Вигонка тюльпанів

Безсумнівно, тюльпани пов'язані у всіх з настанням весни, з першими теплими променями сонця. На сьогодні тюльпан, мабуть, найпопулярніша, широко поширена декоративна цибулинна культура. Тюльпани привносять в наше життя радісне передчуття нового садового сезону. Ці весняні квіти мають широке розмаїття форм, забарвлення і розмірів. Тюльпани різних класів прикрашають сад від сходу снігу до початку літа.

Сучасні технології дозволяють тепер вирощувати цю квітку практично круглий рік. Тюльпани відноситься до кращих выгоночным рослинам. Бажання мати квітучі тюльпани раніше, ніж вони зацвітуть в саду, спонукає багатьох любителів квітів займатися вигонки.

Вигонка тюльпанів- вигонка,тюльпанів,зимова,в домашніх умовах,технологія вигонки,фото

Що таке вигонка?

Вигонка — це комплекс заходів, спрямований на те, щоб змусити рослини цвісти в невластиву для них час року.

В наших широтах в зимовий час всі рослини перебувають у стані спокою, так вони пристосовуються до несприятливих зимових умов. Цибулинні рослини, в тому числі і тюльпани, також проходять через період спокою. Зовні здається, що в цей час життя рослин завмирає, але всередині цибулини протікають складні процеси і формуються органи майбутньої рослини.

Впливаючи на цибулини тюльпанів певними факторами, можна вивести рослини зі стану спокою і змусити їх цвісти. Під дією певних температур під час зберігання і наступного потім процесу вигонки цвітіння тюльпанів починається на кілька місяців раніше звичайного. Наприклад, квітучі тюльпани можна отримати вже до Нового року, Різдва або до 8 Березня.

Оскільки в природі зацвітають тюльпани, тільки пройшовши період зимового охолодження (низька температура сприяє утворенню в цибулині речовин, що впливають на подальший процес росту і цвітіння рослини), то і в процесі вигонки необхідною умовою є вплив на цибулини знижених температур. Тривалість дії залежить від сортів, які використовуються для вигонки. У середньому вона становить 16-22 тижні.

Вибір сортів для вигонки

Для вигонки до Нового року можуть бути використані тільки ті сорти, період охолодження яких триває не менше 16 тижнів, тобто — раноквітнучі. Для ранньої (до січня) вигонки придатні такі сорти, як Діамант Стар, Диксис Фейворит, Крістмас Марвел, Міст Майлз, Люстиге Битві, Ольга, Епрікот Б'юті та інші.

Для вигонки в середні строки (лютий—березень) придатне більшість выгоночных сортів, зокрема, тюльпани з класу Дарвиновы гібриди: Дипломат, Лондон, Оксфорд, Оксфордз Еліт, Парад, Скарборо, Вивекс, Ерік Хофсье, Апельдорн, Апельдорнз Еліт і багато інші.

Для вигонки до квітня використовують такі сорти: Пекло Рем, Америка, Апель-дорн, Апельдорнз Еліт, Бургунді Лейс, Вивекс, Гордон Купер, Дейдра, Кіс Нелис, Лін вам дер Марк, Лондон, Оксфорд, Оксфордз Еліт, Парад, Фринжит Елеганс, Хібернія, Ерік Хофсье.

Для вигонки до 1 травня придатні сорти: Аристократ, Дипломат, Лондон, Негрита, Оксфорд, Парад, Темпл оф Бьюті, Хібернія. Крім згаданих, для вигонки можна використовувати і багато інші сорти.

У чому полягає вигонка?

Весь цикл робіт з вигонці можна умовно розділити на три етапи:

  1. Зберігання цибулин після викопування з відкритого грунту.
  2. Укорінення (при знижених температурах).
  3. Власне вигонка (вирощування тюльпанів в опалювальному приміщенні до моменту цвітіння).

Підготовку цибулин до вигонці починають ще під час їх росту у відкритому грунті: за рослинами, призначеними для вигонки, забезпечується ретельний догляд, який буде сприяти посиленому накопиченню в цибулинах поживних речовин. Догляд полягає у виконанні повного комплексу агротехнічних заходів та обов'язкової декапітації (у ботаніків це поняття означає видалення точки росту у рослин).

Вигонка тюльпанів- вигонка,тюльпанів,зимова,в домашніх умовах,технологія вигонки,фото

Зберігання цибулин для вигонки

Найважливіше значення на першому етапі вигонки (при зберіганні цибулин) має температурний режим. Змінюючи температуру в ту чи іншу сторону, можна керувати розвитком тюльпанів і в якійсь мірі термінами їх зацвітання.

Температурний вплив на цибулини під час їх зберігання складається з двох етапів:

  • перший — вплив високими температурами,
  • другий — зниженими.

Режим зберігання цибулин, підготовлюваних до вигонці, незначно відрізняється від режиму зберігання цибулин, які будуть висаджені у відкритий грунт. Істотно режим зберігання відрізняється тільки для тих цибулин, які призначені для ранньої та пізньої вигонки.

Після викопування цибулин, яка проводиться в звичайні для тюльпанів терміни, їх зберігають при температурі 20-23 °С протягом місяця. Така температура вважається оптимальною для формування в цибулині зачатків квітки. Потім протягом місяця (серпень) підтримується температура близько 20 °С, а у вересні знижується до 16-17 °С.

Такі температури зберігання приблизно відповідають середнім температурам в ці місяці, тому при зберіганні не потрібно якої-небудь спеціальної апаратури для підтримки в сховище заданого режиму. Незначні відхилення від зазначених температур істотного впливу на рослини не надають. Однак, при значних відхиленнях температури в будь-яку сторону, процеси закладки зачатків квітки в цибулині сповільнюються або виникають аномалії у вигляді "сліпих" бутонів.

Складність вигонки до Нового року полягає в тому, що до моменту початку охолодження цибулин в них повинні бути повністю сформовані всі частини майбутнього квітки. У середній смузі зачатки квітки бувають повністю сформовані до середини серпня, а при холодному і дощовому літо цей термін може відсунутися ще на місяць. Щоб прискорити закладки всіх органів квітки і почати охолодження цибулин в намічені терміни, існує два способи: агротехнічний та фізико-хімічний.

Агротехнічний спосіб полягає в тому, що тюльпани вирощують під плівкою і здійснюють декапітацію квіток. Цей метод дозволяє прискорити процес закладання всіх органів майбутньої квітки на 2-3 тижні.

Другий спосіб полягає в ранній викопування цибулин. Цибулини викопують, як тільки на їх криючою лусці з'являться жовтуваті плями. Потім цибулини протягом тижня витримують при температурі +34 °С. Така температура сприяє прискоренню процесу закладки в цибулині органів майбутньої квітки. Підготовлені таким чином цибулини з середини серпня і до моменту посадки зберігають у нижньому відділі звичайного домашнього холодильника.

Мета такої підготовки полягає в тому, щоб затримувати розвиток зачатків листя в цибулині і за рахунок цього дати можливість зачаткам квіткових органів швидше у неї сформуватися.

Посадка і укорінення цибулин

Субстратом для посадки цибулин може служити будь влагоемкий і повітропроникний матеріал з нейтральною реакцією. Це може бути чистий річковий пісок (його використовують голландські квіткарі), суміш піску і торфу, чистий торф, вермикуліт, перліт або суміш піску з садовою землею. В якості субстрату для вигонки можна використовувати навіть тирса, але вони погано утримують вологу, тому в період укорінення потрібні часті поливи. Крім того, субстрат для вигонки повинен мати нейтральну реакцію (рН 6,5-7), тому тирса і торф обов'язково потрібно вапнувати. Садову землю в чистому вигляді, без будь-яких розпушувачів, також використовувати не бажано, так як при поливах вона сильно ущільнюється.

Вигонка тюльпанів- вигонка,тюльпанів,зимова,в домашніх умовах,технологія вигонки,фото

Оптимальним для вигонки є субстрат наступного складу: 2 частини садової землі, 1 частина добре перепрілого гною або компосту і 1 частина річкового піску. До цієї суміші корисно додати деревну золу. Землю з парників, теплиць, а також погано перепрілий гній краще не використовувати – це сприятливе середовище для розвитку хвороботворних мікроорганізмів.

Приготований субстрат на 2/3 насипають у ємності (горщики, ящики, миски) і злегка ущільнюють. Цибулини розкладають по поверхні грунту на відстані 0,5-1 см один від одного, при цьому злегка вдавлюючи їх дінця в грунт. Потім цибулини засипають по саму верхівку підготовленим субстратом або чистим піском до країв ємності. Важливо, щоб в одну ємність висаджувався однорідний посадковий матеріал – для забезпечення його одночасного цвітіння. Після посадки цибулини рясно поливають. Бажано полити їх розчином 0,2% кальцієвої селітри (20 г на 10 л води). Якщо після поливу верхівки цибулин оголилися і грунт осів, субстрат необхідно досипати. Важливо, щоб над цибулинами був невеликий шар грунту, інакше при їх укорінення може статися випучіваніе цибулин з землі.

Вигонка тюльпанів- вигонка,тюльпанів,зимова,в домашніх умовах,технологія вигонки,фото

Після цього ємності з цибулинами переносять в підвал, льох або інше приміщення з температурою від 0 до 10°С (оптимальною є температура 5-9 °С).

До середини грудня цибулини потрібно щотижня поливати і підтримувати в приміщенні вологість повітря не менше 75-80%. Укорінення і проростання тюльпанів, залежно від сорту, триває від 16 до 22 тижнів. До кінця грудня температуру в приміщенні, де зберігаються цибулини, знижують до +2 - 4 °С і підтримують її. Таке зниження температури дозволить запобігти витягування паростків у тюльпанів.

Вигонка тюльпанів- вигонка,тюльпанів,зимова,в домашніх умовах,технологія вигонки,фото

Режим вигонки

Як правило, тюльпани переносять в опалювальне приміщення на вигонку за 3 тижні до цвітіння. Але слід враховувати – чим раніше проводиться вигонка, тим більше часу має пройти з моменту перенесення тюльпанів з холодного приміщення в тепле, і навпаки. Зазвичай до моменту перенесення рослин в тепле приміщення паростки тюльпанів досягають висоти 5-8 див.

Ємності з укоріненими цибулинами переносять в приміщення з температурою 12-15 °С, при цьому освітлення в перші 3-4 дня має бути слабким. Якщо паростки тюльпанів не досить підросли, їх накривають ковпаками з темної паперу, які регулярно знімають і провітрюють рослини. Через 3-4 дні температуру підвищують до 16 - 18 °С і дають повне висвітлення, при цьому рослини бажано додатково підсвічувати протягом 3-5 годин в день, а при нестачі сонця це просто необхідно, інакше тюльпани будуть сильно витягатися.

Коли бутони тюльпанів забарвляться, дещо знижують температуру (до 14-15 °С), що дозволить продовжити термін цвітіння рослин, квітконоси будуть міцнішими, а квітки більш яскраво забарвлені.

Щодня рослини поливають і час від часу проводять підживлення кальцієвою селітрою. Підживлення позитивно позначаються на декоративності тюльпанів і збільшують число кольорів. Ємності з квітучими рослинами бажано не тримати на сонці, так як це скорочує тривалість цвітіння.

Дорощування цибулин після вигонки

Серед квітникарів існує думка, що цибулини, використані для вигонки, не придатні для подальшого вирощування і їх простіше викинути. Але при бажанні їх можна дорощувати.

Вигонка тюльпанів- вигонка,тюльпанів,зимова,в домашніх умовах,технологія вигонки,фото

При вигонці низькорослих сортів тюльпанів (з короткими квітконосами) квіти з рослин зазвичай зрізають, не залишаючи на цибулині листя. У цьому випадку через 3 тижні після зрізання цибулини викопують. Якщо ж після зрізання квітів на цибулині були залишені листя (при вирощуванні сортів з довгими квітконосами, наприклад, з класу Дарвиновы гібриди), то їх продовжують поливати і тримають при максимальному освітленні до пожовтіння листя. У цьому випадку від деяких сортів можна отримати досить великі заміщають цибулини і велику дитинку.

Після викопування цибулини просушують протягом 2 тижнів при температурі 24 °С, потім місяць при 17-20 °С і далі до висадки в грунт – при температурі 14-15 °С. Цей режим зберігання дозволяє зберегти цибулини до посадки в нормальному стані (вони не всихають і не рушають передчасно в зростання).

У відкритий грунт цибулини після вигонки висаджують в звичайні для тюльпанів терміни. Цибулини, використані для ранньої вигонки, дорощувати недоцільно, так як вони не утворюють великих заміщають цибулин і дають мало великої дітки. Дорощувати такі цибулини потрібно не один рік, перш ніж вони зацвітуть.