«Снігові» кактуси в інтер'єрі

Кактуси знайомий кожному. Ці рослини, які в нас вважаються незмінним атрибутом і своєрідним «аксесуаром» до комп'ютерної техніки, можна зустріти буквально в кожному офісі або будинку. Великі і маленькі, кактуси напрочуд схожі між собою і легко впізнавані. Але це зовсім не означає, що у представників цього сімейства немає оригінальних різновидів. Адже кожен кактус дійсно особливий. У одних на перший план виходить цвітіння, яке сприймається не інакше як диво, в інших все увагу привертають форми або колючки. Останні в найбільшому різноманітності представлені у легендарного роду кактусів – мамміллярій, окрема група яких серед квітникарів-аматорів більше відома як «снігові кактуси».

Маммиллярия (Mammillaria) — один з найбільших пологів сімейства Кактусові. Сьогодні у ньому нараховується близько 185 видів.

«Снігові» кактуси в інтер'єрі- Маммиллярия,кактус,снігові,види,в інтер'єрі,догляд,в домашніх умовах,пухнастий,фото

Декоративні таланти снігових кактусів

Витривалі і надзвичайно стійкі, здатні змиритися навіть з суворими умовами посухи кактуси часто дивують абсолютно дивовижними квітами, краса яких здатна затьмарити навіть прославлених інтер'єрних зірок. Яскраві забарвлення, вишукані форми і дивний контраст з колючим «тільцем» рослин перетворює кожну квітку в маленьке чудо. Але незважаючи на всю дивну красу цвітіння, кактуси набагато більший проміжок часу залишаються самими колючими кімнатними рослинами. Уявити собі щільні запасають пагони цих рослин без колючого «панцира» просто неможливо. Втім, колючки у кактусів бувають дуже різними. В одних вони довші, потужні і рідко розташовані, здаються своєрідними кинджалами. У інших – розташовані щільно і узористо, створюють на поверхні кактуса своєрідні орнаменти. А у деяких кактусів колючки і зовсім нагадують «пір'ячко», які огортають кульки і формують «ватяні» грудочки, вкриваючи пагони цих дивовижних рослин пухнастим покривалом і тонким мереживом.

У снігових кактусів мамміллярій відмінною особливістю є якраз незвичні ефекти і текстури тих самих колючок. Це саме своєрідне за типом і розмірами колючок збори кактусів. Колючки у представників роду маммиллярия (mammillaria) можуть бути як прямими, так і гачкоподібними, вигнутими, сплетеними в пучки, пір'ястими, променистими, звездовідно розташованими, голкоподібними, короткими, не кажучи вже про те, що у різних представників цього роду колючки кактусів необов'язково жорсткі, а м'які. Далеко не всі мамміллярії є «сніговими» кактусами, але більшість колючих зірок з білосніжною опушенням відбувається саме з цього роду. Серед мамміллярій зустрічаються і рослини з красивими жовтуватими, сизими галявинами, і зовсім не створюють ефект опушення колючками, а також абсолютно дивовижні сорти, у яких зібрані в своєрідні «купини» колючки утворюють схожі на рисові кульки або намистини сфери. До сніжним кактусам належать саме ті мамміллярії, у яких голки створюють відчуття білосніжного вбрання, тонкої вуалі або пухнастого покривала – самі прославлені мамміллярії так званої «білої групи», які здаються присипаними сяючим снігом.

«Снігові» кактуси в інтер'єрі- Маммиллярия,кактус,снігові,види,в інтер'єрі,догляд,в домашніх умовах,пухнастий,фото
«Снігові» кактуси в інтер'єрі- Маммиллярия,кактус,снігові,види,в інтер'єрі,догляд,в домашніх умовах,пухнастий,фото
«Снігові» кактуси в інтер'єрі- Маммиллярия,кактус,снігові,види,в інтер'єрі,догляд,в домашніх умовах,пухнастий,фото

В групу снігові, або білих кактусів об'єднані рослини з різних підвидів цього роду. У всіх кактусів цієї групи колючки незалежно від форми розташовані так щільно і в такій великій кількості, що практично повністю приховують власне тканини пагонів і кактус здається білим, прихованим пухнастим покривалом. Навіть довгі, волосовидні і голчасті колючки підкреслюють цей ефект. Забарвлення самих колючок вигідно підкреслюють і молоді густопушистые ареоли, які створюють на кактусах ефект сніжного або вовняного покриття. Цвітіння білих кактусів не можна назвати самим ефектним, але воно дивно витончено доповнює текстуру узлісся на самих рослинах. Схожі на мініатюрні зірочки і нагадують про рождественниках забарвлення зазвичай досить яскраві: квітки мамміляріі пофарбовані в різні відтінки жовтого і рожевого, зрідка – червоного.

«Снігові» кактуси в інтер'єрі- Маммиллярия,кактус,снігові,види,в інтер'єрі,догляд,в домашніх умовах,пухнастий,фото

До кращих видів з білою опушкою зараховують власне мамміллярії, маммилопсисы, крайнции, долихотеле, ехінопсіси. У маммиларии є кілька декоративних форм. Так маммиллярия бакасанская здається ідеальним пухнастим кулькою з вовни. Грацилис розвивається у вигляді колонії сферовидных або злегка витягнуті, покритих сніговими мереживами колоній, на яких розпускаються зірчасті квітки. У мамміллярії пербеллы великі кульки пагонів з дрібної візерунковою текстурою з мініатюрних колючок нерівномірно покриті опушенням і здається, ніби цей кактус і правда присипали снігом. А проліфера поєднує великі і могутні колючки, зібрані в пучки з легкої опушенням під ними.

Як виграшно презентувати снігові кактуси в інтер'єрі

Відмітні особливості білих кактусів – абсолютно неповторні дуже світлі голки і повстяні освіти, які створюють ефект поверхні, вкритої пухнастими білосніжними мереживами або снігом. Незважаючи на те що у всіх кактусів з цієї групи роду mammillaria ефект сніжного покриву різний, здається майже хутряним, то подібний щільній павутині, то наче на кактуси приземлилися сотні мініатюрних насіння кульбаби або зовсім вся поверхня прихована під колючим вовняною ковдрою, всі без винятку снігові мамміллярії в інтер'єрах грають абсолютно особливу роль.

Білі кактуси володіють унікальним ефектом сяйва, вони ніби підсвічують простір і притягують до себе сонячне світло. Це маленькі, але дуже важливі рослини, які можна прирівняти до вінчає композиції декору в інтер'єрі. Обмеження на використання цих видів кактусів в оформленні накладає необхідність забезпечити їм найбільш яскраві і сонячні локації. Саме тому білі мамміллярії завжди виставляють на підвіконнях, в основному південного напрямку. Але навіть у такій локації цей кактус здатний стати важливим штрихом оформлення кімнати в цілому.

Для того щоб максимально виграшно презентувати маммиллярию в обстановці кімнат і підкреслити особливий статус цього кактуса, необхідно особливу увагу приділити підбору ємності. Вона повинна не сперечатися з забарвленням опушення самого кактуса за відтінками, тому краще вибирати горщики близьких забарвлень з холодним відтінком або віддавати перевагу білій палітрі та світлим, пастельним колерам. Глянцеві поверхні горщика підкреслюють красу даних кактусів краще, ніж матові. Форма ємності, її розмір повинні максимально розкривати не красу текстури і голок снігової мамміллярії, а особливості силуету, вигідно підкреслювати форму стовбура і лінії рослини.

«Снігові» кактуси в інтер'єрі- Маммиллярия,кактус,снігові,види,в інтер'єрі,догляд,в домашніх умовах,пухнастий,фото

Снігові мамміллярії не схожі не тільки на своїх родичів, але і на кактуси з інших родів. Незважаючи на те що ці кактуси чудово контрастують з зеленню, виставляти їх поряд з іншими кактусами або кімнатними рослинами ближче, ніж в 30-40 см між ємностями не слід. Вся справа в тому, що в інших кактусів мамміллярії можуть підкреслити, «висвітити» всі недоліки і на тлі сяючою узлісся снігових кактусів вони будуть виглядати непоказними і злегка запущеними. Що стосується інших кімнатних рослин будь-якого розміру, від ґрунтопокривних до великих деревних, від декоративно-листяних до квітучих культур, то їх компанія негативно позначиться на сприйнятті самої мамміллярії, призведе до того, що ефект сніжного покривала повністю втратиться, як і кружевность з пухнастою, і снігові кактуси будуть виглядати як абсолютно стандартні і нічим не примітні представники свого роду.

А ось додатковий декор піде таким кактусам тільки на користь. Підбирати його потрібно згідно з концепцією і стилем оформлення інтер'єру, з числа матеріалів і аксесуарів, типових для приміщення, в якому варто маммиллярия. Дрібна розсип декоративних камінчиків або кристалів, нитка бус, сизаль, керамічні скульптури, статуетки, привезені з подорожей сувеніри, якщо вони добре поєднуються з обстановкою кімнат здатні підкреслити особливий статус снігового кактуса і ще більше посилити його естетичну привабливість.

Догляд за  білими кактусами в домашніх умовах

Щоб снігові мамміллярії стали дійсно яскравими зірками інтер'єру, їм необхідно забезпечити тільки комфортні умови, адже без достатнього доступу до світла та інших параметрів та сама схожа на сніг узлісся на кактусах просто не утворюється, а голки та ареоли не будуть розпускатися в достатній кількості.

«Снігові» кактуси в інтер'єрі- Маммиллярия,кактус,снігові,види,в інтер'єрі,догляд,в домашніх умовах,пухнастий,фото
«Снігові» кактуси в інтер'єрі- Маммиллярия,кактус,снігові,види,в інтер'єрі,догляд,в домашніх умовах,пухнастий,фото
«Снігові» кактуси в інтер'єрі- Маммиллярия,кактус,снігові,види,в інтер'єрі,догляд,в домашніх умовах,пухнастий,фото

Таким кактусам знадобиться саме яскраве освітлення в будинку, вони воліють рости на сонячних локаціях без всякого притінення і не настільки барвисті навіть у яскравому розсіяному освітленні. Прямих променів сонця боятися не слід, адже при хорошому розвитку колючок вони самостійно нададуть захист від занадто яскравого сонця. Чим більше буде мізерним освітлення, тим слабшими будуть колючки і більш рідкісним і негусто розташованим буде опушення, крізь нього будуть проглядатися тканини самого кактуса. Але не тільки втратою декоративності загрожує неправильний вибір місця розташування: маммиллярия при відсутності прямого сонячного світла витягується та погіршується її розвиток.

доведеться Подбати не тільки про освітлення. Для кактусів з білою опушкою найважливішим компонентом догляду є зведення до мінімуму шансів перезволоження грунту. Такі кактуси дивно чутливі до найменшого застою вологи і переливам, навіть невелике перезволоження може призвести до серйозних проблем з загниванням коренів і навіть загибелі рослин, завжди відображається на декоративності мамміллярії і її життєстійкості. Полив для сніжних кактусів повинен бути буквально мінімальним, при цьому воду зливають з піддонів відразу після процедури, не залишаючи навіть на одну хвилину. Поливати снігові кактуси потрібно дуже акуратно, не допускаючи влучення навіть найменших крапель вологи на стебла. В результаті намокання опушення буде збиватися в своєрідні грудки, а привабливий білий окрас з сяючим ефектом покриється некрасивими і нездоровими розлученнями.

«Снігові» кактуси в інтер'єрі- Маммиллярия,кактус,снігові,види,в інтер'єрі,догляд,в домашніх умовах,пухнастий,фото

В іншому догляд за такими кактусами мінімальний. Маммилляриям не потрібна чистка стебел, це рослина регулює щільність свого білосніжного покривала і його чистоту, не страждає від пилу і завжди виглядає акуратно і разюче бездоганно.

При висадці білих кактусів необхідно враховувати, що для таких рослин потрібно створити нижній і верхній шар дренажу, використовувати виключно підходящу грунт для кактусів і постаратися висаджувати всі рослини в мінімальні за обсягом ємності. Пересаджують мамміллярії досить рідко, адже снігові кактуси не боятися відкладання в грунті солей кальцію, а навпаки вітають додаток до грунту меленої яєчної шкаралупи для збільшення з запасів.

Дата публикации: 30.04.17