6 компонентів правильної підготовки садових діжкових до зими

Діжкові часто називають однією з найбільш проблемних категорій садових рослин. Вирощування велетнів у великих контейнерах – задоволення і правда не для всіх. І причина тому банальна: такі рослини вимагають догляду і часу, влітку – щоденних поливів. А забезпечити таку турботу може далеко не кожен садівник. І одним з найбільш складних компонентів у вирощуванні будь-яких діжкових рослин, безумовно, є необхідність їх підготовки до зими. Незалежно від холодостійкості і витривалості конкретних культур, саме її називають головною запорукою здоров'я і краси рослин. Продуманий підхід до такої підготовки є самою надійною гарантією того, що вам вдасться помилуватися на красу екзотів і в майбутньому році.

6 компонентів правильної підготовки садових діжкових до зими- горшкові,діжкові рослини,сад,догляд,зимівля,підготовка,фото

Діжкові повинні вийти на перший план в переліку садових клопоту, як тільки в прогнозі погоди на найближчі тижні з'являться близькі до нульових позначки. І відтягувати процес підготовки до зими, очікуючи самих приморозків, не варто. Багато виставляються на літо в сад діжкові, як з числа типових садових культур, так і з оранжерей або кімнатного асортименту, не терплять зволікань. Навіть якщо вони настільки холодостійкі, що зможуть «протягнути» і продовжити садовий сезон ще на кілька тижнів, вам доведеться зайнятися утепленням ємностей, а іноді і крон рослин.

Звичайно, чим довше вдасться залишати рослини на свіжому повітрі, тим краще вони закалятся, тим менше ризик того, що на листках збережуться шкідники. Але ніхто не гарантує вам, що такі експерименти по загартовуванню не призведуть до серйозних травм самих рослин. Підготовка діжкових в теплих південних регіонах фактично зводиться лише до захисту від холодів. А от у середній смузі суворий клімат вимагає куди більш серйозних заходів.

У процесі підготовки до зими всіх багаторічних діжкових рослин є два головні принципи – своєчасність і відсутність поспіху. Причому, вони аж ніяк один одному не суперечать. Рослини недостатньо занести в приміщення вчасно: їх потрібно поступово, плавно підготувати до нового, найважчому для них періоду року. І час підготовки до зими, і дотримання всіх складових цього процесу вкрай важливі для здоров'я рослин, від них залежать не просто їх естетичні характеристики або здатність цвісти, а сама можливість пережити зиму.

У підготовці садових діжкових до зимового сезону можна виділити 6 головних компонентів:

 1. Правильний вибір часу занесення діжкових рослин з саду.
 2. Утеплення для тих рослин, які поки будуть залишатися в саду або зимують на повітрі.
 3. Обрізка діжкових і їх санітарна обробка.
 4. Просушування земляного кома і розміщення рослини в буферній зоні.
 5. Підбір умов і місця для зимівлі для кожної рослини.
 6. Переклад рослин на зимовий режим догляду.

Познайомимося з нюансами кожного з цих «блоків» підготовки діжкових рослин до зими ближче.

6 компонентів правильної підготовки садових діжкових до зими- горшкові,діжкові рослини,сад,догляд,зимівля,підготовка,фото

1. Правильний час

Терміни занесення діжкових визначити абсолютно точно не вийде. У кожен конкретний рік особливості погоди змінюють ситуацію часом кардинально. За теплої осені занесення в тепло можна відтягнути, але іноді перші рослини доведеться прибирати вже в третій декаді серпня. І щоб не помилитися з термінами, важливо стежити за погодою та прогнозами: навіть гіпотетична загроза повинна бути врахована.

Найпростіше визначити ті рослини, з прибиранням яких можна не поспішати. Всі культури, які можуть зимувати на відкритому ґрунті в вашому кліматі, чудово винесуть похолодання навіть в діжках. Це і морозостійкі цибулинні з багаторічниками (наприклад, пиерис і тюльпани), і клен віяловий, і тиси з магноліями, і інші хвойні рослини, самшит, плющі, бамбуки. Звичайно, обмежений обсяг грунту потребує додаткового захисту, укриття, обгортань, але такі рослини не бояться перших приморозків і залишати їх в саду можна до тих пір, поки температура дійсно не опуститься до нижнього для них межі. У середній смузі навіть найвитриваліші діжкові практично ніколи не залишають зимувати під відкритим небом (це стосується і сосен і ялин, і інших типових «наших» рослин). А ось при більш м'яких зим можна просто обмежитися утепленням. Але навіть не морозостійкі, але досить холодостійкі рослини краще залишати в садах подовше для їх загартовування, утепливши ємності так само, як і на півдні.

Але якщо холодостійких культур не так вже й багато, то класичні діжкові, належать до числа південних, теплолюбних, екзотичних культур, домінують практично в будь-якої колекції. І підібрати для них правильний час прибирання на зиму куди складніше.

Для початку поговоримо про класику. Розмарин, лавровишня, олеандр, лавр, оливки найкраще переносити відразу після того, як перші ознаки приморозків з'являться на листках. Вони витримують нульову температуру і вважаються найбільш стійкими з екзотів.

Кімнатні рослини тропічного походження, навпаки, забирають в будинок першими, не чекаючи приходу холоду. Фуксії, абутилоны, фікуси, драцени та ін. кімнатних улюбленців варто забрати в будинок вже тоді, коли з'явиться перший прогноз на нічні температури в 5-7 градусів. Опускання нижче 10 градусів може бути для них згубно.

Сукуленти, кактуси і цитрусові, як і середземноморські ліани начебто бугенвиллеи переносять навіть періоди, коли температура стабільно тримається на показниках 3-5 градусів вночі. Але прибрати їх усе ж треба до приморозків.

Враховуйте і те, що час занесення в тепло не збігається з часом початку підготовки до зими. Щоб відправити рослини в приміщення, підготовку потрібно почати заздалегідь, стежачи за прогнозами і потихеньку готуючи культури. Під рукою повинні перебувати і матеріали для укутувань, і транспортні візки, а рослини вже повинні пройти огляд і постояти в захищеному місці. Тоді при першому похолодання ви зможете швидко зреагувати і відразу ж їх занести.

6 компонентів правильної підготовки садових діжкових до зими- горшкові,діжкові рослини,сад,догляд,зимівля,підготовка,фото

2. Утеплювачі і укутування

Для холодостійких діжкових утеплення відіграє роль компенсуючого чинника: на відміну від зростаючих в садовому грунті рослин діжкові знаходяться в ємностях із закритою грунтом обмеженого обсягу, а відповідно і промерзають куди сильніше, і холод для них більш відчутний. Тому в той час, коли інші рослини починають готувати до перенесення і прибирають з саду, холодостійкі загортають і дають їм можливість побути на свіжому повітрі якомога довше.

Фактично, укутування є просто обгортанням горщиків матеріалами, здатними створити теплоізоляційний шар навколо ємностей, який не дасть морозу дістатися до грунту. Але не варто забувати і ще про один важливий нюанс: якщо для чагарників і дерев потрібна тільки теплоізоляція, то для трав'янистих багаторічників, а тим більше – представників сімейства бульбі-цибулинних гігантів, потрібна ще й захист від вогкості.

Укутування багаторічників – найскладніше. Рослина буквально упаковують у кілька шарів вкривають матеріалів, створюючи повітряно-суху теплу прошарок. Для трав'янистих рослин і цибулинних укутування зазвичай складається з таких кроків:

 1. Підбирають другий – зовнішній – контейнер більшого розміру, в який можна буде поставити ємність з самою рослиною. У цій якості можуть служити і великі діжки, і кошики, і старі відра або тази. Але щоб вони виконали свою функцію, такі не надто теплі конструкції зсередини треба вистелити пористим матеріалом: наприклад, кокосовими матами або циновками.
 2. Всередину зовнішньої ємності ставлять підставку для рослини, яка не дасть йому контактувати з дном – піддон, тарілку, цеглу та ін
 3. Рослина встановлюють на підставку.
 4. Вільний простір між стінками заповнюють сухими тирсою або листям, створюючи утеплюючий шар.
 5. Заздалегідь заготовляють достатній запас повітропроникного матеріалу для фінальної обгортки, яку створюють лише з приходом стабільних нічних приморозків – спанбонд, лутрасил, фліс. За допомогою такої «плівки» захищають і вічнозелені види від вигорання.

Чагарники і деревні вкривати простіше, і варіантів їх укриттів куди більше:

 • рослини можна поставити в ящик, діжу або великий контейнер, проклавши між стінками ємностей мох або сухе листя;
 • дуже ефектно і від крижаного вітру, і від зимового сонця обгортання ємностей солом'яними чи очеретяними матами;
 • горщики завжди можна обгорнути теплим джутом, мішковиною, старим клаптевим ковдрою, комбінацією теплих тканин і нетканого матеріалу, простий бульбашковою плівкою.

Головне – забезпечити ізоляцію від грунту або поверхні доріжки і майданчики, поставивши рослина на підставку, а також утеплити ємність, захистити її від вітру.

Деякими кадочным укриття знадобиться не тільки кореневища в контейнері, але і кроні. Вічнозелені рослини, особливо хвойні дуже бояться сонячних опіків, які страшні не тільки в розпал, але і напередодні зими. Навіть якщо ви будете пізніше все одно їх забирати, при розміщенні під иссушающими променями сонця краще вжити додаткових заходів. Таке укриття повинна бути легкою – з будь-якого нетканого матеріалу або навіть флісу.

6 компонентів правильної підготовки садових діжкових до зими- горшкові,діжкові рослини,сад,догляд,зимівля,підготовка,фото

3. Обрізка та чистка діжкових

Звичка проводити перед занесенням в тепло діжкових рослин їх чистку: видалення сухих пагонів, формуючу обрізку, зняття листя – доречна далеко не для всіх рослин. Для культур, які вже переходять на стадію спокою, обрізка є серйозним травмуючим фактором і підвищує ризик зараження захворюваннями і шкідниками. Особливо небезпечна в процесі підготовки до зимівлі кардинальна стрижка.

Щоб не допустити прикрих промахів і не знищити всі праці одним махом садових ножиць, візьміть за правило: обрізати тільки те, що дійсно вкрай необхідно обрізати. В цей перелік, безумовно, входять пошкоджені або хворі пагони, сухі гілки, загущають пагони, а також величезні батоги ліан або розлогих рослин, які вимагають занадто багато місця. Це не стосується пальм: у них потрібно залишати навіть ті листи, які всихають. Формування, омолоджування або стимулювання цвітіння проводите тільки на тих рослинах яким потрібна саме обрізка восени. Наприклад, у олеандра вирізають пару старих гілок. Але краще формування завжди проводити на початку активного сезону, коли рослини готують до виносу назад у сад і вони тільки-тільки рушили зростання.

Але заходи по підготовці рослин до зими не обмежуються тільки обрізанням (або її відсутністю). Рослини потрібно уважно оглянути хоча б за тиждень до запланованого перенесення в тепло. При найменших ознаках поразки хворобами чи шкідниками потрібно негайно вжити заходи боротьби і ні в якому разі не ставити заражену культуру в одному місці з іншими. Огляд нижньої сторони листя, пагонів дозволить попередити зараження всієї колекції рослин, що зимують у схожих умовах. Крім моніторингу, обов'язкові санітарні заходи включають і інші заходи:

 1. З поверхні субстрату потрібно ретельно зібрати все сміття, а сухе листя і пагони зняти з самого рослини.
 2. Огляньте піддони і зовнішні сторони ємностей і вимийте їх як можна ретельніше: залишки грунту і відклади можуть стати джерелом бактерій.

Не забудьте про корекції догляду. Рослини потрібно заздалегідь перевести на більш мізерні поливи, поступово збільшуючи час між цими процедурами і зменшуючи вологість земляного кома. У цей період перезволоження дуже небезпечні. Але на сухий режим перевести діжкові можна тільки перед самим їх перенесенням у тепло, у буферній зоні, так і зробити це можна виключно для рослин, що зимують у холоді. Підживлення потрібно припинити за кілька тижнів, а краще за місяць до занесення в приміщення.

6 компонентів правильної підготовки садових діжкових до зими- горшкові,діжкові рослини,сад,догляд,зимівля,підготовка,фото

4. Проміжний період

Будь-яка рослина, навіть якщо його переміщують з холодного саду в холодний підвал, не можна просто поставити на візок і переставити в нове місце при появі приморозків. Їх потрібно поступово адаптувати – прибрати заздалегідь в проміжне по температурі, захищене від опадів і вітру місце, де рослина зможе остаточно обсохнути (мокре листя або пагони – один з найвагоміших чинників ризику для діжкових на зимівлі), де зможете остаточно просушити земляний ком і встановити «зимовий» режим мізерних поливів. Буферна зона дасть ще один шанс помітити проблеми на рослині, зменшить стресовий фактор і дозволить м'яко перевести рослини на новий режим.

Конкретних термінів перебування в проміжній зоні немає. Пара днів або тиждень цілком можуть стати і більш довгим періодом, якщо погода дозволить. Але заносити в приміщення рослини потрібно тільки після такого проміжного витримування в захищеному місці.

5. Приміщення для зимівлі

Головне завдання при підборі місця зимівлі – створення тих умов, яких немає в саду, тобто захист від морозів. Приміщення, в якому зимують діжкові, повинно бути не промерзаемым. І це його головний параметр. Але ось наскільки холодним або теплим воно повинно бути, необхідно рослинам освітлення чи можна поставити їх в повну темряву – питання вже інше.

Саме надійне правило підбору умов зимівлі діжкових говорить: холодостійкі культури, які забирають пізніше, потребують і як можна більш прохолодній зимівлі. Температура від 3 до 5 градусів для них ідеальна. Відповідно, південні екзоти, примхливі красуні і ті культури, які не бояться приморозків, а серйозних похолодань, зимують у зовсім інших умовах – в куди більш високих показниках температури (їм далеко не завжди потрібні кімнатні умови, але температури близько 10-15 градусів вважаються для них нижньою межею). Найчастіше такі рослини забирають або зимовий сад, або в житлові приміщення (намагаючись вибирати самі прохолодні кімнати в будинку). До таких любителям відносної прохолоди належать всі середземноморські рослини. Але є і рослини, які люблять зимувати при температурі від 18 до 24 градусів – абутилон, гібіскус, банан. Щоб не помилитися з температурою, напишіть назви рослин на картках, а потім відсортуйте їх за групами в залежності від необхідної температури.

З освітленням все дуже просто: якщо рослина зберігає листя, значить, світ йому потрібен і чим світліше буде приміщення, тим краще. Тільки листопадні чагарники і деревні зимують у темряві. І є ще один нюанс: чим вище температура, тим більша потреба в освітленні. Світле місце розташування дозволяє зберігати рослина в більш теплих умовах і тоді, коли прохолодну зимівлю організувати просто неможливо.

Улюблене місце зимівлі діжкових, яке обирає більшість садівників – гараж. Але він зовсім не є єдиним варіантом. Діжкові можуть зимувати на сходових майданчиках, в зимових садах, оранжереях, хозблоках, теплицях і парниках, навіть в житлових кімнатах, веранді, холі, утепленому балконі або лоджії.

Підбір місця повинен включати і приведення його в порядок. Перед перенесенням рослин потрібно провести прибирання, видаляти пил, скупчення бруду, провітрити приміщення. Не варто виставляти рослини в місце, де безлад: їх і так не просто переносити та перевозити, а при зайвих перешкоди впоратися із завданням їх занесення і виносу назад буде ще складніше. Подумайте і про заходи захисту від гризунів, особливо якщо рослини зберігаються в тому ж місці, де і припаси або садивний матеріал.

6 компонентів правильної підготовки садових діжкових до зими- горшкові,діжкові рослини,сад,догляд,зимівля,підготовка,фото

6. Зимовий догляд

Підтримання чистоти, порядку та гігієни – головна мета на протязі всього періоду спокою рослин. Навіть при самому ретельному підході до обрізанні і вжитим санітарним заходам сухі листи все одно будуть з'являтися, накопичуючись на субстраті, в кроні або навіть на підлозі. І видаляти їх потрібно відразу ж, збираючи швидше. Варто взяти за правило перевіряти діжкові на зимівлі так само часто, як і зберігається врожай або викопані цибулинні. Моніторинг необхідний, щоб можна було відразу помітити перші ознаки шкідників або захворювань. При огляді у листопадних культур ретельно перевіряйте гілочки, а зберігають листя – нижню сторону і черешки. Під час оглядів обов'язково провітрюйте приміщення: доступ свіжого повітря – найкраща профілактика і відмінний засіб підтримання прохолодною температури.

Особливо акуратно потрібно підійти і до поливу. Навіть при зимівлі в теплі кімнатних діжкових, які поєднують садову кар'єру з зимовим шоу в інтер'єрі, поливи потрібно проводити дбайливо і акуратно, орієнтуючись на вологість субстрату, необхідну рослинам, а не на конкретну частоту процедур. Для всіх без винятку діжкових, провели літо в саду, вологість потрібно зменшити і уникати перезволоження. Зимуючі в холоді рослини поливають буквально для підтримки життєздатності, мінімальною кількістю води. Підживлення для садових діжкових не проводять.