Строкаті і пишні юстиції

Химерні приквітки юстиції, приховують не надто вражаючі білі квітки та глянсова цілісна листя додають рослині ошатний і дещо екзотичний вид. Вимоглива до догляду, але не до умов вирощування, красуня юстиція-якобиния – одне із самих модних універсальних рослин, у яких гарні і листя, і цвітіння. Це прекрасна солістка для житлових кімнат, самодостатній і дуже святковий акцент, чудово виглядає в протягом усього року.

Строкаті і пишні юстиції- юстиція,якобиния,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Яскрава і незвичайна красуня з дивовижним цвітінням

Юстиції, колись стали причиною чималих спорів і серед квітникарів, і серед науковців, сьогодні нарешті можуть похвалитися більш систематизованою, нехай і залишається не зовсім лінійної класифікації. Хоча багато продовжують іменувати цю красуню белопероне крапельної, єдиними «законними» іменами цих рослин є юстиція (Justicia) і якобиния (jacobinia). Рослини, у кімнатній культурі зустрічаються під цими іменами, в більшості своїй є представницями роду юстиції, рідше зустрічаються власне якобинии. Але оскільки у кожного з рослин є назва-синонім з «сусіднього» роду, називати ці культури можна і юстициями, і якобиниями з повним правом. Можливо, в майбутньому ботанікам вдасться усунути цю плутанину, але на сьогоднішній день якобинии і юстиції залишаються допустимими назвами одного і того ж рослини. При покупці обов'язково звертайте увагу на назву конкретного виду рослини, а не на «сімейне» ім'я. Адже деякі види відрізняються і типом цвітіння, і вимогами до зимівлі.

Зовнішність юстиції злегка нагадує про популярних садових однорічних ліанах з незвичайними суцвіттями, і саме тому її часто називають кімнатним хмелем. Хоча за формою росту і зелені юстиції – далеко не ліани. У цих південно-американських напівчагарників з вічнозеленим листям досить компактні розміри: навіть у природі якобинии не перевищать 1,5 м. Полуодревесневшіе, прямі, легко пізнавані і з червонуватою корою, й по здуттів в вузлах пагони рослини приховані під супротивно розташованими, довгасто-овальними, з красивим загостреним краєм, цілісним листям. У різних якобиний їх забарвлення коливається від строкатого до зеленого. Поодинокі трубчасті квітки майже не характерні для кімнатних видів. Куди частіше зустрічаються великі колосовидні і симетричні суцвіття. Але декоративність їм надають зовсім не квітки, а приквітки, майже повністю їх приховують: подовжені, яскраво пофарбовані, найчастіше трикутної або листоподібною форми, вони формують дивно ефектні колоски у юстицій, а у деяких якобиний зібрані у своєрідні пучки.

Строкаті і пишні юстиції- юстиція,якобиния,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Колірна гамма якобиний традиційно включає червоний, помаранчевий і білий забарвлення. Але для багатьох видів зусиллями селекціонерів вивели і білоквіткові сорту, а в окремих юстиції базовий забарвлення є яскраво-рожевим.

Оригінальні приквітки прикрашають рослину буквально протягом практично всього року. І саме тривалість цвітіння, ошатність цієї кімнатної рослини і стали головною запорукою його популярності сьогодні. Адже юстиції не просто добре виглядають, а практично завжди прикрашені розкішними суцвіттями з строкатими забарвленнями. Правда, самі білі квітки, надійно заховані приквітками, відцвітають дуже швидко, але початок стадії семяобразования не позначається на красі приквіткових листків, які продовжують триматися на рослині до 3-х місяців.

Види юстицій (якобиний)

У юстицій є чимало привабливих видів, і навіть кімнатний асортимент рослини включає більше десятка різних різновидів.

Найбільш популярною представницею роду вважається юстиція Брандеджи або Брандеге (Justicia brandegeeana) – з вигляду нагадують пишний кущик, густо розгалужена трав'яниста рослина заввишки від 40 см до 1 м у Висоту рослини легко контролювати обрізанням, а при купівлі примірників будьте готові до бурхливого зростання: у квіткових центрах юстиції для загущення найчастіше обробляють спеціальними інгібіторами, що пригнічують розвиток. Пагони злегка пониклі. У цій юстиції листя дуже красиві, яйцеподібні, із загостреними кінчиками і цілісним краєм, красивим глянцевим відблиском поверхні. У довжину листя досягають 7 див. Білі квітки заховані під жовтими, червоними або строкатими приквітками, які формують стрункі колосся суцвіття до 10 см у довжину (розпускаються тільки на кінцях гілок). За формою приквітки дуже нагадують хміль, вони розташовані черепично, в узорном малюнку, створюючи ілюзію з суцвіттями садового хмелю.

Строкаті і пишні юстиції- юстиція,якобиния,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Інші юстиції відрізняються від цього виду і листям, і цвітінням:

  • юстиція тілесна або м'ясо-червона (justicia carnea) красується прямостоячими пучковидными суцвіттями-головками з видовженими роздвоєними язиковіднимі приквітками, яскравим рожевим забарвленням, прямими і слабо розгалуженим пагонами, більш великими (до 20 см в довжину) листям;
  • якобиния Гизбрехта (jacobinia ghiesbreghtiana) – метровий напівчагарник з красиво розгалуженим пагонами, великими шкірястими ланцетними листками до 10-15 см у довжину і зібраними по 2-4 в пазухах листя трубчастими квітками з вогненно-червоним забарвленням, довгою трубкою і розділеними на частки верхньою і нижньою губою;
  • юстиція флорибунда (justicia floribunda), у нас більш відома під назвою якобинии малоквітковим (jacobinia pauciflora) або юстиції Риццини (justicia rizzinii) – рясноквітнучий, холодостійкий, низький, близько 30-50 см у висоту вид з красиво звисаючими пагонами, еліптичними листям до 7 см в довжину (внизу листя дрібніше, ніж на верхівка пагонів) і поодинокими, розпускається по всьому втечі червоно-жовтими квітками до 2 см в довжину з покритою цятками трубкою.
Строкаті і пишні юстиції- юстиція,якобиния,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Догляд за юстициями в домашніх умовах

Юстиції навіть недосвідчені квітникарі не зможуть назвати примхливими рослинами. Вони вимагають регулярного догляду, не терплять повного висихання субстрату і низькій вологості повітря. Але крім уважною турботи ніяких особливих турбот не доставлять. Якобинии, у яких трубчасті квітки розпускатися по всьому побіжу, більш примхливі до зимівлі, класичні і найбільш поширені юстиції приємно здивують «покладистостью».

Освітлення для юстиції

Одним з головних достоїнств юстиції справедливо вважають здатність цвісти практично цілий рік навіть в півтіні. Ця рослина не любить прямих сонячних променів, але віддає перевагу світлим або хоча б злегка затінені локації. Завдяки тому, що юстиція може вирощуватися в півтіні, її активно використовують в оформленні інтер'єру, але тільки влітку: у холодну пору року цих красунь потрібно обов'язково виставляти на добре освітлених місцях. Вона прекрасно переносить штучну доосвітлення, яка сповна компенсує більш убогий світловий режим. І при цьому вміст на штучному освітленні не позначається на рясності цвітіння рослини.

При вирощуванні якобиний в теплу пору року на відкритому повітрі, їм краще надати полутенистую локацію і надійно захистити рослину від полуденних променів сонця.

Комфортний температурний режим

Юстиції до температур не вимогливі зовсім. Всі сучасні, найчастіше гибридизированные рослини добре себе почувають в кімнатних умовах. Протягом весни і літа якобинии віддадуть перевагу температури від 20 до 25 градусів тепла.

Зимовий режим зазвичай обмежують звичними нам 16-20 градусами. Хоча при покупці краще все ж уточнити, до якої саме зимівлі звикла юстиція, як правило, це рослина буде комфортно себе почувати там же, де і ви. Зимові температури допускають зниження до 16 градусів тепла, але такі умови воліють тілесна юстиція, а не якобиния Брандеджи. Два види, які випускають квітки не тільки на верхівках, але і на бічних пагонах – якобінію Гизбрехта та юстицію флорибунда – взимку потрібно помістити в прохолодні умови від 10 до 12 градусів тепла для стимулювання закладки квіткових нирок. При зимівлі в теплі ці юстиції можуть не зацвісти. Але зате такі якобинии можна виносити на балкони і тераси влітку.

Строкаті і пишні юстиції- юстиція,якобиния,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Поливи і вологість повітря

Підтримання комфортної для юстиції вологості є головним і найскладнішим компонентом догляду за рослиною. Юстиція потребує постійної вологості субстрату, середньо-частих поливах. Між процедурами повинна просихати тільки верхня частина субстрату, близько 2-3 див. Застою води в грунті потрібно уникати, зливаючи її відразу після поливу з піддонів і завжди перевіряючи просихання верху грунту перед наступним поливом. Засуха для юстиції неприпустима.

Зимовий режим утримання юстиції повинен не кардинально, але змінитися. Якщо підтримувати постійну інтенсивну вологість субстрату, то рослина скине листя. Тому з жовтня і до листопада юстицію містять у субстраті з легкої вологістю, у якого пересихає і частково середній шар. Повного висихання земляного кома допускати не можна, адже воно призведе до того ж результату, що і перезволоження. Більш істотно скорочують полив для юстицій, зимуючих в прохолоді, менше – для тих рослин, які залишаються в звичних кімнатних температурах.

Строкаті і пишні юстиції- юстиція,якобиния,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Ще більш волого підтримувати високу вологість повітря. Юстиція швидко втратить свою привабливу пишність, забарвлення і листя, і приквітків, якщо буде рости в дуже сухому кліматі. Для юстиції мінімально прийнятними є показники вологості повітря 60-65%, краше всього кущики виглядають при 75-85% вологості. Для забезпечення комфортних умов краще використовувати комбінований підхід:

  • виставити рослину на піддон з вологим мохом або галькою;
  • проводити часті обприскування.

Та для обприскування листя, і для поливів якобиний можна використовувати тільки воду тривалого відстоювання, м'яку та теплу.

для Підгодівлі юстиції

Юстиції не потребують сверхинтенсивных підгодівлі, але з березня до вересня добрива потрібно вносити регулярно. Оптимальною стратегією для якобиний вважається підживлення кожні 10 днів універсальними добривами або сумішами для квітучих культур. Стратегію підгодівлі потрібно коригувати, спостерігаючи за рослиною: якщо починають рости більш великі листи, отже, підгодівлі можна зробити більш рідкісними для попередження зростання зелені на шкоду цвітінню. І навпаки: мельчание листя може служити сигналом до того, що якобинии потрібні більш часті підгодівлі в період активного росту.

З жовтня і до лютого юстиції не можна удобрювати зовсім або вносити для рослини розділену на 2-3 рази стандартну дозу з частотою 3-4 тижні між підгодівлями.

Обрізка юстиції

Юстиції потребують щорічному формуванні кущиків. Оскільки зацвітають вони тільки на пагонах поточного року, без обрізки рослини просто не прикрасяться розкішними "хмільними" суцвіттями. Проводити обрізку краще ранньою весною, безпосередньо перед пересадкою. Всі гілочки на кущиках потрібно зрізати приблизно на половину довжини, залишаючи на них 2-3 міжвузля.

Строкаті і пишні юстиції- юстиція,якобиния,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Якщо старі якобинии погано цвітуть, починають вироджуватися, втрачають привабливість крони, для них замість звичайної обрізки потрібно провести омолоджування. Надземні частини зрізують як можна нижче, залишаючи лише пеньки, а після кардинальної зрізання рослину пересаджують в менший горщик.

Пересадка і субстрат

Цю культуру краще пересаджувати щорічно, незалежно від віку самої юстиції. Пересадку проводять в традиційні терміни, навесні (у березні, не пізніше першої декади квітня). Єдине виключення – юстиція флорибунда, яку пересаджують відразу після цвітіння, взимку. При пересадці потрібно діяти акуратно, намагаючись завдати мінімальної шкоди кореневій системі рослини. Для всіх юстиції, крім минулих омолодження, ємність потрібно змінювати на велику.

Грунт для юстиції також підбирайте уважно. Ця красуня віддає перевагу якісні або універсальні субстрати з рН від 5,5 до 6,5 максимум. Деякі якобинии краще ростуть у кислому грунті, але краще уточнити цей параметр при покупці. Обов'язкова вимога до землесуміші – високий вміст гумусу. Оптимальним вважається субстрат, що складається з рівних часток перегною, дернової грунту, піску і торфу.

Строкаті і пишні юстиції- юстиція,якобиния,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Захворювання і шкідники юстиції

Для юстицій найбільшу небезпеку представляють червоні павутинні кліщі, білокрилки та попелиці. При цьому підтримання комфортної для рослини вологості повітря зазвичай є достатньою гарантією запобігання поширенню шкідників. Але якщо зараження уникнути не вдалося, краще відразу скорегувати умови, почати обмивання листя і приступити до обробки інсектицидами.

Поширені проблеми у вирощуванні юстиції:

  • скидання листя при пересиханні або перезволоження субстрату;
  • пожовтіння листя при неправильному, поганому освітленні взимку і нескорректированном поливі;
  • опадання листя при сухому повітрі;
  • відсутність цвітіння і розвиток великих листя в результаті надмірної частоти підживлень.
Строкаті і пишні юстиції- юстиція,якобиния,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Розмноження юстиції

Розмножити кімнатний хміль дуже легко. Це рослина щороку завдяки обрізанні дає великий "урожай" верхівкових живців, які можна використовувати для вкорінення. Гілочки юстиції добре вкорінюються, при цьому процес відбувається досить швидко. Головне – забезпечити температури не нижче 20-22 градусів. Відразу після вкорінення рослини потрібно посадити в індивідуальні горщики або згрупувати за 3 саджанця в більш великих ємностях. Молоді рослини потрібно постійно прищипувати, акуратно знімати верхівки пагонів для поліпшення розгалуження.