Вибираємо рослини для флораріум

Флорариумы – один з найефектніших способів озеленення інтер'єру. Декоративні, бездоганні на вигляд, вимагають мінімального догляду, але при цьому настільки ж наближають нас до природи, як і класичні рослини, ці садки в скляних посудинах підкорюють все більше квітникарів і дизайнерів. І хоча декоративні елементи під флорариумах будь-якого формату не менш важливі, «душею» міні-тераріумів все одно залишаються рослини. Для таких композицій вони дійсно повинні бути особливими – виразними, яскравими і стильними.

Загальну інформацію про види флораріумов, основні засади їх створення читайте в матеріалі: Тераріуми для рослин, або Флорариумы.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Різноманітність мешканців флораріумов

Флорариумы, що поєднують в собі стільки різних напрямків фітодизайну і виступаючі як симбіоз мистецтва вирощування рослин з мистецтвом декорування, можуть бути дуже різними і за розміром, і за можливостями вирощування в них кімнатних рослин. Адже флорариумы, які висаджена і лише одна-єдина зірка, і повноцінні імітації природних ландшафтів, в яких використовують складні композиції з подібних за вимогами видів, однаково популярні, а ландшафтні тераріуми не поступаються декоративним різновидам. Всі флорариумы в рівній мірі прекрасні: для кожного знайдеться свій особливий і неповторний варіант.

Можливості висаджування у флораріум великої кількості рослин обмежені насамперед розмірами самої ємності. Якщо мова йде про модні міні-флорариумах, розмір яких обмежений можливістю розмістити рослинний тераріум на кавовому столику або стільниці, в глибині інтер'єру без порушення можливостей його використання, то зазвичай у них використовують від одного до 3-х рослин, за рідкісним винятком – до 5 культур. Великі флорариумы – квіткові вітрини і величезні акваріуми з рослинами – дозволяють вирощувати десятки видів, але вони потребують і особливого місця, і делікатного догляду, та спеціального клімат-контролю, поступаючись сьогодні по популярності набагато більш компактним террариумам в декоративних судинах. Головна умова успіху – культури повинні бути пропорційні ємності, співвідноситися з нею, володіти красивим силуетом і деталями, оскільки рослини під флораріуме будуть буквально проглядатися з усіх боків і всі недоліки зелені або форми будуть відразу ж кидатися в очі. Максимальний розмір рослин для флораріум зазвичай обмежують 20 см (більш великі культури можна використовувати, тільки якщо їх можна формувати стрижкою). При підборі композицій уважно вивчають не тільки декоративні характеристики, але і переваги рослин до ґрунту, вимоги до освітлення, вологості і догляду: у «сусідів» по флорариуму всі параметри повинні збігатися.

Питання вибору числа рослин і правильного поєднання їх між собою важливий з суто практичної точки зору. Але при облаштуванні флораріумов не варто забувати і про естетику – пошук найбільш виразних культур. Вирішити завдання створення максимально привабливою композиції необхідно, виходячи не тільки із власних смаків та уподобань. Вид тераріуму накладає не менше обмежень на асортимент рослин, які можна використовувати. У відповідності з поділом усіх тераріумів на вологі тропічні сухі пустинно-гірські, всі культури, що підходять для оформлення рослинних тераріумів, поділяють також на дві групи:

  1. Вологолюбні рослини, що вимагають стабільної або підвищеної вологості не тільки субстрату, але і повітря.
  2. Сукуленти і кактуси, які задовольняються мінімальними ресурсами.
Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Рослини для флораріум не обов'язково повинні бути саме кімнатними. Їх можна перевести із звичайної горщика або гідропоніки під флорариумы, так і пошукати нові види серед рослин, які сьогодні використовують у зоомагазинах для оформлення палюдариумов. Звичайно, можна використовувати і рослини, які ростуть в дикій природі (наприклад, саме в лісі можна пошукати оригінальні види мохів і папоротей). Але культурні види переважніше навіть в процесі вибору мохів, інакше вам доведеться докласти чимало зусиль для боротьби з забрудненнями і відповідно для дезінфекції «диких» мешканців флораріумов.

Рослини для тропічних тераріумів

У вологих тераріумах використовують не класичні, а особливі, складні у вирощуванні рослини, що вимагають специфічні умови. При цьому далеко не всі рослини, за допомогою яких можна відтворити лісовий пейзаж, є примхливими і не можуть рости в звичайних кімнатах. Але у всіх культур для вологих тераріумів є спільна риса: вони люблять високу вологість повітря і вимагають горщечкової культурі дуже ретельного догляду. Щоб його уникнути або відтворити ідеальну середовище, їх рекомендують вирощувати найчастіше саме в закритих тераріумах. А деякі екзоти можуть вимагати навіть встановлення систем клімат-контролю. Такі флорариумы складніше в облаштуванні та звільнення саме з-за вибору рослин, але вони є і прекрасним спрощує рішенням для тих, хто мріє про экзотах і особливо рідкісних культурах, яким в тераріумі можна надати все необхідне.

До числа 10 найбільш популярних кімнатних рослин для оформлення вологих флораріумов відносяться:

Міні-папороті

Аспленум, многорядник, птеріс, адіантум гарні самі по собі, і в компанії мохів, і як фон для інших рослин, і як ажурне додаток більш щільно зростаючих тропічних культур. Різьблені вайі папоротей у флораріуме дивують не тільки мереживним малюнком, але і красою силуету кожного аркуша, прикрашають композиції якоюсь особливою легкістю, яку не так просто оцінити при вирощуванні в горщиках.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Мохи

Найчастіше для флораріумов вибирають класичний сфагнум, створює щільне і дуже яскраве покриття. Але вологий флораріум підійде для різних видів мохів, які можна знайти в будь-якому зоомагазині і відділі для акваріумістів, причому вибір не обмежений ні по мірі «кучерявості», ні по забарвленню (крім класичних зелених, ви знайдете навіть мохи з «металевими» ефектами). Але вирощувати мохи під флорариумах можна буде, тільки якщо в ньому підтримується постійна вологість і досить сирі умови. Бажано використовувати також і кислий грунт, який потрібно насипати поверх загального субстрату. Зате мохи чудово поєднуються з більшістю інших вологолюбних рослин.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Кротони

Найбільш яскравий за забарвленням візерунків вид декоративно-листяних рослин для флораріумов. Кротони більшості квітникарів відомі як рослини досить великі, але крім різновидів з масивними шкірястими листками є і більш компактні сорти з вузькою і більш дрібної зеленню (у назві таких сортів майже завжди присутня «dwarf»). Від зменшення розмірів забарвлення нітрохи не страждає: яскраві жовтий, червоний, помаранчевий в самих різних варіаціях плям, прожилок і «плавуни» перетворюють кожну рослину в яскраве кольорове диво.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Селагинелла

Чарівний представник давніх плаунков, що прославилися, в першу чергу, своїми компактними розмірами. Але для флораріумов селагинелла ідеально підходить не тільки через легкості контролювання: вона обожнює високу вологість і тільки в тераріумі повністю розкриває свою красу. Ажурна і щільна одночасно, її зелень виглядає філігранно і зачаровує своїм складною будовою. А на тлі декоративної грунту краса і форма селагінели розкриваються з абсолютно нового боку.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Орхідеї

Вони можуть похвалитися різноманітністю. Якщо найпопулярніші види «миряться» і з кімнатними умовами, то більш рідкісні різновиди вимагають дуже специфічного середовища. І найпростіше примхливі види орхідей вирощувати саме під флорариумах. Змішувати з іншими рослинами орхідеї, звичайно, можна, але найчастіше їх вирощують або в компанії побратимів, або в гордій самоті. Флорариумы з орхідеями називають по-особливому – орхидариумы. Вони вимагають встановлення систем життєзабезпечення, підігріву та вентиляції, але зрівнятися з ними в престижності і красі зможе мало який інший спосіб озеленення.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Міні-фіалки

Їх часто називають головним крихітним прикрасою підвіконь і зазвичай асоціюють з горщика культурою. Але чудово виглядають вони і під флорариумах, де стабільні умови помірної вологості дозволяють добитися неповторного обильноцветия. А їх і так зворушливі квітки в компанії кам'яної крихти, декору, інших рослин і зовсім здаються дорогоцінним акцентом.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Фітонії

На відміну від алоказіі це рослина виглядає дуже дружелюбно. Це унікальне по невибагливості у флорариумах, любляче стабільну вологість кущисті диво, по праву вважається одним з кращих декоративно-листяних видів. Для флораріумов використовують почвопокривні види фітонії і самі компактні сорти. М'які, бархатисті, чимось нагадують м'яту, овально-яйцеподібні листя фітонії прикрашені тонким малюнком-мережею кольорових прожилок, перетворюють кожну рослину в розкішне прикраса будь-якого флораріум. Граючи на текстурі, фітонії чудово поєднуються з декоративними матеріалами, з іншими рослинами з простою забарвленням листя і елементами декору. А кілька різних сортів фітонії в одному флораріумі і зовсім виглядають приголомшливо. Це головна рослина для гри з тканинними ефектами у вологих флорариумах. Але у нього є недолік – фітонії знадобиться регулярний доступ свіжого повітря.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Цикламени

Це зовсім не типові мешканці флораріумов. Примхливі, але такі прекрасні рослини з незвичайними квітками-метеликами і дуже красивими листям, сьогодні представлені у продажу і класичними, і міні-сортами. Останні відкривають абсолютно нові можливості оформлення флораріумов, оскільки цикламени в таких умовах здатні цвісти буквально протягом майже всього року. Вони чудово поєднуються з усіма декоративно-листяними рослинами, як ніби вінчають композиції яскравим плямою з численних і дуже витончених квіток.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Рододендрони

Рододендрони у флорариумах змінюються. Отримуючи більш стабільне середовище, вони підкорюють і більш насиченим забарвленням чарівно-щільних глянцевих листя, і більш тривалим і рясним цвітінням. Для флораріумов використовують мініатюрні сорти кімнатних азалій. Особливо ефектні в таких композиціях сформовані у формі розлогого дерева рододендрони.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Алоказіі

Алоказіі – ряболисті фаворитки, які дозволяють привносити в оформлення флораріумов не тільки красиві візерунки, але і зухвалі лінії. Темні листові пластини серцеподібної форми прикрашені не тільки загостреним кінчиком, але і незвичайним різьбленим краєм, а контрастні, майже графічні товсті прожилки надають рослині майже кричущу строгість. І хоча ці рослини досить великі, сьогодні у продажу є і компактні сорти не вище 30 див.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

При бажанні прикрасити флораріум з вологим середовищем можна і іншими яскравими рослинами. Сьогодні легко знайти компактну диффенбахию з яскравими біло-зеленими забарвленнями. Оксамитовими листям і яскраво-червоними квітками буде сяяти в флораріуме епісція. А представник екзотичних бромелієвих гусманія, яка під флораріуме виглядає як екзотична птиця, по-новому розкриє свою красу. Як і несхожий на неї родич – криптантус з звездовидными барвистими листям, почвопокровная розросталася красивими подушками солейролія, мініатюрні бегонії, настільки підходить для вологих ландшафтів аїр, скромна і витривала ломикамінь, ажурний аспарагус. Часто використовують в оформленні карликова і дуже «слухняне» рослина – стелеться фікус (Ficus pumilaм) з його округлими листочками до 1 см в діаметрі на гнучких сланких пагонах, мініатюрні плющі, філодендрони, эпипремнумы, обожнюють террариумные умови кімнатні хижаки (росичка, мухоловка, диорния, саррацения) та ін

Культури для пустельних та гірських тераріумів

найпростіші в облаштуванні тераріуми – сухі – були б далеко не настільки популярні, якщо б не простота догляду за унікальними рослинами, які в них використовуються. Для таких тераріумів підбирають не просто рослини, які допоможуть відтворити пустельні або гірські ландшафти, але і такі культури, які чудово виносять сухі умови, не вимагають підвищеної вологості повітря, можуть рости буквально при мінімальній турботі. Витривалі і приголомшливо життєздатні, такі рослини дозволяють створити декоративні композиції, які вимагають дуже рідкісного поливу. Асортимент культур, придатних для складання сухих флораріумов, не такий різноманітний, як вибір рослин для тропічних тераріумів. Але і серед них можна знайти і оригінальні форми, і незвичайні забарвлення, і неповторну індивідуальність.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

В ТОП-10 посухостійких рослин для сухих тераріумів включають:

Кактуси

Кактуси (опунція, ребуцій, ехінопсіс, нотокактус та ін) під флораріуме повністю зберігають свою здатність жити практично повністю сухих умовах. На тлі правильно підібраного декору краса силуетів і візерунків з колючок розкривається по-новому, а в складних композиціях кактуси ніколи не здаються нудними або звичайними. Їх присутність надає будь-якому флорариуму схожість з пустельними пейзажами при мінімальних зусиллях на імітацію. Але і в суто декоративних флорариумах кактуси виглядають не гірше.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Молодило

Молодило – легендарна кам'яна троянда, яка навіть в саду здатна ефектно прикрасити кам'янистий ландшафт, і в тераріумах теж буде чудово виглядати (імітують пустельні та гірські) сухих композиціях. Це одна з найвитриваліших рослин, здатних виживати в екстремальних умовах. Щільні листя, зібрані в складні, і правда нагадують квітки, розетки виглядають дивно орнаментально, а пурпурові кінчики листя і гра забарвлень тільки додають молодилу чарівності.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Эхеверія

Як і молодило, цей сукулент красується схожими на квітку щільними розетками листків. Але вони куди більш соковиті і масивні, ніж у молодила, так і забарвлення рослини завдяки сіро-сребристой узліссі здаються зовсім іншими. У ехеверії легко вгадується класичний м'ясистий сукулент з сімейства Товстолисті. Вона виглядає дуже акуратно і практично ідеально, а під флорариумах всі достоїнства нудного в горщиках рослини розкриваються повністю.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Агава

Агава сукулент із зовсім іншим характером. Як і дикі предки, ця красуня – рослина зовні досить агресивний, у флорариумах створює відчуття неприступності і колючості. Вона і поодинці здатна відтворити чарівність пейзажів мексиканських прерій. Листя у рослини також зібрані в розетки з симетричним малюнком, але форма їх зовсім не нагадує «черепицю» молодила або ехеверії. Щільні, м'ясисті, ланцетні, подовжені, з гострим краєм, листя прикрашені колючками і шипами і красуються сіро-блакитними відтінками зелених кольорів, а іноді – і оригінальною облямівкою або смугою.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Алое

Алое – самий класичний, але далеко не самий нудний вид сукулентів. Крім звичайного алое, який раніше зустрічався практично на кожному підвіконні й призвела до тривалого періоду непопулярності цієї рослини, є численні інші декоративні види і сорти. Компактні яскраві, з різноманітною формою довгих соковитих листя, різною щільністю розеток, редукованими або повноцінними стеблами, декоративними шпильками, сучасні різновиди алое далеко не одноманітні. Вибирати можна навіть по силуету – від нагадують квітки і геометричні фрактали плоских розеток до майже дернинных кущів і дерев. (Щоб зрозуміти, що таке фрактали, можна подивитися інформацію про капусту виду Романеско, дуже цікаво). І все алое однаково витривалі і невибагливі.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Адромискус

Адромискус – один з найбільш «дивних» і особливих представників товстолисті. Низькорослі сукуленти з коротким лежачим стеблом, яскраво-червоними повітряними коренями прославилися своїми незвичайними округлими або трикутними, соковитими листям химерної форми. Вони нагадують то камінці, то туф, то шматочки лави, то нирки, то булави, а то і різних представників молюсків. Різноманітність адромискусов велика, всі рослини здаються екзотичними і викликають яскраві асоціації, їх забарвлення коливається від блідого зеленого до різноманітних відтінків пурпура і цегляного кольору.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Хавортія

Хавортія зовні може легко зійти за родичку агави. Але її видає щільна поверхня і строкаті забарвлення на м'ясистих листках в розетках-їжачках. Це мініатюрний сукулент, колекціонування різновидів якого на Заході часто порівнюють з фанатизмом. У цієї рослини понад 600 різних видів, причому нові сорти і форми з'являються щороку. Різні хавортії відрізняються за зовнішнім виглядом, але найпопулярніші добре знайомі всім. Товсті довгі листя ланцетової форми з загостреним краєм, темним забарвленням і малюнком з білих поперечних "смужок", що складаються з бородавчастих горбків формують класичну симетричну розетку. При бажанні знайти оригінальні види, можна звернути увагу на хавортії, схожі на молодило, павуковидні, розоподібні, мереживні сорти: їх різноманітність дозволяє кожному легко знайти свій улюблений вид.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Жовтозілля

Жовтозілля прославився, в основному, завдяки одній різновиди – понад-популярному сьогодні сенецио Роулі, листя якої нагадують зелені горошини, а на пагонах створюють подобу розкішним ниток бус. Довгі тонкі пагони і деяка ламкість під флорариумах не завадять, зате дозволять ефектно драпірувати міні-ландшафти, «виводити» втечі за межі судин і створювати несподівані переходи.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Каланхое

Каланхое може запропонувати чималий вибір між класичними квітучими різновидами, яскраві та щільні суцвіття-щитки яких розставлять по флораріуме з сукулентів несподівані плями. Але квітучою рослиною потрібна прохолодна фаза спокою, а при вирощуванні під флораріуме в композиціях її організувати неможливо. А ось декоративно-листяні каланхое з «рюшами» з мініатюрних діток по краю щільних м'ясистих листків – справа зовсім інша. На тлі класичних сукулентів вони завжди виглядають химерними аристократами, кілька манірними, досить великими і дуже цікавими. На відміну від більшості «розеткових» конкурентів, таке каланхое сформує повноцінні кущики і додасть в композиції гру з висотою і силуетом.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Малефора

Малефора – порівняно непопулярний сукулент, але увага до нього відродили саме флорариумы. Адже в сухих композиціях малефора відрізняється не тільки щільною формою росту, але і здатність цвісти практично цілий рік. Низькорослі сланкі чагарнички, висота яких не перевищить і 20 см, здатні випускати довгі пагони – головні конкуренти крестовников. Що зрослися біля основи листя з борошнистим нальотом, найчастіше языковидные або лопатоподібні, досить дрібні. Квітки розпускаються по одному, дуже яскраві, до 4-х см в діаметрі, являють собою типові суцвіття-кошики, злегка нагадують про квітучі кактуси.

Вибираємо рослини для флораріум- тераріум,флораріум,рослини,квіти,які,посадити,розмістити,вибір,фото

Варто звернути увагу і на класичні толстянки, в тому числі на легендарне грошове дерево, і на бразилійку дикию з вкрай незвичайної розеткою з довгих, никнули зубчастих листків, з яких піднімається витончений квітконіс. У флорариумах іноді використовують і молочаї – від эуфорбий до більш рідкісних видів, з їх оригінальним будовою «стволів», трепетними листочками і незвичайними циклами розвитку. Найнезвичайніші розетки, які зовні здаються квіткою троянди, формує ще один рідкісний сукулент, чудово виглядає в пустельних флорариумах – гриновия.