Ситцевий квітка Кирказона

Хвилівника, або аристолохія (лат. Aristolochia) — рід багаторічних трав і дерев'янистих ліан сімейства Кирказоновые (Aristolochiaceae). Налічує близько 350видов, в тропічному, рідше – в помірному поясах.

Ситцевий квітка Кирказона-

© Juanmak

Ботанічний опис

Види роду Хвилівника являють собою багаторічні трав'янисті рослини з гладким прямостоячими або кучерявими стеблами або дерев'янисті ліани.

Листки прості, черешкові, чергові, у багатьох видів – серцеподібної форми.

Квіти зигоморфні, зібрані в короткі суцвіття в пазухах листків. Віночок, як правило, відсутня. Оцвітина трубчастий, роздутий внизу, на верхньому кінці у більшості видів з косим языковидным відгином. Тичинок 3-6, короткі, зрощені зі стовпчиком, утворюючи так званий гиностемий. Квітки перекрестноопыляемые, рильця дозрівають раніше від пиляків, що виключає самозапилення.

Плід — суха куляста або грушевидна коробочка.

Розмножують хвилівника насінням, відводками і живцями, останнім важче. Живцювання проводять навесні або восени – наприкінці вересня – на початку жовтня, використовуючи визріли однорічні пагони, хоча можна вкорінювати напівздерев'янілі живці в липні – на початку серпня. На спеціально підготовлені гряди насипають суміш піску і торфу у співвідношенні 1:1 і перемішують з грунтом. Живці нарізають довжиною 20 см і садять похило, залишаючи на поверхні одну або дві нирки, рясно поливають і мульчують торфом.

Аналогічно проводять весняне живцювання в травні, до розпускання бруньок, але для кращого укорінення бажано накривати живці плівкою або скляними банками. Корені утворюються через три тижні, що видно по отрастающим пагонам, після чого рослина привчають до відкритого повітрю, піднімаючи укриття. Висаджувати  рослини на постійне місце краще восени або наступної весни.

Можна розмножувати хвилівника горизонтальними відводками, закладаючи їх навесні. Насіння краще висівати у відкритий грунт пізно восени, в напівтінистому місці. Навесні з'являються дружні сходи, по мірі зростання їх пікірують, доращивая протягом одного-двох років. При весняному посіві необхідна стратифікація при температурі 5-8 °С.

Молоді рослини вкривають сухим листом шаром 6-8 див.  Сіянці не завжди добре зимують, нерідко гинуть після проростання. Арістолохіі витончена і повстяна взагалі не зимують у середній смузі Росії. Досить низька, в перші роки, швидкість росту, з віком значно збільшується.

Ситцевий квітка Кирказона-

© M. S. del.

Процес запилення

Хвилівника — энтомофильное, тобто опыляемое комахами рослина, запилювачами в основному є мухи, жуки і комарі.

Дуже цікавий процес запилення у цих рослин. Плямиста забарвлення відігнутого язичка оцвітини нагадує гниюче м'ясо, квітки багатьох видів також випускають неприємний запах, який приваблює мух. Всередині трубчастої частини оцвітини є косо спрямовані всередину волоски, які заважають проникшему в квітку комасі виповзати тому, муха опиняється в пастці і, повзаючи в пошуках виходу, опыляет квітка. Після запилення волосинки в'януть і обпадають, відкриваючи вихід, а пильовики розкриваються, обсипаючи пилком выползающее комаха, яка летить на іншу квітку і там процес повторюється.

У кількох південноамериканських видів квітка влаштована ще більш складно: крім пастки він має додаткову камеру, так звану «в'язницю», де і розташовані органи розмноження квітки. Причому стінки «в'язниці» мають колір світліший, ніж стінки пастки, і комаха, прямуючи до світла, заповзає туди. Після запилення, навпаки, світліше стає пастка.

Ситцевий квітка Кирказона-

© Topjabot

Ареал

Більшість видів кирказона ростуть в областях тропічного клімату Америки, Африки і Азії і лише кілька видів зустрічаються в зонах помірного клімату. На території Росії — 5 видів (в європейській частині, на Північному Кавказі і Далекому Сході).

© MShades

Застосування

Багато видів кирказона декоративні і вирощуються в садах і оранжереях. Величезні квітки Кирказона крупноквіткового (Aristolochia grandiflora) досягають 33 см в довжину і 27 см в діаметрі. Часто вирощують Хвилівника крупнолистий (Aristolochia macrophylla), має листя завдовжки до 30 см і квітки у формі курильної трубки. Хвилівника витончений (Aristolochia elegans) отримав назву «ситцевий квітка» за своєрідну забарвлення своїх квіток.

Ситцевий квітка Кирказона-

© Stan Shebs

Деякі види кирказона (наприклад, Кирказон ломоносоподібний (Aristolochia clematitis)) є лікарськими рослинами. В літературі є відомості, що деякі південноамериканські види (зокрема, Хвилівника змієподібної (Aristolochia serpentaria) застосовувалися в місцевій народній медицині як засіб від укусів змій.

Водні, спиртові та ефірні витяги з листя і кореневищ мають протістоціднимі і протимікробну дію. Аристолохін малотоксичний, збільшує силу серцевих скорочень, розширює периферичні кровоносні судини, кілька збуджує дихання, чинить сечогінну і жовчогінну дію, знижує тонус і силу маткових скорочень. У хворих першої стадії гіпертонічної хвороби знижує артеріальний тиск.

У болгарській медицині використовується корінь та наземна частина рослини. Корінь у вигляді відвару в малих дозах застосовується як діуретичну, потогінний засіб при гарячковому стані і при атонії кишечника (у вигляді настоянки). У формі відвару як зовнішній засіб при фурункулах і при інших шкірних захворюваннях у вигляді протирань, обмивань.
У вітчизняній народній медицині водний настій, відвар і настій з листя і кореневищ застосовують при водянці, туберкульозі легенів, кашлі, подагрі й цинзі, а також для лікування ран, виразок і шкірних захворювань. Порошок, настояний на вині, має послаблюючу дію.

Проте через отруйності застосовувати препарати з цієї рослини слід суворо за призначенням лікаря.

Також слід знати, що з 2008 року заборонено ввезення на територію Росії, виготовлення та продаж біологічно активних добавок, до складу яких входить хвилівника.

Хвилівника маньчжурський (Aristolochia manshuriensis) є рідкісним видом і занесений в Червону Книгу Російської Федерації. Збір його для виготовлення лікарських засобів обмежений і підлягає обов'язковому контролю державних служб.

Ситцевий квітка Кирказона-

© Panos & Stavros

Ситцевий квітка Кирказона-

© LeonCalquin

Ситцевий квітка Кирказона-

© Jude's Jewels (back on a little)

Ситцевий квітка Кирказона-

© Petra Capensis

Дата публикации: 30.04.17