Тропічний гість

Домашній ананас набагато смачніше і ароматні покупного. Ви, напевно, помічали, коли їси плоди з магазину, губи пече: перед відправкою в далекі країни їх зривають недозрілі. До речі, у мене виростали плоди від півкіло до півтора.

У кімнатній культурі розмножують ананас вегетативно: виламують біля основи дорослого куща прикореневі відростки завдовжки 15-20 см або укорінюють верхівкову розетку (придатна тільки від визрілого, свіжого і не-підмороженого плоду). Одного разу я купив в кінці січня кілограмовий плід і докладно – день за днем – записував, як росте мій ананас. Розповім про головне.

Гострим чистим лезом зрізав гладко, без задирок розетку і підвісив листям вниз у темному кутку на кухні, щоб зріз підсох, опробковел,а розетка не згнила при укоріненні. Через тиждень він зарубцювалися.

Тропічний гість-

© Esskay

Керамічний горщик висотою 15 см набив сумішшю: дернова і листова земля, верховий торф, березові тирсу,грубозернистий пісок (3:2:2:2:1). Припудрил зріз розетки подрібненим деревним вугіллям і заглубил її на 3 см у пухкий грунт для вкорінення. Одразу полив рожевим розчином марганцівки (40°) і накрив скляною банкою.

Можна використовувати поліетиленовий пакет. Головне, щоб краплі конденсату, що скупчилися на плівці або стінках банки, поступово стікали в ґрунт, а не потрапляли на листя!Тоді вони не загинє, а природна циркуляція води позбавить від поливу.

Температура субстрату повинна бути не нижче 25°, а ось освітленість при укоріненні великої ролі не грає, тільки не ставте горщик під прямі промені сонця. Втім сонце визирало рідко, підвіконня у лютому був холодним, і я старався, щоб тепло від батареї підігрівало горщик з ручкою.

В залежності від умов розетка вкорінюється за один-два місяці. Спочатку з центру її з'являються молоді світло-зелені листки, а старі трохи розвалюються в сторони.

Тропічний гість-

До Жіночого дня (8 березня) відросток виглядав свіжим, листя трохи розкинулися. В цей час полив теплою (30°) розчином гетероауксину (таблетка на 1 л води).

Пересаджувати рослини вдома краще навесні і влітку, коли земля в горщику на підвіконні тепла, 20-25°, вони легше приживаються. У перший день квітня вирішив пересаджувати розетку. Заздалегідь приготував і пропарил суміш: дернова земля, гнойовий перегній, верховий торф (ананасу потрібна грунт кисла, рН 4-5) і крупнозернистий річковий пісок (3:2:3:1). Деякі додають ще 2 частини трухлявої березової деревини.

Придбав невисоку, але широку діжку, адже у цієї культури поверхневі корені. У такій ємності повітрообмін краще, що дуже важливо. Зробив в дні декілька отворів і насипав вниз керамзит шаром 2 див.

Обережно, намагаючись, щоб з коренів не обсипалися налипшие дрібні частки грунту, пересадив вкорінену розетку. Розклав коріння горизонтально, присипав землею. У ананаса немає кореневої шийки, тому для стійкості заглубил рослина на 2-3 см більше, ніж при укоріненні. До того ж коріння будуть могутніше і наростуть додаткові.

Після пересадки рослину добре пролив теплим (30°) рожевим розчином марганцівки і спочатку прив'язав до кілочків, а через 2-3 тижні підв'язку прибрав. У перший день літа з'явилися молоді листя.

Добре росте ананас на підвіконнях південних або південно-східних вікон. І палючі промені сонця не будуть їй шкодити.

Тропічний гість-

© H. Zell

Восени і взимку ананас грію 8-10 годин на добу (на рослину достатньо однієї лампи ЛБ-20). Повертати його не раджу – сповільниться зростання. В комфортних умовах відростають великі стоячі листя зі світло-малиновими кінчиками. Якщо вікна дивляться на північ, доводиться досвічувати цілий рік, причому влітку достатньо 4-5 годин, інакше плодів не дочекаєшся.

Взимку температура грунту в горщику на підвіконні знижується іноді до 13-15°, а ананас уповільнює своє зростання вже при 20°. Тому припиняю полив. Одного разу мої ананас перебував 4 місяці без поливу, а «перечекавши» холодний час,знову почав добре розвиватися.

У жаркі дні рослина рясно зволожую, але між поливами даю землі просохнути. Водопровідну воду добу відстоюю або кип'ячу, злегка подкисляю лимонною або щавлевою кислотою і підігріваю навіть влітку до 30-35°. У теплу пору року ананасу корисний душ: він змиє пил з листя, і рослина буде краще плодоносити.

Ананас постійно потребує посиленого живлення. Поки накопичиться зелена маса, в основному, потрібно азот. Двічі на місяць підживлюю рослина настоєм коров'яку 1:8. І хоча б раз в рік пересаджую в родючий грунт.

Тропічний гість-

© Tau'olunga

Можливі невдачі:

  • іноді з'являється несправжня щитівка; стежу, щоб листки були чистими;

  • взимку на стінках горщика часом утворюється білий наліт (це гриби і бактерії); відразу ж змиваю його теплою водою;

  • якщо під підвіконням є батареї центрального опалення, гаряче повітря не повинен потрапляти на листя ананаса, інакше кінчики підсихають;

  • при рясному поливі взимку розвивається коренева гниль, і рослина завалюється; щоб його врятувати,

  • треба підрізати стовбур до живої тканини і знову укоренити рослина.

Великі красиві рослини часом не плодоносять. Навіть на батьківщині в Америці посадки обприскують кілька разів нафтилоцтової кислоти. Тим більше вдома цвітіння ананаса потрібно стимулювати.

У «домашніх тропіках» стимуляція піде на користь, якщо рослина повністю сформувалося (довжина листя не менше 60-70 см, товщина стовбура біля основи 6-10 см), не раніше ніж через 3 місяці після останньої азотної підгодівлі і тільки в теплу пору року.

На третій рік життя мій улюбленець перетворився в міцне півметрову рослина з трьома десятками листя. В кінці травня провів стимуляцію: 10-15 г карбіду кальцію опустив в літрову банку з водою. Ацетилен почав бурхливо виділятися, після чого залишився його водний розчин з невеликим осадом на дні. Влив в розетку 20-30 мл водного розчину ацетилену. На інший день прийом повторив, використовуючи той же розчин. До стимуляції і після рослина поливав помірно і не давав азотні підживлення.

Є й інші способи стимулювати цвітіння. Рослина накривають великим поліетиленовим пакетом, під нього ставлять літрову банку з водою. І три дні поспіль у воду опускають шматочок (5 г) карбіду. Потрібно, щоб пакет щільно прилягав до горщика і виділений ацетилен не улетучивался.

Іноді ананас зацвітає після обкурювання його димом. Але всі ці методи, на мій погляд, менш ефективні.

Тропічний гість-

© Thierry Caro

Через 2 місяці – 25 липня – в центрі розетки ананаса здався зачаток суцвіття: блідо-салатовий гурток (6-8 мм), облямований малиновим кільцем. Через тиждень суцвіття вже чітко вималювалося, 10 серпня квітконіс підвівся, стали помітні зачатки верхівкової розетки, а через 10 днів – верхівкова розетка і три ряди бутонів. Виміряв температуру ґрунту – 25-26°. Весь цей час ретельно доглядав за ананасом: увлажнял, підгодовував набором мікроелементів.

Суцвіття ананаса складається з більш ніж сотні сильно зрощених квіток. Квітки трубчасті, неяскраві, міняють забарвлення залежно від освітленості від блідо-блакитного до темно-малинового.

Цвітіння триває від 7 до 16 днів залежно від сорту і умов. Запах квіток ніжний, легкий, з характерним ананасовим ароматом. Відцвілі, вони щільно притискаються один до одного і утворюють супліддя, зібране з безлічі шестикутників.

До 5 вересня на моєму підвіконні всі бутони ананаса відцвіли. І я прищипнул точку росту. На жаль, верхівкова р0зетка відросла, довелося повторити прищіпку.

У перший день жовтня я помітив: супліддя збільшилася. Відновив азотні підживлення.

Від цвітіння до повного дозрівання проходить 4-7 місяців, і тому, починаючи з 5 жовтня довелося досвічувати ананас, а грунт підігрівати до 22-23°, направивши повітря до горщика від батареї під вікном.

Тільки 1 березня наступного після цвітіння року плід придбав янтарно-жовте забарвлення. Нижні листя у рослини опустилися, і воно стало не таким гарним.

І ось останні записи в моєму щоденнику: 8 березня – плід зрізаний, вага супліддя з верхівковою розеткою 500 р. 20 березня – на стовбурі з'явилися два бічних відростка. Тепер все можна почати спочатку.

Тропічний гість-

© Deise Garrido

Автор: Ян Салгус

Дата публикации: 30.04.17
Производство РТИ изделий от билпромрукав