Сітчаста скромниця фиттония

Тонкі контрастні прожилки, що нагадують сітку, прославили фітонії як одне з найбільш перспективних мініатюрних рослин. Цю крихітку називають і сучасної, і зухвалої, хоча фітонії найбільше підійде епітет «весела». Скромне у всіх сенсах кімнатна рослина з завзятим характером, незважаючи на невелику висоту і не таку вже незвичайну зелень, підкорила серця квітникарів всього світу. Доглядати за фиттонией просто, вона приваблива весь рік і є дійсно безпрограшним вибором навіть для самих недосвідчених господарів.

Сітчаста скромниця фиттония- Фіттонія,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Сучасна зірка кімнатних почвопокровников

Види, об'єднані в рід Fittonia — витончені і компактні землепокривні з привабливою листям. Незважаючи на те, що всі фітонії більш ніж скромні розміри, це не заважає їм виглядати по-святковому. Ошатні, скромні, але завдяки красивим прожилкам завжди виглядають незвично, листя надають кущиків акуратний і доглянутий вигляд. І саме в акуратності, підкресленою свіжості фітонії криється секрет її популярності: в будь-якій локації і будь-якій компанії вона здається рослиною доглянутим, здоровою і сяючою.

Фітонії – землепокривні з вічнозеленою опушеною листям і повзучими, гнучкими і густо гілкуються пагонами. Характер розгалуження і гнучкість гілок особливо гарні в ампельної формі, але і в звичних кашпо фиттония хороша. У горщиках вона формує кущики-подушки, пухкі, пишні й густі. У висоту не перевищить і 10-15 см, розростається зазвичай вшир і лише в дуже некомфортних умовах починає витягуватися. Листя у неї злегка нагадують м'яту – овально-серцевидні, закруглені, не дуже великі, вони густо вкриті мережею тонких прожилок, формуючих на платівках майже симетричні візерунки. Інакше чим філігранної строкатість листя не назвеш: красиво контрастує з темним, холоднуватим базовим забарвленням, прожилки перетворюють фітонії у благородну прикраса інтер'єру. Зворотна сторона листя більше світла і яскрава, вдало підкреслює смарагдові переливи верху пластинки.

Особливою популярністю сьогодні користується фиттония беложильчатая (fittonia albivenis), у якій мережа прожилок по листю пофарбована в білий або перловий тон, дійсно здається сяючою і чи не срібною. У цієї рослини є і окремі разновидностис більш незвичайними забарвленнями, яскравими або металевими відливами:

  • різновид фиттония Персей (fttonia pearcei) з яскравими червонувато-пурпуровими прожилками, що додають рослині особливу текстильну бархатистість;
  • різновид фіттонія серебрістожільчатая (fittonia argyroneura)з білими і зеленувато-салатовими прожилками, що нагадують контрастну сітку або павутину.
Сітчаста скромниця фиттония- Фіттонія,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Більш рідкісний, але привабливий вигляд фиттония гігантська (fittonia gigantea). На відміну від сланкої «сестри», у неї пагони не повзучі, а прямостоячі. І у висоту кущики досягають близько півметра. Крона у неї не менш густа і ефектна, але відчуття ідеальної акуратності у цій фітонії дещо втрачається. Красиві у неї не тільки листя, але і квітконоси до 10 см в довжину і дуже масивні.

Освітлення для фітонії

Одне з головних переваг цієї культури – тіньовитривалість. Свій статус зірки сучасних інтер'єрів фиттония отримала передусім завдяки можливості використовувати рослина не тільки на підвіконнях. Фітонії прекрасно себе почувають лише в затишному освітленні, півтіні і тіні. І така любов відкриває величезні перспективи використання в обстановці кімнат, там, де світла мало для більшості кімнатних культур. Але є одне але: красиві візерунки на листках безпосередньо залежать від освітлення. І чим воно бідніший, тим менш яскравими будуть сіточки на листках фітонії. Повністю характерний для рослини візерунок, контрастний і яскравий, зберігається лише в м'якому розсіяному освітленні і легкій півтіні. З великим притіненням він може повністю зникнути. Баланс між рябої текстурою листя і бажанням прикрасити фиттонией кімнати підбирайте самостійно: чим доведеться пожертвувати. Але і в тіні фіттонія, незважаючи на відсутність яскравих жилок, буде виглядати красиво і нарядно. У гонитві за красивими візерунками не забудьте: прямих сонячних променів це рослина не виносить.

Комфортний температурний режим

Фітонії належать до найбільш теплолюбних кімнатним рослинам. Вони не виносять пониження температури навіть до 15 градусів. Мінімально допустимі значення для цього почвопокровника – від 16 до 18 градусів. Але краще надати фітонії звичні «житлові умови – температуру повітря від 20 до 25 градусів тепла, звичайні кімнатні умови або трохи більш теплу атмосферу.

Сітчаста скромниця фиттония- Фіттонія,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Фітонії краще берегти від протягів і різкої зміни умов, хоча в цілому вона досить стійка.

Поливи і вологість повітря

Поливи фітонії проводять за стандартною схемою, не допускати заболочення ґрунту, але підтримує середню вологість. Між процедурами грунт повинна просихати тільки у верхньому шарі, а воду з піддонів краще зливати відразу після поливу. Навіть протягом стадії спокою субстрату в горщиках не варто давати пересихати повністю. Звичайно, у відповідності з скороченням освітлення і зупинкою росту поливи потрібно скорегувати, зробити більш рідкісними.

Для фітонії можна використовувати тільки воду тривалого відстоювання. Особливу увагу зверніть на температуру: вона біля води повинна відповідати температурі повітря в приміщенні.

Домогтися гарних результатів у вирощуванні фітонії і милуватися красивими кущиками формату «міні» круглий рік, без підтримки комфортної рослині вологості повітря, не вийде. А фиттония любить дуже високі показники, як мінімум – 70-75%. Максимально можливу вологість повітря потрібно підтримувати протягом усього року, навіть взимку. Саме тому фітонії рекомендують вирощувати в квіткових вітринах або зимових садах. Але і в житловій кімнаті для неї легко створити відповідні умови. Вологість повітря можна підвищити:

  • постійними обприскуваннями;
  • установкою горщик на піддон з вологим галькою, керамзитом, мохом, декоративними камінчиками (зрозуміло, розміщують рослину так, щоб дно горщика не стосувалося води);
  • установкою приладів-зволожувачів;
  • розміщенням рослини в кімнатах з підвищеною вологістю (ванна, кухня) або поруч з кімнатними фонтанчиками.
Сітчаста скромниця фиттония- Фіттонія,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Підгодівлі для фітонії

Для фітонії краще використовувати добрива, призначені для декоративно-листяних культур. Комплексні суміші вносять кожні 2-3 тижні, з березня і до жовтня. Рослину можна підгодовувати і чергуючи мінеральні і органічні добрива. У період спокою, коли поливи скорочують, а рослина зупиняється в рості, підгодівлі краще не припиняти повністю. Але для фітонії забезпечте дуже рідкісні і слабкі концентрації процедури – 1 раз на місяць вдвічі зменшеною дозою добрив. Якщо «гратися» з поливами з листопада по лютий вам не хочеться, то їх можна не проводити зовсім, але в такому випадку будьте готові до більшої деформації пагонів.

Обрізка фітонії

Фиттония схильна до розповзання, втрати компактності і форми. У разі, якщо пагони дуже витягуються, порушується привабливість куртинок, рослину можна обрізати. Проводять процедуру і у вигляді прищипування кінців гілок, і в формі укорочення пагонів до 2/3 в довжину. Формування проводять перед пересадкою.

Сітчаста скромниця фиттония- Фіттонія,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Кожні 2-3 роки для омолодження фітонії краще проводити не звичайну, а кардинальну обрізку. Якщо ви плануєте зрізати рослину майже до рівня грунту, то обрізку проведіть після пересадки. Якщо після обрізки рослина відновлюється погано, все одно не може порадувати густотою і привабливістю крони, то замініть старі екземпляри новими фиттониями з живців.

Пересадка і субстрат

Якщо ви купуєте фітонії, будьте готові до того, що при першій же пересадки виявите кілька рослин в одній ємності. Фітонії, як і всі землепокривні, частіше висаджують групами, щоб отримати більш густі і красиві кущики. При пересадці зайві кущики можна відокремлювати, висаджувати окремо або, навпаки, групувати фітонії самостійно. Пересадку проводять в кінці періоду спокою, до початку березневого зростання. Краще всього проводити процедуру щорічно.

Сітчаста скромниця фиттония- Фіттонія,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Субстрат для фітонії повинен бути рихлим, середньо-поживним і нейтральним по кислотності. Для цього рослини підходять готові субстрати для декоративно-листяних культур, універсальні ґрунтосуміші або самостійно створений грунт, що складається з узятих в рівних заходи дернової, листової і торф'яної землі і ½ заходи піску. Зверніть увагу, що в будь землесуміші повинна бути добавка рубаного моху.

Захворювання і шкідники фітонії

Зазвичай при нормальному догляді і комфортної вологості повітря фиттония не хворіє. І навіть шкідники на ній поселяються тільки в сухому повітрі. При відступі від рекомендацій на фітонії можна виявити ознаки білокрилок та павутинного кліща, боротися з якими краще комплексними заходами.

Розмноження фітонії

Фиттония дуже легко розмножується завдяки простоті процесу укорінення верхівкових живців. Це рослина дозволяє збирати посадковий матеріал в будь-теплий час року, навесні і влітку, але традиційно для цієї мети використовують верхівкові живці, що залишилися після обрізки. Вкорінення можна проводити і в воді, і в піску, і в субстраті. Щоб молоді фітонії після вкорінення гущі ветвились і придбали красиву форму, їх потрібно підв'язати до опори на початковій стадії: так кущики випустять більше пагонів, стануть густішими. І звичайно ж не можна забувати про прищіпки верхівок пагонів.

Дата публикации: 30.04.17
Доводчики geze Абакан abakan.pik24.ru.