Як приручити орхідею непокірну

Орхідея – це одне із самих великих сімейств рослин, яке, за різними даними, налічує від 750 до 800 пологів і майже 35 тисяч видів. А це ні багато ні мало – десята частина всіх рослин на нашій планеті. Незважаючи на різницю кліматичних умов, в яких ростуть орхідеї, механізми виживання у них практично однакові.

Так, переважна більшість орхідей – епіфіти, тобто рослини, всі частини якого знаходяться в повітрі. В зоні виростання вони займають весь вільний простір – в кроні дерев, на гілках, у місцях розгалуження і ущелинах товстих стовбурів, висять на ліанах. Хто хоч раз бував у країнах з тропічним кліматом, той ясно уявляє цю картину. Звисаючі коріння таких орхідей виконують відразу кілька функцій – фіксують рослина на дереві, збирають вологу з повітря і фотосинтезируют нарівні з листям.

Як приручити орхідею непокірну- орхідея,догляд за орхідеєю,види орхідей,вирощування орхідей в домашніх умовах,фото

Орхідеї не є паразитами, як багато хто подумає, дізнавшись, що вони живуть на деревах. Дерево вони використовують лише як місце існування, свій будинок і, на відміну від паразитів, які не завдають ніякої шкоди рослині, що дало їм притулок. Харчування орхідеї собі добувають самі, фотосинтезируя всіма своїми частинами і чекаючи, коли повністю розкласти різна падалиця (тобто давно опале плоди і згнилі листя, плоди або насіння), що заплуталася в їх коренях. Але є такі орхідеї, які живуть у ґрунті. Це декоративно-листяні орхідеї, так звані дорогоцінні, і орхідеї помірних широт, які зимують у грунті у вигляді кореневища.

Історична довідка

Гібридизація орхідей ведеться з 1856 року, завдяки чому ми можемо вирощувати у домашніх умовах безліч незвичайних сортів. Смішним для мене залишається той факт, що до початку XIX століття орхідеї використовували просто як пакувальний матеріал при перевезенні інших рослин, забиває порожнечі між ними. Лише згодом люди зрозуміли свою марнотратне поведінку по відношенню до орхідей, завдяки експерименту Вільяма Кетлі. Зацікавлений дивовижним рослиною, він вперше посадив орхідею в горщик. Після того як вона зацвіла надзвичайними кольорами, орхідея почала свою ходу по Європі, а в честь захопленого квітникаря був названий великий рід орхідей – каттлея. Сьогодні це бажана гостя на нашому підвіконні.

Домашні орхідеї

Це список найкращих орхідей для кімнатної культури, дотримуючись деякі особливості яких, ви зможете насолоджуватися їх регулярним і тривалим цвітінням.

Фаленопсис

Це найпопулярніший вид орхідеї, представлений безліччю забарвлень квітів і їх комбінацій. Вони бувають з мініатюрними, середніми або королівськими (дуже великими) квітами і такими ж по габариту кущами. Вони незмінно вирощуються в прозорих горщиках з дрібної корою замість субстрату, адже в природі вони ростуть просто на стовбурах дерев, чіпляючись за них своїми коренями. Ці орхідеї можуть цвісти практично безперервно, заміщаючи один квітконіс іншим. Термін цвітіння одного квітконосу становить мінімум 3 місяці, і нерідко зберігається до 6 місяців. З фаленопсисом найпростіше подружитися, і його можна сміливо рекомендувати починаючому квітникарю.

Мінусом цієї орхідеї є дуже рідкісне і слабке розмноження, тому єдиним способом завести собі нового улюбленця є придбання дорослої рослини, заздалегідь вирощеного в Голландії.

Дендробіум

Мабуть, другий за доступності,популярності і легкості змісту на підвіконні. В домашній культурі представлений декількома видами, найпопулярніший з яких -Dendrobium nobile, дендробіум благородний. Це ставна орхідея з товстими пагонами, в яких вона запасає воду, і потовщеними супротивним листям. З кожної пазухи листя розквітає квітконіс, що складається з квіток 2-3. Період цвітіння становить близько 1-1,5 місяця, нагадуючи в цей період пишний букет. Рослина знову зацвітає після короткого сухого періоду. Добре себе почуває в глиняних або непрозорих пластикових горщиках і легкому деревному субстраті.

Каттлея

Часто зустрічається на прилавках квіткових магазинів, але є не такою простою у догляді, як два її попередника. Оптимальним виходом для вирощування буде орхидариум – міні-тепличка з постійною вологістю повітря. Каттлея високо цінується за великі, до 13-14 см в діаметрі, ароматні квіти. Рослина утворює запасають вологу псевдобульби з одним або двома листами. Під час цвітіння одне доросле рослина випускає до 10 штук квітконосів, які зберігаються більше місяця, а за умови послідовного неодновременного розпускання квітів, ще довше. Квіти закладаються в осінній період, коли світловий день стає коротшим, а температури опускаються до 14-16 °С. В цей час припиняють полив і відновлюють його після появи перших квітконосів. Вирощується в суміші кори і моху-сфагнуму.

Як приручити орхідею непокірну- орхідея,догляд за орхідеєю,види орхідей,вирощування орхідей в домашніх умовах,фото
Як приручити орхідею непокірну- орхідея,догляд за орхідеєю,види орхідей,вирощування орхідей в домашніх умовах,фото
Як приручити орхідею непокірну- орхідея,догляд за орхідеєю,види орхідей,вирощування орхідей в домашніх умовах,фото

Онцидиум

Дуже яскрава орхідея, яка у формі своїх квітів зберегла риси диких орхідей. Зацвітає приблизно раз в 8 місяців з цвітінням близько 1,5 місяця. Рослина формує псевдобульби, а це значить, що цю орхідею простіше залити, ніж засушити. Онцидиум охоче цвіте в кімнатних умовах тільки при дотриманні місячного сухого періоду, в момент, коли новий паросток почне формувати псевдобульби. Він зацвітає ажурними суцвіттями, зібраними з численних жовто-коричневих кольорів, форма яких нагадує танцюючих лялечок. Так його часто називають у народі. Для того, щоб вашій орхідеї було комфортно, її зазвичай вирощують в плоских горщиках з дрібної корою.

Цимбідіум

Також часто зустрічається у продажу. Це потужна рослина з численних пагонів з довгими листям, що досягають 1 метра, і квітучими високими суцвіттями з великими квітами близько 10-13 см різного забарвлення. Одне суцвіття може вміщати в себе від 8 до 16 і більше кольорів, а один дорослий кущ дає відразу 3-4 квітконосу. Існують так звані міні-цимбідіуми, їх зростання обмежується 40 см, а квіти досягають 5-7 див. Як правило, цимбідіум зацвітає взимку на китайський новий рік, але варто сказати, що ця орхідея – для власників просторих лоджій илисада. Все літо цимбідіум тримають в саду на добре освітленому місці, регулярно поливаючи і удобрюючи. Для повноцінного цвітіння йому необхідний добовий перепад температур і досить прохолодний, сухий період. Тому в саду цимбідіум тримають аж до пізньої осені, коли нічна температура почне опускатися до 10 °С. Після чого його переносять на світле вікно і чекають швидкого цвітіння. Вирощувати його варто в дуже тісних глиняних горщиках у субстраті з кори.

Пафиопедилум

Дуже красива орхідея, яка не залишить нікого байдужим до своєї краси. Прекрасно себе почуває в кімнатних умовах, часто цветя майже цілий рік. Неприємним фактом є те, що вона досить дорого коштує в квіткових магазинах і з'являється там не так вже й часто. Вартість одного пафіопеділума порівнянна з 3-4 фаленопсисами. Але витрати варті того! Орхідея зростає невеликим кущем до 15-20 см і випускає один зворушливий квітка у вигляді чобітка, який тримається від 2 до 3 місяців. Цвітіння настає після короткого сухого періоду, дотримання якого є обов'язковим для багатьох сучасних сортів. В якості грунту воліє кору зі сфагнумом.

Дорогоцінні орхідеї

Цей вид орхідей цінується в першу чергу за свою красиву листя, покриту різнобарвним фантазійним візерунком з численних прожилок. Кращими і найбільш поширеними представниками є види лудизия і макодес. Це дуже невибагливі рослини, вирощування яких подужає навіть людина далека від квітникарства. Дорогоцінні орхідеї – це наземні мешканці, а тому їх вирощують у пухкому субстраті з торфу, моху і кори. Дуже швидко розростаються і з легкістю розмножуються діленням куща або живцями. Приємним сюрпризом стане і те, що в зимовий час кожен з пагонів випускає по одному квітконосу з ніжними невеликими квітами світлих відтінків.

Як приручити орхідею непокірну- орхідея,догляд за орхідеєю,види орхідей,вирощування орхідей в домашніх умовах,фото
Як приручити орхідею непокірну- орхідея,догляд за орхідеєю,види орхідей,вирощування орхідей в домашніх умовах,фото
Як приручити орхідею непокірну- орхідея,догляд за орхідеєю,види орхідей,вирощування орхідей в домашніх умовах,фото

Міфи про орхідеї

На жаль, саме це поширена думка завдало неймовірно багато шкоди. Як тільки до вух початківця або досвідченого квітникаря доходить ця інформація, він починає приділяти масу непотрібної уваги орхідеї, носиться з ним як з маленькою дитиною. Насправді, як тільки орхідею переводять в ранг найбільш звичайних кімнатних рослин, орхідея сама подбає і про своє здоров'я, і про тривалому цвітінні. Адже, по суті, їй всього-то й треба – світле віконце без палючих сонячних променів і полив раз в 5-7 днів.

Як приручити орхідею непокірну- орхідея,догляд за орхідеєю,види орхідей,вирощування орхідей в домашніх умовах,фото

Міф перший. Орхідеям потрібен дуже вологе повітря

Те, що в природних умовах вони ростуть мало не в тумані, не говорить про те, що без цього фактора орхідея буде почувати себе погано. Багато здивуються, але орхідея – це суккулентное рослина. Сукулентами також є всі кактуси, товстянки, молочаї, алое і так далі. Це говорить про те, що так само, як і кактуси, орхідеї накопичують у своїх органах воду і можуть обходитися без неї тривалий час. Завдяки своїй високій пристосовності, більшість орхідей, незважаючи на сухе повітря наших квартир, прекрасно себе в них відчувають. І лише деякі, досить рідкісні види, потребують того, щоб їх вирощували в орхидариумах з підвищеною вологістю.

Орхідея – це суккулентное рослина

Міф другий. У орхідеї вилазять коріння з горщика – їй тісно

Повторюся, що в природних умовах орхідеї просто висять на дереві, без найменшого клаптика землі. Те, що зверху вашого горщик з орхідеєю стирчать коріння, скоріше говорить про її здоров'я і добре розвиненою кореневою системою. Така її природа, адже чим більше коренів в повітрі, тим більше орхідея зможе зібрати вологи з туману або ввібрати під час зливи. Для всіх орхідей справедлива одна особливість – вони воліють рости в дуже тісних горщиках з субстратом на основі кори.

Міф третій. Орхідеї рідко зацвітають повторно в домашніх умовах

У природі будь-рослина цвіте в свій термін. Сигналом для цвітіння виступають певні, що склалися з року в рік, умови. Для орхідей такою умовою є сухий або прохолодний період. Якщо врахувати, що в домі у нас завжди відносно постійна температура, то повторного цвітіння не відбувається з причини того, що орхідея не отримує від зовнішніх умов команду до цвітіння. Варто тільки влаштувати фаленопсису або дендробиуму місячну сушку без краплі води, а цимбідіум похолодить на вулиці – орхідея миттєво викидає квітконіс.

Міф четвертий. Орхідеям мало світла на підвіконні і їм потрібна підсвічування

Звичайно, на Екваторі освітлення значно інтенсивніше, і триваліша триває світловий день. Але не забувайте, що орхідеї ростуть в кроні дерев або під нею, а це значить, що більша частина світла поглинається деревами, і орхідеї задовольняються розсіяними променями. Для гарного росту орхідеї досить світлого підвіконня, без попадання сонячних променів або з їх присутністю до 11 годин або вже після 17.

Комфорт для орхідеї

Як приручити орхідею непокірну- орхідея,догляд за орхідеєю,види орхідей,вирощування орхідей в домашніх умовах,фото

Світ. Будь підвіконня, позбавлений палючих променів в проміжку між 11 і 17 годинами.

Для гарного росту орхідеї досить світлого підвіконня

Грунт. У більшості випадків подрібнена кора. Деякі вирощують орхідеї взагалі без субстрату, в повітрі, а дорогоцінні орхідеї – дуже пухкому грунті, що складається з торфу, моху-сфагнуму, кори, коренів папороті і деревного вугілля.

Вода. Орхідеї поливають методом занурення горщика у воду на 20-30 хвилин. Горщик з орхідеєю опускають на половину у воду в окремій глибокій ємності. Після закінчення цього періоду горщика дають стекти і повертають на колишнє місце. Головним і самим вірним індикатором того, що пора поливати орхідею є сірі коріння. Коріння орхідеї покриті товстим спеціальним шаром, який називається веламен. Коли він просочений вологою – він зеленого кольору. Як тільки веламен віддає всю вологу коріння – він стає сірим. Так що частоту поливів регулює саме цей шар на коренях. Посірів – пора поливати, зазвичай цей період становить від 5 до 7 днів.

Головним і самим вірним індикатором того, що пора поливати орхідею є сірі коріння.

Як приручити орхідею непокірну- орхідея,догляд за орхідеєю,види орхідей,вирощування орхідей в домашніх умовах,фото

Температура. Для більшості орхідей прийнятна температура наших квартир і будинків. Заводячи нову орхідею, обов'язково дізнайтесь, в якій зоні вона росте в природі. Це допоможе вам зрозуміти, чи потрібен їй період з пониженням температури для закладання квіткових бруньок чи ні.

Вологість повітря. Про її показниках варто турбуватися, якщо ви зважилися завести ванду, каттлею, целогіну або інші рідкісні орхідеї. У всіх інших випадках обприскування бажано, але несуттєво.

Горщик. Фаленопсиси вирощуються тільки в прозорих горщиках, які не ускладнюють процес фотосинтезу. Всі інші орхідеї можна вирощувати у непрозорих пластикових, глиняних або керамічних горщиках.

Харчування. Орхідеї живляться в основному за рахунок інтенсивного фотосинтезу. Але в кімнатних умовах правильне добриво орхідей безпосередньо впливає на пишність і тривалість цвітіння. Їх підживлюють спеціальним добривом для орхідей в пропорції, зазначеної на упаковці, кожні 14-16 днів.

Розмноження. У кімнатних умовах орхідеї розмножуються тільки вегетативно – діленням кореневищ і живцюванням. Найбільш прийнятним способом є поділ дорослої рослини на частини з мінімум 3-4 пагонами. Фаленопсиси ростуть однією розеткою листя і майже не схильні до розростання. Лише зрідка на квітконосних стеблах утворюються маленькі нові рослини. Після того як у них відросте 2-3 своїх корінця, маленький фаленопсис можна відокремити від материнської рослини і вирощувати як звичайну орхідею.

Як приручити орхідею непокірну- орхідея,догляд за орхідеєю,види орхідей,вирощування орхідей в домашніх умовах,фото

Сподіваємося, що ця стаття допоможе вам зважитися завести у себе вдома цей красивий екзотична квітка. А якщо ви вже є щасливим володарем орхідеї, то, можливо, сьогодні для себе почерпнули щось нове, що допоможе краще знайти спільну мову зі «норовливої красунею тропіків». Адже для того, щоб квітці було у вас комфортно, потрібно краще дізнатися його життя в природному середовищі існування і постаратися створити йому такий же затишок на вашому підвіконні. Нехай на вашому вікні завжди буде красуватися квітуча і пахуча орхідея, а краще цілий квітник з орхідей!

© Greenmarket – Читайте в блозі.

Дата публикации: 30.04.17