Кращі ліани для альтанок і пергол

Немає нічого пасторальнее і ефектніше, ніж укрита розкішним пологом витких рослин альтанка або пергола. Вона так і манить насолодитися відпочинком, спілкуванням, скуштувати чаю або поїсти на свіжому повітрі. Незважаючи на те, що і самі по собі ці представники малої садової архітектури справляють враження, затишними і привабливими вони стають лише при правильному озелененні, яке не просто з'єднує витончена будівля з іншим садом, але і створює особливу атмосферу. Вибір ліан, які можна використовувати для альтанок і пергол, дуже великий – від класичних квітучих і листяних до екстравагантних і тимчасових рослин.

Кращі ліани для альтанок і пергол- альтанка,пергола,арка,паркан,ліани,в'юнкі рослини,квітучі,листяні,назви,фото

Озеленення альтанки та перголи – процес захоплюючий, що дозволяє розкрити свої смаки і створити місце для відпочинку, про який ви завжди мріяли. Починаючи від скромних підвісних ампелей до квітників та кімнатних садків навколо – розгулятися фантазії є де. Але все ж і горшкові, і контейнерні, і посаджені в грунт декоративні рослини – лише допоміжні засоби. Головним інструментом озеленення пергол і альтанок незалежно від стилю саду і його розмірів, завжди були і залишаються чудові ліани. Талановиті верхолазки, ефектно драпирующие об'єкти малої архітектури і злітають увись, немов розкішна жива тканина пом'якшують лінії, приховують громіздкість, перетворюють атмосферу. Одна-єдина ліана здатна зв'язати воєдино альтанку та навколишні пейзажі, створити відчуття спокою, природності і тієї самої гармонії, до якого ми всі прагнемо у власних садах. Навіть дуже гарна споруда без ліани здається чужорідним об'єктом, і «вписати» його в сад потрібно обов'язково. Звичайно, грають ліани і суто практичну роль – підсилюють притінення, дарують прохолоду, роблять відпочинок відокремленим, приховують від вітру, дощу, чужих очей і суєти, дарують відчуття повної захищеності.

Вибір ліани для оформлення альтанки або перголи – завдання зовсім не просте. Якщо на арці, опори, пірамідці або паркані практично будь-яка ліана буде виглядати ефектно, то на перголі і альтанці вона повинна виглядати ще й бездоганно. Та варто враховувати всі нюанси:

 • терміни декоративності рослин;
 • листопадность або здатність зберігати листя на зиму;
 • привабливість ранньою весною і пізньою осінню;
 • терміни і палітру цвітіння;
 • щільність полога листя;
 • схильність «смітити» – розкидати сухі пелюстки, листя, липкий сік або пилок – або зберігати відносну чистоту;
 • насиченість забарвлення листя і текстуру крони;
 • відповідність стилю саду і вже використаним у вертикальному озелененні прийомам;
 • необхідність укриття на зиму і зняття з опори, а також свої можливості забезпечити укриття (для озеленення альтанок і пергол краще вибирати рослини, адаптовані до вашого клімату, а не екзотичні культури);
 • довговічність рослини;
 • швидкість росту і максимальні розміри;
 • відповідність габаритів дорослої ліани стійкості, міцності і розмірами конструкції перголи або альтанки.

Ігнорувати навіть один з цих пунктів не варто. Погодьтеся, мало приємного в альтанці, суцільно покритої липкою пилком хмелю, прибирати яку і складно, і неприємно. Та і його нещільна, часто неакуратна і «дірява» крона далеко не завжди виправдовує очікування від красивого листяного полога, вже на початку осені безнадійно оголяючись. Стане проблемою у невеликій альтанки з різьбленими деталями і величезна гліцинія, яка з віком буде загрожувати всій конструкції. Як і не буде вона доречна у витонченій мініатюрної перголи з тонкими опорами. Так і лимонник гарний тільки влітку – ні весною, ні восени він не порадує ваших очей. Вибираючи ліану для озеленення цих важливих не тільки з естетичної, але і з функціональної точки зору об'єктів малої архітектури, необхідно не забувати про те, що вибране рослина буде своєрідним партнером або компаньйоном вашої альтанки або перголи на десятиліття. І прогнозувати його зростання, враховувати всі недоліки ви просто зобов'язані.

Кращі ліани для альтанок і пергол- альтанка,пергола,арка,паркан,ліани,в'юнкі рослини,квітучі,листяні,назви,фото

Для озеленення альтанки використовують лише 1-2 ліани, причому, якщо ви хочете домогтися складного образу, то підбирати потрібно буквально ідеальних партнерів і перевірені часом дуети (наприклад, поєднання троянди і клематиса). Але все ж краще вибрати одну ліану, яку легше буде контролювати та дозволити розкрити їй всю свою красу.

Познайомимося ближче з фаворитами озеленення альтанок та пергол.

Квітучі зірки для пергол і альтанок

Абсолютними фаворитами оформлення альтанок і сьогодні залишаються плетисті троянди. Саме вони створюють казковий ефект, що нагадує ілюстрації чарівних історій. Чудові і величні троянди з їх глянсовим листям і розкішними суцвіттями з напівмахровими, махровими, ароматними або не дуже квітками навіть на альтанці здаються квітучим хмарою. Доглядати за плетистої трояндою не так просто – їй потрібні обрізки, поливи, підживлення, особлива підготовка до зими, а річний приріст в кілька метрів і велич цвітіння дозволяють навіть не помічати таких «дрібниць». Але у класики завжди є альтернатива, причому не обов'язково менш ефектна за пышноцветности і помітності.

Клематис (Clematis) – кращий партнер і найбільш популярна для озеленення пергол і альтанок кучерява ліана. Великі квітки-блюдечка навіть у самих скромних видових клематисів все одно справляють враження незвичайних і яскравих. Саме цвітіння клематиса ніби пов'язує воєдино альтанку або перголу з рослиною і садом, створює своєрідна сполучна ланка. А гнучкі пагони і візуальна невагомість органічно доповнюють вигляд конструкцій. Витривалі і не доставляють клопоту видові клематиси або найрізноманітніші і за ступенем зимостійкості, і за розмірами, будовою, забарвленням квіток і витривалості сортові клематиси дозволяють вибирати рослина згідно зі своїм стилем життя та індивідуальними вподобаннями. Червоні і бузкові, лілові і фіолетові, блакитні, кремові, білі і навіть шоколадні – забарвлення квіток клематиса може бути і оригінальним, і класичним. Клематиси – культури досить примхливі. У альтанок і пергол вони отримують два важливих умов, необхідних для їх успішного зростання – постійну циркуляцію повітря в кроні і захист кореневої системи від перегріву. Клематиси потребують поливу, регулярних підгодівлі, розпушуванні грунту, укриття на зиму і обрізанні в залежності від строків цвітіння. Але їх яскраві великі листя і краса цвітіння окупають всі зусилля.

Жимолості – також відмінний варіант озеленення. Правда, ці рослини краще виглядають не на альтанках, а на перголах (але можуть застосовуватися і як універсальний озеленювач). Численні види жимолості дозволяють вибирати між ліанами висотою від 5 м і більше компактними видами. Класичний вибір для перголи і альтанки:

 • жимолость каприфоль (Lonicera caprifolium) з привабливими листям і рожевими квітками;
 • жимолость кучерява  (Lonicera periclymenum) з її класичною красою темних листя в густій кроні і ніжних численних квіток;
 • жимолость Брауна (Lonicera brownii) з зібраними в китиці червоно-помаранчевими трубчастими квітками, що нагадують фуксію і ін

Головне достоїнство всіх жимолостей – вони не вимагають особливого догляду, витривалі, рясно і незвично цвітуть, радують око плодами (нехай і не завжди їстівними), а ніс – вечірнім ароматом.

Кращі ліани для альтанок і пергол- альтанка,пергола,арка,паркан,ліани,в'юнкі рослини,квітучі,листяні,назви,фото

Кампсис (Campsis) – порівняльний новачок і представник оригінальних сучасних ліан, заслужена популярність до якого прийшла лише нещодавно. Він не боїться навіть сильно забрудненого повітря, витривалий, невибагливий, ефектний, і єдиним недоліком цієї ліани фактично є необхідність її укриття на зиму. Складно-перисті листки незвичайного відтінку темно-зеленого забарвлення створюють ефектну візерункове мереживо, на тлі якого здаються полум'ям численні трубчасті дзвіночки квіток червоного, помаранчевого, жовтого кольорів. Кампсисы краще всього виглядає на перголі.

Одне із самих оригінальних рослин за типом цвітіння – Хвилівника, або аристолохія (Aristolochia). Ця кучерява ліана з щільною і густий, великої, серцеподібної, холодно-зеленою з смарагдовим відтінком листям підкорює оригінальними квітками. Аристолохія чудово виглядає і на перголах, і на альтанках, будучи однією з кращих «альтернативних» ліан для оформлення саду в сучасному стилі.

Найкращі декоративно-листяні ліани для альтанок і пергол

Самий універсальний в'юнкий помічник (причому універсальний і естетикою, і з стильової виразності, і по легкості вирощування) – він (Hedera). В уяві ця рослина не потребує. Гнучкі, здатні вкорінюватися в ґрунті пагони готові здійматися на будь-яку висоту, створюючи щільний і легкий полог з розкішних глянцевих листя. Покриття з плюща виглядає і як класичне, і як ошатне одночасно. Узорность, дивна привабливість листя, можливість вибирати строкаті сорту, зміна осіннього забарвлення з легким пурпурним і мідним нальотом, збереження зелені на зиму і витривалість робить плющ рослиною незамінним в декорі альтанок та пергол. Тим більше, що в регіонах з суворими зимами вічнозелених альтернатив плющу немає. Він доречний і в строгому регулярному стилі, і в сучасному дизайні, і в сільському саду. Тіньовитривалий і вологолюбний плющ легко контролюється і ще легше формується, дозволяє домагатися дивно виразних ефектів. А свіжість і прохолода в альтанці, оповитої плющем, приємно порадує в розпал літа.

Ефектний дівочий виноград (Parthenocissus) – головний конкурент плюща, але це рослина з куди більшими габаритами і розмахом. Дівочий виноград не випадково настільки популярний в міському озелененні: він і правда може в довжину «вирости» до 20 м. І нехай його часто називають агресором, насправді його легко спрямовувати та контролювати. Швидкий ріст, витривалість, довговічність, практично повна відсутність догляду – ось головні достоїнства цієї рослини. Розкішна глянсове листя, що складається з трьох або п'яти загострених долей, формує орнаментальну крону, дарує прохолоду і створює дивно щільний полог. А восени приглушений зелений змінюється на сліпучі пурпурові та багряні тони. Це одна з кращих ліан для притінення і збереження прохолоди в альтанці навіть в розпал літа.

Кращі ліани для альтанок і пергол- альтанка,пергола,арка,паркан,ліани,в'юнкі рослини,квітучі,листяні,назви,фото

Для озеленення великих масивних альтанок або пергол можна використовувати рослина з досить суперечливою репутацією – древогубец, або краснопузырник круглолистный (Celastrus aculeatus), сама назва якого насторожує. Але небезпечний древогубец тільки для деревних, яких і правда він здатний задушити своїми обіймами. А ось альтанці або перголі його закручування проти годинникової стрілки і крючковідние освіти для цепляния за поверхня не зашкодять. Краса древогубцев не може не зачарувати, і, якщо немає небезпеки, що ліана перекинеться на сусіднє дерево, і ви будете контролювати її пагони – сміливо розгляньте варіант використання цього агресора в якості декоративного рослини. Густа і неначе кучерява крона рослини з округлими, щільними, до 10 см в довжину глянцево-яскравими листям формує дивно ошатний полог. Насичений зелений окрас до осені змінюється на золото-помаранчевий і помітний. А ось зеленуваті квітки на початку літа, навпаки, практично непомітні. Восени яскраво забарвлені вогненні плоди сяють на тлі желтеющей листя, прикрашаючи сад, а взимку яскраво-червоні насіння з довгими ніжками, просыпавшиеся з насіннєвих коробочок, додають експресії сніговому покриву. Ця ліана здатна підніматися на висоту до 8 м, причому є і карликова форма з довжиною пагонів до 5 м і з більш дрібними листям. Древогубцы не потребують укриття на зиму (тільки на першу зиму грунт мульчують), легко контролюються лютневої обрізанням і проріджуванням крони, потребують всього в декількох поливів за сезон і однією-єдиною ранньої підгодівлі.

Горяни – ліани дуже незвичайні і за текстурою зелені, і за своїм характером. Незважаючи на обмерзання вище лінії снігу, вже до літа вони зазвичай повністю заплітають перголу або альтанку і дозволяють помилуватися на розкішний малюнок крони. Ці рослини чимало «постраждали» від неузгодженості вчених, які змінювали їх класифікацію так часто, що остаточно заплутали всіх садівників. Абсолютний фаворит для середньої смуги – горець Ауберт – сьогодні зараховується до роду фалоппий та його «правильне» ботанічне ім'я звучить Fallopia aubertii, хоча багато років його класифікували як Polygonum aubertii. Його яйцеподібні листя завдовжки до 9 см з хвилястим краєм міняють «молодий» червонувате забарвлення на яскравий зелений, створюють відчуття орнаментальности і підкреслюють красу довгих батогів пагонів, які в середині літа суцільним килимом вкривають зібрані в кінцеві суцвіття білуваті квітки. До фаллопиям перекваліфікували та іншу менш витривалу ліану – горець бальджуанский (Fallopia baldschuanica). У нього більш великі листки широкоовальні з загостреним кінчиком пофарбовані в сизувато-світлий тон, а травнево-червневі квітки з фіолетовим забарвленням менш численні, але іноді вони з'являються повторно на початку осені.

Кращі ліани для альтанок і пергол- альтанка,пергола,арка,паркан,ліани,в'юнкі рослини,квітучі,листяні,назви,фото

До декоративно-листяних культур зараховують і актинідію, хоча, строго кажучи, вона є плодової ліаною. Актинідія коломікта (Actinidia kolomikta) прекрасно себе почуває притінення, може використовуватися навіть для прикраси альтанки в тіні великого дерева. Не обмежуючись і десятиметрової заввишки, актинідія приваблює великими матовими яскраво-зеленим листям з незвичайним відтінком і пурпурним краєм і нерівномірно проявляються пурпуровими, рожевими і білими плямами. Забарвлення листя змінюється під час цвітіння, коли класичний зелений буквально розцвічується акриловими білими, а потім і рожевими плямами. Ароматні, не надто помітні квітки змінюються смачними і привабливими ягодами.

Тимчасові помічники – однорічні виткі ліани для швидкого дизайну

Багаторічні ліани – основний, але не єдиний варіант оформлення альтанок та пергол. Якщо ви ще не визначилися з концепцією, хочете на практиці подивитися, як буде виглядати конструкція з рослиною, у вас все ще не завершені будівельні роботи або на повноцінне озеленення просто немає часу, то можна скористатися найшвидшим методом прикраси – однорічними ліанами. Вони нехай і всього на один сезон, але влаштують незабутнє шоу. Можна використовувати однолітні ліани і з іншою метою:

 • посилити красу основний ліани;
 • прикрасити альтанку до того, як основні рослини досягнуть декоративності і підростуть;
 • додати кольору або новизни оформлення;
 • розтягнути період цвітіння і т. п.
Кращі ліани для альтанок і пергол- альтанка,пергола,арка,паркан,ліани,в'юнкі рослини,квітучі,листяні,назви,фото

До кращих однорічним витким ліан для озеленення пергол і альтанок зараховують:

 • запашний горошок;
 • квамоклит лопатевий;
 • кобею;
 • ипомею;
 • декоративну квасоля;
 • декоративні гарбузи та ін
Самая актуальная информация анаболики украина здесь.