Світловий режим для кімнатних рослин

Правильний світловий режим – це не просто необхідний для рослини рівень освітленості. Це поняття включає у себе ще два моменти, від яких залежить життя рослини.

Довжина світлового дня приблизно однакова для всіх видів рослин – для активного зростання необхідні 12-16 годин на день природного або досить яскравого штучного освітлення. Менш тривалий світловий день призводить до уповільнення фотосинтезу, тому яскраві зимові дні не порушують період спокою декоративно-листяних рослин.

Необхідна інтенсивність освітлення – величина непостійна, вона залежить від виду рослини. Деякі рослини прекрасно розвиваються на сонячному підвіконні і швидко сохнуть в темному кутку; інші добре почувають себе в півтіні, але не витримує прямих сонячних променів.

Людське око дуже погано пристосований для вимірювання інтенсивності освітлення. У міру пересування від сонячного вікна в кут кімнати ви проходите всього 2,5 м і переміщується із зони прямого сонячного світла в тінь. Стоячи спиною до вікна, ви не помічаєте сильної різниці, тим не менш інтенсивність світла на відстані в кілька десятків сантиметрів зменшилася більш ніж на 95%.

Світловий режим для кімнатних рослин-

© KLPA (Joshua Kulpa)

Сигнали небезпеки: Брак світла
 • Листя меншого розміру і блідіше, ніж звичайно
 • Відсутність зростання або витягнуті стебла з дуже довгими міжвузлями
 • Строкаті листя стають зеленими
 • Маленькі квітки або їх відсутність у квітучих видів
 • Нижні листки жовтіють, засихають і обпадають
Сигнали небезпеки: Надлишок світла
 • Бляклі листя
 • Коричневі або сірі плями від опіків
 • Листя днем никнуть
 • Листя тіньолюбних рослин зморщуються і відмирають

Природне освітлення

Білі або кремові стіни і стеля відбивають світло в погано освітлюваної кімнаті, що поліпшує умови утримання рослин. Якщо рослина знаходиться в глибині кімнати з білими стінами, то воно менше нахиляється в сторону вікна.

У рослини, розташованого на підвіконні, листя і стебла тягнуться до вікна. Щоб запобігти викривленню стебла, горщик слід час від часу повертати, кожен раз потроху. Не повертайте горщик, коли на рослині утворюються бутони.

Квітуча рослина постраждає, якщо його перенести з місця з рекомендованим рівнем освітлення в більш тінисте. Кількість і якість квіток сильно залежать від тривалості світлового дня, так і від інтенсивності освітлення. Без достатнього освітлення листя не постраждають, але цвітіння не буде рясним і тривалим або погіршиться якість квіток.

Світловий режим для кімнатних рослин-

© Katie@!

Взимку рослини по можливості пересувають ближче до вікна. Це допомагає збільшити для них світловий день і інтенсивність потрапляє на листя світла.

Слідкуйте за чистотою вікна взимку – при чистому склі інтенсивність світла збільшується на 10%.

Не слід переносити рослину з тінистого місця відразу на сонячне підвіконня або на відкрите повітря; його потрібно поступово привчати до більш яскравого світла.

Декоративно-листяна кімнатна рослина можна без несприятливих наслідків перенести ідеально підходять йому умов в більш тінисте місце. Воно не загине, але і не буде відчувати себе особливо добре – постарайтеся переносити його в більш світле місце приблизно на тиждень кожні 1-2 місяці, щоб воно відновлювало сили.

Практично всі рослини слід притіняти від полуденного літнього сонця; якщо цього не робити, то насамперед постраждають молоді розгортаються листочки.

Світловий режим для кімнатних рослин-

© Avia Venefica

Правила дотримання світлового режиму

декоративно-листяні рослини вимагають яскравого розсіяного світла; багато з них переносять також півтінь. Рослини із строкатим листям потрібно більше світла, ніж з зеленими; квітучі рослини, як правило, вимагають деякої кількості прямих сонячних променів. Найбільш світлолюбні – кактуси і інші сукуленти. Існує безліч винятків з цих правил, так що про вимоги до освітленості конкретних рослин вам потрібно дізнатися докладніше.

Штучне освітлення

Використання в кімнатному квітникарстві штучного освітлення надає дві нові можливості – вирощувати квітучі і декоративно-листяні кімнатні рослини в темних кімнатах і навіть у комірках, а також збільшувати тривалість та інтенсивність природного освітлення в зимовий час таким чином, щоб рослини не зупинялися в зростанні. Наприклад, узамбарські фіалки при штучному освітленні можуть цвісти майже весь рік.

Для таких цілей звичайні електричні лампочки не підходять – від виділяється ними тепла листя страждають. Замість цього використовують штучну підсвітку, як правило, застосовуючи для це го люмінесцентні лампи у вигляді довгих трубок В країнах, де поширене вирощування кімнатних квітів з штучним підсвічуванням, у продажу можна знайти багато спеціальних пристосувань. У Британії такі світильники зазвичай виготовляють у домашніх умовах.

Світильник складається з однієї або несколькиз трубок під рефлектором. Вся конструкція може бути закріплена над рослинами на певній висоті або підвішена таким чином, щоб її висота могла змінюватися. Рослину потрібно помістити на піднос з галькою. На 1 дм2 площі має припадати 2 Вт – це відповідає рівню освітленості в тінистому місці на відкритому повітрі влітку. Слідкуйте за зовнішнім виглядом рослин. Сліди опіків на листках означають, що лампи підвішені занадто низько. Витягнуті стебла і листя бліді говорять про те, що джерело світла знаходиться дуже далеко. Найчастіше з штучним підсвічуванням вирощують барвисті і компактні рослини, наприклад, бегонії, бромелієві, глоксинії, орхідеї, пеперомії, сенполії і цинерарії.

Світловий режим для кімнатних рослин-

© holidayhanson

Пряме сонце: Яскраво освітлене місце не далі ніж за півметра від південного вікна

 • Лише деякі кімнатні рослини можуть переносити палюче сонце – без притінення в літні місяці можуть обходитися тільки живуть у пустелі кактуси і інші сукуленти, а також пеларгонії. Рослин, яким потрібно притінення від жаркого полуденного сонця, набагато більше

Деяку кількість прямих сонячних променів: Яскраво освітлене місце, куди вдень потрапляє деяка кількість прямих сонячних променів

 • Підвіконня західного або східного вікна, місце неподалік (але не ближче 50 см) від південного вікна, підвіконня злегка притененного південного вікна. Це найкраще місце для багатьох квітучих і деяких декоративно-листяних кімнатних рослин.

Яскраве розсіяне світло: Місце, куди не потрапляють прямі промені сонця, неподалік від сонячного вікна

 • Багато рослини найкраще почувають себе при такому освітленні, яке буває в межах приблизно 1,5 м від сонячного вікна. Подібні умови на широкому, неосвещаемом сонцем підвіконні.

Півтінь: Місце з помірним освітленням у межах 1,5-2,5 м від сонячного вікна або біля неосвещаемого сонцем вікна

 • Дуже небагато декоративно-квітучі рослини добре себе почувають у таких умовах, але багатьом декоративно-листяних рослин вони цілком підходять Більшість рослин з яскравою, але не витримує прямих сонячних променів листям може пристосуватися до таких умов.

Тінь: Погано освітлюване місце, але світла достатньо, щоб протягом декількох годин в день читати газету

 • Лише деякі з декоративно-листяних рослин успішно ростуть в таких умовах – до них відносяться аглаонема, аспідістра, аспленіум. Тим не менш, багато рослини з попередньої групи можуть пристосуватися до цього рівня освітленості. Декоративно-квітучі рослини при такій освітленості не зацвітуть.

Глибока тінь

 • Жодна кімнатна рослина не може жити в таких умовах.
Світловий режим для кімнатних рослин-

© holidayhanson

Використовувані матеріали:

 • D. G. Hessayon – The House Plant Expert ( Д-р Д. Р. Хессайон – Все про кімнатних рослинах)

Самая детальная информация ремонт мягкой мебели в солигорске цены здесь.