна поверхня огорожі і бездоганний вигляд – ось їхні головні переваги. Тиси відрізняються досить інтенсивним ростом, доброю стійкістю до захворювань і шкідників та практично мінімальним відходом створеної за зеленою огорожею.

З тиса створюють зелені огорожі висотою від 1 метра. З усіх видів тиса для живоплотів воліють використовувати тис ягідний і його численні сорти і форми, які підбирають, орієнтуючись на висоту рослин і бажаний забарвлення огорожі.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Необхідні умови

Тиси вважаються самої тіньовитривалої з хвойних порід і найбільш придатною для формування живоплотів. Вони здатні змиритися і з сильною тінню, і з яскравим освітленням, але найбільшої декоративності досягають в півтіні різної інтенсивності (на сонці втрачають морозостійкість, але швидше ростуть, в тіні – навпаки). Тиси краще висаджувати в захищених місцях, так вони збережуть красу крони навіть внаслідок важких зим. Грунт для тиса ягідного підійде будь-яка з числа досить пухких, не перезволожених, хоча б середньо родючих.

Тіс висаджують на відстані близько 50 см між рослинами в траншеї глибиною до 70 см, при посадці коренева шийка повинна залишатися на рівні грунту. В грунт обов'язково вносять повні мінеральні добрива, через рік рослини підгодовують повторно. Грунт бажано мульчувати. Молоді тиси до змикання огорожі поливають щомісячно, проводять дощування і розпушування ґрунту на глибину до 15 див.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Специфіка обрізки

протягом перших 1-2 років обрізку краще не проводити, потім починають формування обрізанням на 1/3 довжини гілок. Спочатку потрібно контролювати зростання і сформувати щільні нижні яруси і тільки після цього дозволяти тису рости у висоту. Він добре переносять сильну обрізку і часту стрижку, дозволяє отримати дуже щільні зелені стіни. Оскільки тиси тіні, огорожі можна надавати не тільки трапецієподібну, конусоподібну, округлу, але і строгу прямокутну форму. Це одна з кращих культур для експериментів з оригінальними контурами.

2. Туя

Помірно ростуть, відрізняються щільною багатоствольною кроною, зеленим темним забарвленням з глянцевим полиском і не змінюють забарвлення взимку туї чудово підходять для створення регулярних живоплотів нестандартного формату.

Компактна форма туй у вигляді щільних пірамідок сувора і сама по собі і практично не потребує формування. З них часто створюють ряди з конусів і пірамід, не що змикаються в суцільну стіну, а постають як своєрідний щільний частокіл. При цьому кожна рослина по суті формують окремо.

Такі огорожі грають ту ж роль і відрізняються тією ж щільністю, що і класичні суцільні стіни. Але можна створювати з туї і звичайні регулярні огорожі. Туя завжди виглядає свіжо і святково, але іноді – занадто суворо, може гнітюче впливати на навколишній простір, тому краще тую садити для глухого зонування або уздовж стін.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

З туї створюють середні і високі живоплоти. Для такої посадки можна використовувати практично всі сорти і види, висота огорож підбирається індивідуально.

найпопулярнішим і витривалим видом для створення строгих огорож по праву вважають тую західну, але можна використовувати і тую складчасту або гігантську. У неї густа крона пірамідальна, горизонтальне розташування пагонів, глянсова поверхня верхньої сторони хвоїнок і невимогливість поєднуються з тіньовитривалістю.

Необхідні умови

Туї вимогливі до грунтів і в загорожах воліють хороше освітлення. Для огорожі з туї важливо забезпечити захист від вітру. Краща весняна посадка з відстанню в 40-50 см між рослинами. Коренева шийка у саджанців повинна збережуться на рівні грунту. При посадці для кожної рослини вносять повні мінеральні добрива (в подальшому вводять ежевесенние добрива з третього року після садіння).

Живоплотів з туї знадобиться більш інтенсивний догляд. Влітку їм необхідно зволоження, регулярні поливи. Після кожної обрізки для туї потрібно проводити додаткові рясні поливи. Крони бажано захистити від зимових і весняних опіків.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Специфіка обрізки

Тую стрижуть з третього року після садіння. Огорожі з туї обов'язково повинні бути більш вузькими вгорі для рівномірного розподілу освітлення по кроні. Ідеальною вважається трикутна або трапецієподібна формування. Перші два роки рослини не чіпають. Стрижка туї повинна бути помірною, поверхневої, не більш ніж на третину пагонів, тому на досягнення результату може знадобитися більше часу, ніж у випадку з тисом.

З третього року біля огорожі активно загущають нижню частину і не дають туе піднятися на висоту, підтримуючи рівний вгору огорожі, але обмежуючи розвиток рослин. Після формування красивого низу, починають двічі-тричі в сезон піднімати огорожа у висоту, одночасно підтримуючи контури нижньої частини. Кожні 2-3 року верхівки потрібно зрізати більш інтенсивно, попереджаючи менш інтенсивний розвиток в нижній частині кущів.

3. Альтернативи серед хвойних

Зберігати красу круглий рік, очищати повітря і служити яскравим тлом можуть не тільки солитерные хвойні. З багатьох представників цього сімейства крім загальновизнаних туї і тиса завдяки їх витривалості і хорошою адаптивності після обрізки можна створити строгі ряди оригінальних огорож.

Одна з найкрасивіших культур для огорожі ялина. Звичайна, канадська, колюча і кавказька їли створюють високі живі стіни, важкопрохідні і дуже густі, здаються пухнастими. Особливо гарні в огорожах їли з блакитний і золотистої хвоєю.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Ялівці – найбільш посухостійкі рослини з вічнозелених культур, здатних створювати суцільні зелені стіни. Вони краще виглядають у високих огорожах. Оскільки ялівці дуже колючі, їх має сенс висаджувати тільки там, де зелена стіна грає роль фону.

Також для створення хвойних вічнозелених огорож можна використовувати:

  • ялицю камчатську, сибірську і сахалінську, у яких спочатку зрізають верхівку для формування майже круглих рослин, а потім починають вирівнювати їх широкі крони в пряму лінію;
  • кипарисовики горохоплодный і Лоусона, які в загорожах вирощують за принципом тиса;
  • розкішні біоти (Плосковеточники) з радіально розташованими вертикальними гілками в разюче густій кроні, які можна виростити в теплих регіонах.

Необхідні умови

Для ялиць, ялівців та інших хвойних рослин, які ви хочете виростити в загорожах, обирайте освітлені або злегка притіненим місця з якісною вологим грунтом. А ось їли прекрасно переносять навіть саму густу тінь. Кращі суглинки, які перед посадкою бажано внести добрива і потім підтримувати параметри щорічними підгодівлями.

На конкретні умови орієнтуйтеся по сорту вимогам, саджанці якого ви купуєте для огорожі. Ялиці і ялини висаджують на відстані в 80-120 см, ялівці і кипарисовики – в 50-60 див Всі хвойні огорожі, крім можжевельниковых, потребують поливу, особливо в посуху.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Специфіка стрижки

Саджанці хвойних для створення огорожі повинні досягти 3-4 років. Хвойні рослини в перші два роки не стрижуть, даючи їм адаптуватися і наростити масу пагонів. У ялівців і кипарисовиков обрізку проводять несильно, вкорочуючи тільки вибиваються з огорожі гілки. Всі інші хвойні не бояться більш сильної обрізки молодих пагонів.

На першому етапі формування активно стимулюють розвиток нижній частині крони, вирівнюючи її і стуляючи посадки, а потім нарощують висоту. Після початкового формування контурів всі наступні роки в травні або червні пагони прищипують по верхівках, підтримуючи бажану інтенсивність і напрями зростання. Для хвойних краще використовувати трапецієподібну і трикутну стрижку.

Щоб розкрити текстуру, надайте рослинам більше свободи, особливо ялиць і ялинам: це дозволить досягти дивовижних ефектів. Ялинові огорожі, до речі, не можна запускати, адже деревину старше 3 років чіпати не можна.

4. Граб та його альтернативи

Найбільш потужні зелені стіни з числа листопадних культур створює граб. Він не може похвалитися привабливістю протягом зими і на початку весни, адже повністю скидає крону, але зате в інший час року цей садовий велетень створює дивно ефектні зелені екрани.

Середні за розмірами дерева з природного конічної або сферичної кроною до 10 м у висоту і самі по собі вважаються одним з кращих геометричних деревних. Граби з їх сіруватою гладкою корою, овальними листками і доброю переносимістю формування дозволять отримати дивно ефектні і щільні огорожі насиченого, яскравого зеленого кольору. Восени вони змінюють забарвлення на світлий жовтий.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

З грабів створюють високі боскеты – зелені стіни значної висоти, що перевищує людський зріст. Він вважається одним з кращих рослин для зелених екранів по периметру ділянки, особливо у вулиць з інтенсивним рухом. Граб зменшує гучність, дуже довго зберігає форму навіть при пропуску обрізок.

Необхідні умови

Грабу необхідно забезпечити живильний грунт, свіжу і якісну, ні в якому разі не кислу. Він вважається тіньовитривалої культурою, але краще використовувати граби для огорож в досить світлих місцях. Густота посадки – 50-70 див.

Специфіка обрізки

Для огорож бажано висаджувати 2-3 річні саджанці. Формування починають з наступної весни після посадки, спочатку сильно обрізаючи дерева в висоту, а потім 2-3 рази за сезон проводячи укорочення пагонів. Висоту можна не стримувати до ущільнення нижньої частини крони, проводячи одночасно вигонку і формування. Граб обрізають в кінці весни і наприкінці літа, він не боїться кардинальної обрізки.

Альтернативні варіанти

Для формування самих високих зелених стін (від 3 метрів) можна використовувати не граб, а крупнолисту або дрібнолисту липу також дуже легко переносящую обрізання.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Прекрасна альтернатива – бук. На відміну від граба, він зберігає побуревшую восени листя всю зиму. Це потужні, не менш ефектно захищають від шуму рослини для самих високих зелених стін. Формують буки починаючи з другого року вирощування, обрізанням зі стримуванням висоти двічі на рік. Для цієї культури важливо сформувати горизонтальні скелетні пагони вже в молодому віці. Огорожа часто вимагає створення другого маскуючого ряду, адже стовбури у буків потужні і нижня частина огорожі може бути оголеною.

В'язи з їх розкидистою і дуже густою кроною і досить великими листками також підходять для суворих огорож, але не вузьких, а досить широких. У цих рослин для додання форми потрібно дати розвинутися досить потужною і розгалуженою кроною, тому саджанцям дають підрости кілька років, а вже потім починають стрижку.

5. Самшит

Густа крона самшитів, легко переносить стрижку і зробила їх самим популярним рослиною для топіарне експериментів – головне достоїнство цього невисокого, але дійсно універсального рослини.

Дрібні і дуже красиві живі огорожі і стрижені огорожі з самшиту і сьогодні залишаються самими популярними, незважаючи на недостатню зимостійкість.

Цей вічнозелений чагарник красується дрібними глянцевими листочками, швидко адаптується і дивно добре зберігає форму завдяки рівномірному розвитку всієї крони.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Необхідні умови

Самшити невимогливі до грунту, хоча краще розвиваються на родючих грунтах нейтрального або вапняного типу. Їм необхідно забезпечити полупритененное або затінене місце, але, якщо у вас є можливість поливати самшити влітку і вкрити огорожа на зиму екраном від сонця, то найбільшої висоти огорожі ви зможете домогтися саме на сонячній майданчику.

найважчим у вирощуванні самшитових огорож періодом є зимівля, перед якою потрібно попередньо глибоко просочити грунт вологою і замульчувати її торфом або хвоєю, а саму огорожу вкрити нетканим матеріалом для попередження сонячних опіків. Відстань при посадці – 20-40 см

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Специфіка обрізки

Самшити в огорожа краще висаджувати навесні. Обрізу самшиту проводять не більше ніж на третину висоти приросту, лише злегка зістригаючи по обраній формі бічні гілочки. Стригти самшит потрібно часто і регулярно, підтримуючи бажану форму за рахунок укорочення молодого приросту. Старі частині здерев'яніле краще не чіпати. Першу обрізку можна провести вже в квітні.

6. Глід

Глоди і при вільному зростанні відрізняються підвищеною щільністю крони. Ці багатостовбурні дерева або великі чагарники дозволяють формувати не тільки топіари, але і огорожі самої різної величини висотою від 1,5 м.

Довговічні, витривалі, невибагливі, вони створюють не просто щільні зелені огорожі, але і практично непрохідні огорожі: практично всі глоди «оснащені» небезпечними довгими голками, довжина яких може досягати 12 див.

Одним з достоїнств глоду вважається яскравий осінній наряд: свій рівний і ефектний забарвлення вони в кінці сезону змінюють на самі яскраві плями вогненної палітри. Глоди – одні з небагатьох рослин, не втрачають в загорожах здібності цвісти і плодоносити навіть. Єдиним їх недоліком є відносно повільний розвиток: на формування огорожі доведеться витратити не один, і навіть не 5 років, а 10-12.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Для формування строгих огорож підходять практично всі зимостійкі види глоду – від колючого і криваво-червоного до мягковатого, перисто-надрізаного, однопестічний, Арнольда, даурского, Максимовича. Практично у кожного з видів глоду є ряболисті або незвичайні форми, з рідкісними відтінками листя або махровими квітками. Для створення огорожі краще використовувати дворічні саджанці.

Необхідні умови

Огорожі з глоду краще висаджувати на місцях з гарним освітленням, але вони можуть впоратися і з легкої півтінню. Рослини висаджують на відстані 15-20 см під нахилом для переплетення пагонів. Для плодів глодів в загорожах бажано двічі на рік вносити добрива: навесні – мінеральні, перед цвітінням – органічні. Поливи повинні бути регулярними, щомісячними або більш частими в посуху. Грунт обов'язково розпушують навесні на глибину багнета лопати і при можливості мульчують торфом або землею.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Специфіка обрізки

Відразу після посадки кущі кардинально обрізають (залишаючи 10-15 см), що дозволяє отримати густо кущаться рослини, ідеальні для живоплотів. Обрізку починають наступної весни після посадки, залишаючи 1-2 сильних втечі на кожній рослині і вирізаючи інші. Пагони сусідніх рослин переплітають між собою так, щоб сформувався суцільний ряд скелетних гілок.

У міру випускання нових пагонів, процес повторюють, продовжуючи переплетення і вирізку до досягнення потрібної густоти і висоти. Завдяки активному утворенню нових пагонів глоди швидко змикаються і загущувальну. Далі боярышниковая огорожа потребує тільки в підтримці «граней» трапецієподібної форми. Обрізка може бути достатньо сильною, до третини довжини пагонів. Проводити її краще навесні і в липні.

В регіонах з теплим кліматом і не дуже суворими зимами прекрасною альтернативою глоду виступить лавровишня – швидкоросла, вічнозелена, з дуже красивими глянцевими або строкатим листям чагарникова красуня. Вона дуже любить стрижку, прекрасно підходить для фігурного формування і не боїться навіть сильної обрізки для ущільнення поверхні огорожі.

7. Бирючина

Це листопадні чагарники заввишки до 5 м з ланцетними шкірястими листям дуже темного забарвлення з більш світлою зворотним боком. До достоїнств бирючин зараховують активний розвиток в молодому віці, завдяки якому живі огорожі формуються разюче легко і швидко, але при цьому довго зберігають ефектність і щільність.

З бирючини створюють гарні широкі огорожі низької або середньої висоти. Для формування краще підходить бирючина звичайна і її декоративні форми.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Необхідні умови

Бирючину можна висадити тільки на родючому ґрунті, але до решти параметрами вона не вимоглива. Найефектніші огорожі вона утворює на яскравому сонці, але багато тіньовитривалі сорти. Бирючина посухостійка, чудово переносить міські та забруднені умови.

В регіонах з суворими зимами вона часто обмерзає до рівня снігу, але при цьому на привабливості огорожі це, як правило, не позначається, адже чагарник швидко відновлює всі пагони.

Живі огорожі з бирючини практично не вимагають догляду, лише для підтримання характеристик грунту їм потрібна підживлення комплексними сумішами, яку краще проводити ранньою весною. Вирощують кущі на відстані 30-50 див.

Найкращі рослини для суворих огорож- Жива,огорожа,сувора,рослини,озеленення,дерева,чагарники,стрижка,догляд,посадка,види,фото

Специфіка обрізки

Першу обрізку бирючиновой огорожі проводять досить агресивно, зрізуючи всі рослини на висоту близько 15 см від рівня грунту. З наступної весни починають формовку, спочатку піклуючись про щільності нижній частині крони і строго контролюючи висоту огорожі, потім поступово більш частотою обрізанням до 3 разів в рік домагаючись бажаної висоти і рівності верху.

Дата публикации: 10.04.17