Вічні еоніуми і їх непростий характер

Серед кімнатних сукулентів є чимало рослин як з класичною зовнішністю, так і красуються своїми незвичайними деталями. Один з найпопулярніших представників сімейства Товстолисті – еоніум по праву вважається рослиною не тільки витривалим і довготривалим (про що і говорить його назва), але і надзвичайно ефектним. Соковиті листя, зібрані в схожі на квітки розетки найчастіше піднімаються на оголених пагонах, створюючи відчуття екзотичних дерев в міні-форматі. І нехай вирощувати еоніуми не так легко, вони можуть стати справжніми зірками і великих кімнатних колекцій, і прикрасити собою сервіровку столу або робочий куточок.

Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото

Соковиті зелені розетки-квіти еоніумов

Зовнішній вигляд еоніумов багатьом квітникарям нагадує про садової зірці з числа сукулентів – дивовижної «кам'яної троянді» молодиле. Еоніум і правда утворює розетки листя також схожі на квітки троянди або жоржини. Але ці рослини зовсім інші за характером і можуть похвалитися куди великою різноманітністю і по висоті, і по формі зростання, і по забарвленню листя. Серед еоніумов знайдуться як самі скромні і непримітні кімнатні сукуленти, красу яких можна оцінити лише поблизу, так і імпозантні екзоти, розпізнати в яких декоративно-листяну культуру з сімейства Товстолисті не так вже й просто.

Еоніум (Aeonium) – великий рід сукулентів, що розвиваються у вигляді компактних чагарників або трав'янистих культур. Це справжні рослини-довгожителі, які привносяться в інтер'єр кімнат на десятиліття. Як і для всіх сукулентів, для еоніума характерні м'ясисті, накопичують воду листя і пагони. Стебла потужні, прямі, розгалужені або ростуть по одному, поступово здерев'янілим і красуються відмітками від опалих старих листків, що нагадують рубці. У деяких видів еоніума утворюються ефектні повітряні корені. Висота цих рослин коливається від скромних 10-15 см до майже 1 м. При цьому у різних видів стебла можуть бути яскраво вираженими, нагадувати деревні рослини, так і майже повністю ховатися під приземкуватими розетками листків. М'ясисті листя завжди сидячі, звужуються до основи, за формою нагадують пелюстки або ромби. Рідкісна узлісся або абсолютна глянсова поверхня поєднуються з прикрашеними тонкими білими віями або дрібними зубчиками краями. Листки збираються у дуже густі, схожі на квітки розетки, розташовуються в них черепично, узорно. Розетки в діаметрі коливаються від декількох сантиметрів до 1 м, але завжди розташовані на кінцях стебел.

Забарвлення листя варіюється від звичайних світло-зелених до різних червонуватих, коричневих, пурпурних відтінків, найчастіше нерівномірно розподіляються по листовій пластинці. У кімнатних умовах еоніум цвіте дуже рідко. Пірамідальні кисті суцвіть яскраво-жовтого забарвлення дуже ефектні і тримаються довго. Але у відсутності цвітіння є і свій плюс. Види, у яких утворюється одна-єдина розетка листя, найчастіше гинуть після відцвітання.

Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото

До кращих видів кімнатних еоніумов по праву зараховують:

 1. Еоніум благородний (Aeonium nobile) – ефектний кімнатний сукулент з вигнутими на краю, дуже соковитими оливковими листям, формують цветкообразные розетки до півметра в діаметрі.
 2. Еоніум Бурхарда (Aeonium x burchardii) – невеликий, але дуже ефектний гібридний вид з досить темним красивим стеблом і розетками листків діаметром до 10 см, у яких загострена верхівка і коричнево-оранжевий край переходять в яскраво-зелений колір у підстави листа.
 3. Еоніум декоративний (Aeonium decorum) – один з найбільш ефектних розгалужених видів еоніума, що розвивається у вигляді дивно ніжного, пухкого чагарнику, розетки листя у якого піднімаються на висоту до 50 см Шорсткі пагони з ромбовидними рубцями і щільно розташованими білуватими виростами вінчаються елегантними, витонченими, схожими на маленькі трояндочки розетками. Зелено-рожеві гладке листя завдовжки до 3 мм виглядають як молоді листи троянди завдяки дрібним гострим зубчикам по краю.
 4. Еоніум канарський (Aeonium canariense) ніби складається з одних розеток. Стебел у цього сукулент практично не видно, розетка листя, особливо у молодих рослин, практично лежить на землі. Листя надзвичайно великі, з оригінальним вигином листових пластинок, незвичайним кольором, удаваним коричнево-зеленим. Поступово розетка листя стає рихлою, в діаметрі може сягати близько півметра.
 5. Еоніум віргінський (Aeonium canariense var. virgineum) – чарівний сукулент, найбільш привабливою частиною якого є густі вії по краю листових пластинок. Він формує практично плоскі, дуже гарні розетки з округлих листків. Випускає багато листя, які всі разом утворюють подобу подушок з численних зелених квіток. Схожа на вельвет узлісся, насичений зелений колір і легкий аромат, який виходить від зелені, тільки додають цьому дивно суккуленту чарівність.
 6. Еоніум домашній (Aeonium domesticum, сьогодні перекваліфікований в гібрид Аихризон домашній (Aichryson x domesticum)) також досить сильно галузиться, але при цьому обмежується висотою до 30 див. Він красується практично розкритими, вигнутими тільки на вершині гілками і більш темними листям обернено-яйцевидної форми з заокругленим краєм. Розетки листя у цього еоніума нагадують суцвіття цинії.
 7. Еоніум хвилястий (Aeonium undulatum) – ефектне, але трохи незвичайне і дуже потужна рослина з покритим рубцями товстим сріблястим стеблом і розташованими вгорі пагонів великими, що нагадують полураскрытый бутон розетками листків до 30 см в діаметрі. Листя у цього виду округлі, сильно звужені біля основи, щільно сидять, з яскравим забарвленням.
 8. Еоніум деревне (Aeonium arboreum) – ефектний напівчагарник з практично не розгалуженим пагонами, древесніючими тільки біля основи, густі розетки листя якого розташовані на верхівках пагонів, пофарбовані переважно в коричневий з рідкісними сплесками світло-зеленого. Розетки листя в діаметрі досягають 20 см, за формою лопатоподібні, завдяки різним кутам відгин здаються більш пишними.
 9. Еоніум золотистий (Aeonium arboretum var. holochrysum) формує оригінальні кущики з прямими, злегка звисають тільки на кінцях пагонами і вузькими лопатовидными, дуже товстими листям, з пурпуровою смугою по краю аркуша і в самому центрі. Жовто-зелений окрас в поєднанні з кольоровими смугами виглядає дуже строкато. Розетки листя досягають 20 см в діаметрі.
 10. Еоніум Линдлея (Aeonium lindleyi) – компактний, досягає у висоту 30 см, але сильно гіллястий чагарник з дуже тонкими вигнутими бурими пагонами, венчающимися густими маленькими розетками темно-зеленого кольору. Злегка опушені листя з круглим краєм нагадують листя очитків. Листя у цього виду липка і досить ароматна.
 11. Еоніум слоевидный (Aeonium tabuliforme) – один з найбільш низькорослих видів, формує сидить, практично плоску тарелкообразную розетку з присутніх, черепітчато розташованих листя, створюють своєрідний зелений «булижник» діаметром до 50 см. Стебло сильно укорочений, практично непомітний. Вузькі у підстави листя переходять в розширений лопатовидный верхній край з красивими білими віями. Виділяється своєю ідеальною симетрією і приголомшливо красивими черепітчато малюнками.
 12. Еоніум Хаворта (Aeonium haworthii) – ефектна гілкується «дерево» з незвичайними широко відстоять тонкими стеблами і масивними повітряними коренями, які ніби підпирають дугоподібно згинаються пагони. На вершинах стебла розташовані схожі на зелені квітки щільні розетки з прикрашеними червоною смугою по краю сіро-зеленим листям.
Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото
Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото
Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото

Практично все еоніуми представлені не тільки видовими рослинами, але і декоративними сортовими формами. Особливо популярні всі сорти Variegatum і так звані «чорні» різновиди.

Догляд за эониумом в домашніх умовах

Вирощувати еоніум дуже легко. Це світлолюбна і чутлива до надлишку вологи рослина-сукулент, що незважаючи на природні переваги до прохолодної зимівлі добре мириться навіть з кімнатними температурами. Доглядати за эониумом зовсім не складно, це рослина підійде навіть початківцям квітникарям. Компактні і дивно красиві в деталях, вони вимагають до себе уваги лише по одному параметру – еоніуми призначені для того, щоб ними милувалися. Це штучні акценти, які заслуговують особливого місця в інтер'єрі.

Освітлення для еоніума

Всі без винятку еоніуми є солнцелюбивыми рослинами, які навіть взимку вимагають підбору найбільш яскраво освітлених локацій. У сортових рослин, а також видів із строкатим забарвленням листя будь притінення викликає повну втрату характерного забарвлення. Більш того, навіть в легкій півтіні у будь-якого еоніума стебла стають набагато більш тонкими, витягуються, викривляються, а рослини формують дрібні та не такі ефектні розетки. Для цього кімнатного сукулент бажано підбирати тільки південні локації на підвіконнях. Оптимальними вважаються орієнтовані строго на південь або південний схід вікна. При цьому протягом найбільш жаркого періоду влітку, коли рослини перебувають у температурах, що виходять за оптимальний діапазон, від сонячних променів м'ясисті листя цього сукулент краще оберігати.

Еоніум і так необхідно розміщувати на найбільш яскравих місцях в кімнаті, тому взимку збільшувати освітленість для нього просто неможливо. Цей сукулент не любить штучного підсвічування в будь-якій формі.

Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото
Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото
Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото

Комфортний температурний режим

Незважаючи на свою любов до як можна більш яскравого освітлення до жаролюбивым рослинам еоніум зарахувати не можна. Ця культура найбільш ефектно виглядає тільки при підтримці оптимальних умов, чергуванні різних режимів утримання в фазу активного розвитку і під час періоду спокою. Еоніум прекрасно себе почуває при температурі повітря від 20 до 25 градусів протягом весни і літа. Більш низькі температури для рослини можуть бути згубними, а ось більш високі – підвищити чутливість до прямих сонячних променів і залежність рослин від свіжого повітря.

У зимовий період всі без винятку види еоніума воліють прохолоду, утримання в температурному діапазоні від 10 до 12 градусів. Але при цьому боятися і звичайних кімнатних умов не варто. На відміну від багатьох інших рослин, еоніум добре адаптується до звичайних кімнатних показниками навіть протягом зими. Просто рослина буде утворювати меншу кількість розеток, так і їх діаметр трошки зменшиться.

Еоніум можна сміливо зарахувати до обожнює свіже повітря кімнатних культур. Влітку він чудово себе почуває на свіжому повітрі, в саду або на балконі. При цьому обов'язкова виноска позначається на красі і привабливості і самих розеток листя, і забарвлення листових пластин. Містити еоніум на свіжому повітрі можна все літо. Його виносять, як тільки нічні температури піднімаються вище 10 градусів тепла і залишають аж до того моменту, коли прийдуть перші холоди. В інший час року рослині необхідно забезпечити як можна більш часті провітрювання.

Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото
Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото
Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото

Поливи і вологість повітря

Як і всі сукуленти, еоніуми потребують досить помірних поливах. Між процедурами грунт повинна встигнути просохнути практично повністю. Завдяки більш рідкісним поливу рослина під силу вирощувати навіть дуже зайнятим квітникарям. У зимовий період часу процедури і зовсім повинні бути дуже рідкісними, лише не дають субстрату повністю висохнути (але вологість істотно зменшують порівняно з періодом активного розвитку).

Найбільш складним в поливах цього сукулент є необхідність дуже акуратно проводити саму процедуру. Вода не повинна потрапляти на підставу розетки і стебла, краплі ні в якому разі не повинні накопичуватися в центрі куща. Намокання стебел для еоніума є найбільш частою причиною поширення різноманітних гнилей та грибкових інфекцій. Тому полив для цієї рослини необхідно проводити строго по краю горщика.

А ось підвищення вологості повітря эониуму абсолютно не потрібно. Вони чудово переносять навіть самий сухе повітря і роботу опалювальних систем, не потребують навіть у рідкісному обприскуванні, в тому числі і під час найбільш спекотних періодів влітку. Фактично, всі процедури по зволоженню зводяться до регулярного видалення пилу.

Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото
Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото
Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото

Підгодівлі для еоніума

В добривах цей сукулент потребує тільки в період активного росту з весни до літа. При цьому підживлення для еоніумов проводять навіть рідше, ніж для кактусів. Для цього рослини досить однієї процедури в 2-3 тижні.

Краще всього для еоніума підходять суміші добрив для кактусів або інших сукулентів.

Обрізка еоніумов

При необхідності еоніум добре переносить формує некардинальную обрізку. Вона рослинам необхідна тільки якщо пагони надмірно тонкі, витягуються, рослини втрачають свою декоративність. Ранньою весною при перших ознаках початку зростання надмірно виросли, искривившиеся пагони зрізують і використовують для вкорінення. На пеньках еоніуми зазвичай утворюють велику кількість молодих розеток.

Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото

Пересадка і субстрат

Як і всі сукуленти, еоніуми потребують водопроницаемом, дуже легкому і пухкому субстраті. Оптимальними для нього вважаються землесуміші, що складаються з рівних частин листової, дернової грунту, крупного піску і торфу. Підходить за характеристиками для цього рослини і готовий субстрат, призначений для кактусів. Добавка деревного вугілля в грунт дозволяє попередити більшість захворювань еоніума.

Пересадка рослин також не доставить квітникарям клопоту. Тільки молоді рослини пересаджують щороку, а от дорослі потребують заміни ємності і субстрату тільки з частотою 1 раз в 2-3 року. Рослини можна перевалювати, так і частково знімати субстрат. Але оскільки еоніуми надчутливі до кореневої гнилі, для них обов'язково закладають високий шар дренажу з мінімальною висотою 7-8 див. Рівень заглиблення бажано зберігати незмінним.

Захворювання і шкідники

Еоніуми не можуть похвалитися завидною стійкістю до шкідників і захворювань. Їх особливо люблять борошнисті червці, які поселяються в щільних розетках між листям. Помітити ураження шкідниками дуже легко, з-за них відразу зупиняється ріст, привабливий вигляд розеток поступово змінюється на запущений. Боротися з будь-якими шкідниками краще механічним обмиванням мильним розчином. Інсектициди для цієї культури застосовують тільки в крайньому випадку.

На эониумах дуже часто зустрічаються і різні грибкові захворювання. Але вони виникають у рослини тільки при порушенні догляду, зокрема, при необережному поливі, під час якого намокає основу куща або розеток.

Поширені проблеми у вирощуванні:

 • витягування втеч, викривлення рослини і втрата привабливого зовнішнього вигляду при недостатньо яскравому освітленні;
 • поява жовтих і коричневих плям при перезволоженні;
 • поява темних зон на листі в тіні;
 • пригноблений зовнішній вигляд, втрата забарвлення при відсутності доступу до свіжого повітря.
Вічні еоніуми і їх непростий характер- еоніум,сукулент,товстолисті,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,фото

Розмноження еоніумов

Ці сукуленти розмножити дуже легко. Для еоніумов підходить як метод отримання нових рослин з насіння, так і вкорінення верхівкових живців.

Насіння рослини дуже дрібні, їх просто розсипають по поверхні, не прикриваючи субстратом і після легкого обприскування розпилювачем накривають плівкою або склом. Якщо температура повітря перевищує + 20 градусів тепла, то вони дуже швидко проростають і дають дружні сходи. Дорощування рослини вимагає поступової зміни індивідуальних ємностей.

Живцювання – спосіб ще більш простий. Для вкорінення у еоніума використовують стебла з розетками листків нагорі. Пагони зрізують гострим ножем під кутом 45 градусів, відразу обробляючи поверхню зрізу подрібненим вугіллям і даючи йому підсохнути протягом 2-3 днів. Потім живці з розетками листків висаджують у горщик з сумішшю листової грунту і піску або в чистий пісок, заглиблюючи на 2-3 см. При помірному поливі і легкої вологості субстрату рослини утворюють корені навіть без тепличних умов, але утримувати їх потрібно в розсіяному освітленні.

Дата публикации: 30.04.17
Детские сады в одинцово платные частные детские сады и города одинцово 10.