Стефанотіс — ліана з Мадагаскару

Стефанотіс відноситься до сімейства Ластовневые, або Ваточниковые, або Ласточниковые (Asclepiadaceae) і в природі являє собою полукустарниковую ліану. Назва роду стефанотіс походить від грецьких слів stephanos – корона, вінець і otos — вухо, і дано рослинам за наявність п'яти короно-образних пелюсток-вушок на тычиночной трубці квітки.

Стефанотисы — вічнозелені рослини в'юнкі рослини, чагарники. Листя овальні, супротивно розташовані, шкірясті. Квітки зібрані в малоквіткові парасольки, білі, ароматні; віночок тарелковидный або лійкоподібний, 5-пелюстковий.

Стефанотисы вирощують, насамперед, заради красивих квіток. Дорослі рослини квітнуть з кінця червня по вересень. При регулюванні температурного режиму і освітленості стефанотіс може цвісти і взимку. Рослина вимоглива до світла і потребує опори.

Стефанотіс — ліана з Мадагаскару- Стефанотіс,Рясноквітнучий,Мадагаскарський жасмин,Догляд,вирощування,розмноження,Квіти,Кімнатна рослина,Фото

Рід стефанотіс (Stephanotis) невеликий, відомо близько 12 видів, що мешкають в природі на Мадагаскарі і островах Малайського архіпелагу. Але і з них у наших любителів можна зустріти лише Стефанотіс рясноквітнучий (Stephanotis floribunda). Це швидкоростуча витка рослина, що в природі досягає довжини 5,5-6 метрів.

Зовні стефанотіс дуже нагадує деякі різновиди своєї близької родички – хойі. Але сплутати їх можна тільки при відсутності квіток. В період цвітіння, який в наших широтах припадає на кінець літа-осінь, така помилка просто неможлива. Квітки стефанотіс досягають діаметра 5 см і мають яскраво виражену квіткову трубку приблизно такої ж довжини. Вони зібрані по кілька в пухкі суцвіття, мають чисто білий колір і дивовижний аромат. Квітуче доросле рослина виглядає просто чудово і повністю виправдовує свою видову назву – рясноквітнучий. Стефанотіс охоче галузиться, дає численну кореневу поросль. Тому в країнах, де це дозволяє клімат, з нього влаштовують дуже ефектні живоплоти.

Особливості вирощування в домашніх умовах

Мікроклімат та освітлення

Стефанотіс швидкоросла рослина і невибаглива, але не любить перепадів температури. Взимку його містять в холодних оранжереях з температурою 12-16 °С і яскравим освітленням, але без протягів. Влітку притіняють від прямих сонячних променів, обприскуючи в спеку шкірясті листя. У сухому приміщенні з високою температурою взимку стефанотіс може пошкоджуватися павутинним кліщем.

Якщо у стефанотіс пожовкло листя і починають опадати, причиною може бути недолік освітлення або проблеми з кореневою системою, може знадобитися пересадка в більш просторий горщик зі свіжим грунтом. Влітку Стефанотіс виносять на засклені лоджії, які рослина наповнює прекрасними квітками і ароматом.

Стефанотіс — ліана з Мадагаскару- Стефанотіс,Рясноквітнучий,Мадагаскарський жасмин,Догляд,вирощування,розмноження,Квіти,Кімнатна рослина,Фото

Полив

Поливи стефанотіс любить регулярні і рясні, м'якою водою. Взимку після цвітіння поливають його помірно, не допускаючи пересихання земляної грудки в горщику, важливо, щоб земля в горщику була постійно вологою, але і калюжі не розводити не слід, необхідно частіше обприскувати повітря навколо рослини.

Грунт і добриво

Посадку та пересадку стефанотіс здійснюють землесуміші важкого складу. Для приготування ґрунту використовують листяну, глинисто-дернову землю, торф (або перегній) і пісок в пропорції 3:2:1:1. Посуд підбирають велику і містку — у стефанотіс потужна коренева система, а на дні забезпечують дренаж. Ґрунт це рослина віддає перевагу із слабокислою реакцією, лужне середовище може привести до відсутності у стефанотіс цвітіння. Навесні під час пересадки стебла стефанотіс можна підрізати наполовину. Цвітіння зазвичай настає з червня і триває по вересень. А щоб продовжити рясне цвітіння, в середині літа його пагони прищипують, залишаючи на стеблі до 8 пар листя.

Стефанотіс не вимагає частих підгодівлі, і більше воліє калійні добрива, ніж азотні. Від азоту він нарощує стебла і листя, не цвіте і погано зимує, не встигаючи зупинити зростання, надалі такі батоги стефанотіс доводиться повністю обрізати, затормаживая момент цвітіння ще й у наступному році. Цвітіння стимулюють мінеральні квіткові добрива з мікроелементами, або розчини калійної солі і суперфосфату, які вносять 1-2 рази до початку цвітіння в травні. Можна поливати розчином коров'яку.

Стефанотіс — ліана з Мадагаскару- Стефанотіс,Рясноквітнучий,Мадагаскарський жасмин,Догляд,вирощування,розмноження,Квіти,Кімнатна рослина,Фото

Розмноження стефанотіс

Стефанотіс розмножують вегетативно, хоча він відноситься до важко укореняемым рослинам. При живцюванні стефанотіс застосовують фітогормони — стимулятори утворення коренів, укорінення виробляють в піску під склом, з нижнім підігрівом. Живці заготовляють з полуодревесневших пагонів минулого року з добре розвиненим листям, 1-2 міжвузлями, нижній зріз роблячи на 2 см нижче вузла, і заглиблюють під кутом на 1-1,5 см в пісок. Найбільш сприятливий період для вкорінення стефанотіс — весняно-літній. При стабільній ясної сонячної погоди, високій температурі та вологості в парничку, укорінення стефанотіс настає вже через 2-3 тижні, з пазух листя проростають молоді пагони.

Стефанотіс розмножуються і насінням, але зав'язує їх вкрай рідко. Плід — двудольная листівка, двухраздельная коробочка містить всередині насіння з шовковистим парасольками-парашютиками, дозрівання насіння триває до 12 місяців, у міру їх дозрівання коробочка розтріскується, а насіння вилітають на волю.

Догляд за стефанотисом

Стефанотисам необхідно яскраве розсіяне освітлення. При утриманні на сонці у рослин можуть з'явитися опіки. Оптимальне місце для вирощування — вікна із західною або східною орієнтацією. При вирощуванні на південних вікнах, влітку в полуденні годинники необхідно створювати розсіяне освітлення, використовуючи напівпрозору тканину або папір (тюль, марля, калька). На північному вікні з-за недоліку світла рослина може не цвісти. В осінньо-зимовий період рослина містять при хорошому освітленні. Стефанотіс добре реагує на додаткове підсвічування лампами денного світла.

Під час формування бутонів не слід обертати і змінювати звичне місце для рослини, з-за цього розвиток бутонів може припиниться.

Стефанотіс — ліана з Мадагаскару- Стефанотіс,Рясноквітнучий,Мадагаскарський жасмин,Догляд,вирощування,розмноження,Квіти,Кімнатна рослина,Фото

У весняно-літній період для стефанотіс оптимальна температура знаходиться в межах 18-22°С, взимку бажано містити в прохолодних умовах (12-16°С). Рослина погано реагує на різкий перепад температур і холодні протяги. Стефанотіс потребує припливу свіжого повітря.

Поливають стефанотіс навесні і влітку рясно, у міру підсихання верхнього шару субстрату, м'якою відстояною водою кімнатної температури. Рослина дуже погано переносить підвищений вміст вапна в поливної воді. Взимку поливають помірно (це важливо, щоб стимулювати рясне цвітіння).

Стефанотіс любить підвищену вологість повітря, тому навесні і влітку рекомендується проводити регулярне обприскування рослини теплою водою, можна ставити ємність з рослиною на піддон з вологим керамзитом або торфом. У разі прохолодної зимівлі обприскування проводиться обережно.

З березня по серпень підгодовують стефанотіс один раз в одну — два тижні, чергуючи мінеральні і органічні добрива. Перед цвітінням (з травня) бажано кілька разів підгодовувати стефанотіс розчином суперфосфату і калійної солі або розчином коров'ячого гною. Восени і взимку не підживлюють.

Необхідною умовою успішної культури стефанотіс є раннє підв'язування молодих пагонів до опори. Часто через нестачу місця його пускають по дугоподібної опорі. Кучеряве здерев'янілим стебла рослини можуть досягати 2-2,5 м у довжину, тому зазвичай їх направляють по натягнутій мотузці або дроті. Якщо стефанотіс висадити в зимовому саду, то його пагони можуть розростатися до 4-6 м в довжину. Рослина добре використовувати для обрамлення великих віконних квітників.

Зів'ялі квіти треба видаляти, щоб рослина всю свою енергію направив на освіту здорових стебел.

Пересадка

Перед пересадкою проводять помірну обрізку рослин.

Молоді рослини перевалюють щорічно, дорослі кожні 2-3 роки, в кінці зими, дорослим рослинам необхідні щорічна підсипка живильної землі і забезпечення опори для пагонів (підв'язують до опори). Висаджують стефанотіс в досить великі горщики з поживним грунтом, складеним з листяної, глинисто-дернової, перегнійної землі і піску; рН 5,5-6,5.

Стефанотіс — ліана з Мадагаскару- Стефанотіс,Рясноквітнучий,Мадагаскарський жасмин,Догляд,вирощування,розмноження,Квіти,Кімнатна рослина,Фото

Можливі труднощі

  • Коли бутони формуються, рослина дуже погано реагує на зміну місця, тому на горщик необхідно нанести світлову мітку.
  • Недолік води, коливання температури, протяги можуть призвести до обпадання бутонів.
  • При слабкій освітленості і перепадах температури, навіть при регулярної підгодівлі, квіти можуть не з'являтися.
  • При недостатньому поливі може відбуватися в'янення нерозкритих бутонів.
  • При поливі жорсткою водою і нестачі світла можуть жовтіти листя.

Види:

Стефанотіс рясноквітнучий (Stephanotis floribunda) – Мадагаскарський жасмин

Зустрічається в лісах, на о-ві Мадагаскар. Кучеряві кущі до 5 м завдовжки. Листки супротивні, овальні або видовжено-овальні, 7 – 9 см завдовжки і 4-5 см шириною, округлі біля основи, з коротким вістрям у вершини, цільнокраї, щільні, темно-зелені, глянсуваті. Квітки зібрані по кілька в несправжній зонтик, близько 4 см завдовжки і 5 см шириною у верхній частині, білі, дуже ароматні.

Рослина цікаве для горщечкової культури в оранжереях і кімнатах; широко застосовується для декорування інтер'єрів, зимових садів, розводять також на зрізання квіток.

Женские футболки нижнее белье. Красивые женские moda-odezhda.ru.