Термінова пересадка кімнатних рослин

Якщо в розвитку кімнатних рослин виникають проблеми, які не можна вирішити простою корекцією догляду, то доводиться вдаватися до так званих екстреним пересадження. Це процедури «останнього шансу», проводяться тільки при серйозному порушенні розвитку, сильних ушкодженнях коренів в результаті неуважного поливу або поширення шкідників і захворювань. Зміна ємності і субстрату в нетипові терміни може як врятувати рослина, так і погубити його. У термінових пересадках найголовніше – своєчасність і правильність самої процедури.

Термінова пересадка кімнатних рослин- Кімнатні рослини,пересадка,термінова,екстрена,обробка,догляд,коріння,фото

Види строкових пересадок для кімнатних рослин

Екстрені пересадки кімнатних рослин – заходи, до яких завжди вдаються в останню чергу, коли всі інші засоби боротьби вичерпано. Їх проводять тільки тоді, коли будь-яке зволікання зі зміною ґрунту може привести до загибелі рослини. До строкових пересадження вдаються:

 • при серйозному ураженні шкідниками та захворюваннями, неправильному складі і стані субстрату, в якому рослина гине в результаті плісняви, загнивання, перезволоження, зараження грунту, екстремальної кислотності;
 • такому розростанні кореневища, при якому воно повністю обплітає земляний ком, починає вилазити з горщика і рослина сильно страждає від нестачі грунту, поживних речовин і вологи.

Є і третій фактор: екстрену пересадку проводять, якщо рослина знаходиться в пригніченому стані, зупиняється в розвитку, але всі інші причини виключені і ймовірною причиною проблеми є неправильний вибір грунту або невидимі оку проблеми з субстратом і ємністю. Після виїмки з горщика проводять огляд і вирішують, до якого варіанту термінової пересадки вдатися.

Відповідно з двома типами проблем, які вирішують за допомогою екстрених пересадок, розглядають і два їх види:

 • просту пересадку в нетипові терміни для розширення простору для розвитку коренів.
 • складну, або повну пересадку;

Екстрену пересадку проводять тільки тоді, коли вона критично необхідна, незважаючи на стадії розвитку рослини, рекомендації для конкретної культури і бажані терміни пересадки. Її можна проводити як у період активного росту, так і протягом фази спокою.

Термінова пересадка кімнатних рослин- Кімнатні рослини,пересадка,термінова,екстрена,обробка,догляд,коріння,фото

1. Проста пересадка кімнатних рослин екстреного характеру

Якщо культурам стає занадто тісно в обраній ємності, коріння заповнили ком повністю і навіть встигли вилізти з отворів для стоку води, рослини починають страждати від нестачі грунту та її ресурсів, то відкладати пересадку і чекати типових строків не варто. Така екстрена пересадка зовсім не випадково називається простою, адже вона проводиться практично по тих же принципах, що і будь-яка стандартна пересадка рослин. Це – пересадка «на вимогу».

Для постраждалої культури просто підбирають ємність більшого діаметру, яка дозволить замінити якомога більшу частину субстрату на свіжий, досипати новий грунт і надати кореневища достатньо місця для вільного розвитку.

Особливу увагу слід приділити підбору оптимального розміру ємності. Те, що рослинам занадто тісно в горщику, не означає, що його потрібно перевалювати в значно більш великий контейнер – у кілька разів більше попереднього. Навіть при екстреної пересадки збільшувати ємність більше ніж на 15% від обсягу попереднього горщика не варто ні в одному випадку.

Надто великий розмір нового контейнера навіть у швидкозростаючих і активно розвиваються рослин призведе тільки до того, що ваш улюбленець знову буде витрачати всі сили на розвиток кореневища, а видимих результатів у вигляді поліпшення стану вам доведеться чекати довгі місяці. Адже відновити зростання і відновити привабливість листя, а тим більше зацвісти така рослина зможе тільки тоді, коли кореневище «освоїть» більшу частину ґрунту. Найнадійніший метод – виміряти діаметр старого горщика, в якому зараз росте рослина і додати до нього десяту частину. Підібрати ємність згідно з цим показником буде дуже легко.

Але й інші параметри контейнера дуже важливі. При екстреної пересадки, пов'язаної з потребою терміново збільшити розмір горщика не варто вдаватися до експериментів і різко змінювати умови росту рослин. Переконайтеся в тому, що форма ємності, точніше співвідношення ширини і висоти горщика повністю повторюють попередній кашпо, в ньому є те ж кількість дренажних отворів. Єдине, що можна змінити, так це матеріали, з яких зроблені горщики: пересадка з пластикової ємності в натуральне кашпо буде сприятливим фактором при будь-якому варіанті екстреної перевалки.

Термінова пересадка кімнатних рослин- Кімнатні рослини,пересадка,термінова,екстрена,обробка,догляд,коріння,фото

При термінової пересадки простого типу слід пам'ятати ще кілька принципів проведення процедури:

 • ні в якому разі не використовуйте для рослин добрива тривалої дії, так і звичайні підживлення відновіть не раніше, ніж через місяць після пересадки;
 • використовуйте для закладання дренажу ті ж матеріали, до яких звикли рослини або дренаж з поліпшеними характеристиками;
 • постарайтеся дотримати співвідношення висоти дренажу і товщини ґрунтового шару в горщику;
 • підбираючи грунт, вибирайте субстрат, що ідеально підходить конкретному рослині, вивчіть параметри кислотності й бажаний склад.

Процедура простий пересадки кімнатного рослини:

 1. Акуратно вийміть рослини зі старої ємності; якщо це зробити складно, постарайтеся простукати горщик і тільки в екстрених випадках вдавайтеся до підрізання субстрату в ємності.
 2. Вийнявши рослина, зніміть верхній забруднений шар грунту, якщо він вільний від коренів. Не намагайтеся витрусити, прибрати або змити як можна більше число грунту і не посилюйте травми рослини: при простій типі пересадки «на вимогу» земляний ком зберігають.
 3. Дотримуйтеся той же рівень посадки, який був і в попередньому горщику (за винятком випадків, коли оголені корені були підняті над рівнем ґрунту – тоді їх слід присипати тонким шаром грунту).
 4. Рослинам відразу після такої термінової пересадки слід забезпечити рясний полив, а з другої процедури перейти на звичний для нього режим вологості. Постарайтеся хоча б на один тиждень помістити рослини в перехідні, м'які умови і тільки потім повертайте у звичне середовище.

2. Складна екстрена пересадка

Процедура, яка проводиться при поширенні кореневої гнилі, серйозних пошкодженнях, закисанні грунту, виборі кардинально невідповідного рослині типу ґрунту, поширення шкідників і захворювань проводять тільки тоді, коли вичерпані усі інші заходи. Перед проведенням такої термінової пересадки потрібно випробувати всі засоби, включаючи інсектициди, фунгіциди, сучасні знезаражувальні препарати, зняття верхнього шару субстрату в горщику, повну просушування земляного кома, різка зміна умов та ін

Складну екстрену пересадку не даремно називають самим останнім засобом: вона приносить рослині занадто багато шкоди і сама по собі, є однією з найбільш небезпечних методів боротьби з проблемами. Після такої пересадки оговтатися буде складно навіть найсильнішому кімнатному рослині, а перебуває в ослабленому стані відновити нормальний розвиток і взагалі вижити може бути вкрай складно. Це найбільш кардинальна з доступних світ по боротьбі з проблемами, до якої слід вдаватися дійсно в екстрених випадках.

Термінова пересадка кімнатних рослин, викликана захворюваннями, шкідниками або потребою повністю замінити грунт в слідстві не відповідних умов передбачає не просто зміну ємності субстрату. Така пересадка зачіпає декілька рівнів обробки рослин, у тому числі практично завжди включає і обрізування пошкоджених частин кореневища.

І зрозуміти, які саме заходи знадобляться в кожному конкретному випадку можна тільки після того, як рослина разом із ґрунтовим грудкою вийнято зі старого горщика. При процедурі виймання потрібно діяти максимально акуратно, намагаючись звести додаткові травми до мінімуму. Після того, як рослина буде вивчено, потрібно уважно оглянути земляний ком і повторно діагностувати проблему. Тільки після цього слід звільняти кореневище рослини від грунту.

Термінова пересадка кімнатних рослин- Кімнатні рослини,пересадка,термінова,екстрена,обробка,догляд,коріння,фото
Термінова пересадка кімнатних рослин- Кімнатні рослини,пересадка,термінова,екстрена,обробка,догляд,коріння,фото
Термінова пересадка кімнатних рослин- Кімнатні рослини,пересадка,термінова,екстрена,обробка,догляд,коріння,фото

Під час екстреної пересадки такого типу необхідно повністю видалити старий грунт. І зробити це не так вже просто. Щоб повністю зняти старий грунт з коріння рослини і видалити навіть найменші частинки ураженого грунту, необхідно провести такі процедури:

 1. Розплутати коріння, спочатку знявши вільний грунт.
 2. Обстукати субстрат, обережно струшуючи рослину і перебираючи кореневище, видаляючи більшу частину субстрату механічним методом.
 3. Обмити кореневище рослини для повного видалення залишків грунту (для повного очищення в більшості випадків потрібно провести кілька замачиваний зі зміною води).

Після того, як вражений грунт буде змито з кореневища рослини, відразу ж приступають до ретельного огляду всіх корінців. Усі пошкоджені частини на коренях потрібно обрізати, видаляючи всі сухі, підгнилі, пошкоджені шкідниками ділянки аж до здорових тканин. Працювати при цьому слід тільки гострим ножем, знешкоджуючи його після кожного зрізу або хоча б кілька разів за процедуру. Зрізи на коренях слід відразу ж присипати товченим вугіллям.

Після завершення механічного видалення пошкоджених частин підземних пагонів, рослини потрібно повторно замочити в чистій воді для остаточної очистки. Кореневище занурюють у чисту, теплу воду на 20-30 хвилин.

Після повторного обмивання проводять обов'язкову обробку дезінфікуючими препаратами. Для цього потрібно приготувати згідно інструкцій виробника розчин фунгіциду, придатного для боротьби з конкретною проблемою або хоча б слабкий розчин марганцівки. Кореневище замочують у обеззараживающем складі на 30 хвилин або 1 годину, злегка підсушують і кожен зріз повторно обробляють товченим вугіллям.

Термінова пересадка кімнатних рослин- Кімнатні рослини,пересадка,термінова,екстрена,обробка,догляд,коріння,фото

Посадка рослини, переніс складну екстреного обробку теж проводиться за своїми особливими правилами. Бажано використовувати нові ємності, але якщо потреби збільшувати їх обсяг немає, можна використати і старий горщик. Його ретельно обробляють і знезаражують, обшпарюють окропом і додатково занурюють у розчин фунгіциду або марганцівки. Наступні заходи складаються з таких кроків:

 • На дно знезараженої або нової ємності закладають шар дренажу з чистих, свіжих матеріалів, обов'язково прикриваючи його зверху грубозернистим піском.
 • Зверху на дренажний шар насипають горбок землі, на який дуже акуратно встановлюють рослина.
 • Коріння дбайливо розправляють і рівномірно розподіляють, після чого акуратно засипають порожнечі між корінням субстратом і злегка ущільнюють грунт долонею.
 • Після закріплення коренів у грунті, повністю заповнюють субстратом кашпо, залишаючи простір тільки для комфортного поливу.

Пройшли складну рядкову пересадку культури виставляють в темному місці з помірними кімнатними температурами. На 2-3 дні для загоєння ран на коренях і підсушування кореневища від поливів потрібно відмовитися (рослина не поливають і після посадки). У разі, якщо екстрена пересадка була викликана надмірною вологістю, були поширені гнилі або шкідники лише через 2-3 дні після пересадки проводять дуже убогий полив, лише злегка зволожуючи грунт. Протягом наступних 1-2 тижнів поливи проводять рідко, з мінімальною кількістю вологи, даючи субстрату в горщику повністю пересихати між процедурами. Якщо культура належить до вологолюбних і може загинути в результаті посухи, то відсутність необхідної частоти поливу слід компенсувати підвищенням вологості повітря.

Після первинної адаптації рослина поступово і дуже повільно переводять на звичну схему поливів. В цей же час його повертають рекомендовані для нього умови вирощування. Підживлення можна буде відновити тільки тоді, коли з'являться ознаки початку росту і відновлення рослини. Частоту процедур підбирають для кожної конкретної культури, але дозування добрив для перших підживлень знижують у 4 рази, потім переводять рослини на вполовину зменшені дози і тільки потім відновлюють повноцінний догляд.

Термінова пересадка кімнатних рослин- Кімнатні рослини,пересадка,термінова,екстрена,обробка,догляд,коріння,фото

Попередити проблему простіше, ніж вирішити її

найпростіший спосіб уникнути необхідності екстрено пересаджувати своє рослина – забезпечити регулярний і правильний догляд, своєчасну зміну ємностей і оновлення субстрату. Дотримуйтесь рекомендовану частоту проведення пересадок, правильно підбирайте тип грунту під кожен вид і сорт.

Класична пересадка навесні, щорічна для молодих рослин з частотою 1 раз в 2-3 роки для великих і дорослих культур дозволяє не турбуватися про те, що вашій рослині знадобиться пересадка в нетипові терміни. Але одного своєчасної пересадки мало. Її необхідно доповнити і правильним доглядом, дотримуються всі правила вирощування конкретної рослини. Усунення двох головних чинників – неправильного догляду і відсутності пересадок – дозволить уникнути ситуацій, в яких рослинам знадобляться дійсно кардинальні заходи.

Наскільки б складною турботи не вимагали кімнатні рослини, як би важко не було забезпечити їм усі необхідні умови, будь-які регулярні заходи все одно простіше, ніж термінова пересадка. Особливо якщо мова йде про термінової пересадки складного типу. Врятувати рослини за допомогою цієї кардинальної процедури вдається далеко не завжди, це останній, і далеко не гарантований шанс вирішення проблем.

Дата публикации: 30.04.17
Актуальная информация айспик у нас на сайте.