7 способів швидкого озеленення ділянки

Створення саду – процес, що вимагає уважного планування, прогнозування та чималого терпіння.  Але далеко не завжди  – значного часу. Адже отримати повноцінний, привабливий, наповнений сад рослинами можна і досить швидко.

7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

Експрес-методи створення саду дозволяють з голого, порожньої ділянки буквально за один-два сезони розбити царство квітів і ароматів. Такий підхід вимагає істотного збільшення бюджету проекту, викличе чимало складнощів і з процесом створення декоративних композицій, і з подальшим їх розвитком. Але зате він перетворить ділянку буквально як за помахом чарівної палички.

Експрес-дизайн, або швидке озеленення ділянки – підхід в ландшафтному дизайні, що дозволяє створювати проекти за вкрай малі терміни. Його основне завдання полягає в тому, щоб при збереженні всіх повноцінних сторін ідеального саду максимально скоротити час, потрібний на його розбиття.

Швидкий підхід до розбивці саду фактично зачіпає один-єдиний процес – озеленення. Адже наповнення саду рослинами є і найбільш складним, і самим тривалим кроком. І саме на рослинах, пошуку займають мінімальний час для досягнення того ж ефекту, що і при традиційному підході культур, потрібно орієнтуватися при виборі варіантів такого експрес-дизайну.

Звичайно, є чимало й суто «практичних» прийомів, що дозволяють створити ілюзію впорядкованості. Але і ширми, і штучні покриття, і фарбування, і відгородження невпорядкованих зон  не вирішать головної задачі і не створять повноцінного саду. І ніколи не замінять рослин.

Швидке озеленення – задача аж ніяк не проста. І який би метод ви не вибрали, які  рослини не вирішили б використовувати, пам'ятайте їхні головні особливості:

 • у кожного рішення будуть і явні переваги, очевидні недоліки (при цьому останні найчастіше пролонговані – відтягнуті в часі, проявляться лише через декілька років);
 • композиції, які дозволять милуватися на повноцінні квітники в лічені дні і тижні, вимагають більш ретельного догляду в перші роки, ніж звичайні.
7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

До кращим рішенням, що дозволяє озеленити сад швидко, за лічені місяці, належать 7  унікальних категорій рослин:

 1. Зелені майданчики з готового дерну, які можна вистелити за кілька годин;
 2. Дорогі, але вже досягли максимальної декоративності крупноміри – від велетенських дерев і кущів до великих куртин багаторічників;
 3. Чагарники і деревні, які від природи ростуть дуже швидко і досягнуть декоративності за 1-3 роки;
 4. Ущільнені посадки, при яких рослини змикаються швидше, ніж при звичайній висадки;
 5. Пышноцветные або кучеряве літники, які допоможуть виконати маскування порожніх ділянок, лисин, необлаштованих територій на один сезон;
 6. Використання кращих вертикальних озеленювачів, здатних покривати величезні площі за один сезон;
 7. Прикраса саду мобільними композиціями – садами рослин, діжкових і контейнерних рослин.

Далі розглянемо кожний з варіантів ближче:

1. Рулонні  газони для швидкого озеленення

Без смарагдового килима, нехай навіть мініатюрного розміру, не обійдеться жоден сад. Газони давно стали обов'язковим інструментом дизайну. І саме газони вважаються не тільки відмінним варіантом оформлення великих ділянок та підкреслення вільного простору, але і прекрасним способом надати поки що ще нового порожнього саду доглянутий і завершений вигляд.

7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

Фактично, газоном можна заповнити решту для посадок територію  в саду, а  потім поступово, крок за кроком, знімати дернину і розбивати квітник за квітником.  Але навіть якщо ви всього лише хочете розбити газон на його первісному місці, швидкий спосіб створити бездоганний смарагдовий килим всього один – використання рулонних газонів.

Живий газон, бездоганно щільну дернину якого розрізали спеціальними машинами на довгі смуги і відкатали в рулони –  це вже готове покриття, яке при правильному укладанні і ретельному догляді за кілька днів перетвориться в смарагдову майданчик, яку ніби плекали роками.

Сьогодні рулонні газони можна купити в  будь-якому садовому центрі або великому будівельному гіпермаркеті. При цьому вибір не обмежується тільки висотою і типом газону (звичайним, декоративним або спортивних). У продажу є рулонні газони для сонячних майданчиків, півтіні і тіні, трави різного складу і навіть забарвлення. Та й укладати рулонний газон можна буквально з квітня і до листопада, без обмежень у рядках.

Використовувати рулонний газон дуже просто:

Підготуйте майданчик для газону за тим же принципом, що і для висіву трав. Грунт поліпшите, глибоко перекопайте, внісши пісок і органічні з мінеральними добрива. З ґрунту потрібно обов'язково вийняти  всі камені, розбити великі грудки і позбутися від кореневищ бур'янистих трав.

На ретельно разровненной майданчику зволожте всю поверхню. Дайте вологи вбратися і розподілитися і тільки потім укладайте рулонний газон.

Газон розміщуйте в шаховому порядку, зміщуючи кожне «полотнище на половину довжини полотна в попередньому ряду, так, щоб стики розташовувалися в шаховому порядку. Дернинки повинні прилягати один до одного дуже щільно, без накладання або пустот в «шві».

Після того, як  весь газон покладений, краю видалені і  вирівняні ножем або лопатою, рулонний газон потрібно закоткувати спеціальним катком або підручними засобами.

Проведіть глибокий полив, напитывая дернину вологою. Ступінь зволоження потрібно перевіряти, піднімаючи дернинку: грунт повинен бути пронизаний водою на 2-3 див.

У перші тижні по газону потрібно постаратися практично не ходити і підтримувати постійну легку вологість грунту. А як тільки трава піде в ріст, зелену галявину можна використовувати так само, як звичайну. У середньому рулонний газон приживається 7-10 днів.

7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

При покупці будь-якого газону в рулонах потрібно обов'язково уточнити і уважно записати всю інформацію про відхід, який йому необхідний. Зокрема, потрібно додатково дізнатися про частоті стрижки, поливів, необхідної чищенні і аерації, висоті, на яку можна скошувати газон.

Купуйте такий газон вже тоді, коли майданчик для нього буде повністю готова: він дуже швидко сохне. Якщо його не вдається укласти за один день, то рулони потрібно розгорнути, рясно зволожити, а перед укладанням знову згорнути.

Штучна альтернатива

також рулонного газону, для швидкого закриття майданчиків часто використовують штучне покриття, що імітує справжню зелень. Поліпропілен або поліестер, з якого зроблені «клітинки» з травою ніколи не будуть виглядати як живий, але як тимчасово покриття цілком підійдуть. Вони дозволять в екстрених випадках зробити сад більш доглянутим,  виграти час на роботу з традиційними ансамблями.  Служить укладається плитка штучний газон до 10 років, може зимувати на вулиці.

2. Крупноміри всіх форматів для експрес-озеленення

Використання крупномірів, або крупномерного садивного матеріалу – самий очевидний, простий і швидкий спосіб озеленення саду.

7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

Такі рослини становлять собою вже дорослі, які досягли або майже досягли максимальної декоративності культури, які в саду поселяються вже в значному віці. Традиційно під крупномірів прийнято розуміти тільки дорослі дерева. Але цей термін охоплює і:

 • дорослі куртини трав'янистих багаторічників;
 • садові кущі всіх форматів;
 • плодові та ягідні культури, вже дають врожай;
 • асортимент вистрижених, готових топіари –  зелених скульптур та ін

Такі рослини незамінні в швидкому дизайні, адже варто лише продумати композиції, купити і доставити рослини – і розкішні палісадники, квітники, зони відпочинку готові.

Але не все так просто і однозначно. Адже окрім миттєвого прикраси саду, досягнення того ж ефекту, що і при вирощуванні з молодих саджанців протягом 5, а часом і 10 років, використання крупномірів неминуче пов'язано і з розчаруваннями. І недоліків у великого посадкового матеріалу куди більше, ніж переваг:

 1. крупноміри всіх видів приживаються набагато гірше, ніж молоді рослини;
 2. вартість такого посадкового матеріалу іноді в сотні разів перевищує ціну звичайної розсади;
 3. ефект швидкого озеленення відчувається лише на перших порах: молоді рослини, нехай і повноцінно виконувати свої функції лише через кілька років у кращому випадку, з часом обов'язково обженуть крупномірів і по росту, і  за привабливістю;
 4. рослини, які пройшли через «шокову» адаптацію, зміну умов у дорослому віці, куди більш уразливі до помилок у догляді, шкідників і захворювань, ніж звичайні рослини, які з «дитинства» звикають до умов на вашій ділянці.

Використання крупномірів – ідеальний варіант далеко не для кожної цілі. Такий посадковий матеріал краще купувати:

 1. головних фокусних точок, що грають важливу роль у структуруванні простору дерев і чагарників;
 2. парадних композицій в палісаднику, головних квітників, в оформленні найбільш відвідуваних куточків саду;
 3. створення захисних насаджень, огорож, зміцнюють посадок (у тому числі в садах зі складним рельєфом, при сусідстві з проїжджою частиною, за потреби швидко ізолювати сад від занадто гучного, повітряного оточення та ін)
7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото
7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

Щоб дорога покупка не призвела до розчарувань, крупномір прижився на вашій ділянці, не забувайте про головні принципи такого експрес-озеленення:

 • купуйте рослини не тільки у місцевих розплідниках, умови в яких хоча б за кліматичними параметрами ідентичні вашій ділянці;
 • уважно, ретельно перевіряйте умови вирощування і переваги рослин, зупиняйтеся тільки на видах та сортах, потреби яких повністю збігаються з вашими можливостями і характеристиками ділянки (у тому числі ніколи не порушуйте терміни посадки);
 • завжди оглядайте рослину особисто, переконайтеся в стані коріння, здоров'я, перевірте всі параметри;
 • постарайтеся звести час транспортування і період очікування перед посадкою до мінімуму;
 • готуйте місце для посадки крупномірів заздалегідь, обов'язково покращуйте грунт;
 • ніколи не руйнуйте земляний ком навколо кореневища зростаючих у контейнері крупномірів і обов'язково проводите напитывание вологою для велетнів, які викопали спеціально для вас;
 • забезпечте рослинам посилений догляд до повної адаптації, захищайте їх від прямого сонця, повної посухи, перезволоження, при можливості підвищується вологість повітря;
 • уважно слідкуйте за сигналами» самого рослини, за якими ви зможете скоригувати догляд;
 • ніколи не поспішайте з підгодівлями (принаймні, до початку активного росту).

3. Швидкорослі дерева і чагарники

Відмінна альтернатива крупномірів – рослини, які ростуть швидкими темпами і зазвичай досягають великих розмірів за те ж час, який потрібен крупномірів на повну адаптацію.

7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

Чагарники і деревні такого типу за рік додають від 25-25 см до 1 м  у висоту і майже стільки ж у діаметрі крони (від 10 до 50 см), а деякі види здатні збільшуватися за один сезон практично вдвічі.

В рік посадки вони активно вкорінюються, повністю адаптуються і вже з другого року дивують інтенсивністю свого зростання.

Свої «спритні» види є і серед низьких або середніх чагарників, і серед великих рослин-велетнів.

До кращими культурами, здатним за кілька років зімкнутися в живоплоту або прикрасити сад повноцінним акцентом, належать такі чагарникові і деревні культури, як:

 • спіреї – японська, Білларда, березолистная;
 • бузки всіх видів і сортів;
 • барбариси – Тунберга, звичайний, оттавский, корейська;
 • стефанандра надрезаннолистная;
 • дерен білий і сибірський;
 • всі шипшини – від зморшкуватою і сизої троянди до колючейшего і шипшини собачого;
 • горобинник рябинолистный;
 • бузок звичайна;
 • калини – звичайна, гордовина;
 • глід:
 • перстач чагарникова;
 • карликові декоративні верби – козяча, ламка, біла;
 • ялівці – звичайний, китайський, лускатий і горизонтальний;
 • акація біла (у перші роки додає 1 м у висоту);
 • декоративні берези, в тому числі великі пухнаста і повисла;
 • клени – татарський, сріблястий і Гіннала;
 • аралія маньчжурська;
 • ліщина звичайна;
 • багрянник японський;
 • черемха;
 • майже не ростуть у висоту, але активно заповнюють навколишній простір запашна малина і гортензія деревоподібна;
 • червоний дуб;
 • сибірська і звичайна їли;
 • сосна звичайна;
 • модрина;
 • практично всі види декоративної і плодової жимолості.
7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

Щоб швидко зростаючі чагарники і дерева порадували вас бажаним результатом за пару років, їм потрібно забезпечити правильний, індивідуальний догляд, і насамперед підгодівлі і обрізання, які допоможуть рослинам швидше досягти бажаних габаритів.

І, звичайно ж, потрібно вибирати тільки якісний посадковий матеріал, враховувати не тільки особливості конкретного виду, але навіть сорту рослини, уточнюючи освітлення, параметри грунту та інші особливості вирощування при покупці.

4. Загущені посадки для швидкого озеленення

Цей підхід до швидкого озеленення часто називають ризикованою, але точніше було б іменувати його «відкладеним».

7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

Фактично, загущення посадок  означає збільшення кількості саджанців, їх зближення для досягнення щільних, красивих композицій в більш короткі терміни. Але при цьому «зайві» рослини рано чи пізно потрібно буде прибрати, тобто фактично скорегувати квітник до звичайної густоти і проводити одну роботу два рази.

Так і «виграш» у часі лише відносний: більш швидкий результат сьогодні все одно потрібно буде міняти через 3-4 роки. Але є два безперечних  переваги:

 • відсадків проводити легше, ніж посадку;
 • ви одночасно з вже готовим повноцінним квітником або рабаткой отримаєте ще й майже такий же запас якісного садивного матеріалу, який можна використовувати на інших об'єктах.

В загущених посадках головне —  провести «зближення» за правилами, не переборщити з ним. Відстань при посадці, рекомендоване для кожної культури, зменшують лише на 20-40% і не більше.

При висадці кожна рослина все одно має отримати потрібні умови і розміри ямок. А після вкорінення і активного росту за композиціями потрібно буде ретельно стежити,  помічаючи перші ж ознаки браку вільного місця.

Відсаджувати, пересаджувати зайві рослини на нові місця краще не одночасно, а тоді, коли їм стане тісно, підбираючи свої терміни для кожної культури індивідуально.

Загущені посадки доречні:

 • на квітниках і клумбах-острівцях;
 • в палісаднику;
 • тераси та зон відпочинку;
 • у змішаних рабатках.
7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

Їх не варто застосовувати для озеленення водойм, альпійських гірок, опорних стінок, вологих клумб і живоплотів – об'єктів, в яких із -за специфіки умов часте поділ або постійне коригування неможливі.

5. Літники і тимчасові посадки при експрес-озелененні

На всій території, якій вчасно зайнятися просто не виходить, облаштування якої відкладено на майбутнє, вимагає часу або додаткових ресурсів, можна розбити тимчасові об'єкти.

7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

Квітники та композиції з літників, сезонних рослин можуть замаскувати порожню землю на будь-якої площі.

При цьому створюючи такі композиції на один сезон, можна на місцевості «приміряти» кольорову гаму саду, пошукати цікаві рішення, на практиці перевірити, як будуть виглядати на одному місці композиції різної пишноти.

Правило, за яким створюються такі тимчасові посадки одне – рослинам повинно бути комфортно на конкретному місці.

Парадні зони, найбільш помітні ділянки краще оформляти як змішані композиції. А доступна всю весну і літо в самому широкому асортименті розсада петуній, лобелій та інших пышноцветных зірок допоможе оформити такі композиції з усім блиском.

Решта території, не впадають в очі, можна задрапірувати ліанами – іпомеєю, настурцией, запашним горошком та ін. або посіяти безпосередньо в грунт невибагливі і легко зростаючі літники (нагідки, чорнобривці, айстри, декоративний льон, маттиолу, волошки, космею, эшшольцію).

Тим більше, що однорічники бувають самими різними і за розміром: від підходять для імітації живоплотів полину, космеї, соняшників і кохіі до скромних крихт братків, незабудок і схожих на велетенські пальми, рицини і дурману.

6. Ліани, здатні задрапірувати сад

Як класичні ліани, так і самі оригінальні садові верхолазки – унікальні інструменти дизайну, що і в звичайному садку дозволяють швидко досягти вражаючих результатів. Але на нових, порожніх ділянках їх таланти і зовсім розкриваються у всій красі.

7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

Економність і швидкість «драпірування» відрізняють ці рослини від інших інструментів експрес-дизайну. У лічені місяці чудові троянди, клематиси і До створюють відчуття не просто якісного оформлення, заповнення, але і пишності, об'ємності, доглянутості.

Вертикальне озеленення навіть на порожньому ділянці є основним способом використання лазячий і кучерявих рослин.

Але деякі ліани, такі як плющ або дівочий виноград, можна повноцінно використовувати і для горизонтального озеленення: за рік вони покриють площі вражаючих розмірів.

І агресивності рослин бояться не варто, адже насправді  вони будуть слухняними і легко контролює помічниками.

Ліани використовують для:

 • введення ефектних ампелей, каскадів, ефекту живих стін;
 • озеленення парканів та огорож;
 • прикраси фасаду будинку та інших будівель;
 • введення структурирующих акцентів на арках і обелісках;
 • прикраси пергол і створення тунелів;
 • озеленення альтанок, тераси, веранди, сходів, опорних стінок та ін;
 • як швидку альтернативу почвопокровникам.

7. Горшкові сади при експрес-озелененні

Групи рослин у красивих ємностях завжди виглядають виграшно. І навіть один, найменший горшечный сад надає саду доглянутість і продуманість. Адже про такі рослини потрібно дбати, вони грають роль особливих акцентів і красномовно доводять любов господарів ділянки до свого зеленому царству.

7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

Але горшкові сади можуть виконувати зовсім інші функції, повністю замінюючи собою повноцінні ансамблі у відкритому ґрунті. Приклад такого використання мобільних груп – середземноморські сади, в яких за допомогою рослин в різних контейнерах створюється дивна атмосфера.

Цим же прийомом можна скористатися і в експрес-дизайні.

Навіть якщо в саду ще немає інших рослин, всього лише закладені стежинки, майданчики або посаджені кілька кущів та деревних, горшкові сади допоможуть наповнити ділянку життям і буйною рослинністю.

найпопулярніші варіанти швидкого оформлення:

 • парочка рослин біля вхідних дверей або хвіртки,
 • однакові горщики з літниками або горщикові, виставлені на східцях сходів або вздовж стін;
 • «варти» у початку стежки;
 • елегантні  ампеліо та підвісні кашпо, підвішені на стіни;
 • виставлені на терасі, навколо зони відпочинку, на газоні групи діжкових і рослин різних розмірів (на одному рівні і на підставках);
 • рослини-акценти у об'єктів малої архітектури;
 • кілька рослин, які закривають люки, комунікації, господарські елементи;
 • ліани в пересувних контейнерах, які грають роль тимчасових ширм і зборів;
 • складені з горшкових рослин псевдо-квітники, бордюри або міні-острівці.
7 способів швидкого озеленення ділянки- озеленення,ландшафт,ділянка,швидке,способи,поради,секрети,рекомендації,фото

Горшкові сади можна постійно оновлювати, змінюючи разом з рослинами весняний вигляд саду на літній і осінній, експериментувати з колірною гамою і постійно переставляти рослини, змінюючи і оформлення, і характер. Такі горшкові «маскировщики» можна використовувати і в якості попереднього начерку майбутніх композицій.

Дата публикации: 15.04.17