Живородні дерева

На узбережжі Карибського моря, в Тайванській протоці та на інших океанських узбережжях тропіків незмінно поселяється незвичайна берегова рослинність. Немов ідучи від надмірної тісноти на суходолі, ці дерева на своєрідних коренях-ходулях спрямовуються до самого берега, а деякі навіть нападають на вируючі хвилі океану.

Це мангри, мангрові ліси-зарості. Вони дещо нагадують поширені у нас в пониззях річок Волги, Кубані, Дніпра і Дністра плавневі ліси в період сильних весняних паводків. У цей час вони як би пливуть серед водної ширі. Подібно нашим плавневих верб, затопленим весняними водами іноді по самі верхівки, дерева мангрових лісів купають розлогі крони в морській воді. Але проходить час відпливу, і хвилі, далеко відкочуючись, поступово оголюють підводний ліс. Тільки рясні краплі води на темно-зелених шкірястого листя нагадують про недавнє перебування їх під водою. У цей час можна побачити в повній красі найбільш сміливих мешканців мангров. Густо стоять вони на своїх оголених ходулях, пофарбованих у темно-коричневий колір. З-за великої кількості таніну деревина найбільш поширеного в заростях дерева — ризофоры криваво-червона. Місцеві жителі тому його називають червоним деревом.

Живородні дерева-

Дерева ризофоры займають і передову лінію мангрових лісів, найбільш глибоко вторгающуюся в морську безодню. Другу смугу в основному утворюють дерева авиценнии, далі йдуть деревні рослини: лагулярия, банистерия та інші види.

Дивовижна пристосовність цих дерев, особливо ризофоры і авиценнии, до незвичайних умов. Прибережна смуга, що заливається, то освобождающаяся під час припливів і відливів, має мулистий, наскрізь просочену солоною морською водою грунт. Повітря в цьому місиві зовсім відсутня. Але мешканці мангров пристосувалися і освоїлися і в таких незвичайних умовах.

Живородні дерева-

Ризофора перш за все звертає на себе увагу ходульными корінням, відходять від основного стовбура та гілок і поглибленням в мулистий грунт. Такі коріння нерідко досягають висоти 10 метрів.

Своєрідний і спосіб розмноження ризофор. Ці дерева живородні. Дозрілі їх плоди не падають з дерева, як це буває у більшості рослин, а залишаються висіти на гілках, поки єдине насінина плоду не проросте. Цікаве видовище являють ризофоры, обвішані плодами, що нагадують наші груші, але прикріпленими до рослині зворотною стороною. Ці плоди проростають своїми «хвостиками», утворюючи коріння нової рослини. На 60-70 сантиметрів виростають корінці з висячих плодів, набирающихся сил іноді протягом 6 місяців. Вони як би вичікують, щоб відокремитися від материнського дерева в найбільш сприятливий час. Примітно, що відділення молодого рослинки, як правило, збігається з морським відливом. Цілком сформувалися рослинки, відірвавшись від материнського дерева, спрямовуються вниз і глибоко встромлюють у щойно звільнену від води грунт. Так починається самостійне життя нового покоління ризофор. Молоді поселенці протягом кількох годин закріплюються врастающими в грунт корінням. Новий приплив їм зазвичай вже не страшний: до цього часу вони встигають надійно закріпитися і рушити в ріст. Якщо ж деякі рослинки потраплять на землю з запізненням і їх застане приплив, вони добре підготовлені і примхам долі, так як відмінно можуть плавати без втрат, кілька місяців гасаючи по водних просторах океану. Нерідко вони долають великі відстані і поселяються далеко від своєї батьківщини, швидко приживаючись в нових, сприятливих для них умовах.

Живородні дерева-

© Itsmine

Мангрові ліси за короткий час утворюють густі зарості, захищають береги від руйнівної дії морських хвиль. В той же час вони здатні безперервно наступати на море, поступово відвойовуючи у нього нові території. Густо переплетені корені ризофор і авиценний, підносячись спочатку над землею, день у день вловлюють мул і пісок, безперервно надходять хвилями. Поступово рівень цих ділянок піднімається і врешті-решт виходить за межі моря. Правда, деревні мешканці мангров, будучи розпещеними теплими морськими ваннами, не хочуть позбавлятися водного середовища і, в свою чергу, просуваються в бік минає моря. Старі, відмерлі дерева густо покривають прибережну територію, а в цей час ризофоры вже завойовують в боротьбі з морем нові рубежі. Нерідко відвойовані у моря землі, в більшості своїй дуже родючі, населення використовує для створення плантацій цитрусових, кокосових пальм та інших цінних культур, а з відмерлих дерев випалює деревне вугілля.

Мангрові хащі — улюблене місце проживання чайок, фрегатів і багатьох інших птахів. На відміну від спокійного напівтемряви наших лісів мангрові зарості завжди наповнені шумом хвиль і голосами неспокійних представників тропічної фауни.

Дуже придалися б нам мангрові ліси — надійні захисники морських берегів, але для них необхідно беззмінне тепло тропічних вод. Наші вчені в суворому для розпещених тропіками ризофор і авиценний Ленінграді вже ведуть досвідчені роботи по створенню подібних лісів під скляним дахом.

Посилання на матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева